مکمل بنزین
گوناگونخبر

کراس‌اوور جدید فولکس‌واگن تایگو معرفی شد

فولکس‌واگن هم‌اکنون دو کراس‌اوور کوچک تی‌کراس و تی‌راک را در اروپا عرضه می‌کند اما گویا این شرکت معتقد است که اروپایی‌ها هنوز هم به یک کراس‌اوور ساب‌کامپکت دیگر نیاز دارند زیرا مدل جدید تایگو را برای قاره سبز رسماً معرفی کرده است. اگر این خودرو آشنا به نظر می‌رسد به این دلیل است که قبلاً آن‌را در آمریکای جنوبی دیدیم یعنی جایی که سال گذشته با نام نیووس معرفی شد.

هرچند تایگو بیشتر از آنکه یک کراس‌اوور واقعی باشد، شبیه به یک پولوی قدبلند است اما فولکس‌واگن آن‌را اولین کراس‌اوور کوپه در سگمنت خودروهای کوچک بازار می‌داند. این خودرو که بر پایه پلت‌فرم MQB A0 مشترک با تی‌کراس ساخته شده، با 4,270 میلی‌متر طول، حدود 160 میلی‌متر کشیده‌تر از برادر کوچک‌تر خود است. فاصله محوری 2,566 میلی‌متری تایگو اما فقط کمی از تی‌کراس که آن‌هم بر اساس پولو شکل گرفته بیشتر است. سقف کوپه مانند تایگو اما مقداری از فضای صندوق بار آن‌را قربانی کرده است زیرا فضای بار 438 لیتری آن از تی‌کراس با 455 لیتر کمتر است.

کسانی که با کابین پولو آشنا باشند، در داخل تایگو فضای یکسانی را خواهند دید زیرا غیر از تریم‌های رنگی مختلف، کابین این دو ماشین عملاً از هم قابل‌تشخیص نیست؛ بنابراین در کراس‌اوور جدید فولکس‌واگن هم خریداران از همان نمایشگر 6.5 اینچی یا 9.2 اینچی سفارشی اطلاعاتی-سرگرمی با اپل کارپلی و اندروید اتو و صفحه آمپر تمام دیجیتالی بهره‌مند خواهند شد. آپشن‌های این خودرو هم شامل کنترل‌های لمسی سیستم تهویه و پکیج IQ.Drive می‌شود که مجموعه‌ای از سیستم‌های کمک‌راننده را به همراه دارد.

فولکس‌واگن برای تایگو دو پیشرانه مختلف را در نظر گرفته است که اولی یک نمونه 1 لیتری سه سیلندر توربو در دو سطح قدرت 95 یا 110 اسب بخار است. موتور بعدی اما 1.5 لیتری چهار سیلندر توربو است و 150 اسب بخار قدرت دارد. موتور 95 اسب بخاری به‌صورت استاندارد با گیربکس پنج سرعته دستی ارائه می‌شود اما برای نمونه 110 اسب بخاری دو گزینه شش سرعته دستی و هفت سرعته دوکلاچه ارائه می‌شود. نیروی همه موتورها اما فقط به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود.

 

هرچند فولکس‌واگن هنوز قیمت تایگو را اعلام نکرده اما انتظار می‌رود کمی از تی‌کراس گران‌تر باشد. این شرکت آلمانی پذیرش سفارشات برای کراس‌اوور جدید خود را در سه‌ماهه پایانی امسال آغاز می‌کند و در آن‌را اوایل سال آینده به اولین خریداران تحویل خواهد داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا