Take a fresh look at your lifestyle.

تویوتا bZ3 معرفی شد، سدان برقی جدیدی برای رقابت با تسلا

تویوتا از اولین سدان الکتریکی خود با نام bZ3 در چین رونمایی کرده است. این دومین محصول سری bZ تویوتا پس از کراس‌اوور bZ4X است. این سدان جدید از باطری‌های لیتیوم یونی بی‌وای‌دی استفاده می‌کند و توسط جوینت ونچر تویوتا فاو در چین تولید می‌شود. فروش این خودرو در چین نیز از طریق نمایندگی‌های تویوتا فاو صورت خواهد گرفت. bZ3 با 4,725 میلی‌متر طول، 1,835 میلی‌متر عرض و 1,475 میلی‌متر، در کلاس سدان‌های میان سایز قرار می‌گیرد. فاصله محوری این خودرو نیز 2,880 میلی‌متر و وزن آن 1835 کیلوگرم اعلام شده است.

تویوتا این خودرو را فقط برای عرضه در چین در نظر گرفته و فعلاً هیچ حرفی در مورد عرضه آن در دیگر بازارها نزده است. این شرکت قصد دارد با bZ3 به رقابت با تسلا مدل 3 بپردازد. این خودرو به‌عنوان برادر کوتاه‌قامت کراس‌اوور bZ4X در ظاهر شباهت زیادی به کراس‌اوور مذکور دارد و هردو خودرو روی پلت‌فرم e-TNGA تویوتا ساخته شده‌اند. ضریب درگ این سدان جدید 0.21 اعلام شده که رقم چشمگیر به نظر می‌رسد و از bZ4X با 0.29 کمتر است.

bZ3 یک خودروی محرک عقب است که در دو نسخه با یک موتور الکتریکی در عقب ارائه می‌شود. مدل پایه 183 اسب بخار قدرت و مدل بالا رده 244 اسب بخار قدرت دارد. حداکثر سرعت هردو نسخه روی 160 کیلومتر بر ساعت محدود شده است. نسخه پایه روی رینگ‌های 16 اینچی قرار می‌گیرد درحالی‌که مدل قوی‌تر با رینگ‌های 18 اینچی ارائه می‌شود. تویوتا هنوز اندازه باطری‌ها و قدرت bZ3 را اعلام نکرده اما از بردی بیش از 600 کیلومتر با هر بار شارژ خبر داده است.

در داخل bZ3 شاهد یک نمایشگر کوچک در مقابل راننده به‌عنوان صفحه آمپر هستیم که دیدن آن از بالای غربیلک فرمان صورت می‌گیرد نه از داخل آن. علاوه بر این، یک نمایشگر عمودی بزرگ هم در میانه داشبورد قرار گرفته که با کنسول میانی ادغام شده است. سیستم تهویه، باز کردن درب صندوق و سیستم صوتی را می‌توان از طریق این نمایشگر کنترل کرد. شارژر بی‌سیم و قابلیت اتصال گوشی‌های هوشمند هم از دیگر ویژگی‌های داخلی این خودرو هستند.

قرار است معرفی کامل و رسمی تویوتا bZ3 اواخر امسال صورت گیرد. قیمت این سدان الکتریکی ژپنی هنوز اعلام نشده است اما گزارشات به قیمتی در حدود 28 هزار دلار اشاره کرده‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.