il

رامک خودرو؛ به دنبال منافع خود یا مشتری؟

نابسامانی در صنعت خودرو سازی ایران همیشه وجود داشته است. شرکت‌های تولید کننده داخلی، نه تنها خودروهای چندان مطمئن تولید نمی‌کنند، بلکه خدمات آن‌ها نیز همواره باعث نارضایتی مردم بوده است. در این شرکت‌ها، تحویل خودرو همیشه با تاخیر چند ماهه روبه‌رو بوده اما به‌تازگی آن‌ها سعی کرده‌اند در تحویل خودرو کمی بهتر عمل کنند. اما به‌نظر این بیماری ویروسی که سبب آزار خریداران می‌شود، به شرکت‌های وارد کننده خودرو راه پیدا کرده و در آنجا نیز تقویت شده است. رامک خودرو به‌عنوان نمایندگی رسمی محصولات سانگ‌یانگ، یکی از ضعیف‌ترین شرکت‌ها در نزد مشتریان شناخته می‌شود.

ssangyong-tivoli-2016-800-03

در سال‌های گذشته این شرکت به‌دلیل عرضه محصولاتی که بازه قیمتی بیش از ۱۲۰ میلیون‌ تومان داشتند، بخش کوچکی از بازار ایران را به‌خود اختصاص داده بود اما با عرضه تیوولی که قیمت آن زیر ۱۰۰ میلیون تومان بود، مشتریان زیای به سمت این شرکت کشانده شد. کیفیت و کشور سازنده تیوولی، دلیل استقبال مردم بود و رامک‌خودرو با تبلیغات گسترده و با وعده تحویل خودرو در ۱۲۰ روز کاری، اقدام به ثبت‌نام خریداران کرد.

اما خریداران این خودرو با گذشت ۱۲۰ روز کاری از ثبت درخواست خود، با بدقولی شرکت مذکور روبرو شدند. همیشه خرید خودروی صفر کیلومتر، اشتیاق زیادی را برای خریداران به همراه دارد؛ بدقولی رامک‌خودرو و عدم توضیح مناسب برای تاخیر در تحویل باعث شد اشتیاق مردم به اعتراض تبدیل شود. البته اگر تاخیرها حداکثر یک‌ماه بود، از شدت آزار دهنده بودن آن‌ها کم می‌شد اما تحویل خودروهای تیوولی از ۷ ماه الی یک‌سال به‌طول انجامیده که باعث نارضایتی و در بعضی از موارد انصراف مردم از خرید شده است. برخی از علاقه‌مندان تیوولی با آگاه شدن از بدقولی رامک‌خودرو به کلی قید خرید این خودرو را زده‌اند و به سمت خرید از سایر شرکت‌ها رفته‌اند. اکنون به نظر برخی از خریداران که با بدقولی این شرکت مواجه شدند، نگاهی می‌اندازیم:

این نظرات، بخش کوچکی از چند صد اعتراض خریداران به بدقولی رامک خودرو را تشکیل می‌دهند که فضای مجازی و حقیقی را پر کرده‌اند اما در مقابل بد نیست پاسخ آقای عقیل مصطفایی را به‌عنوان یکی از مسئولان شرکت رامک خودرو مشاهده کنیم که به کلی منکر هر گونه تاخیر شده‌اند:

۶

حال از بحث تاخیر در تحویل که بگذریم باید به سراغ قیمت خودروی تیوولی برویم که این نوع قیمت‌گذاری از سوی رامک‌خودرو بیشتر به‌نوعی بازی با افکار عمومی و اعداد و ارقام است تا به سود بیشتری دست پیدا کنند. این کمپانی در تبلیغات خود، قیمت ۸۹ میلیون تومانی را برای تیوولی اعلام کرده است. اما این عدد فقط برای جذب خریداران بوده چرا که بعد از ثبت نام، شما متوجه خواهید شد که مالیات بر ارزش افزوده و همچنین هزینه ۴ میلیون تومانی نصب تجهیزات اضافی، باعث می شود قیمت خرید شما به چیزی در حدود ۹۷ میلیون تومان برسد! این نوع فروش اصلا منطقی نیست و شرکت باید در تبلیغات و شرایط فروش خود تمام توضیحات را به مشتری ارایه کند تا خریداران با آگاهی کامل، اقدام به ثبت نام کنند. البته در توضیحات شرایط فروش، اخذ مالیات بر ارزش افزوده ثبت شده است اما هزینه اجباری آپشن‌ها درج نشده است.

