il

نگاهی به محصولات و رتبه تولید کنندگان خصوصی داخلی و محصولات وارداتی کشور!

امروزه در کشورهای بزرگ و مطرح در زمینه ساخت خودرو و تکنولوژی های پیرامون آن، فعالیت‌ها غالبا به صورت خصوصی و جدا از ورود دولت آن کشور به این‌ صنعت پرسود و مهم انجام می‌شود. در ایران نیز با توجه به فعالیت چندین شرکت خصوصی و فعال در این عرصه، میزان تولیدات این مراکز هر ساله با افزایش یا کاهش در زمینه فروش یا نرخ سود همراه بوده و هرساله با معرفی محصولاتی جدید در تلاش برای رقابت با یکدیگر و شرکت‌های بزرگ خودروساز دولتی در این حوزه هستند.

حال در این مطلب به بررسی مدل‌های معرفی شده که توسط این مراکز خودروساز خصوصی در سال جاری با تمرکز بر نیم سال دوم ۹۶ تولید شده است، پرداخته و میزان سود فروش و کاهش عرضه و دیگر موارد پیرامون این شرکت‌ها را بررسی می‌کنیم.

از نمونه شرکت‌هایی که در این حوزه فعالیت دارند می‌توان به کرمان خودرو، مدیران خودرو، عظیم خودرو، گروه خودرو سازی بهمن، کارمانیا موتور (زیر مجموعه کرمان خودرو)، گروه خودرو سازان بم (زیر مجموعه کرمان خودرو)  و چندین شرکت وارد کننده همچون جهان نوین اریا، نگین خودرو، آسان موتور، ایرتویا، آرین موتور تابان، رامک خودرو، پرشیا خودرو و … اشاره کرد.

در بخش عرضه محصولات و نمایندگی برند های مطرح، خوشبختانه شرکت‌های خصوصی در این عرصه از استانداردهای خوبی برخوردار هستند و غالبا رضایت مشتری را در دو بخش فروش و خدمات پس از فروش را در سال‌های اخیر به خود جلب و شرایط متنوعی را در این زمینه‌ برای آن‌ها مهیا کرده‌اند، که این  امر به خودی خود باعث رقابت و تنوع  بیشتر محصولات در بازار داخلی کشور شده است.

البته وجود استثنائاتی مانند شرکت رامک خودرو در این میان هم هست که با تحویل خودروهای ثبت نامی ۱۲۰ روز کاری در  ۱ سال، رکورد تمام بدقولی ها را در جهان شکسته است.

حال اگر در گام اول نگاهی به میزان کسب رضایت ‌مندی مشتریان این مراکز و واردکنندگان خودرو به کشور بی‌اندازیم، متوجه آن خواهیم‌ شد که طبق اعلام نمرات برپایه میزان رضایت مندی مشتریان و خریداران به شرکت‌های عرضه‌کننده خودرو در بازار داخلی بر اساس اعلام رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت هدف‌گذاری شرکت‌های عرضه‌‌کننده خودرو و خدمات پس از فروش عددی برابر با ۷۵۰ از ۱۰۰۰ معین شده، تا بر این اساس این مراکز بتوانند وضعیت خدمات‌رسانی و مسئولیت خود را به نحو احسن برای مشتریان خود فراهم سازند. لازم به ذکر است این نمرات تعیین شده و اختصاص یافته مربوط به سه ماه نخست سال جاری بوده و تا بدین لحظه خبری از آمار سه ماه تابستان سال جاری و اواسط پاییز منتشر نشده است.

در این لیست، در بخش شرکت‌های خصوصی تولید کننده خودرو و واردکنندگان این حوزه، جایگاه اول تا پنجم در اختیار وارد‌کنندگان بزرگ خودرو قرار گرفته است. پیرامون این موضوع شرکت ایرتویا (نماینده محصولات تویوتا و لکسوس در ایران) با ۷۷۰ امتیاز در صدر  این جدول ایستاده است.

