il

لیفان X80 به ایران می‌آید؛ تیری در تاریکی!

در چند سال اخیر نام‌های عجیب و غریب کمپانی‌های چینی در بازار خودروی ایران جا افتاده و اکنون تقریبا تمام فعالان بازار خودرو نسبت به برندهای موجود در بازار ایران نظرات مثبت و منفی خود را اعلام کرده‌اند.

هم اکنون به غیر از چند برند محدود چینی؛ باقی آنها توان رقابت با محصولات هم تراز خود را ندارند. از جمله برندهای مذکور؛ لیفان است که این روزها حال و روز خوبی ندارد. لیفان که روزی با ۵۲۰ شروع کرد و با ۶۲۰ به اوج قدرت خود رسید؛ اکنون با وجود عرضه مدل‌ ۸۲۰ توان رقابت با برندهای وطنی خود را از دست داده است.

فروش کم محصولات لیفان و استهلاک بالای آنها دلایل خوبی بود که ما عمر کمپانی لیفان در بازار ایران را پایان یافته بدانیم؛ اما ظاهرا مدیران لیفان دست بردار بازار ایران نیستند و هنوز هم فکرهایی در سر دارند! البته فکر مدیران لیفان با فکر مدیران کشور خودمان کاملا یک دست بوده و هیچ کدام از طرفین حاضر به کنار کشیدن از این بازی پر سود نیستند!

بله! لیفان مانند یک بچه دبستانی برای دفاع از حق نداشته خود در بازار ایران؛ خودرویی به نام X80 را به بازار ایران معرفی خواهد کرد. کرمان‌موتور سر از پا نمی‌شناسد و اکنون در حال ارزیابی شرایط تولید و مونتاژ این محصول در ایران است. آنچه می‌دانیم این است که مونتاژ X80 قطعی شده و تا چند وقت دیگر در یکی از نمایشگاه‌های خودرویی کشور رخ‌نمایی کرده و مخاطبان را به چالش ریختن پول در جوب آب دعوت می‌کند! البته شاید معجزه‌ای رخ داد و این خودرو واقعا یک خودروی خوب باشد، که احتمال آن بسیار کم است.

اما لیفان X80 چیست؟ این خودرو نخستین بار در نمایشگاه خودروی گوانگژو ۲۰۱۶ رونمایی شد و عرضه آن در چین از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی آغاز شده است. خودروی مذکور یک شاسی‌بلند بزرگ هفت نفر بوده و از یک پیشرانه ۲ لیتری توربوشارژ استفاده می‌کند. پیشرانه مذکور ۱۹۷ اسب‌بخار قدرت و ۲۸۶ نیوتن‌متر گشتاور دارد و برای انتقال قدرت خود به چرخ‌ها از یک گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک استفاده می‌کند.

این خودرو در سه نسخه متفاوت و با انواع و اقسام آپشن‌های متنوع عرضه شده و قیمت آن از ۱۲۰ هزار یوان شروع شده و به ۱۸۰ هزار یوان می‌رسد؛ که با این حساب باید قیمت آن در ایران را بیشتر از ۱۰۰ میلیون تومان دانست.

درباره نویسنده

از اواخر سال 94 به تیم نویسندگان چرخان پیوسته و از آن زمان تاکنون با نهایت علاقه و اشتیاق به همکاری خود با این تیم دوست داشتنی ادامه داده‌ام. همیشه در حال یادگیری هستم و هیچ گاه از مطالعه به دور نبوده و نخواهم بود.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.