il

۷ دلیل برای آنکه تیگو ۷ نخریم!

بی‌شک، کارخانجات خودروسازی در چین یکی از بزرگ‌ترین صنایع و مراکز در تولید و عرضه اتومبیل‌ در بازار داخلی این کشور و سایر کشورهای جهان محسوب می‌شود و نمی‌توان منکر آن شد که چین در حال حاضر یکی از گسترده‌ترین سازندگان اتومبیل در جهان بوده و با پیشرفتی چشمگیر در حال نزدیک شدن به برندهای مشهور در سطح بین المللی است.

رشد فروش محصولات ساخته شده در چین به لطف بازارهایی همچون ایران، آفریقای مرکزی، آسیای جنوبی و آمریکای جنوبی به حدی بوده که شرکت‌های فعال در زمینه ساخت و تولید اتومبیل در این کشور هر ساله با نرخ سود بیشتری نسبت به مدت مشابه در سال قبل به فعالیت خود ادامه داده و مدل‌های تولیدی خودشان را به بازار داخلی این مناطق ارسال می‌کنند.

در ایران نیز حضور برندهایی همچون مدیران خودرو و کرمان موتور باعث شده تا تولیدکنندگان چینی از ۱۱ سال پیش تاکنون در ایران حضور داشته و یکی از اصلی‌ترین بازار هدف خود برای فروش محصولات را مارکت داخلی ایران عنوان نمایند.

حال در این مطلب به بررسی نقاط ضعف و منفی پیرامون خرید یکی از محصولات جدید عرضه شده به بازار خودروی ایران با نام تیگو ۷ پرداخته و با نگاهی دقیق‌تر، ۷ دلیل پیرامون عدم خرید این خودرو را بیان خواهیم کرد. لازم به ذکر است، تیگو ۷ توسط شرکت مدیران خودرو که نماینده رسمی  و شریک تجاری برند چینی چری در ایران است، عرضه و به فروش می‌رسد.

قیمت

به جرات می‌توان گفت مهم ترین دلیل برای عدم خرید این محصول، قیمت آن است. تیگو۷ در حال حاضر با قیمتی برابر با ۱۳۰ میلیون تومان در نمونه فول آپشن خود در بازار داخلی کشور عرضه می‌شود که بهایی بیش از حد تصور خریداران و کارشناسان این حوزه بوده و با توجه به رقبای این خودرو در بازه قیمتی برابر با ۱۲۰ الی۱۴۵ میلون تومان، که غالبا محصولاتی غیر چینی هستند، این نحوه قیمت‌گذاری و عرضه به مشتریان در بازار داخلی ایران بسیار اشتباه است و می‌توان شکستی زودتر از پیش‌بینی‌ها را برای این خودرو متصور شد.

عدم موفقیت در بازار دسته دوم

همانند دیگر محصولات چینی، تیگو۷ نیز در تفکرات اکثر مردم جامعه، یک خودروی چینی با درجه کیفی متوسط و غیر قابل اعتماد محسوب می‌شود و همین تفکرات باعث شده است محصولات چینی در بازار اتومبیل‌های کارکرده، افت قیمتی عجیب و بسیار زیاد را نسبت به نمونه‌های صفر کیلومتر خود پیدا کرده و فروش بسیار بدی را نیز تجربه کنند.

در واقع می توان گفت ذهنیت خریداران برای انتخاب یک خودروی چینی به دو صورت تقسیم بندی می شود، در یک بخش، برخی مشتریان اعتقاد دارند که محصولات چینی ساخته شده و یا وارد شده توسط شرکت‌های خصوصی و دولتی در ایران کیفیت قابل قبول داشته و می‌توان آنها را خریداری کرد، اما در سوی دیگر که جمعیت غالب کشور نیز به‌شمار می‌آیند، بر این اعتقاد هستند که خودروهای چینی همواره محصولاتی بی‌کیفیت بوده، طول عمر بالایی را به‌همراه ندارند و ارزش خرید نسبت به پول پرداختی را هزگر دارا نیستند.