در مقام دوم شرکت آسان‌موتور (نماینده محصولات هیوندای در ایران) با ۷۵۴ امتیاز قرار دارد.

در مقام سوم این جدول اطلس خودرو (نماینده محصولات کیا در ایران) با ۷۵۰ امتیاز قرار گرفته و پس از آسان موتور دومین وارد کننده یک برند خودروی کره ای به کشور است. در حالی این شرکت خود را در این جایگاه میبیند که میزان رضایت مشتریان و نظر آن ها در مقایسه با زمستان سال گذشته کاهشی برابر ۱۴ نمره‌ای را نمایان گر است.

در مقام چهارم شرکت آرین موتور پویا (نماینده محصولات میتسوبیشی در ایران) با ۷۴۹ امتیاز جای دارد و این در حالیست که در مقایسه نمرات سه ماه نخست سال جاری این وارد کننده با زمستان سال گذشته گویای این مسئله می باشد که افزایش ۱۹ امتیازی رضایتمندی مشتریان را برای خود به ارمغان اورده است.

در مقام پنجم پرشیا خودرو (نماینده محصولات بی‌ام‌و درایران) مشاهده می‌شود این شرکت با ۷۴۶ امتیاز  که به دست آورده است توانست این رتبه مهم را به خود اختصاص دهد.

در مقام هشتم شرکت رامک خودرو (نماینده محصولات سانگ یانگ کره جنوبی) با ۶۹۷ امتیاز قرار گرفته است و این واردکننده همانند برخی دیگر از شرکت‌ها در مقایسه با زمستان سال گذشته ۵ نمره کاهش را در پیش روی خود میبیند که به گفته مدیران این شرکت اصلا جایگاه مناسبی برای این برند نبوده است.

در مقام نهم مدیا موتور (نماینده محصولات ام‌جی چین) با ۶۹۵ امتیاز جای گرفته است.

در جایگاه‌های یازدهم تا چهاردهم این این لیست، به ترتیب شرکت‌های مزدا یدک یا همان بهمن خودرو (نماینده محصولات مزدا در ایران) با ۶۷۱ امتیاز، کرمان موتور (عرضه کننده محصولات لیفان و جک در ایران) امتیازی برابر۶۹۹، مدیران خودرو (عرضه کننده محصولات کمپانی چری کشور چین در ایران) امتیاز۶۶۱ و شرکت پرستوی آبی ارگ (نمایندگی خدمات پس از فروش خودروسازان راین) امتیازی برابر با ۶۲۰  را به خود اختصاص داده‌اند.

حال اگر نگاهی به برخی از واردکنندگان که کمتر از ۱۵  نمایندگی در کشور را دارا هستند بی‌اندازیم متوجه آن خواهیم شد که گلرنگ موتور فامیلی (نماینده محصولات هوندا در ایران) با ۸۲۷ امتیاز موفق به کسب جایگاه نخست در این بخش شده و بالاترین نمرات میزان رضایت و جلب مشتری را به خود اختصاص داده و این واردکننده افزایش ۳۸ نمره‌ای را در سه ماه نخست سال جاری در مقایسه با زمستان سال گذشته به خود اختصاص داده است.

جایگاه دوم این بخش در حال حاضر به معین موتور‌ (نماینده محصولات پورشه در ایران) با ۸۰۰ امتیاز تعلق گرفته است.

در جایگاه سوم آرین موتور تابان (نماینده محصولات دی‌اس در ایران) با کسب ۷۶۱ امتیاز موفق به قرارگرفتن در این رتبه شده و در جایگاه چهارم ستاره ایران (نماینده محصولات بنز در ایران) با ۷۴۰ امتیاز قرار دارد.

