il

تویوتا RAV4: خودروی اقتصادی دیگران و لاکچری ایرانیان!

اگر نگاهی به شرایط داخلی بازار کشورمان بیندازیم، متوجه می‌شویم که یکی از آشفته‌ترین مارکت‌ها در دنیاست! در برخی قسمت‌ها قیمت بعضی اجناس همگام با نمونه‌های جهانی (و حتی گاهی کم‌تر) بوده و در بعضی بخش‌ها قیمت‌ها حتی تا چندین برابر نیز افزایش پیدا می‌کنند.

حالا اگر بر فرض شما بخواهید یک لباس ۵۰ هزار تومانی را ۱۰۰ هزار تومان بخرید، باز می‌دانید که ضررتان در حد ۵۰ عدد ۱۰۰۰ تومانی است اما وقتی بخواهید یک خودروی ۹۰ میلیون تومانی را بالای ۲۰۰ میلیون پول بدهید، دیگر این بار فقط چند تا ۱۰۰۰ تومانی اختلافش نخواهد بود و هزاران و در واقع ده‌ها هزار ۱۰۰۰ تومانی تفاوت وجه ظاهر خواهد شد و سوالی که احتمالا بارها پرسیده‌ایم: چرا بایستی چنین اختلاف قیمتی را پرداخت کنم؟

در ارتباط با این موضوع که چرا ما مجبور هستیم تا این حد تفاوت قیمت را بپردازیم، پیش از این در مقالاتی چون: چرا ایران تبدیل به گورستان خودروهای دنیا شده است، صحبت کرده‌ایم و در واقع هدف اصلی ما در این مطلب، بیان دوباره و احتمالا بیهوده این مقوله نیست، چرا که با بیان مجددش، این غم باد ممکن است بترکد و در حالی‌که مشغول رانندگی با خودروی صفر کیلومتر اما متعلق به ۳۰ سال پیش چون پراید یا ۴۰۵ هستیم، سبب بروز سانحه شود!

از بد قضا هم به یک خودروی کراس اوور با کلاس بزنیم و وقتی پیاده شدیم ببینیم که به به، به یک تویوتا راو۴ زده‌ایم و راننده عصبانی از این قصور ما، فریاد می‌زند که مگر کوری؟ همین دیروز ۲۶۰ میلیون تومان بابتش پول دادم! ما هم متعجب که این ماشین را در سفر به دبی دیده بودیم و بسته به تیپش، بین ۸۵ تا ۱۲۵ میلیون تومان قیمت داشت! این راننده چرا پرت و پلا می‌گوید؟ اصلا چرا عینک ری‌بن آنچنانی زده و کت و شلوار پیرکاردین تنش کرده؟ مگر این نیست که تویوتا راو۴ یک خودروی اقتصادی بوده و برای قشر متوسط ساخته شده؟ مگر جز این نیست که با ۲۶۰ میلیون تومان می‌شود بنز و بی‌ام‌و سوار شد؟ هرچی فکر می‌کنید به نتیجه‌ای نمی‌رسید اما وقتی روی خودتان را برمی‌گردانید و به چهره ماشین محبوب‌تان نگاهی می‌اندازید، تازه متوجه می‌شوید داستان از چه قرار است!

پرایدتان از درد سنگین دل‌تان می‌گوید و به یاد می‌آورید که بایستی آرزوی سوار شدن یک ماشین روز اروپایی، ژاپنی و حتی کره‌ای را به گور ببرید و با خیالی خام که این پراید هم زمانی محصول کیا بوده، به کسانی که سوار اسپورتیج و اپتیما می‌شوند، لبخند بزنید و احساس کنید که همگی سوار بر یک خودروی مشابه هستید!

