il

۶ دلیل برای نخریدن سایپا کوییک!

در سرتاسر دنیا، زمانی که یک خودرو جدید، معرفی می‌شود، معمولا در خود مشخصه‌ای دارد که مردم را به‌هیجان بیاورد، اما اینجا ایران است! کشوری که از لحاظ پیشرفت در صنعت خودروسازی، مدت‌هاست که در جا می‌زند. البته در بعضی موارد ما به درجا زدن هم راضی هستیم اما متاسفانه برخی از شرکت‌ها، با نهایت سرعت، دنده عقب حرکت می‌کنند.

ادعا، بخشی جدا نشدنی از خودروسازی ایران است که همین باعث شده هر چند سال یکبار، یک محصول جدید با نام خودروی ملی، رونمایی شود. بعد از معرفی سمند، دنا، تیبا و…، سایپا به‌تازگی از یک شگفتی جدید با نام کوییک پرده‌برداشت. این خودرو، علارغم نام زیبا و اصیل خود، مشخصات جالبی ندارد. ما دوست داریم، مردم از تولید ملی حمایت کنند اما نه به هر قیمتی و تنها زمانی حمایت امکان‌پذیر خواهد بود که خودروسازها نیز به‌فکر رفاه مردم باشند و فقط به‌فکر تولید یک محصول برای کسب درآمد نباشند. متاسفانه این خودرو آنچنان قوی از آب در نیامده و نکات منفی زیادی دارد.

10-600

شرکت‌های خودروساز ایرانی اگر می‌خواهند مورد حمایت مردم قرار گیرند باید به فکر تولید خودروهایی، حداقل در حد و اندازه محصولات چینی، باشند. خرید خودروهای ایرانی در بسیاری از موارد، یک انتخاب اجباریست، چرا که گزینه دیگری وجود ندارد. سایپا از کوییک با عنوان، حاصل چندین سال تجربه و تبحر در دانش طراحی و ساخت خودرو یاد کرده، اما بنظر نمی‌رسد، طراحی این خودرو تبحر خاصی نیاز داشته باشد. امروز در مجله چرخان نگاهی به نقاط ضعف این خودرو می‌اندازیم. البته برخی از ویژگی‌های کوییک مانند هندلینگ، زمانی مشخص می‌شود که پشت فرمان آن نشسته باشیم و فعلا مشخصات این خودرو را مورد بررسی قرار داده‌ایم. با ما همراه باشید…

۱. طراحی

40-600

کوییک در نمای ظاهری به ۲ بخش معمولی و ضعیف تقسیم می‌شود، البته نسبت به خودروهای تولید داخل مانند تیبا، چهره بهتری دارد اما در کل چنگی به‌دل نمی‌زند. در نمای جلویی، چراغ‌ها همانند ساینا طراحی شده‌اند که سایپا باید محصول جدید خود را با شکلی جدید عرضه می‌کرد. جلوپنجره نیز بسیار کوچک طراحی شده و همین در چهره کوییک تاثیر منفی گذاشته است.

ورودی هوا در قسمت سپر، بسیار غیر معمولی بزرگ طراحی شده و با نمای جلویی هم‌خوانی ندارد و باید هماهنگ با جلوپنجره طراحی می‌شد. سپر نیز اگر چه کمی عضلانی انتخاب شده اما به نوعی جدا از بدنه اصلی بنظر می‌رسد و عدم هماهنگی در این بخش نیز دیده می‌شود. چراغ‌های روشنایی روز که در کنار پروزکتورهای جلو قرار داده شده، اصلا ظاهر خوبی ندارند و جدا از پروژکتورها بنظر می‌رسند. سایپا بیشتر تلاش کرده با قرار دادن چند بخش شبیه کراس‌اوورها، این هاچبک را کراس، نشان دهد از جمله این بخش‌ها می‌توان به محافظ نقره‌ای رنگ جلو و عقب اشاره کرد. در نمایی عقب چراغ‌های کپی ناشیانه‌ای از بی‌ام‌و ایکس وان هستند. در پایین سپر، مجدد ناهماهنگی را به روشنی می‌توان دید که سپر اصلا با بدنه اصلی هم‌خوانی ندارد. چراغ‌های ترمز یا پروژکتور قرار داده شده در پایین سپر، ساده و زشت هستند که در بخشی پلاستیکی و سیاه رنگ قرار داده شده‌اند که زشت بودن این بخش را قوی‌تر کرده‌است. کوییک شاید از لحاظ ظاهری کمی بهتر از سایر محصولات ملی باشد، اما هنوز هم نقاط ضعف بسیار زیادی دارد.