در جایگاه‌های بعدی در این بخش به ترتیب می‌توان به شرکت‌های نگین خودرو (نماینده محصولات رنو در ایران) با ۶۸۴ امتیاز، آلفا موتور (نماینده محصولات آلفارومئو در ایران) با ۶۷۶ امتیاز، افرا موتور (نماینده محصولات ولوو در ایران که جایگاه خود را به داتیس خودرو داده است) با ۶۱۱ امتیاز و در نهایت دیار خودرو (نمیانده محصولات گریت وال در ایران) با ۵۰۲ امتیاز اشاره کرد.

در جدول زیر به معرفی محصولات جدید شرکت‌های خصوصی تولیدکننده خودرو برای عرضه درسال جاری با تمرکز بیشتر برای نیم سال دوم ۹۶ می‌پردازیم.

تولید کننده مدل مشخصات فنی مصرف سوخت شتاب اولیه سطح ایمنی رفاهی قیمت

(تومان)

بم خودرو GEELY

CG6

۱/۵ L

۱۰۵ HP

I4  AT

۷.۲ L ۱۳/۹۹ رضایت

بخش

۴۷–۴۹
کرمان خودرو LIFAN

X60

۱/۸ L

۱۳۱ HP

I4 AT

۱۰.۵ L ۱۳/۷۸ رضایت

بخش

۶۳–۶۴
کرمان خودرو JACK

S3

۱/۵ L

۱۱۱ HP

I4 AT

۶.۰ L ۱۳/۲۹ رضایت

بخش

۷۱–۷۲
کرمان خودرو HYUNDAI

I10

۱/۲ L

۸۶ HP

I4 AT

۵.۵ L ۱۲/۲۲ رضایت

بخش

۷۲–۷۳
کرمان خودرو HYUNDAI

I20

۱/۴ L

۹۷ HP

I4 AT

۶.۰ L ۱۲/۱۹ رضایت

بخش

۸۷–۹۰
کرمان خودرو HYUNDAI

ACCENT

۱/۶ L

۱۲۲ HP

I4 AT

۶.۹ L ۱۱/۶۶ عالی ۹۶–۱۰۸
گروه بهمن BESTURN

B30

۱/۶ L

۱۰۷ HP

I4 AT

۶.۲ L ۱۳/۱۵ رضایت

بخش

۵۸–۵۹
گروه بهمن CAPRA 2

۲/۴ L

۱۲۵ HP

I4 MU

۱۱.۲ L ۱۵/۹۸ متوسط ۷۵–۸۳
امیکو ASENA

۴×۴

۲/۴ L

۱۴۳ HP

I4 MU

۱۱.۰ L ۱۵/۳۵ متوسط ۱۲۰–۱۲۵
کارمانیا BYD

F3

۱/۵ L

۱۰۷ HP

I4 AT

۵.۹ L ۱۲/۸۹ رضایت بخش ۴۹–۵۷
کارمانیا BYD

SONG

۲.۰ L

TURBO

۲۰۳ HP

AT DCT

۸.۵ L ۸/۹۵ عالی ۱۲۵–۱۳۰
مدیران خودرو MVM

X22

۱/۵ L

۱۰۵ HP

I4 AT/MU

۷.۲ L ۱۴/۱۱ رضایت بخش ۶۵–۶۷
مدیران خودرو CHERY

TIGO 7

۱/۵ L

۱۵۰ HP

TURBO

AT

۸.۰ L ۹/۸ عالی ۱۳۰–۱۴۰
عظیم خودرو FOTON

SAVANA

۲/۴

۲۱۵ HP

TURBO

AT

۹.۹ L ۱۲/۲ رضایت بخش ۱۴۵–۱۶۰

درباره نویسنده

هیچ گاه از علاقه خود به دنیای اتومبیل غافل نشوید. یک مازندارنی اصیل. علاقمند به خودروهای آلمانی و سیستم های پیشرفته. نویسنده و کارشناس بازار خودرو ایران و مسائل روز صنعت خودرو در سرتاسر جهان.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.