naqd_2016102_95530

قضیه به همین‌جا ختم نمی‌شود و هزینه بالای خدمات پس از فروش نیز یک مشکل دیگر است که خریداران خودروهای سانگ یانگ با آن مواجه هستند. چندی پیش یکی از مشتریان ناراضی این شرکت، با انتشار فاکتورهای رامک‌خودرو که مبلغ قابل توجهی نیز داشتند، اعتراض خود را نسبت به این شرکت اعلام کرد. این فرد برای تعمیر مشکلات گیربکس خودروی خود به‌نمایندگی این شرکت مراجعه کرده بود که با فاکتور چهار میلیون و هفتصد و پنجاه هزار تومانی مواجه شد و بعد از پرداخت این هزینه، خودروی وی دچار یک عیب دیگر در سیستم انتقال قدرت یا همان گیربکس مواجه شد که به‌دلیل عدم تعمیر درست این بخش، گریبان‌گیر وی شده بود. جالب اینجاست که نمایندگی شرکت مذکور برای تعمیر مجدد مبلغ سه میلیون و پانصد هزار تومان را طلب نموده است. بنا بر گفته‌های این مشتری، زمانی که برای تست خودرو به نمایندگی مراجعه نموده، مجدد عیب جدیدی را در گیربکس خودرو مشاهده نموده که مسئولان نمایندگی مبلغ ۲۱ میلیون تومان برای تعمیر خودرو طلب نموده‌اند! این داستان بسیار طولانی بوده و ما سعی کردیم خلاصه آن را برای شما شرح دهیم که بی‌کفایتی یک شرکت را در ارایه خدمات به مشتریان نشان می‌دهد. برای آنکه جای حرفی باقی نماند، مدارک ارائه شده از سوی این شهروند را در زیر می توانید مشاهده کنید.

%db%b1%db%b1%db%b1%db%b1ramak1

جالب اینجاست که در جوابیه شرکت رامک‌خودرو در بانک‌خبر، این شرکت پاسخی داده است که نه‌تنها مرحمی بر زخم این خریدار نیست بلکه حق را یک‌طرفه برای خود قائل شده‌اند و هزینه بالای تعمیرات را به‌دلیل پایان گارانتی خودرو دانسته‌اند. حال اینجا یک سوال مطرح می‌شود. آیا گیربکس‌های گران‌قیمت تیوولی هم بعد از پایان دوره گارانتی با چنین هزینه‌های بالایی روبرو خواهد شد؟! شما می‌توانید متن پاسخ رامک خودرو را بطور کامل در زیر بخوانید:

۱- خودروی جناب آقای قراگزلو پس از طی دوران گارانتی دچار ایراد فنی شده است ؛ طبیعی است در دوران گارانتی هزینه تعمیرات مرتبط با خودرو به عهده مشتری محترم می‌باشد که متاسفانه ایشان در متن ارسالی اشاره ای به این موضوع نکرده اند .

۲- اتفاقا عاملیت شرکت رامک خوردو در مشهد مقدس یکی از خوشنام‌ترین و معروف‌ترین فعالان صنعت خوردویی کشور می‌باشند که ده‌ها سال سابقه درخشان خانوادگیشان در این حوزه بر همگان هویداست ، لذا عرایض مشتری محترم در این خصوص مورد تردید می باشد .

۳- این شرکت و عاملیت مشهد چنانچه قصد خرج تراشی و تحمیل هزینه به مشتری گرامی را داشتند ، از همان ابتدا با اقدام و تعویض کامل گیربکس و دریافت وجه مربوطه پرونده را مختومه می کردند ولی با عنایت به دستور العمل های اکید مدیریت شرکت و رعایت حال مشتریان معزز ، همواره در فرایند عیب یابی خودرو تلاش می‌شود تا این مهم با کمترین هزینه صورت گیرد . در خصوص ایراد فنی خوردوی مربوطه نیز همین رویه مد نظر قرار گرفته است .