 میزان کیفیت ‌و عملکرد خودرو در جاده‌ها و پیچ‌ها

از دیگر نقاط ضعف این خودرو برای عدم خرید، کیفیت و عملکرد این خودرو است. متاسفانه با قیمت اعلامی بیش از حد تصور برای تیگو۷، این مدل در حال حاضر در بازه قیمتی خود رقبایی همچون رنو کپچر، سانگ‌یانگ تیوولی (ارزان‌تر است!) و سوزوکی گرند ویتارا را پیش رو دارد و با وجود همچین رقبایی، این خودرو دارای عملکردی ضعیف‌تر و خشک‌تر سر پیچ‌های جاده‌های خارج شهری بوده و در برخی موارد کمی گیج بودن در فرمان پذیری نیز حس می‌شود.

از دیگر موارد منفی در این بخش پیرامون تیگو۷، واکنش به فشردن ترمز است که نسبت به رقبای خود ضعیف‌تر بوده و در صورت رسیدن به سرعت‌های بالا نمی‌توان از کنترل کامل راننده بر روی این خودرو مطمئن بود.

پیشرانه ضعیف‌تر در مقابل رقبا

تیگو۷ در ایران با پیشرانه‌ای ۱.۵ لیتری مجهز به مولدهای توان بخش توربو عرضه شده است که توانایی تولید قدرتی برابر با ۱۴۷ اسب‌بخار با شتاب صفر تا صد نزدیک به ۱۱ ثانیه را دارد که این قدرت به چرخ‌های جلو منتقل شده و در واقع یک خودروی دیفرانسیل جلو بشمار می‌رود. اما در نزدیکی قیمت این خودرو می‌توان محصولی همچون  سوزوکی گرند ویتارا با برندی بسیار معتبرتر را عنوان کرد که با بهایی در حدود ۱۳۹ الی ۱۴۱ میلیون تومان به بازار عرضه می‌شود و پیشرانه ای ۲.۴ لیتری با قدرتی معادل ۱۶۹ اسب‌بخار را دارد که این نیرو به چهارچرخ منتقل شده و در واقع یک خودروی دو دیفرانسل محسوب می‌شود.

در موردی دیگر نیز می‌توان به محصولی همچون جک اس۵ اتومات با ۹۷ میلیون تومان در بازار کشور اشاره کرد که دارای یک پیشرانه ۲.۰ لیتری توربو با توان تولیدی ۱۷۴ اسب بخار بوده و با قیمتی بسیار کمتر، از قدرت بیشتری نسبت به تیگو۷ سود می‌برد و همچنین هایما اس۷ توربو نیز با قیمت ۹۸ میلیون‌تومانی و تولید قدرتی برابر با ۱۷۰ اسب‌بخار، از دیگر محصولات قدرتمند و با قیمتی کمتر نسبت به تیگو ۷ به‌شمار می‌آید.

طراحی داخلی

از دیگر نقاط ضعف تیگو۷ برای عدم خرید از سوی خریداران، طراحی داخلی نچنان جذاب و ساده این خودرو است. این مدل با طراحی داخلی و کابینی ساده و به دور از جذابیت‌های معمول، دارای طرحی ساده و تکراری بوده و پس از مدتی استفاده بسیار خسته کننده خواهد شد. کیفیت ساخت کابین این خودرو به دو صورت انجام شده و به اعتقاد کارشناسان کیفیت و ساختار کابین داخلی این خودرو به صورتی یکسان و هماهنگ حفط نشده است و خریداران پس از مدتی استفاده دچار تغییر در کیفیت برخی نقاط این خودرو همچون رنگ پریدگی کلیدها خواهند شد.

متاسفانه همچون سایر بخش‌ها، در این قسمت نیز به دلیل قیمت‌گذاری غیر منطقی بر روی این خودرو در مقایسه با سایر رقبا در این رده، محصولاتی همچون تیوولی و حتی پژو ۲۰۰۸ از کیفیتی بهتر، اتاقی زیباتر و قیمتی کم‌تر برخوردار هستند.

