il

مقایسه ساینا و رانا: دستپخت نه‌چندان خوشمزه مهندسان ایرانی!

در این مقاله دو خودرویی را مقایسه می‌کنیم که از محبوبیت تقریبا بالایی برخوردار هستند و فروش مناسبی را در بازار تجربه می‌کنند. قبل از شروع مقایسه بیایید نگاهی اجمالی به هر یک از این دو خودرو داشته باشیم.

رانا که سومین خودروی ملی محسوب می‌شود از پلتفرم X12 بهره می‌برد که با ۲۰۶ اس‌دی یکسان است. در سال ۱۳۸۸ از این خودرو رونمایی شد. رانا که در ابتدا با تیپ EL وارد بازار شد، هم‌اکنون نمونه‌های صفر آن دارای کد LX بوده که در آن بسیاری از مشکلات مربوط به نسل‌های اولیه رفع شده است.

ساینا محصول تولیدی شرکت سایپا بوده که در سال ۱۳۹۴ معرفی شد، بنابراین قدمت کمتری نسبت به رقیب خود دارد. این خودرو دارای دو نمونه با گیربکس‌های دستی و اتوماتیک بوده که در این مقایسه، مدل دستی حضور دارد. تجهیزات موجود در نسخه اتوماتیک بسیار بیشتر از نمونه دستی بوده که البته قیمت بالاتری نیز دارد.

برای مقایسه ساینا و رانا با چرخان همراه باشید.

طراحی بیرونی

اول از همه به سراغ طراحی ظاهری این دو خودرو می‌رویم. همانطور که گفته شد رانا از پلتفرم پژو ۲۰۶ اس‌دی بهره می‌برد که البته با هنرمندی هرچه تمام‌تر، این خودروی جدید در نمای جانبی کاملا به ۲۰۶ شباهت دارد.

 مقایسه ساینا و رانا

در جلو و عقب خودرو شاهد استفاده از چراغ‌های کشیده هستیم که نمای تقریبا مناسبی را به این خودرو بخشیده‌اند. عقب خودرو مقداری ساده طراحی شده و جذابیت زیادی برای خریدار نخواهد داشت. در حالت کلی طراحی ظاهری رانا را می‌توان نسخه مدرن شده پژو ۲۰۶ اس‌دی دانست که البته این جمله به معنای بی‌نقص بودن و زیبایی آن نیست، ولی باتوجه به محدوده قیمتی، طراحی آن را می‌توان کاملا قابل قبول تلقی کرد.

رانا در این مقایسه باید با محصول تقریبا جدید سایپا یعنی ساینا مبارزه کند. ساینا برادر تیبا بوده که البته از طراحی اسپرت‌تر و تهاجمی‌تر بهره می‌برد که باعث زیبایی بیشتر آن نسبت به تیبا می‌شود! در بخش جلویی شاهد دریچه ورودی هوای بزرگی هستیم که ظاهری مدرن به ساینا بخشیده است. در عقب خودرو اگرچه چراغ‌ها طراحی زیبایی دارند ولی نمی‌توان از شباهت آن به نسل گذشته تویوتا یاریس چشم‌پوشی کرد.

در نمای جانبی شاهد شباهت آن با تیبا هستیم. ظاهرا هر دو خودروساز داخلی در طراحی نمای جانبی محصولات خود از ضعف شدیدی رنج می‌برند. در حالت کلی طراحی ساینا جذاب به نظر می‌رسد ولی میان اجزای آن هماهنگ مناسبی وجود ندارد که خطوط استفاده شده در بدنه نیز به موضوع دامن می‌زند. جالب است بدانید که طراحی این خودرو کاملا داخلی نبوده و از مهندسان ایتالیایی در طراحی آن کمک گرفته شده است!

اگر بخواهیم میان دو خودرو رانا و ساینا یکی را برنده طراحی بیرونی اعلام کنیم، رانا در این بخش مدال را بر گردن خود می‌آویزد چراکه از طراحی هماهنگ‌تری برخوردار است. اگرچه ساینا چهره خشمگین‌تری دارد و همچنین چراغ‌های عقب آن از طراحی جذاب بهره می‌برند ولی در صورتی می‌توان طراحی ظاهری آن را مناسب دانست که تک تک المان‌ها در جای مناسبی قرار بگیرند، امری که مهندسان این محصول از انجامش باز مانده‌اند.

طراحی داخلی

در این بخش هر دو محصول سنگ تمام گذاشته‌اند و تا جای ممکن طراحی ساده و بدون هیجانی را برای خریدار به ارمغان آورنده‌اند که باید به مهندسان آن‌ها تبریک گفت! البته اگر بخواهیم واقع‌بینانه فضای داخلی را مورد بررسی قرار دهیم، مسلما رانا از طراحی ارگونومیک‌تر و منظم‌تری بهره می‌برد و همچنین کیفیت مونتاژ بهتری نیز دارد. یکی از مواردی که شاید بتواند مقدار کمی به هیجان کابین اضافه کند، نصب مانیتور بر روی کنسول وسط است که در رانا می‌توانید پس از تحویل آنرا از آپکو خریده و نصب کنید!

متاسفانه فضای داخلی هر دو خودرو به اون صورت که باید و شاید جادار نبوده که موضوع آزاردهنده‌ای محسوب می‌شود. با وجود تمام موارد منفی که گفته شد، رانا در این بخش هم پیروز میدان است چراکه حداقل ادوات با نظم بهتری بر روی داشبورد قرار گرفته‌اند.

ابعاد

در این بخش ابعاد و وزن دو خودرو را ذکر می‌کنیم تا نسبت به اندازه کلی آن‌ها دید بهتری پیدا کنید.

در جدول زیر می‌توانید مشخصات ابعادی رانا را مشاهده کنید:

ابعاد و سایز
طول خودرو (میلی متر) ۴۲۹۰
عرض خودرو (میلی متر) ۱۶۸۴
ارتفاع خودرو (میلی متر) ۱۴۵۳
فاصله دو محور (میلی متر) ۲۴۴۵
وزن خالص (کیلوگرم) ۱۱۰۹

به سراغ ساینا می‌رویم:

ابعاد و سایز
طول خودرو (میلی متر) ۴۲۱۵
عرض خودرو (میلی متر) ۱۶۶۳
ارتفاع خودرو (میلی متر) ۱۴۸۴
فاصله دو محور (میلی متر) ۲۴۱۵
وزن خالص (کیلوگرم) ۱۰۵۰

همانطور که در جدول بالا مشخص است، رانا خودرو بزرگتری محسوب می‌شود که فضای بیشتری را در اختیار سرنشینان قرار می‌دهد، البته نسبت به ساینا وزن بیشتری نیز دارد.

کیفیت متریال و ساخت

به بخشی می‌رسیم که هر دو خودرو در آن‌ ناموفق هستند که البته باید این جمله را برای اکثر تولیدات داخلی به‌کار برد! در داخل ساینا شاهد استفاده در پلاستیک خشک و بی‌کیفیت در اکثر بخش‌ها هستیم، که برای چنین محدوده قیمتی یک نکته بسیار منفی محسوب می‌شود. علاوه‌بر جنس نامناسب داشبورد، صندلی‌ها نیز از کیفیت نامناسبی برخوردارند و هیچ اثری از راحتی نمی‌توان در آن‌ها دید!

رانا نیز در این بخش عملکرد مناسبی را از خود به جا نمی‌گذارد و ایران خودرو از متریال باکیفیتی در آن بهره نبرده است که البته باز هم نسبت به ساینا عملکرد بهتری دارد. در نمونه‌های تولیدی اولیه این خودرو، مشکلات متعددی از نظر مونتاژ در بخش داخلی وجود داشت که در نسخه‌های اخیر اکثر آن‌ها رفع شده است.

در بخش بدنه رانا اگرچه در بخش سپر عقب دارای ضعف بوده و مشکلاتی را برای خریدار ایجاد می‌کند ولی ایرادات مونتاژی آن نسبت به ساینا را می‌توان تقریبا در نظر نگرفت! در مونتاژ ساینا بی‌دقتی‌های زیادی صورت گرفته که برای مثال می‌توان به اتصالات نامناسب اشاره کرد که باعث ایجاد صدای آزاردهنده و مشکلات متعدد می‌شود.

پیشرانه

ایران خودرو در رانا از موتور معروف و صد البته قدیمی TU5 استفاده کرده که حجمی برابر با ۱۵۸۷ سی‌سی دارد. خوشبختانه این موتور ۴ سیلندر از ۱۶ سوپاپ بهره می‌برد. این موتور حداکثر قادر به تولید ۱۰۵ اسب بخار قدرت در ۵۸۰۰ دور در دقیقه و ۱۴۲ نیوتون متر گشتاور در ۴۰۰۰ دور در دقیقه است که شتاب ۱۲ ثانیه‌ای و حداکثر سرعت ۱۸۹ کیلومتری را برای رانا به همراه دارد. استاندارد آلایندگی یورو ۴ و مصرف سوخت ترکیبی ۶.۶ لیتر دیگر مشخصات موتور این محصول را تشکیل می‌دهند.

