Take a fresh look at your lifestyle.

قرعه‌کشی خودرو برای متقاضیان عادی حذف شد، عرضه فقط از طریق بورس

وزارت صمت خبر از حذف قرعه‌کشی خرید خودرو برای متقاضیان عادی داده است. با این تصمیم جدید، افراد عادی دیگر امکان ثبت‌نام در طرح‌های فروش از طریق قرعه‌کشی خودروسازان را نخواهند داشت و صرفاً باید از طریق بورس کالا اقدام به خرید خودرو کنند. به گفته امید قالیباف، سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، از این پس در برنامه عرضه خودرو به بازار، 20 درصد عرضه خودروسازان به دارندگان خودروهای فرسوده و 50 درصد به طرح جوانی جمعیت اختصاص می‌یابد و 30 درصد باقیمانده در بورس عرضه می‌شود.

امید قالیباف گفت: خودروسازان موظف هستند در عرضه خودروهای خود، طرح جوانی جمعیت و تخصیص خودروهای فرسوده را رعایت کنند و بقیه محصولات را در بورس عرضه کنند یعنی این شرط برای خودروسازان در نظر گرفته شده است و روی آن نیز نظارت می‌شود. وی افزود: طبق قانون بودجه 1401 خودروسازان باید 10 درصد از سهم قرعه‌کشی خودرو را به خودرو فرسوده اختصاص می‌دادند، اما ازآنجایی‌که طی 6 ماه اول سال خودروسازان این کار را انجام ندادند، تصمیم بر این شد که تا پایان سال خودروسازان به‌جای 10 درصد 20 درصد از سهم قرعه‌کشی را به خودروهای فرسوده اختصاص دهند و اکنون نیز موظف هستند حتی در صورت عرضه در بورس این طرح را هم اجرا کنند.

سخنگوی وزارت صمت در ادامه افزود: در حال حاضر برنامه عرضه خودرو این‌گونه است که اگر خودروسازی قرار است هزار دستگاه خودرو عرضه کند، باید ابتدا 20 درصد از آن را به دارندگان خودروهای فرسوده و 50 درصد را به طرح جوانی جمعیت اختصاص دهد. از هزار دستگاه باقی مانده، 30 درصد هم در بورس عرضه می‌شود بنابراین عرضه خودرو در بورس اختلالی در عرضه خودرو به دارندگان خودرو فرسوده و مادران دارای دو فرزند ایجاد نمی‌کند.

با این تصمیم جدید، عملاً افراد عادی امکان خرید خودرو با قیمت کارخانه را نخواهند داشت و صرفاً باید به بورس کالا مراجعه کرده و چند صد میلیون تومان بیش از قیمت کارخانه پرداخت کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.