آپشن‌های کم‌تر

یکی از دلایلی که بسیار از افراد اقدام به خرید خودروهای چینی می‌کنند، آپشن‌های زیاد در برابر بهای پرداختی است و قاعدتا وقتی شما به سراغ یکی از گران‌ترین محصولات چینی بازار می‌روید، انتظار دارید که بهترین و پیشرفته‌ترین تجهیزات را در آن ببینید که با خودروهای بالای ۲۰۰ میلیون تومان کره‌ای در یک رده بایستد و حتی امکاناتی بیشتر نیز ارایه دهد.

اما یک مقایسه ساده با محصولاتی چون توسان و اسپورتیج جدید که حتی زیر ۲۰۰ میلیون هم بها دارند، به‌خوبی نشان می‌دهد در این بخش نیز تیگو ۷ نتوانسته موفق باشد و عدم وجود امکاناتی چون سردکن صندلی‌ها، گرمکن فرمان، اتوهلد، پارک خودکار، ایربگ‌های کم‌تر و… نشانی از یک محصول فول آپشن نداشته و حتی تک دیفرانسیل بودن آن در چنین رنج قیمتی برای یک محصول چینی، خودش یک ضعف دیگر محسوب می‌شود.

مقایسه با رقبا

در پایان لازم به ذکر است، چری تیگو۷ یک محصول جدید برای بازار داخلی کشور بوده و در حال حاضر زود است که بگوییم این خودروی جدید در آِینده‌ای نزدیک چه عملکردی را نزد خریداران احتمالی در این حوزه قیمتی از خود نشان خواهد داد. اما با نگاهی به سایر رقبا و ارزش خرید این محصولات، متوجه خواهیم شد که در رده قیمتی این محصول که از ۱۲۰ تا ۱۴۰ میلیون تومان است، با حضور خودروهایی همچون نیسان جوک اسکای پک، رنو کپچر، سانگ‌یانگ تیوولی و سوزوکی گرند ویتارا که کیفیت ساختی به مراتب بهتر و برند مورد اطمینان‌تری را دارا هستند، به اعتقاد کارشناسان شانس بسیار کمی برای تیگو۷ در رقابت با این محصولات وجود داشته و در صورت ادامه عرضه با این قیمت غیر منطقی، شکست این خودرو در بازه زمانی دو الی سه سال دور از انتظار نخواهد بود.

نظر شما درباره این خودرو چیست؟ آیا با بهای نزدیک به ۱۳۰ میلیون تومانی و رقبای چینی قدرتمندتر همچون جک S5 توربو و هایما S7 توربو که بهای بسیار کم‌تری نیز دارند، شانسی برای موفقیت تیگو ۷ در بازار ایران قائل هستید؟

به سوپر گروه تیگو ۷ در تلگرام ملحق شوید

درباره نویسنده

هیچ گاه از علاقه خود به دنیای اتومبیل غافل نشوید. یک مازندارنی اصیل. علاقمند به خودروهای آلمانی و سیستم های پیشرفته. نویسنده و کارشناس بازار خودرو ایران و مسائل روز صنعت خودرو در سرتاسر جهان.

مطالب مرتبط

34 نظر

 1. دادااااااشششش

  ماشینای چری مفت نمی ارزه ؛ فقط با وعده و وام ماشینو میدن به ملت. بعدم میشه سرطان و دیگه کسی نمیخره
  اه

   
  پاسخ
 2. علی رضا

  من تیگو ۵ دارم
  هیچکس ازم نمیخره. باید زیر قیمت بدم بره

  مدیران خودرو هم مسخرس. هیچی به هیچی فقط اسم.

   
  پاسخ
 3. مرتضی

  یک ماشین با قیافه نسبتن زیبا و باطن توخالی از شرکت حلبی سازی چری که با ماشینای ۱۱۰ و ایکس ۳۳ خودش نشون داده عهد دوستی با فرقون سازای داخلی بسته!!
  یعنی این ماشین رو کسی ۱۳۰ ملیون بده باید به حضور عقل در سرش شک کرد!!

