مکمل بنزین
گوناگونخبر

کراس‌اوور کانسپت گریت وال با طراحی کلاسیک معرفی شد

در دهه 90 میلادی بود که طراحی‌های رترو در دنیای خودروسازی مُد شدند. رترو (Retro) به طراحی‌هایی گفته می‌شود که با الهام از گذشته شکل می‌گیرند. در این شیوه طراحی سعی می‌شود عناصر طراحی خودروهای کلاسیک روی خودروهای مدرن اعمال شود. مشهورترین خودروهای رترو که در دهه 90 و اوایل دهه 2000 متولد شدند، فولکس‌واگن نیو بیتل و مینی کوپر جدید بودند. خودروسازان آمریکایی هم در آن دوران تحت تأثیر این مُد جدید، خودروهای رترویی مثل کرایسلر پی‌تی کروزر و شورلت HHR را به بازار عرضه کردند.

حال به نظر می‌رسد خودروسازان چینی هم به طراحی‌های رترو روی آورده‌اند زیرا اخیراً چینی‌های زیادی با این نوع طراحی دیده‌ایم. جدیدترین خودروی چینی رترو توسط برند وی (Wey) متعلق به گریت وال معرفی شده است. این کراس‌اوور کانپستی با طراحی کاملاً کلاسیک است که هنوز نام رسمی آن مشخص نیست و با کد V72 شناخته می‌شود. سه سال پیش، گریت وال طراح سابق لندروور «فیل سیمونز» را به‌عنوان مدیر طراحی هاوال و بعداً کل گروه خود برگزید و از آن زمان طراحی‌های رترو در این گروه خودروسازی چینی پدیدار شدند.

این شرکت در ابتدا کانسپتی بنام فیوچریست را با طراحی رترو معرفی کرد و چندی پیش هم برند الکتریکی گریت وال یعنی اورا با معرفی مدل پانک کت که کاملاً از فولکس‌واگن بیتل کلاسیک الهام گرفته است توجهت زیادی را جلب نمود. حال نیز وی V72 بعنوان خودرویی نئوکلاسیک معرفی شده که به سبک خودروهای دههٔ 40 میلادی طراحی شده است.

البته طراحی این کانسپت به‌طور مستقیم به هیچ خودروی خاصی اشاره ندارد اما به‌راحتی می‌توان عناصر طراحی خودروهای قدیمی آمریکایی مثل کادیلاک فلیت‌وود 1941 و شورلت سابربن 1947 را در آن مشاهده کرد. جلوپنجره‌ای منحنی با خطوط افقی، چراغ‌های دایره‌ای، گلگیرهای برجسته و سپر سنتی ازجملهٔ ویژگی‌های طراحی این خودرو هستند. نمای عقبی خودرو اما با چراغ‌های بیضی‌شکل، بیشتر به فولکس‌واگن بیتل شبیه به نظر می‌رسد ولی با ایجاد یک برجستگی روی درب صندوق سعی شده نمای متفاوتی ایجاد گردد.

طراحی کابین V72 کلاسیک و درعین‌حال مدرن به نظر می‌رسد. به‌عنوان‌مثال، فرم غربیلک فرمان کاملاً سنتی است اما وجود سه نمایشگر روی داشبورد نشان می‌دهد با خودرویی طرف هستیم که در سال 2021 ساخته شده است. این خودرو بر اساس پلت‌فرم کراس‌اوورهای وی ساخته شده و بنابراین برخلاف اورا پانک کت، خودرویی کاملاً کاربردی با قوای محرکهٔ هیبریدی است. بااین‌حال، V72 صرفاً به‌عنوان یک کانسپت معرفی شده و به گفته رسانه‌های چینی، بعید است که گریت وال قصد تولید آن‌را داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا