Take a fresh look at your lifestyle.

گیربکس دنا پلاس توربو اتوماتیک ساخت کجاست؟

دنا پلاس توربو اتوماتیک پس از معرفی خود طرفدارانی در داخل پیدا کرد و خیلی سریع بین خودروهای داخلی جایی برای خود پیدا کرد. با این حال انتقاداتی نسبت به آن مطرح شده بود که ایران خودرو نسبت به این انتقادات بی‌تفاوت نماند و به سوال کاربران پاسخ مشخصی ارائه کرد.

یکی از انتقادات، عدم آشکار بودن ساخت گیربکس دنا پلاس بود. با ما همراه باشید تا با واکنش این شرکت درباره جعبه دنده محصولش، آشنا شوید.

آیا گیربکس دنا پلاس توربو اتوماتیک ساخت داخل است؟

هر چند ادعاهایی مبنی بر ساخت گیربکس دنا پلاس مدل توربو اتوماتیک توسط کمپانی‌های داخل کشور مطرح بود، اما طبق آخرین اخبار ساخت آن توسط کمپانی DAE انجام شده است.

کمپانی DAE یا Dong’an Automotive Engine یکی از بزرگترین کمپانی‌های چینی است که در ساخت تجهیزات خودرو فعالیت دارد و به جهت همکاری با میتسوبیشی بسیار معروف است.

برخلاف باور عموم که تمام قطعات کمپانی‌های ژاپنی توسط خود آن‌ها ساخته می‌شود، بخشی از تجهیزات و قطعات خودروهای ژاپنی توسط بقیه کمپانی‌ها تامین می‌شود.

شرکت چینی Dong’an Automotive Engine هم از این قاعده مستثنی نیست و بسیاری از قطعات میتسوبیشی را می‌سازد. انواع مختلف پیشرانه‌ها از جمله پیشرانه 1.3 لیتری، 1.5 لیتری و حتی 2.4 لیتری در کنار جعبه دنده‌های دستی و اتوماتیک میتسوبیشی، توسط این کمپانی چینی ساخته می‌شود.

حال شرکت ایران خودرو با همکاری DAE خودروهای دنا پلاس مدل توربو اتوماتیک را به بازار عرضه کرده است. جعبه دنده‌ای که برای خودروهای سری دنا پلاس و دنا پلاس توربو اتوماتیک طراحی شده، از نوع 6 سرعته اتوماتیک است که وزن حدودا 77 کیلوگرمی دارد.

ابعاد این جعبه دنده ۳۴۵*۵۱۱*۳۸۸ است و حداکثر گشتاور آن 280 نیوتن متر است. شایان ذکر است که طبق مشخصات مربوطه، گشتاور ورودی دنا پلاس قابلیت ارتقا تا 320 نیوتن متر را دارد.

جعبه دنده اتوماتیک AT سری F6A کمپانی DAE دارای قابلیت تیپ ترونیک با حالت اسپرت و برفی است. در بازار قیمت هر بسته چیزی در حدود 1500 تا 2000 دلار است.

همچنین جعبه دنده 6 سرعته این خودرو ایرانی شامل مشخصات زیر است:

•  ضریب دنده ۱: ۴٫۰۴۴
•  ضریب دنده ۲: ۲٫۳۷۱
•  ضریب دنده ۳: ۱٫۵۵۶
•  ضریب دنده ۴: ۱٫۱۵۹
•  ضریب دنده ۵: ۰٫۸۵۲
•  ضریب دنده ۶: ۰٫۶۷۲

عملکرد فنی گیربکس دنا پلاس توربو اتوماتیک به چه صورت است؟

در بررسی عملکرد فنی تجهیزات یک خودرو، موارد مختلفی مورد توجه قرار می‌گیرد. در بحث استهلاک جعبه دنده، باید به این نکته توجه کرد که استهلاک آن بستگی به مواردی از جمله تکنولوژی به کار رفته در آن و سازوکار سیستم کنترل حرارت گیربکس و همچنین وزن اتاق در کنار قدرت موتور بستگی دارد.

