il

شاید نوزادان امروز هیچ‌گاه در آینده رانندگی نکنند!

این روزها نرخ پیشرفت فناوری به قدری سریع شده که حتی پیش‌بینی‌هایی که برای آینده و وضعیت زندگی انسان صورت می‌گیرند، دائما درحال تغییر هستند. یک بار درباره اینکه آینده خودروها، از آن وسایل نقلیه برقی است که جایگزین وضعیت فعلی خواهند شد صحبت می‌شود، یعنی افراد همچنان خودشان اقدام به رانندگی می‌کنند و در پیش‌بینی دیگر گفته شده که خودروهای مجهز به سیستم هوشمند خودران آینده این حوزه را در دست خواهند گرفت، بدون اینکه افراد پشت فرمان نشسته و رانندگی کنند. درواقع جدیدترین پیش‌بینی‌ها از وضعیت خودروها در آینده به این موضوع اشاره دارد که شاید نوزادانی که این روزها به دنیا می‌آیند، هرگز طعم رانندگی را درآینده نچشند!

kids-driving-1

این پیش‌بینی توسط آقای هنریک کریستنس، رئیس موسسه رباتیک سن‌دیگو، صورت گرفته که طی یک سخنرانی در دانشگاه به آن اشاره کرده است. وی دلیل اصلی ادعای خود را تحرک شدید کمپانی‌های بزرگ خودروسازی در حوزه توسعه سیستم‌های هوشمند خودران می‌داند به طوریکه بسیاری از آنها تا ۵ سال آینده خودروهایی را با سیستم خودران کامل و بدون نیاز به حضور راننده، تولید خواهند کرد. اما وقتی از آقای کریستنس در مورد وضعیت نسل آینده و شرایط رانندگی سوال شد، وی به مسائلی همچون اتلاف وقت افراد در ترافیک‌های امروزی اشاره کرد و اینکه اگرچه رانندگی برای بسیاری از افراد لذت بخش است اما ساعت ها از عمر و وقت با ارزش آنها در شلوغی‌ها تلف می‌شود. بنابراین در آینده و با توسعه پلتفرم‌های خودران، حتی اگر ظرفیت خودروهای مجهز به این سیستم چند برابر میزان فعلی وسایل نقلیه شوند، بدون نیاز به بهبود زیرساخت، معضل جابه‌جایی و ترافیک به صورت کامل حل می‌شود.

1424358133-81uvf7kemtl_sl1500_

همانند پیش‌بینی‌هایی که توسط سایر افراد مطرح، همچون الون ماسک رئیس شرکت خودروسازی تسلا و جان زیمر موسس شبکه حمل و نقل Lyft، صورت گرفته، آقای کریستنس هم معتقد است تا ۲۰ سال آینده مفهوم مالکیت خودرو که امروز با آن سروکار داریم، دیگر وجود نخواهد داشت. یعنی مفهوم مالکیت خودرو با مفهوم سرویس حمل و نقل جابه‌جا می شود. درواقع دیگر نیازی به داشتن خودرو نیست و در هرزمان که لازم باشد، وسایل نقلیه خودران در اختیار افراد هستند و بدین ترتیب دغدغه یافتن جای پارک هم از بین می‌رود. نظرات بسیاری درباره وضعیت رانندگی در آینده مطرح شده که همگی از لحاظ مفهوم تقریبا به یک موضوع واحد اشاره دارند. اما واقعا در ۲۰ سال آینده شاهد چنین وضعیتی خواهیم بود؟ یعنی رانندگی با خودروی شخصی کم‌کم حذف شده و زندگی رباتیک گونه جایگزین آن خواهد شد؟ شاید همه چیز ظرف ۵ سال آینده و با کامل شدن سیستم‌های خودران مشخص شود.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. کشاورز

    اگر منظورتون ایرانه که فکر کنم نوزادان هم باید همون پراید را سوار بشن و تا بیست سی سال آینده وضع هیمنجور خواهد بود

     
    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.