il

هیوندایی از نسل جدید I30 پیش از نمایشگاه پاریس، پرده‌برداری کرد

هیوندایی به‌طور رسمی از نسل سوم I30 به‌عنوان یکی از پرطرفدارترین هاچبک‌های ۵ درب دنیا، پرده برداشت. مدل جدید I30 از طراحی اسپرت‌تری برخوردار است و برنامه‌ریزی‌های هیوندایی به‌گونه‌ای تنظیم شده که قرار است در نمایشگاه پاریس، این خودرو زیبا به‌نمایش گذاشته شود.

2017-hyundai-i30-1

طراحی، توسعه، آزمایش و تولید این مدل در اروپا انجام شده،  و از لحاظ ابعادی نیز ۴۳۴۰ میلی متر طول، ۱۷۹۵ میلیمتر عرض و ۱۴۵۵ میلی متر ارتفاع خواهد داشت، و فاصله بین دو محور این خودرو به ۲۶۵۰ میلی متر می‌رسد. این به این معنی است که I30، در حدود ۴۰ میلی متر در طول، ۱۵ میلی متر در عرض رشد داشته اما ارتفاع آن حدود ۱۵ میلی‌متر کاهش پیدا کرده است. صندوق عقب این مدل جدید نیز ۳۹۵ لیتر حجم دارد که یک فضای عالی برای یک خودروی هاچبک محسوب می‌شود، این فضا حدود ۱۵ لیتر بیشتر  از یک فولکس واگن گلف است که با تا شدن صندلی‌های عقب به ۱۳۰۱ لیتر افزایش می‌یابد.

2017-hyundai-i30-5

در داخل کابین نیز، هیوندایی تغییرات اندکی را اعمال کرده و در مرکز داشبورد از یک صفحه نمایش ۸ اینچی استفاده کرده است. این صفحه نمایش که سازگار با اپل CarPlay و Android Auto است، اجازه می‌دهد تلفن همراه سرنشینان از طریق القاء شارژ شود. به‌طور کلی فضای داخلی بسیار راحت و خوب طراحی شده و با یک سانروف پانوراما تکمیل شده است.

2017-hyundai-i30-3
طیف گسترده موتورهای I30 شامل سه موتور بنزینی و سه موتور دیزلی می‌شود. این پیشرانه ها از نوع ۴ سیلند ۱.۴ لیتری با ۹۹ اسب بخار قدرت و ۱.۰ لیتری ۳ سیلندر با ۱۱۸ اسب‌بخار قدرت، ۱.۴ لیتری T-GDI موتور چهار سیلندر با ۱۳۸ اسب‌بخار قدرت، ۱.۶ لیتری DOHC با سه قدرت خروجی ۹۴، ۱۰۸ و ۱۳۴ اسب بخار، خواهند بود.

درباره نویسنده

مهندس مکانیک گرایش طراحی جامدات از دانشگاه آزاد تهران‌جنوب. مترجم و نویسنده درحوزه خودرو، تکنولوژي و صنایع مرتبط

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.