آغاز مطالعات چینی‌ها برای توقف فروش خودروهای بنزینی و دیزلی!

بازار بزرگ خودرو در کشور چین به سمت الکتریکی شدن حرکت می‌کند. براساس گزارشات جدید؛ دولت چین در حال ارزیابی شرایط کشورشان برای توقف فروش وسایل نقلیه احتراق داخلی است.

به گزارش آسوشیتدپرس؛ چینی‌ها تاکنون جدول زمان‌بندی دقیقی برای آغاز فرایند حذف خودروهای فسیلی اعلام نکرده‌اند؛ اما یکی از وزرای دولت چین از آغاز تحقیقات برای تشکیل یک جدول زمان‌بندی دقیق برای توقف تولید و فروش وسایل نقلیه بنزینی و دیزلی خبر داده است. چین بزرگ‌ترین بازار خودرو در جهان بوده و هرگونه تغییر در این بازار پرسود؛ پیامدهای بزرگی در بازار جهانی خودرو خواهد داشت.

براساس گزارشاتی که سال گذشته میلادی منتشر شده بود؛ چینی‌ها می‌خواستند که تا سال ۲۰۳۰ خودروهای برقی حدود ۴۰ درصد از میزان فروش را به خود اختصاص دهند. با این حساب باید گفت که توقف فروش خودروهای بنزینی و دیزلی، رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده چینی‌ها را سریع‌تر می‌کند.

در مقابل باید توجه داشت که کشورهایی مانند فرانسه و بریتانیا تا سال ۲۰۴۰ فروش خودروهای بنزینی و دیزلی را متوقف کرده و تمام تولید کنندگان را مجبور به تولید و فروش خودروهای الکتریکی خواهند کرد. با این حساب چینی‌ها پیش دستی کرده و با عرضه مدل‌های مختلف خودروهای الکتریکی؛ حرف اول را در جهان خواهند زد.

در این بین تعدادی از خودروسازان بزرگ جهانی مانند کمپانی ولوو اعلام کرده‌اند که تا سال ۲۰۱۹ وابستگی خودروهای خود به سوخت‌های دیزلی را کاهش داده و محصولات این کمپانی به سمت الکتریسیته می‌روند. همچنین کمپانی استون مارتین در تلاش است که در آینده‌ای نزدیک تمام خودروهای تولیدی خود را به شکل  هیبریدی عرضه کند.

فروش وسایل نقلیه الکتریکی در کشور چین نسبت به سال گذشته میلادی حدود ۵۰ درصد رشد داشته و چینی‌ها بیش از ۳۳۶ هزار خودروی الکتریکی خریداری کرده‌اند. همین عامل باعث شده است که دولت چین به شرکت‌های برق این کشور فشار آورده و از آنها بخواهد که روند نصب ایستگاه‌های شارژ خودروهای الکتریکی را تسریع کنند. در واقع هدف چینی‌ها این است که تا سال ۲۰۲۰ حدود ۵ میلیون ایستگاه شارژ  داشته باشند و این تعداد را تا سال ۲۰۳۰ به بیش از ۸۰ میلیون ایستگاه شارژ برسانند!

برخی از مطالعات قبلی نشان می‌دهد که خودروهای الکتریکی با استقبال کمی مواجه خواهند شد. برای مثال نتایج یک تحقیق در سال ۲۰۱۶ می‌گفت که تا سال ۲۰۴۰ خودروهای الکتریکی تنها ۱۵ تا ۳۰ درصد از میزان کل فروش خودروهای مختلف را به خود اختصاص می‌دهند!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.