   
  پاسخ
 4. منتقد

  چه بلای داره سر ما میاد که باید پول یک لکسوس یا لندکروز در خارج رو بدیم پای یه چینی که بازار ایران رو تبدیل به موش ازمایشگاهی خودش کرده و هرچی میزنه اول میده اینجا تا ببینه چقدر ادم زنده میمونند تا سراغ محصول بعدیش بره.ای وای بر ما.

   
  پاسخ
 5. alizade

  وقتی این ماشین معرفی شد از ضاهرش خیلی خوشم اومد و زد به سرم که بگیرم اما وقتی دیدم چنین قیمت بالایی داره پشیمون شدم و الانم خوشحالم که چنین اشتباه بزرگی نکردم ! مرسی از اطلاع رسانی و کمک شما ! چرخان تنها سایتی هست که میشه در اون واقعیت رو خوند !

   
  پاسخ
 6. حسین

  تو بیشتر سایتا چری با پول دادن اومده همش رپورتاژ رفته که مثلا چقدر خوبه تا ملت گول بخورن و پول بی زبون رو پای این گاری بدن
  ماشینی که خود چینیها هم حاضر نیستن سوارش بشن رو چرا ما باید سوار بشیم؟ اکثر سایتا هم ساکت هستن و فقط دنبال پولن نه نفع مشتری

   
  پاسخ
 7. ///mahdispd

  همه چیزشو بزاریم کنار دو دلیل بزرگ واس نخریدنش هست:۱.قیمت بالا
  ۲.و دلیل بزرگ تر چینی بودنش
  چینی سوارشدن ننگه ؛ننگ

   
  پاسخ
 8. ناشناس

  به نظر من خیلی از ماشین های داخلی بهتره یک آریزو ۵ گرفتم واقعاً ازش راضی هستم از نظر فضای داخلی بزرگ وراحت وبقیه موارد فنی هم راضی هستم با توجه به شرایط قسطی کمتر از ۹۰ منتهی مشکل خودروسازهای خارجی نیست که قیمت ماشین هابا این قیمت به دست ما میرسه هموطن عزیز تاجره که سود بیش از کارخانه می برد بعدشم متاسفانه این ذهنیت مردم است که تماماً جنس چینی را مردود می شمارن برای کشورهای اروپا وامریکا هم این اجناس تولید وصادر می شه اماکیفیت بهتر چون تاجرانش مردم را شایسته بهترین می دونند اما تاجران ما مارادراین حد وشایسته همین اندازه

   
  پاسخ
 9. سولماز

  ماشین چینی با این قیمت!!!
  – هر کس می خره یا پول مفت داره یا …
  چینیها ایرانیا رو نشناختن در عرض یک روز دیدی هیچ کس ماشین چینی دیگه نمی حره چون کمپانی فروشش خوبه سرمایه گزاری کرده یک دفعه فروش بیاد پایین ورشکست میشن
  اونایی هم که قبلا چینی خریدند چون الان همشون پشیمونن (غیر از اوناییکه الان چینی دارند و خودشون رو راضی نشون میدن چون چاره ای ندارند) دیگه چینی نمی خرند
  بقیه هم چون از اول به چینی اعتقاد ندارند نمی خرند
  یعنی مخاطب چینی تقریبا در کشور اشباع شده ولی چینیها دارن به تداوم تولید فکر می کنند.
  دو سال دیگه به حرف من میرسین

   
  پاسخ
 10. رضا

  سلام. بنظر بنده ماشین بدی نیست ولی اینکه میگید خیلی گرونه رو تا حدودی قبول دارم. بنظرم اگر تیگو ۷ رو بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ میدادن خوب بود. اینکه اکثر مردم میگن که ماشینهای چینی آشغالن و داشتنشون ننگه، باید بگم که این افراد یا دارن بر مبنای کیفیت ماشینهای چینی ۱۰ سال پیش قضاوت میکنن و یا اینکه اصلا سوار ماشینهای جدید چینی نشدن، و یه عده هم همینجوری شعار میدن! کیفیت ماشینهای چینی در طول ۱۰ سال گذشته خیلی پیشرفت کرده و به جرعت میتوان گفت که خیلی وقته از ماشینهای وطنی جلو زده اند. بنده خودم الان یک ساله که x33s یا همون Tiggo3 رو دارم که کاملا ازش راضیم و هیچ عیب و ایرادی درش ندیدم چه برسه به این ماشین! دوست من ننگ واقعی اینه که در طول ۲۰ سال گذشته از سمند به دنا و از پراید به تیبا رسیده ایم و داریم پز ماشینهای ژاپنی، کره ای و … رو میدیم. مطمئن باشید تا یک دهه آینده اکثر خودروسازهای مطرح دنیا در مقابل چین به زانو در خواهند آمد.پس بهتره یه ذره منطقی تر فکر کنیم.

   
  پاسخ
  1. الی

   من خودم کارشناس فروش مدیران خودرو هستم والا مشتری هایی که خریدن همه راضی ان. کسایی که میگن نخرید ال و بل واقعا مطمئن شدم که خودشون از مدیران خودرو خرید نکردن

    
   پاسخ
 11. sunmartin

  چینی یعنی دردسر استرس
  به چندین دلیل کلا جنس چینی و بخصوص خودرو نباید رفت سمتش خودم از کسانی بودم که از روی ناچاری سال ۹۳ چینی خریدم و با نصف قیمت با التماس فروختم
  دلایل من :
  کیفیت در حد شوخی و اکثرا بازیافتی
  بسیار شکننده طوریکه چراغ های چری آریزو ۵ مثل اسباب بازی بچه هاس و سپرش هم خیلی بی کیفیته
  دوام و قدرت موتور بولوف
  قیمت قطعات وحشتناک بالا
  موتور های قدیمی تکنولوژی قدیمی
  طراحی های ناهمگون
  تو نمایندگی نیلی یدونه قرمزش گزااشتن خیابان حکیم نظامی اصفهان وقتی سوارش شدم اول فکر کردم احساسم اشتباه اما همراهم گفت این دیگه چه زباله ای واقعا کیفیت تریم و چیدمان داخلیش بحدی بی کیفیت و الکی بود که پراید در مقابلش مثل یه خودروی لوکس جلوه میکرد
  من خودم سراتو آپشنال دارم اصلا بهیچ وجه کیفیت کره ای ها با چینی ها قابل مقایسه هم نیست لدفا پول و سرمایه خودتون پای این آهن پاره های چینی هدر ندید و بیش ازین نزارید تبدیل بشیم به آزمایشگاه چینی ها دوستم تازه از چین اومده میگه خود چینی ها هم چینی سوار نمیشن اونوقت اینجا….متاسفم واقعا

   
  پاسخ
  1. آقاجانی

   به به به… یکی از دروغگوترین انسانهای روی زمین. این آقا هر ماشینی که بگید داشته. از سونتو بگیرید تا جگوار. دروغگوی بزرگ.

    
   پاسخ
  2. suraj

   من توهرسایتی رفتم دیدم این آقای sunmartinبرای کوبیدن خودروهای چینی از خودروهای کره ای تعریف میکنه اگه ریگی به کفشتون نیست از خودروهای سایر کشورها هم صحبت کنید مگه فقط کره خودرو میسازه

    
   پاسخ
 12. ناشناس

  توی ماشینای چینی باز چک کیفیت و اپشن و خدماتتش و پولی ک بابتش میدی مناست تره ولی تیگو مزخرف ترین برنده

   
  پاسخ
 13. حامد

  دوستان طوری چینی هارو میکوبن که انگار چینی جماعت چیکار کردن به ما بزگترین خیانت قرن رو کره ای ها و فرانسوی ها به ما کردن با دادن چهارصد و پنج و پراید به ایرانخودرو و سایپا درسته چینی ها ماشین با کیفیت تولید نمیکنند اما بهتره برید و از قیمت واقعی خودرو ها اطلاع پیدا کنید اونوقت متوجه میشید که با توجه به قیمت اصلی قابل قبول هستند برید یقه انحصار خودرو رو بگیرید که به قیمت بی ام و سری سه به ما چری تیگو هفت میدن