۴- در تمام دنیا مرسوم است برخی از عیوب کالاهای برخوردار از تکنولوژی بالا حتما در تعمیرگاه های مرکزی مربوطه بررسی شده و نمی توان آن را دلیل بر ضعف شبکه خدمات دانست. با اندکی تعمق ، مثال‌های متعددی را می توان در این خصوص ارائه نمود . لذا متهم نمودن عاملیت با سابقه این شرکت به نداشتن تجهیزات و دانش کافی بی انصافیست .

۵- خریدار خودرو در عراضیشان ادعا نمودند که خودرو در تعمیرگاه مرکزی ابتدا با هزینه ۳.۵ میلیون تومان تعمیر شده ولی پس از تست و بروز مشکل مجدد ، هزینه ۲۱ میلیون تومانی به ایشان تحمیل شده است . در این خصوص اشعار می‌دارد بر اساس رویه موجود به منظور تست کامل لازم است ، در برخی موارد ، خودرو بیش از ۵۰ کیلومتر مورد آزمایش قرارگیرد و این مستلزم کسب مجوز از مالک خودرو است. لذا از ایشان دعوت شد تا در حضور خودشان ، خودرو مورد آزمایش و تست قرار گیرد و چنانچه عیب مرتفع نشده باشد ، آنگاه براساس دستور العمل های Work shop Manual اقدامات بعدی صورت گیرد . قرارداد منعقده با ایشان نیز پس از همین آزمون صورت گرفته و کاملا بر اساس رویه‌ همه شرکت‌های مشابه است.

۶- اساسا در خورویی با پیچیدگی‌های تکنولوژیک ، نمی‌توان ادعای ساخت و عرضه کالایی صد در صد کامل و بی عیب را داشت و بهترین برندهای دنیا نیز در این خصوص مستثناء نیستند . علی‌هذا در خودرو‌های مجهز به گیربگس اتوماتیک ، استفاده ناصحیح مصرف کننده می‌تواند آسیب‌های جدی و بعضا غیر قابل بازگشتی را به خودرو وارد نماید ؛ اکنون این سوال مطرح است : ” آیا خریدار محترم از خودرو درست استفاده نموده‌اند ؟!!!”

۷- این شرکت هیچگاه و در هیچکدام از تبلیغات خود از عبارت ” قلب تپنده بنز ” استفاده ننموده است و این مورد مربوط به شرکت دیگری است!

۸- با تمام این تفاصیل گروه صنعتی رامک خودرو منتهای سعی خود را در راستای ارائه خدمات متعالی به مشتریان خود خواهد نمود و امید است روزی خاطرات ناخوشایند این عزیز گرامی تبدیل به شهدی با حلاوت گردد . انشاءا…

با سپاس
شقایق متین
مسئول CRM شرکت رامک یدک

 

همانطور که پاسخ شرکت را مشاهده کردید بد نیست مجدد صحبت‌های این مشتری ناراضی را بخوانید که مجدد در سایت مربوطه اظهار گلایه کرده است.
سلمان قراگوزلو:
ببخشید من چطور باید از این خودروی شما استفاده میکردم؟؟شما یه سری به تعمیرگاهتون بزنین ببینین چقدر مراجعه کننده برای ایراد گیر بکس میاد؟تعمیرگاه مشهد هزینه تعمیر گیربکس را گرفته و خودرو را تحویل داده،این از خوشنامی شونه که خودروی خراب تحویل مشتری میدن؟؟من سه شنبه دوباره خودرو را برگرداندم چون باز هم همون مشکل قفل در دنده سه را داست و محض اطلاعتون،یکی از همون یونیتهایی که عوض کردین سوخته بوده!!!خودرو هنوز تو تعمیرگاهه ،از بیست اردیبهشت تا الان نزدیک سه ماهه من درگیر این قضیه هستم،مرسی بابت مشتری مداری،با تشکر