هر چند که فاکتورهای مربوط به استهلاک در این سری تا حدی قابل قبول بوده، اما این امکان وجود دارد که خودرو دچار مشکلاتی اعم از خنک سازی کافی، ضعف قطعات هیدرولیکی به کار رفته داشته باشد. این مشکلات ممکن است هزینه‌ای بیش از 30 میلیون تومان برای خریدار در بر داشته باشد.

از آن جایی که کمپانی‌های ساخت خودرو و تجهیزات خودرو در چین صاحب سبک نیستند و طی چند سال اخیر مطرح شده‌اند، محصولات خود را بر اساس دیگر کمپانی‌ها می‌سازند. جعبه دنده‌های ساخت کمپانی DAE بیشتر شبیه الگوهای ژاپنی، به خصوص محصولات تویوتا است.

طبق نظر کارشناسان داخلی، الگوی ساخت گیربکس دنا پلاس توربو اتوماتیک شباهت زیادی به نسخه‌های تویوتا یاریس دارد.

این یعنی رانندگی و استفاده از دنده در این خودروی ایرانی، تجربه‌ای جذاب مشابه با تویوتا یاریس به همراه دارد. البته در این میان باید این فاکتور را در نظر گرفت که جعبه دنده طراحی شده تنها شبیه به جعبه دنده تویوتا یاریس است و قطعا برخی از قابلیت‌های آن را ندارد.

طبق نظر کارشناسان عمر مورد انتظار گیربکس دنا پلاس توربو اتوماتیک حدود 50 هزار کیلومتر است. در صورتی که عمر کمتری داشته باشد بیشتر نشان‌دهنده استفاده غیراصولی از آن است. حتی در صورت استفاده غیراصولی از این جعبه دنده انتظار می‌رود حداقل 30 هزار کیلومتر کار کند.

گیربکس دنا پلاس توربو اتوماتیک

تکنولوژی ساخت جعبه دنده دنا پلاس مدل توربو مربوط به چه زمانی است؟

برای شرح این موضوع باید مقایسه‌ای با خودروهای نسل قبل ایران خودرو انجام شود. تکنولوژی جعبه دنده خودروهای نسل قبل ایران خودرو شامل پژو 206، آ ال 4 است که به بیش از 30 سال پیش باز می‌گردد و در حال حاضر منسوخ شده است.

تکنولوژی جدیدتر یعنی 6 سرعته که در دنا پلاس به کار رفته مربوط به خودروهای 10 سال پیش است.

طراحی ظاهری دنده دنا پلاس

طراحی ظاهری دنده دنا پلاس توربو به نسبت هوشمندانه انجام شده است و شبیه به خودروهای جدید کمپانی های معروف است. البته تلاش شده الگوی کلی طراحی خودروهای ایران خودرو حفظ شود.

برای آن‌هایی که قصد خرید دنا پلاس توربو اتوماتیک را دارند، می‌توانند با اجاره این خودرو تجربه رانندگی با آن را داشته باشند.

تجربه اجاره انواع خودرو

عدم حضور فعال و موثر یک پلتفرم به منظور ارائه خدمات اجاره خودرو، طی سال‌های اخیر آشکار بوده است. کافه رنت با کارنامه درخشانی که از زمان تاسیس خود داشته، ثابت کرده است که در این حوزه پیشتاز است.

تنوع خدمات موجود در پلتفرم کافه رنت باعث استقبال هر چه بیشتر کاربران از این سایت شده و رفته رفته تعداد کاربران و اجاره‌کنندگان خودرو از این پلتفرم افزایش یابد.

اجاره دنا پلاس و دنا پلاس توربو اتوماتیک

همان طور که اشاره شد، بهتر است پیش از خرید این خودرو، رانندگی و سواری با آن را تجربه کرد. اجاره دنا پلاس یا مدل توربو آن می تواند این تجربه را به خریدار بدهد. کافه رنت آماده است تا چنین نقشی برای مشتریان و علاقمندان به خرید دنا پلاس، ایفا کند. با اجاره خودرو با بازه‌های زمانی مشخص می‌توان به یک تجربه کامل در استفاده از آن رسید.

گیربکس دنا پلاس

انوع خدمات قابل ارائه

نوع ارائه خدمات در کافه رنت به شکل‌های مختلف بوده و دست مشتری را از هر نظر باز گذاشته است. در صورتی که مشتری قصد استفاده مستقل از خودرویی را داشته باشد، این امکان برای وی فراهم است و می‌تواند خودروهای بدون راننده اجاره کند.