RAV4

فریاد مجدد راننده شما را به خودش می‌آورد، نگاهی به تویوتا راو۴ می‌اندازید و متوجه می‌شوید که ضرر نسبتا زیادی به آن خورده است. راننده شیک پوش که فهمیده هیچ کاری از دستش بر نمی‌آید، سری تکان می‌دهد و تصمیم می‌گیرد تا از نمایندگی محصولش یعنی ایرتویا کمک بخواهد، شرکتی که وظیفه واردات محصولات تویوتا و لکسوس را در کشورمان بر عهده داشته و مشخص هم نیست که دقیقا طبق چه ضوابطی قیمت گذاری محصولاتش را انجام می‌دهد. راننده به خاطر می‌آورد که راو۴ را بیشتر از آنکه به چهره‌اش علاقه‌مند باشد، به‌خاطر برندش خریده بود و در همان لحظه امضای قرارداد، فهمید که نام برند تاثیر بسیار زیادی در افزایش بی‌رویه قیمت یک محصول بازی می‌کند.

چه بسا اگر می‌خواست یک ماشین چینی بخرد، به‌خاطر سبقه بد این شرکت‌ها در ذهن خریداران، شاید تفاوت قیمت آن‌ها با نمونه استاندارد، بین ۳۰ تا ۶۰ درصد می‌شد. زمانی که به سراغ کره‌ای‌ها رفت، این تفاوت تا ۱۰۰ درصد هم رسید و هنگامی‌که پای ژاپن به میان آمد، به بالای ۱۲۰درصد صعود کرد تا حداقل خدا را شکر کند ماشین‌های آمریکایی رفت و آمدی در ایران ندارند، وگرنه احتمال زیاد برای داشتن فورد و شورولت بایستی تا ۲۰۰ درصد هم افزایش قیمت را تجربه می‌کرد.

راننده خوب به‌خاطر می‌آورد که پیش از خریدن ماشینش، سری به یکی از سایت‌های فروش خودرو در آمریکا زده بود. قیمت راو۴ را به طور متوسط ۲۴۷۳۰ دلار زده بود و زمانی‌که این عدد را در دلار ۳۷۵۰ تومان آزاد ضرب کرد، به عدد ۹۲ میلیون تومان رسیده بود، بهایی که این روزها برای یک جک S5 کرمان موتور طلب می‌کنند! هنگامی که این قیمت را به نماینده فروش تویوتا گفت، وی لبخند تمسخر آمیزی زد و گفت: اولا این قیمت‌ها واسه ما نیست چون اینجا ایرانه! دوما اون نسخه بیخود ماشین بوده، ما بهت فول می‌دیم! البته بماند که هیچ‌کدام از ماشین‌های نیمه فول و کم آپشن‌تر هم زیر ۲۰۰ میلیون قیمت نداشتند!

راننده به‌خاطر آورد که چقدر کار کرده تا توانسته این همه اختلاف قیمت را جبران کند و آخرسر نفهمید که دقیقا این همه پول اضافه برای چه صرف شد؟ گمرک؟ عوارض؟ مالیات؟ سود نمایندگی؟ چه کسی می‌داند و اصلا اهمیت می‌دهد؟ وقتی که یک خودرو محبوب است، نام تویوتا را با خود یدک می‌کشد، انحصار دارد و قرار هم نیست که برای تولیدات مثلا داخلی تهدیدی باشد، پس فروشنده تا جایی که دلش بخواهد قیمت آن را بالا می‌برد و اگر هم اعتراض کنید که چرا انقدر گران می‌فروشی، می‌گوید همینه که هست، اگر نمی‌خوای برو سمند و ساندرو سوار شو! شاسی بلند هم دوست داری از هایما S7 و لیفان ایکس۶۰ بهره بگیر! ماشین ژاپنی اگر بخواهی باید پول کلان بدهی که حتی خود تویوتا هم با شنیدنش انگشت به دهان بماند چگونه ممکن است برخی برای کالای تولیدی‌اش تا این حد پول و سود گزاف بدهند.

TOYOTA-RAV4

در هر صورت داستان این تصادف و افکار عجیب و گرانی‌های ادامه‌دار هیچ سرانجامی ندارد و هرچقدر که بخواهیم بیشتر فکر کنیم، کم‌تر به نتیجه می‌رسیم! در واقع نگاهی هم اگر به تولیدات جدید خودروسازهای‌مان چون دنا پلاس و سایپا کوییک بیندازیم، متوجه می‌شویم که سوار شدن یک راو۴ با قیمت ۹۰ میلیون تومان برای‌مان همچنان یک رویا باقی خواهد ماند و بهتر است که همین پرایدی را سوار شویم که مدیرعامل سازنده‌اش می‌گوید آن را با ۲.۵ میلیون تومان ضرر می‌فروشد! پس نیک می‌فهمید که این همه انحصار، نتیجه‌اش این شده که محصول بی‌کیفیت و قدیمی داخلی با ضرر فروخته می‌شود. در دل خودتان می‌گویید مگه می‌شه؟ مگه داریم؟ اما نیک می‌دانید که شده و شما هم آن را دارید!

راننده راو۴ در حالی‌که خودروی کراس‌اوور اقتصادیِ جهانی و لاکچریِ ایرانی خودش را به‌دست ایرتویا می‌سپرد، همچنان مشغول حساب و کتاب است که چرا برای این ماشین چنین سود بی‌حساب و کتابی داده است؟ اگر جای آرم تویوتا، نام یک سازنده چینی چون دانگ فنگ بر رویش درج شده بود، آیا مجبور بود تا باز این همه سود پرداخت کند؟ اصلا قیمت گذاری آن چگونه انجام می‌شود که تا این حد اختلاف با کشور همسایه دارد؟ این سوالات از ذهنش می‌گذرد و به یاد پوزخند فروشنده ماشین می‌افتد که می‌گفت: اینجا ایران است!

درباره نویسنده

این روزها به‌قدری دنیای خودرو و فناوری در حال نزدیک شدن است که یک نفر با علاقه مشترک، می‌تواند تا هر دو حوزه را با عشق دنبال کند: این عاشق منم!

مطالب مرتبط

22 نظر

 1. رضایی

  مطلبتون عالی بود . واقعن دل ادم بدرد میاد اما چه فایده ! ماشین ۹۰ ملیونی رو باید ۲۶۰ ملیون اونم با منت و التماس سوار شی ! حق ما این نیست !!!!!

   
  پاسخ
   1. برسام

    حق تو شاید این باشه ولی حق ما این نیست فقط داریم جور حماقت امثال شما رو میکشیم که فکر میکنید بلایی که داره سرت میاد حقته و باید بپذیریش.

     
    پاسخ
    1. علی آقا

     حقته چون تو آلمانی یا ژاپنی یا امریکایی نیستی که دلت میخواد مثل اونا ماشین سوار شی. هر موقع مثل آلمانی ها کار کردی و مثل ژاپنی ها وجدان کاری داشتی و مقل امریکایی ها قوی شدی بیا بگو این حق ما نیست.

      
 2. امين

  هرچی سرمون اومده و داریم میکشیم تقصیر خودمونه،خودمون سواری دادیم خودمون همش گفتیم چشم خودمون کردیم و حقمونه!!بله اون از ایرانخودرو و خودروساز های داخلی اینم از وارد کنندگان غیر محترم،فقط چیزی که بلدن چاپوندن و تیغ زدن مردم هست

   
  پاسخ
 3. اشکان

  گاهی وقتا نمیدونی چی بگی!
  فقط سکوت!
  سکوت!
  هیییییی!
  هرجوری به قضیه نگا میکنی میفهمی اینجا جای موندن نیست، اما مگه میشی جای دیگه ای رفت با این وضع مالی؟!

   
  پاسخ
 4. ebrahim

  با سلام مطلب خوبی بود ،البته این ماشین اگه همون ۹۰میلیونم میومد بازم خیلییی گرون بود و اکثر مردم نمیتونستند بخرنند حداقل حداقل ۸۰ تا ۹۰درصد مردم نمیتونستند

   
  پاسخ
  1. محمد

   بحث این نیست که این ماشین بیاد یا نه!!!این ماشین یک مثال هست .

   شما همین الان میتونی با قیمت پراید حالا ۲/۳تومن بالا پایین ماشینهایی از برند میتسوبیشی.هیوندای.کیا و غیره بخری!!!اونهم با سه ستاره امنیت جهانی و کلی اپشن و غیره که صد سال دیگه هم توی پراید یافت نمیشه.

   ی نگاه به ده خودروی ارزون کشور هند بندازید میفهمید که چقدر داره توو کت ما میره.مگر هند ماشین سازی نداره؟مگه صادرات ماشین نداره؟؟؟پس چرا همه برندهای مطرح بدون هیچ جنگولک بازی دارن رقابت ازادانه میکنن توو کشورش؟؟؟

    
   پاسخ
 5. امین قاف

  چه طنز تلخی ولی حقیقت داره شایدم واسه اینه که میگن حقیقت تلخه شایدم حقیقت های ما ایرانیا تلخ درومده
  به هر حال منفعل بودن چیزیو درست نمیکنه اعتراض حداقل کاریه که میشه انجام داد هرجا و هروقت شد اعتراض خودتونو بیان کنین و کوتاه نیاین

   
  پاسخ
 6. برسام

  من یک سالی هست که یه توسان خریدم . وقتی مطلب شما رو خوندم اولش یه حسی شبیه بغض اومد سراغم ولی بعد از یکی دو دقیقه تبدیل شد به خشم ! البته دلیلش رو نفهمیدم فقط از خودم به شدت بدم اومد! متنفر شدم از خودم که اجازه دادم یه نفر تا انقدر من رو بیشعور فرض کنه که ماشینی رو که تو کشورهای عربی بغل دستس مردم با اکراه سوارش میشن رو با چندین برابر قیمت به من بفروشه و من هم تا مدتها شادمان از اینکه ماشین خوب سوار میشم! از خودم بدم میاد که با روی گشاده از کسی که جنسی رو چند برابر قیمت به من فروخته تشکر و قدردانی کردم. فکر میکنم یه احمقم. ولی چکار کنم؟ یعنی واقعا باید ماشین خوب سوار شدن برای ما ایرانی ها آرزو باشه ؟ یا اینکه آرزومون رو محقق کنیم به شرط تحمل تحقیر و تحمیق؟ نمیدونم. فقط از خودم بدم میاد. کاش اینجا نبودم . ولی این هم درست نیست چون اینجا رو دوست دارم. پس تنها چیزی که فکرم بهش قد میده اینه که کاش اینجا اینجوری نبود. ای کاش . . .

   
  پاسخ
  1. منصور

   دوست عزیز امید وارم حداقل برای نوه های ما که الان در مرز میانسالی هستیم شرایط طور دیگری رقم بخورد و زندگی که شایسته آن هستند برخوردار باشند نه مثل ما . ما از مردم کشور های حوزه خلیج فارس کمتر هستیم که با این ثروت باید چند برابر قیمت یک اتومبیل پرداخت کنیم شرکت های معظم بنز و بی ام و هم از سود سرشار واردات خودرو توسط دولت ایران شاخ در می آورند.پایدار باشید

    
   پاسخ
 7. کورش

  قیمت ارزی خودرو مشخصه و همچنین نرخ ارز. پس از ورود هم برخی هزینه های گمرکی و مالیات و هزینه شماره گذاری و عوارض مختلف هم که کاملا شفافه. می ماند میزان سود درخواستی و مورد نظر شرکت که بنظر میاد شفاف نیست.

   
  پاسخ
 8. -

  به نظر من خرید رقبای کره ای خیلی بهتر و به صرفه تره درسته دوام تویوتا رو نداره اما حداقل دلت نمیسوزه که این همه پول برای ماشینی میدی که امکاناتش انقدر پایینه و فقط دارن پول برند روش رو میگیرن