   
  پاسخ
  1. رضاپور

   بزرگترین خیانت رو ایران خودرو و سایپا کردن نه کره ای ها و فرانسوی ها ! اونا ماشین جدید همچنان میزنن اما این دو تا داخلی بخاطر سود خودشون بنجلای قدیمی رو تولید میکنن و هیچ ارزشی برای ملتشون قایل نیستن . البته بماند همین ملت هم تا یه وام ببینن میریزن و پیکان هم باشه با کله میخرن !
   تازه منتظر باش الان که دارن چینی میزنن تا ۲۰ سال دیگه همینم میکن تو پاچه ملت !

    
   پاسخ
 14. Masoudleo

  وقتی تو نمایشگاه دیدم خدایی بد نبود دوربین ۳۶۰ درجه و …
  اما قیمت رو که پرسیدم چنان جا خوردم که طرف خودش فهمید واقعا نمیارزه
  الانم یک توسان ۲۰۱۲ شرکتی گرفتم با همون قیمت
  آخه چرا !!!!!! رو چه حسابی !!!!!
  بخدا قیمت جک اس ۵ هم‌زیاد و الکی بردن بالا یا لیفان ۸۲۰
  مثلا میخوان بگن ماشینا چینی که تو ایران هم‌تولید میشه در حد ماشینا کره ای و ژاپنی ….
  واقعا اینقدر گزینه با ۱۳۰ میلیون هست ….
  واقعا اون دوستی که ثبت نام‌کردی
  با ۲م ضرر کنسل کنش
  ما با نخریدن بهوش بگیم که دیگه اینجوری قیمت گذاری نکنن

   
  پاسخ
 15. Y@S

  خب آدم مگه عقلشو از دست داده ۱۳۰ میلیون واسه ماشین آشغال چینی بده؟ با این پول میشه ماشین های کره ای و ژاپنی بهتری سوار شد_ماشین های ایرانی و چینی همشون آشغالن

   
  پاسخ
 16. رستم

  به نظرم تنها نقطه ضعفش قیمتش هست در مورد قدرت که فرمودید علی رغم اینکه از نظر عددی پایینتر از جک اس۵و سوزوکی است اما شتابش از جک و حتی توسان و اسپورتیج بهتره.

   
  پاسخ
 17. بهرام

  ما هم خریدیم البته زیاد نروندیم
  ولی بد نیس خوبه
  بابا خیلی زور زدیم ولی نتونستیم اسپورتیج بخریم
  منم فقط ماشین صفر کیلومتر دوس دارم

   
  پاسخ
 18. نام شما (ضروری): رضا

  نظر…سلام با توجه به کیفیت و خوشنام نبودن خودروهای چینی قیمت تیگو ۷ در حدود ۱۰۰ میلیون تومان منطقی خواهد بود. در غیر اینصورت ارزش خریدن ندارد

   
  پاسخ
 19. احمد

  نگاهی به قیمت داخل چین این خودرو که ۱۵۳۹۰۰یوان است هم بیندازید که به یوان فعلی میشود ۱۰۵میلیون تومان داخل خود چین

   
  پاسخ
 20. محمود

  سلام من سه سال قبل برند هاوال وینگل ۵داشتم خیلی راضی بودم چون واقعا نمیتونستم برم تویوتا هایلوکس بخرم دوسال داشتم بدترین جاها باهاش رفتم اخ نگفت خیلی راحتم فروختمش الان هم تیگو ۷ثبت نام کردم تا هفته دیگه تحویل میگیرم شما دوستان پیشنهاد بدین با این مبلغ چه خودروی شاسی صفر کیلومتری میشه سوار شد.
  در ضمن بنده فروردین امثال تیوولی هم ثبت نام کردم ۱۲۰روز کاری دو ماه قبل تکمیل وجه کردم هنوز هم تحویل نگرفتم و میگن ارز گرون شده باید مابتفاوت پرداخت کنی

   
  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.