همچنین خدمات دیگری نیز در سایت در دسترس است. به طور کلی خدمات پلتفرم کافه رنت شامل موارد زیر است:

اجاره خودرو بدون راننده

لذت رانندگی با خودروهای تراز اول جهانی تجربه بی‌نظیری است که نصیب هر فرد نمی‌شود؛ اما با وجود پلتفرم ارائه دهنده خودروهای اجاره‌ای این امکان فراهم است. برای اجاره خودرو بدون راننده داشتن گواهینامه معتبر، دارا بودن حداقل 18 سال شرط اولیه است.

اجاره خودرو با راننده

در صورتی که مشتریان قصد گشت و گذار با یک خودروی با راننده اختصاصی داشته باشند، می‌توانند از خدمات اجاره خودرو با راننده استفاده کنند.

با وجود راننده اختصاصی هیچ مسئولیتی در قبال خسارات وارد شده به خودرو در تصادفات، برعهده مشتری نیست و مشتریان می‌توانند با خیالی آسوده از این خدمات بهره ببرند. همچنین برای استفاده از این خدمات نیازی به ارائه گواهینامه نیست.

اجاره ماشین عروس

بهره‌مندی از خدمات خودروهای اجاره‌ای کافه رنت برای ماشین عروس، یکی از بهترین تجربیات زوج‌ها خواهد بود. گل‌آرایی با زیباترین الگوها به همراه آلبوم مخصوص از جمله مواردی است که در این بخش انجام می‌شود.

همچنین طراحی دسته گل عروس هم جز این خدمات محسوب می‌شود. عرضه خودروهای اجاره‌ای برای شب عروسی به مشتری با مناسب‌ترین قیمت انجام می‌شود.

اجاره ون و اتوبوس

از جمله خدمات جالب و منحصر به فرد مجموعه کافه رنت، می‌توان به اجاره ون‌های لوکس و مسافرتی به همراه اتوبوس اشاره کرد. برای افرادی که قصد سفرهای بین شهری را دارند، ون‌های لوکس ارائه‌شده به همراه راننده اختصاصی می‌تواند فوق‌العاده باشد.

سخن آخر

کافه رنت به عنوان معتبرترین مرکز ارائه‌دهنده خودروهای اجاره‌ای، سال‌ها تجربه موفقی در این زمینه داشته است.

مجموعه کافه رنت، قابلیت ارائه خدمات در بیش از 25 نقطه از شهر تهران را فراهم کرده و در استان‌های دیگر از جمله شیراز، مشهد، تبریز، رشت و … نیز میزبان مردم است.

همچنین خدمات بین‌الملل این مجموعه برای مشتریان در دسترس است و می‌توانند در شهرهای استانبول و دبی خودروهای مورد نظر خود را اجاره کنند.

در صورت پیشامد هر گونه مشکل در روند اجاره خودرو واحد پشتیبانی کافه رنت آماده خدمت‌رسانی به مشتریان به صورت 24 ساعته است.

این مطلب یک رپورتاژ آگهی بوده و چرخان در تهیه آن نقشی نداشته است

 

 

بزرگترین سوپرگروه دنا و دنا پلاس در تلگرام 

22 دیدگاه
 1. سعید می گوید

  حتی چرم های درهایش و دنده اش هم ساخت داخل نیست .

 2. جواد می گوید

  آشغاله ترین ماشین من دارم هر روز یه مشکل داره

  1. محسن می گوید

   سلام.من اردیبهشت۱۴۰۰دنا رو بدون سیستم توربو با گیربکس zfاتومات کردم.فقط صفرتاصد۲۰ثانیه است و مصرف با کولر۷.۵است.گیربکس سبک و ۵سرعته است.در شتاب نهایی بالاتر از ۶سرعته می‌باشد.ایران خودرو کجا بود.

