احتمال ورود شرکت لادا به ایران: مذاکرات ادامه دارد

چندی پیش بود که خبری مبنی بر اینکه قرار است تا سه محصول از خودروهای شرکت UAZ کشور روسیه از اوایل پاییز امسال به بازار خودرو ایران عرضه شود، منتشر شد. شرکت عرضه کننده محصولات یوآز روسی در ایران، سروش دیزل مبنا بوده که دارای کارخانه‌ای به وسعت حدود ۲۵ هزار متر مربع است و این شرکت برنامه دارد تا تولید سه مدل تروفی و پیکاپ دو کابین دو دیفرانسیل و پاتریوت را در این کارخانه که در شهرک صنعتی گلپایگان است، به مرحله تولید برساند.

باتوجه به اخبار واصله نمونه اولیه و آزمایشی این محصولات تولید شده و حتی چندین نسخه از این خودروهای روسی برای بازارسنجی به تهران نیز رسیده است.

اما بر همین اساس برخی از اصحاب رسانه و کارشناسان فضای خودرویی کشور، این احتمال را دادند که ورود خودروهای روسی شرکت یوآز، این پیام را دارد که احتمالا بزودی دیگر محصولات خودرویی کشور روسیه همچون شرکت لادا به ایران خواهد آمد.

میرهادی سیدی، مشاور بین‌الملل سازمان توسعه تجارت، بیان کرد در مذاکراتی که با هیات اوراسیا داشتیم، مقرر شد همکاری‌های خودرویی در مذاکرات خودروسازان دو طرف بررسی شود. در همین راستا نشست‌هایی میان خودروسازان ایرانی و روسی برگزار شد. همچنین ایشان تاکید کرده که مذاکرات در همین سطح باقی ماند و پیشرفت محسوسی در نشست‌های دو طرف حاصل نشد. این سخن آقای سیدی احتمالا در راستا ورود محصولات شرکت لادا است زیرا چندی پیش شرکت پارس خودرو با این برند مذاکراتی را پیش برده است.

لادا خودروهای روسیاما مدیرکل صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صمت، درباره احتمال انصراف طرف روسی اظهار کرد که بحث انصراف وجود ندارد، زیرا شرکت پارس خودرو مذاکراتی با شرکت روسی لادا برای تولید خودرو در ایران داشته اما در این بین، وقفه‌ای ایجاد شد که موضوع از طریق سفارت هم در حال پیگیری است.

وی همچنین در رابطه با واکنش طرف روسی این مذاکره گفت: شرکت روس مهلتی خواسته که پس از آن دوباره مذاکرات و همکاری‌ احتمالا آغاز ‌شود. بنابراین این همکاری منتفی نشده است و تنها وقفه‌ای در این روند بوجود آمده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.