ساینا دارای موتوری ۴ سیلندر بوده که حجمی برابر با ۱۵۰۳ سی‌سی دارد. این موتور می‌تواند حداکثر ۸۷ اسب بخار قدرت در ۵۳۰۰ دور در دقیقه و ۱۲۸ نیوتون متر گشتاور در ۴۰۰۰ دور در دقیقه تولید کند. این موتور ۸ سوپاپه مصرف سوخت ترکیبی برابر با ۷ لیتر داشته و از استاندارد آلایندگی یورو ۴ بهره می‌برد. ساینا اگرچه دارای موتور نسبتا ضعیفی بوده ولی به علت وزن کم، شتاب قابل قبولی دارد. در این بخش رقابت بسیار نزدیک بوده و شاید بتوان استفاده از ۱۶ سوپاپ در موتور رانا را به عنوان یک برگ برنده برای آن اعلام کرد.

ایمنی

هر دو خودرو از ۲ کیسه هوا در بخش جلویی بهره می‌برند و همچنین دارای سیستم‌های ترمز ABS و EBD هستند که البته رانا در هر دو محور از ترمز دیسکی بهره می‌برد در حالی‌که ساینا در محور عقب دارای ترمز کاسه‌ای است. در بخش ترمز رانا عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد.

باتوجه به این موضوع که هیچ کدام از این دو محصول در آزمایش‌های مربوط به تصادفات در سازمان‌های بین‌المللی حضور نداشته‌اند، نمی‌توان به‌ طور دقیق و کاملا درست در رابطه با این زمینه نظری دارد ولی باتوجه به یکسان بودن پلتفرم رانا با پژو ۲۰۶، می‌توان امنیت آن را بهتر ارزیابی کرد.

تجهیزات رفاهی

رانا از تجهیزاتی همانند بازکن قفل در صندوق عقب از داخل، صفحه نمایشگر روی داشبورد، نمایشگر دمای محیط، سیستم ضد سرقت، قفل مرکزی با ریموت کنترل، کمربندهای ایمنی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع، سیستم کنترل بخار بنزین و فرمان هیدرولیک بهره می‌برد.

در مقابل تجهیزات ساینا را سیستم تهویه مطبوع نیمه اتوماتیک، سنسور پارک دنده عقب، نمایش دمای محیط بیرون، قفل مرکزی، سیستم ضد سرقت، گرمکن شیشه عقب و چراغ‌های جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع تشکیل می‌دهند.

قیمت

رانا LX هم‌اکنون در بازار قیمتی نزدیک به ۳۵ میلیون داشته در حالی‌که ساینا با قیمت ۲۸.۵ میلیون در بازار معامله می‌شود. در حالت کلی اگرچه رانا هزینه بیشتری را از خریدار طلب می‌کند ولی همانطور که در بخش‌های قبلی مشاهده کردید، نسبت به ساینا برتری‌های بیشتری دارد که خرید آن را منطقی‌تر جلوه می‌دهد.

درباره نویسنده

مهندس مکانیک و علاقه مند به دنیای خودرو و تکنولوژی

مطالب مرتبط

10 نظر

 1. محمدمهدی

  سمند موتور ef7 داره که من به شخصه تاحالا از کسی تعریف خوب نشنیدم.اکثرن از گران بودن وسایل موتوری،تعمیر سخت موتور،بد فروش رفتن مدل کارکرده آن و سنگین بودن سمند می گویند ودر کل از نظر موتوری موتور tu5رانا خیلی سرتر از ef7 است.

   
  پاسخ
 2. admin_T & S Club

  واقعا مقایسه ی مزحکی بود

  فضای عقب ساینا خیلی از رانا بیشتره،حتی فضای پای عقب ساینا از سمند هم بیشتره(فقط فضای پا) رانا تنها برتری که داره فقط ترمز های اونه

  اون قسمت متن که نوشته شده رانا کابین بیصدا تری داره هم کاملا اشتباهه ،نمونه های کارکرد بالای ۷۰ هزار تیبا و ساینا اصلا از داشبورد صدلیی ندارن،چه بسا که رانا هایی هستن با کارکرد ۲ هزار که جای جای داشبوردشون پر صر و صداست

  مشکلات برقی رانا که دیگه بماند

  واقعا نتیجه گیری عجیبی بود،مظمئنم نویسنده حتی سوار هیچکدوم نشده چون حتی فضای کابین رو (که با یک نگاه مشخص میشه)هم اشتباه نوشته

  و در آخر انتخاب بین این دو بستگی به خود خریدار داره…
  (لطفا نظر تایید شود)

   
  پاسخ
 3. علیرضا

  با سلام
  بنظر من بین طراحی این دو خودرو
  ساینا ظاهری به روزتر و زیباتری داره،رانا به گفته‌ی خود شما هم دقیقا پلتفرم ۲۰۶ اس دی را دارد ک هیچگونه نوآوری و خلاقیتی در آن وجود ندارد و بیشتر اجزای آن و تقریبا ۹۰℅ آن از ۲۰۶ اس کپی برداری شده است،البته این موضوع مقداری هم در مورد ساینا درباره‌ی قسمت داخلی درب خودرو و موتور آن صدق میکند
  اما در کل ساینا خودروی به صرفه‌تر با توجه به راحتی سواری آن و فنی موتور،و همینطور اصطحلاک به صرفه و ارزانتری ک دارا میباشد نمونه بهتر تیبا از نظر ظاهر و پیشرو بعنوان رقیب رانا در صفات ذکر شده‌ی قبلی میباشد

   
  پاسخ
 4. فرامرز

  سلام به مطالعه کنندگان
  من یک رانا مدل۹۳ lx دارم تااینجا ۴۴هزار کیلومتر باهاش رانندگی کردم . گریبکس این ماشین شبیه ۴۰۵ هست نه ۲۰۶ اس دی بنابراین دنده ها سنگین تر است . فضای پای سرنشین عقب کمه و به نظر من برای سرنشین بزرگسال در رانندگی طولانی ناراحت کننده است. صندوق عقب فضای خوبی داره. تا حالا دیسک و صفحه و یک بار سنسورهای گاز و فشار و سیم کلاج ولنت جلو ویکی از قفل های مرکزی رو تعویض کردم . کیفیت کولر عالی نیست. از اتاق وداشبورد هیچ صدایی نمیاد وزیرو بندش هیچ مشکلی پیدا نکرده. تا حالا همه قطعات مورد نیازی که گفتم به راحتی پیدا شده . مصرف کمی داره ولی باکش از ۲۰۶ کمتر حجم داره و زودتر باید به پمپ بنزین مراجعه کنید. این واقعیته یه مصرف کننده است عجیبه که ما ایرانیا بجای راست گفتن سو گیری هامون رو برای مردم مینویسیم!!!!

   
  پاسخ
  1. مهدي م

   تعویض دیسک و سنسورها طبیعی است. مهم اینه که گرفتار نمایندگی و تعمیرگاه نمیشه و قطعاتش راحت پیدا میشه. من که مدل ۹۲ دارم و راضی هستم

    
   پاسخ
 5. امیر حسین ظاهری

  انصافا هم کسانئ که از ساینا و هم کسانی که از رانا تعریف کردن و رقیب رو تخریب کردن خیلی خیلی کم اطلاع هستن ‌.
  یکی میگه گیربکس رانا مثل ۴۰۵ ه !!!! که کاملا اشتباه میگه
  یکی هم میگه که ساینا از رانا زیباتره !!!! میگه چون رانا پلتفرمش ۲۰۶ ه بدرد نمی خوره اما خبر نداره که پلتفرم ساینا تقریبا با پراید یکیه !
  یکی میگه داشبورد رانا تو ۲۰۰۰ کیلومتر به صدا میوفته !
  کلا دارن چرت و پرت میگن ، هر دو طرف ! بسه دیگه
  خواهشا یکم منصفانه و از روی عقلانیت نظر بدید !!!!
  نصف افرادی که اینجان حتی گواهی نامه هم ندارن !

   
  پاسخ
 6. میلاد

  من هشت ماهه ساینادارم ۲۰۰۰۰باهاش رفتم فقط شیشه بالابرش خراب شداونم یک ساعت بیشتروقتمو نگرفت من کاملاازش راضی ام ماشینه قبلیم هم سمند۸۸بودشتاب ساینا حرف نواره هرکس داره حرفه منومیفهمه خواهشا راجب ماشینی که سوارنشدیدنظربیخودندید

   
  پاسخ
  1. محمود

   آقا من تازه پول برای ساینا ریختم. فقط سوالم اینه که فضای داخلیش برای کسی که بلند قده و خانواده ۴نفره داره کافیه؟

    
   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.