محصولات جدید سایپا به سامانه هوشمند تماس اضطراری مجهز خواهند شد

چندی پیش بود که باتوجه به اعلام رونمایی از خودرو اطلس توسط گروه خودروسازی سایپا، برخی منابع از نصب سامانه های هوشمند برروی این محصولات خبر دادند. اما اکنون جدا از خودرو اطلس، گویا شرکت سایپا اقدامات لازم برای نصب سامانه هوشمند تماس اضطراری را برروی محصولات جدید خود، فراهم کرده است.

برهمین اساس، با همکاری مشترک میان ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و گروه خودروسازی سایپا، سامانه تماس اضطراری در خودروها، در آینده نزدیک نصب خواهد شد.

سامانه هوشمند تماس اضطراری در خودروها، سیستمی است که در هنگام تصادفات جاده‌ای یا وقوع شرایط اضطراری یک پیامک به صورت خودکار یا دستی به نزدیک‌ترین مرکز پیام یا اورژانس ارسال می‌کند. این سامانه پس از تصادف با فشار دادن یک دکمه به صورت دستی توسط سرنشینان خودرو یا به طور خودکار از طریق فعال‌سازی سنسورهای درون خودرو آغاز به کار می‌کند. پس از ارسال پیام به نزدیک ترین مرکز خدمات اضطراری، این مراکز وارد عمل می‌شوند و اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

همکاری مشترک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و گروه خودروسازی سایپا قرار است به نصب سامانه تماس اضطراری در خودروهای تولیدی این گروه خودروسازی به عنوان خدمات پس از فروش و به صورت انتخابی منجر شود. این کار به ارتقای امنیت سفرهای درون شهری و برون شهری کمک می‌کند و تلفات تصادفات جاده‌ای را کاهش خواهد داد.

تصادفات جاده ای، دومین عامل مرگ و میر در کشورمان است. مرگ سالانه 18 هزار نفر در کشور براثر تصادفات جاده‌ای، رخداد سالی 800 هزار تصادف رانندگی در کشور و کسب رتبه 38 جهانی در ثبت آمار مرگ و میر ناشی از این حوادث همگی دست به دست هم داد تا دستگاه‌های متولی به فکر استفاده از فناوری‌های نوین بیفتند تا این آمارها را کاهش دهند.

2 دیدگاه
  1. علیرضا رحمانی می گوید

    این ویژگی عالی اما،به کدام سامانه (یعنی ۱۱۰،۱۲۵ یا ۱۱۵) متصل می شه؟

     
  2. ali می گوید

    به نظر من هلال احمر که شماره اون ۱۱۲ هست

     

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.