   
  پاسخ
 9. منصور

  دوستان عزیز چند روز پیش در سایت دنیای اقتصاد مطلبی در مورد شرکت پرشیا حودرو (وارد کننده برند با کیفیت bmw) در ایران را می خواندم . جالب بود .بیش از ۶۰ درصد سهام این شرکت متعلق به شرکت سرمایه گذاری ری (متعلق به آستان حضرت عبد العظیم ) بوده که بعد ها طی فرایندی به شرکت فرزانگان که وارد کننده قطعات برای شرکت ایران خودرو هم است واگذار شده .شاید جواب قیمت گذاری نجومی و بی ضابطه شرکت های وارد کننده خودرو در این موارد مستتر باشد . حال تو خود خوان حدیث مفصل از این مجمل. این هم آدرسhttp://donya-e-eqtesad.com/SiteKhan/1149852

   
  پاسخ
 10. محسن

  جالبه که تا اخر عمر باید از صنایع خودرو سازی حمایت کنیم که بیشترین افتخارشان فتوکپی درجه ۲ ماشینهای از رده خارج کره ای یا فرانسوی هست ؛ اسمش هم گذاشتیم حمایت از تولید داخلی !!! بهتره بگیم حمایت از تولید از رده خارج کشورهای دیگه!!!پراید یا پژو شدند خودروی داخلی!!!واقعا بهتر نیست خودمان را گول نزنیم …
  من نمیگم رانندگی مردم افتضاح نیست اما جنس ضعیف و بدون ایمنی هم داره ادم می کشه ..من پیشنهاد میکنم ۱۰ یا ۱۵ میلیون به روی جنس نو یا دست دوم وارادتی بکشند (به جای مالیات دو برابر) و واردات ازاد بشه و کارگران تولید کننده هم تا زمانی که یک کار گیر بیارند از این منبع حقوق بگیرند! تا خیال دولتمردان راحت بشه ..به خدا هم هوا تمیز میشه و هم بنزین صرفه جویی میشه و هم مردم کمتر می میرند چه تو جاده چه از کثیفی هوا

   
  پاسخ
 11. حمید

  کلا ماشینهای کره‌ای خیلی کمخرجند بخاطرهمین خودروهاشون تودنیا بسیارپرفروشن خداپدرمادر ادمهای پولدارو بیامرزه که ماشینهای خارجی رودوبرابر میخرن وپولشون میره توجیب دولت وایرانخودرو تاتولیدملی سرپابمونه وگرنه بایدهمین سمندو ۶۰ میلیون بخریم

   
  پاسخ
 12. علی

  تنها راهش اینه که بیخودی پول آرم و برند ماشین ندیم .من خودم جک اس۵ اتومات دارم و از دوستم که توسان داره راضی تر هستم.چون اولا پول کمتری دادم ثانیا با مابه التفاوت پولش برای همسرم یک چانگان cs35 اتومات گرفتم

   
  پاسخ
 13. poriya

  ادم اگه داره خرج کنه حرص مال نزنه سرتو گذاشتی رفتی از این دنیا پولت میوند میخوای چکارش کنی

  هرکس هرجور دوس داره با افکار و سلیقش میخره یکی دوس داره ۲۶۰ بده ماشین به من و دیگران چه
  کلاه خودتو بچسب

   
  پاسخ
 14. احسان

  برای ایجاد یک تغییر باید دست به دست هم بدهیم اگه محصوالات ایران خودرو و سایپا و یا شرکتهای وارد کننده خودرو که سودهای گزافی رو میبرند فقط چند ماه تحریم کنیم اون موقع دولتمردان و … حساب دستشون میاد که باید در قوانین ننوشته تجدید نظر کنند.

   
  پاسخ
 15. محمد

  واقعا حقمون نیست ولی خودمون مقصریم . وقتی کمپین خودروی صفر نخرین رو با یک وام درصد بالا فروختیم ، ویرانخودرو هم فهمید هر چقدر دلش بخواد میتونه گرون بده و به فکر کیفیت نباشه . فقط سود بیشتر . جمعیت ایران زیاده چند میلیون هم بمیرن اتفاقی نمیفته . به نظر من باید دوباره کمپین راه بیفته . از تهدیدات اونا نترسید من خودم فوق لیسانس حقوقم . الکی میگن طرف رو معرفی کردیم به دستگاه قضا . بابا به چه جرمی . حق طلبی…

   
  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.