کلام آخر

ssangyong-actyon_sports-2013-800-01

امیدواریم کسانی که در زمینه واگذاری مجوز واردات و نمایندگی به شرکت‌ها فعالیت می‌کنند، دقت خود را بیشتر نموده تا مردم کمتر دچار مشکل شوند. شرکت رامک خودرو که اخیرا اعلام کرده نماینده رسمی آئودی در ایران نیز است، مشتریان خود را با مشکلات زیادی مواجه کرده که در این مقاله به برخی از آن‌ها اشاره شد. نباید فراموش کنیم که اگر رضایتی نباشد، فرآیند فروش با مشکل روبرو می‌شود و اگر رامک‌خودرو مشکلات خود را برطرف نکند، احتمالا بخش عمده‌ای از مشتریانش را از دست خواهد داد. عرضه خودرو، فقط تا زمان امضای قرارداد فروش نیست و با امضای این قرارداد، تازه تعهد شرکت آغاز خواهد شد که به نظر می‌رسد رامک‌خودرو در این بخش فقط به فروش و دریافت پول فکر می‌کند. فرآیند تامین قطعات، خدمات پس از فروش و کاهش هزینه تامین قطعات خودرو اهمیت زیادی دارد و همچنین باید تعمیرگاه‌های مجاز شرکت‌هایی مانند رامک‌خودرو در سایر شهرها به حدی باشند که خریداران با گذشت چند سال از تاریخ تحویل خودروی خود، مجبور نباشند برای تعمیر به تهران مراجعه کنند.

مطالب مرتبط

7 نظر

 1. علی

  با سلام
  واقعا مقاله دردناکی بود واقعا چرا اینقدر حق خوری؟؟؟چرا اهمیت ندادن به مردم؟؟؟مگه ما مسلمون نیستیم مگر ادعا نمی کنیم که خدا همیشه ناظر ما هست چرا این همه دزدی و ظلم واقعا چرا؟؟؟؟سوالی که دارم آقای مسوولی که خوابی کی میخای بیدار بشی یه ماشین دست چندم جهانی رو با قیمت گزاف تحویل مردم می دن اون هم با این مشتری مداری تازه به جای عذرخواهی از مردم دست بالا هم بلند می شند و جوابیه چند بندی می دند.بابا شما برو کشکت رو تولید کن چه کار داری بیای تو صنعت خودرو طرف بقالی داره اومده ماشین وارد می کنه اون هم با این کیفیت .رییس شرکت تویوتا میاد جلو دوربین به خاطر عیبی که ماشینهاش داشته که فراخوان زده و مفت اونها رو تعمیر کرده از همه دنیا جلوی دوربینها عذر می خاد ولی اینها….واقعا کی مسلمون هست ما یا اونها؟؟؟؟

   
  پاسخ
 2. سبحان

  من اسیر کلمات قلمبه سلمبه ای هستم که به کار می برن، خر مرده رو به خنده وا می دارن با این تعارفی صحبت کردن شون.

   
  پاسخ
 3. pony car

  کاری به رامک ندارم ولی در کل اکتیون ها به مشکل گیربکس معروف هستند ولی خدا رو شکر تیوولی گیربکس ژاپنی ایسین داره که عالیه و مشکلات اون گیربکس استرالیایی رو نداره

   
  پاسخ
 4. رضا

  با خواندن این مقاله دردم تازه شد. من دو ساله نیوکوراندو گرفتم. سه ماهه گیربکس در زمان استارت خودرو و دنده عقب صدا و تکان وحشتناکی می خوره. میگن باید کوپلینگ عوض بشه موجود هم نیست. درست مثل نمایندگی های ایران خودرو برخورد می کنن. این معموله مشکلی نیست برو فعلا باهاش کار کن. در ضمن هیچوقت روز تحویل خودرو را فراموش نمی کنم که چهارشنبه اخر سال از ساعت ۶ صبح رفتیم و ۱۰ شب با بدبختی و التماس و … شماره کردیم. ایکاش همان موقع ۲۰ تومن بیشتر خرج می کردم از هیوندا یا کیا یه چیزی می گرفتم که هر روز رو اعصاب نباشه.

   
  پاسخ
 5. مجید

  باسلام باید بگم که منم متاسفانه ازاین شرکت تیوولی ثبت نام کردم که هنوز بعداز ۹ما ه تحویل نگرفتم دوستان عزیز ی که میخوان تیوولی بخرند یا صرف نظر کنند ویا ازشرکت نخرند که مجبور شند اینقرصبرکنند-

   
  پاسخ
 6. Mrh

  فکر کنم خانم متین در نامه نگاریشون دقت میکردند و از کلمه فرمایشات به جای عرایض استفاده میکردند حداقل در ظاهر زیبا تر می بود

   
  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.