  2. مهدی می گوید

   زر نزن کسی که داشته باشه مثل تو بد نمیگه برو‌حداقل از کسی قرض بگیر سوار شو بهترین ماشین داخلی هست

  3. ناشناس می گوید

   دمت گرم . حال کردم …

 3. جواد می گوید

  قبلش برلیانس ۳۳۰ اتومات فول داشتم اشتباه کردم عوض کردم حیف پول ۴۰۰ ملیون به این ماشین

 4. حجت می گوید

  ماشین خوبیه ولی نه به این قیمت، من اتوماتش رو دارم بدک نیست و خوبم نیست، از ناچاری سوار میشیم

 5. مجید می گوید

  هیچ تعریفی نداره این موتور به قول خودتون با ۱۵۰ اسب قدرت شتابش با ef7 معمولی فرقی نداره حتی از پژو ۲۰۶ تیپ ۵ هم کمتره حیف این همه پول که از مردم بینوای ایران میگیرید

  1. M می گوید

   دیگه چرت نگو عزیزم برو قرصت رو بخور و همون اشغال دویست و شش و پژو سوار شو

 6. ناشناس می گوید

  غیر از چین بود باید تعجب می کردیم! بازار انحصاری، مردم بیچاره!

  1. ناشناس می گوید

   آفرین.احسنت

 7. فرامرز می گوید

  واقعاخودروی آشغالیه من دارم

 8. حسین شکری می گوید

  من هم داشتم اونقدر اعصابم را خراب کرد که فروختم.بقران قسم آشغاله.

  1. محمدرضا می گوید

   منم فروختم جاش سورن پلاس گرفتم درسته امکاناتش به نسبت دنا پلاس توربو اتومات کمه اما خداییش این کجا و اون اشغال دونی کجا خوب شد از شرش راحت شدم اصلا سرپیچ با سرعت ۱۲۰تا ادم رو به کشتن میده چیه اخه حیف اون همه پول نیست . از سورن پلاس خیلی راضیم الان با ۲تا دنا توربو عوضش نمیکنم.

   1. ناشناس می گوید

    علی دقیقا

 9. ناشناس می گوید

  آشغال ترین ماشینی که تا حالا داشتم دنا پلاس توربو اتومات بود.حیف ۵۰۰میلیون که دادم پاش

 10. ناشناس می گوید

  گرازه

 11. ناشناس می گوید

  صندلیها تنگه.باسروصدای زیاد و کلی ایراد دیگه

 12. ناشناس می گوید

  ماشین بدی نیست،ولی با بی کیفیت ین متریال درست شده،و سیستم تعلیق عقب افتضاح،حیف این ماشین با کج سلیقگی اینجوری بشه

 13. کورش می گوید

  درخصوص طول عمر گیربکس، آیا اشتباه نکردید؟ واقعا ۵۰ هزار کیلومتر؟؟؟؟؟

 14. M می گوید

  فعلا بهترین خودرو داخل هست بعضی ها نظر میدهند که دارم فلان هست اشغال هست باید عرض کنم‌ که اول برید بخرید اگه پولشو داشتید بعد نظر بدهید کسی که داشته باشه اینجوری نظر نمیده اخه دیگه موتور پر قدرت تر و پر شتاب تر از توربو تو داخلی ها هست و گیربکس مگه بهتر از این هست مگه از گیربکس چهار سرعته دویست و هفت که بهتره گیربکس دویست و هفت هم چینی هست اپشن و رفاهی دنا که کمتر ماشینی داره

 15. ایران زیبا می گوید

  قوم یاجوج وماجوج چین و روسیه میباشد که غربیا با اسرائیل بخاطر غارت نفت مفتموم ولی سومین نفت پر ارزش دنیا رو سرمون حاکم کردن ایرانخودر وسایپا نیز مانند باقی جاها گرفتار مافیا دلالی باند بازی وانت میباشد با این قیمت صاحب می‌داشتیم باید خودرو باکیفیت ولوکس آمریکا آلمان وژاپن می‌داشتیم تولید پیشکشتون با این پر فسورای مغز فندقی داخلی معلوم نیس چطور جذب شدن فقط برا سر مردم عادی شیر میشن بر چین گدا که خودش بدبخت عالمه از میشم کمترند.اسم پاک مسلمانی درگاه الهام بخیال خاموش خدشه دار کردن.به امید رهایی از ظلم وآینده ای بهتر در شان مردم پاک سیرت ایران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.