۲. کابین

2-600(1)

اوضاع در داخل کابین کوییک، همانند سایر خودروهای ملی تولیدی سایپا مانند تیبا، واقعا خراب است. کابین دقیقا مشابه ساینا طراحی شده و هیچگونه خلاقیت و یا ابتکار جدیدی در آن دیده نمی‌شود. تبحر سایپا در طراحی کابین فقط باعث اضافه شدن یک صفحه‌نمایش در بالای داشبورد شده که احتمالا یک نصاب سیستم صوتی و تصویری خودرو هم می‌توانست به‌جای مهندسان سایپا، چنین چیزی را بر روی داشبور قرار دهد.

متریال داخلی از پلاستیک سخت و ارزان‌قیمت تهیه شده و از تصاویر هم می‌توان بوی پلاستیک این کابین را حس کرد. طراحی دریچه‌های هوا و داشبورد بسیار ساده و از مد افتاده است و فقط می‌توان از غربیلک فرمان به‌عنوان بخشی جدید در این کابین یاد کرد که آن هم با نمای کلی سازگاری ندارد. یادمان می‌آید آخرین باری که بر روی صندلی‌های ساینا نشستیم بعد از مدتی رانندگی دچار کمر درد شدیم. سایپا در کوییک نیز دوباره همان صندلی‌ها را بکار گرفته و آپشن برقی بودن را برای جلوگیری از انتقادات به آن اضافه کرده است. بهتر است صحبت راجع به این کابین را در همین‌جا تمام کنیم تا به بخش‌های بدتری نرسیده‌ایم!

۳. پیشرانه و بخش فنی

SAIP-212-11

تمام تیپ‌های کوییک که ST، SE، SE-A و SE-A LUX نام دارند از یک نوع موتور بهره می‌برند. این موتور همان پیشرانه‌ای است که در تیبا، تیبا ۲، ساینا و … استفاده شده است. بنابراین تبحر و خلاقیت را اینجا هم می‌توان مشاهده کرد! پیشرانه ۱۵۰۳  سی سی، قدرت ۸۷ اسب‌بخاری را در اختیار کوییک قرار می‌دهد که حتما در رقابت با مک‌لارن پی۱، برنده خواهد شد. این پیشرانه زمانی که گیربکس اتوماتیک CVT متصل شود، خدا می‌داند که چه عملکردی خواهد داشت.

۴. کیفیت مونتاژ و ساخت

SAIP-212-13

کیفیت مونتاژ در بیشتر خودروهای داخلی مشکل دارد و کوییک نیز بدون شک از این غافله دور نخواهد بود. عدم توازن در فواصل بخش‌های مختلف کوییک کاملا مشخص و قابل مشاهده است. وضع فواصل بین بخش‌های مختلف کوییک حتی از ساینا هم خراب‌تر است و بجای پیشرفت، پس‌رفت را می‌توان اینجا دید. خیلی دوست‌داریم ببینیم سایپا با خودروهای جدید سیتروئن و … چکار خواهد کرد.

۵. کیفیت سواری

SAIP-212-8

کوییک ۱۰۶۳ کیلیوگرم وزن دارد و همین وزن نشان می‌دهد که کیفیت سواری این خودرو تا چه حدی می‌تواند شبیه به ساینا باشد. این وزن کم باعث می‌شود، کوییک چسبندگی خوبی به آسفالت نداشته باشد و در زمان بارندگی، این مشکل‌ساز خواهد شد. تکان‌های شدیدی که در تیبا و ساینا وجود دارد، احتمالا به کوییک نیز راه پیدا کرده باشد.

۶. قیمت

35-600

 

بنابر اعلام سایپا، کوییک در حدود ۳۴ الی ۴۰ میلیون تومان قیمت خواهد داشت! هنوز هم مشخص نیست تمام تجهیزات ذکر شده از سوی شرکت بر روی این خودرو قرار داده می شود و یا خیر. از لحاظ فنی هم که کوییک تغییری نداشته و فقط یک گیربکس اتومات بر روی آن قرار داده شده. اگر قیمت کوییک دنده دستی را ۳۴ میلیون تومان هم فرض کنیم، تجهیزاتی که معمولا بر روی تمام خودروهای خارجی و چینی یک عرف محسوب می‌شود، ارزش پرداخت چنین مبلغی را ندارد و می‌توان یک تیبا۲ را با قیمتی بسیار کمتر خریداری کرد. کاملا می‌توان مشاهده کرد که سایپا تمام تلاش خود را بکار گرفته تا با عرضه یک محصول، فقط کسب درآمد کند. ارزان‌ترین خودروی دنده اتومات، به هر قیمتی ارزش خرید ندارد. به‌طور مثال اگر بر روی ژیان‌های قدیمی هم گیربکس اتومات نصب کنند، ارزانتر از کوییک خواهد بود اما آیا می‌توان با آن رانندگی کرد؟

