خط تولید گیربکس 6 سرعته دستی در قزوین افتتاح شد

صبح امروز بود که مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو به همراه وزیر صمت، جدیدترین خط تولید گیربکس 6 سرعته دستی را در شهرک صنعتی البرز استان قزوین، افتتاح کرد. در این مراسم، مدیرعامل ایران خودرو با بیان اینکه در سال آینده، خودروهای رانا پلاس، دنا پلاس و دنا پلاس بهینه‌ شده، با گیربکس شش سرعته دستی تولید و عرضه خواهد شد. البته بهتر است بدانید که زین پس، خودرو دنا پلاس بهینه با پسوند NA شناخته خواهد شد.

فرشاد مقیمی، با اعلام این خبر و با بیان این‌که از فردا روزانه شش دستگاه محصول رانا پلاس سقف شیشه‌ای مجهز به گیربکس شش‌ سرعته تولید خواهد شد، اظهار داشت: گیربکس شش‌ سرعته برای ایجاد مزیت رقابتی، صرفا بر تولیدات با نام و نشان ایران‌ خودرو تطبیق داده خواهد شد‌. 78 هزار و 500 دستگاه خودروی مجهز به گیربکس شش‌ سرعته در سال آینده تولید خواهد شد.

وی که در افتتاح خط تولید گیربکس شش سرعته سخن می‌گفت، شرکت نیرو محرکه را از جمله شرکت‌های مهم زیرمجموعه ایران‌ خودرو برشمرد و عنوان کرد: این شرکت ظرفیت تولید روزانه دو هزار و 400 دستگاه گیربکس را دارد که ظرفیت روزانه 400 دستگاه آن به گیربکس شش‌ سرعته اختصاص خواهد یافت. این شرکت محصولات خود را برای سایر خودروسازان نیز ارایه می‌کند.

البته در این بین و جدا از سخنرانی مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، در این مراسم به جزئیات بیشتری از خودرو رانا پلاس و دنا پلاس 6 سرعته پرداخته شد. هم‌چنین چندین نسخه از خودروهای راناپلاس 6 سرعته، دنا پلاس توربو 6 سرعته دستی، سمند مجهز به گیربکس AMT به نمایش گذاشته شده بود.

اما درادامه، مقیمی از توسعه گیربکس، طراحی و تولید گیربکس نیمه اتوماتیک و اتوماتیک در سال 1400 نیز خبر داد و اظهار کرد: در سال آینده تولید گیربکس نیمه اتوماتیک MT6 با هدف 85 هزار دستگاه و AMT6 با هدف تولید 12 هزار دستگاه با سطح داخلی‌سازی 30 درصدی کلید خواهد خورد. در ادامه توسعه این بخش از پلتفرم خودرو، گیربکس اتوماتیک DCT را به تولید خواهیم رساند.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌ خودرو، دستاورد مهم پروژه گیربکس شش‌سرعته با مدیریت جهادی در ایران‌خودرو را، فراتر از تولید گیربکس، ایجاد اعتماد به نفس در زنجیره تامین و توان جوانان کشور در پیشبرد اهداف توسعه‌ای صنعت خودرو کشور دانست و بیان کرد: دستاورد امروز، یقینا در تحقق سایر اهداف این بخش از جمله توسعه گیربکس‌های نیمه‌اتوماتیک و اتوماتیک در آینده نزدیک، راهگشا خواهد بود.

مقیمی تصریح کرد: همراهی و همکاری برخی نهادها از جمله هوا-فضای سپاه و شرکت‌های دانش‌‌بنیان نیز در تسریع اجرای پروژه نقش مهمی داشته است. وی کاهش مصرف سوخت دو تا 2.5 درصدی و کاهش میزان آلایندگی خودرو، کاهش نیرو و زمان تعویض دنده، کاهش دور و صدا و همچنین کاهش استهلاک موتور و گیربکس را از نتایج بهره گیری از گیربکس‌های شش سرعته دانست و گفت: 100 درصد این گیربکس توسط متخصصان شرکت نیرومحرکه، ایران‌خودرو و ساپکو انجام شده است. در این پروژه 85 سازنده مشارکت می کنند که 21 سازنده از این تعداد به تازگی به شبکه تامین گیربکس افزوده شده‌اند.

مقیمی یادآور شد: مشاوران خارجی زمان 18 تا 24 ماه را برای به ثمر رسیدن و بهره‌برداری از این طرح پیش بینی کرده بودند اما متخصصان داخلی توانستند این زمان را به هشت ماه کاهش دهند و محصول نهایی را بدون حضور کارشناسان خارجی به نتیجه برسانند.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو صرفه‌جویی ارزی حدود 87 میلیون یورویی در طی چهار سال را از نتایج مهم این پروژه دانست و خاطرنشان کرد: گیربکس شش دنده قابلیت نصب بر روی اکثر خودروها را دارد و تولید آن در شرایط تحریمی و داخلی‌سازی آن کاری جهادی به شمار می‌رود. در حال حاضر با فعال شدن خط تولید این گیربکس، فرصت شغلی برای 150 نفر ایجاد و این تعداد نیروی انسانی به خط تولید اضافه شده است.

وی بهبود کیفیت و عملکرد خودرو را نیز از نتایج استفاده از این گیربکس عنوان کرد و افزود: با بهبودهای اعمال‌شده و تسهیل قابلیت رانندگی و تعویض دنده، رضایت مشتریان افزایش خواهد یافت. مقیمی عنوان کرد: پیشرفت پروژه‌ها در شرایطی حاصل شده که تحریم‌های همه‌جانبه مالی، فناوری و تجاری در شدیدترین حالت قرار داشته و شرکای خارجی همکاری های خود را با ایران خودرو و زنجیره تامین قطع کرده بودند. ایشان در ادامه با بیان اینکه با تایید مجوز مرکز نوآوری گیریکس کشور در شرکت نیرومحرکه توسط وزارت علوم و تحقیقات و شکل‌گیری فعالیت‌های پژوهشی گیربکس، استان قزوین تبدیل به قطب علمی در طراحی و تولید گیربکس خواهد شد‌.

1 نظر
  1. ارین محسنی می گوید

    سلاممان را به فرشاد مقیمی برسانید…

     

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.