به سوپر گروه کوییک در تلگرام ملحق شوید

درباره نویسنده

مهندس مکانیک گرایش طراحی جامدات از دانشگاه آزاد تهران‌جنوب. مترجم و نویسنده درحوزه خودرو، تکنولوژي و صنایع مرتبط

مطالب مرتبط

16 نظر

 1. بهراد

  فروش این خودرو هم بمانند باقی خودروهای اصطلاحا ملی با موفقیت روبرو خواهد بود
  چون طبق روال گذشته گزینه انتخاب برای خریداران بدلیل انحصار قیمتی بسیار محدود و متاسفانه اعتماد مردم به خودروسازهای چینی که واقعا شایسته و بروز هم عمل میکنند جذب نشده است…

   
  پاسخ
 2. امينمين

  مرحبا به شما بابت این نقد به جا و دادگری و صحب های سنجیده ی شما بابت اطلاع رسانی و آگاهى و روشن سازی پول خواری و نامردی این دروغین مافیای بی وجدان صنعت خودروی ایران.ای کاش همه ی مردم حواسشان را جمع کنند و بفهمند که خودرو هایی که تولید میشوند و با این قیمت های بالا و با این سطح کیفی و ایمنی بسیار پایین عرضه میشوند مطلقا ارزش خرید ندارند
  حاشا به غیرت و شرف شما تولید کنندگان که ذره ای به شعور و جان و ارامش هموطن خودتان ارزش قائل نیستید و هیچوقت حاضر نیستید با یکی از این خودروهای تولیدی خودتان مدتی را سر کنید یا خانواده را به سفر ببرید

   
  پاسخ
 3. نخرین نخرین

  آخه تورو خدا این چیزارو نخرید من حاضرم برم‌چینی رو بخترم نه این محصول سایپا رو
  لگن نخرید تا کی میخوایم ما ایرانیا احمق باقی بمونیم چرا نمیخواین کاری کنین چرا فقط حرف میزنین و اعتراض لفظی میکنین اونوقت خودتون اولین کسایی هستین همچین ماشینایی میخرین
  من خودم ماشین ندارم چون بودجم نمیرسه به ماشین مورد علاقم یا باید نخرم یا ایرانی و چینی بخرم…بیاین نخریم تا قیمتش بیاد پایین حداقل نخرین تا این مسولین عوضی بدونن ما ملت احمق نیستیم بیاین نخریم تا کیفیت و ببرن بالا بیاین نخرین و به خودتون احترام بذارین
  بی شرف تر از خودمون نیست اگه بخریم …لگن نخرید نخرید تو رو خدا نخرید تو رو جون خودتون نخرید
  هرچی تعریف کنن از محصول ایرانی همون آشغاله
  نخرین لعنتیا

   
  پاسخ
  1. سهیل

   این دوستمون واقعن راست میگه، گرچه مردم از همین الان هول کردن که برن بخرن، کلن هر بلایی سرمون بیاد حقمونه، درود به این دوستمون…

    
   پاسخ
 4. خوزستان

  خدایی از پهلو نگاه کنین خود ژیانه بعد نوشتن حاصل سالها تلاش مهندسین آبروریزی و بی احترامی ب شعور مردم تا کی؟!!!!!!؟
  پلاک اروند رو عشق است،ب ۴۰تا بهترین ماشین سوار میشیم

   
  پاسخ
 5. الما

  فرغونی دیگر از سایپا با قیمت باور نکردنی ۴۲ میلیون تومان در مدل پلاس با توجه به اینکه این خودرو برای شرکت تولید کننده با قیمتی زیر ۷ میلیون تومان تمام می شود.

   
  پاسخ
 6. سورنا

  پالانش رو عوض کردند. سال هاست این دوشرکت خودروساز ایرانی (سایپا وایران خودرو)هم پول مردم رو میگیرند وهم جونشون رو در تصادف های خونین ..شوربختانه دولت به ویژه وزارت صنایع که شریک آن هاست..میگن درجهنم مارهای وحشتناکی وجود داره که خلایق از ترس پناه می برند به افعی! حالا داستان ما مردم ایرانه .ازبس محصولات وطنی بی کیفته مردم جنس بنجل چینی رو ترجیح می دهند!!!

   
  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.