Take a fresh look at your lifestyle.

سایپا کادیلا در دهه فجر رسماً رونمایی می‌شود!

در آبان سال 1399 برای اولین بار خبر تولید نسخه ایرانی رنو لوگان با نام اولیه P90 منتشر شد و در اواخر دی‌ماه امسال مشخص شد که نام رسمی این خودرو کادیلا خواهد بود. P90 یا کادیلا درواقع یک فیس‌لیفت کلی و بزرگ روی نسل اول رنو لوگان یا همان تندر 90 است که سال‌ها پیش در ایران تولید می‌شد. این خودرو به پیشرانه ME16 سایپا مجهز می‌شود که بر اساس موتور EC5 پژو-سیتروئن ساخته شده و اشتراکات زیادی با TU5 پلاس ایران‌خودرو دارد.

حال به گفته مدیرعامل سایپا «محمدعلی تیموری»، کادیلا در دهه فجر رسماً رونمایی خواهد شد. وی با اشاره به تولید ۵۰ دستگاه P90، از رونمایی نخستین نمونه این خودرو در دهه فجر امسال در شرکت پارس‌خودرو خبر داد و خاطرنشان کرد: تا پایان سال ۱۰۰ دستگاه از این خودرو تولید خواهد شد و تولید آن را در سال آینده به روزانه ۱۰۰ دستگاه خواهیم رساند. اکنون قراردادهای تریم داخلی، تریم بیرونی، موتورسازی، اکسل و گیربکس این پروژه با زنجیره تأمین داخلی منعقد شده است.

به گفته تیموری، صادرات P90 و شاهین به روسیه در دستور کار سایپا قرار دارد. وی با بیان اینکه بازار این کشور برای ما بسیار مهم است، افزود: یکی از اشتراکات خودروسازی دو کشور، تولید خودروی L90 است که این پروژه هم در ایران و هم روسیه قابل احیا است. امروز قرارداد زنجیره تأمین قطعه‌سازی که زمانی در پروژه L90 فعال بود با پروژه P90 نهایی شده است. مشکل تولید L90 در ایران قوای محرکه آن بود که استاندارد یورو ۴ داشت و امروز به یورو ۵ ارتقا یافته است که می‌تواند برای بازار روسیه نیز بسیار مناسب باشد و مقرر است در مدرن‌ترین خط موتورسازی کشور که مشترک بین سایپا و شرکت رنو بود، تولید شود.

تیموری در مورد پلت‌فرم X200 سایپا هم گفته است: اکنون محصولات کوئیک و ساینا روی پلتفرم X200 سایپا تولید می‌شود و خرداد، تیر و شهریورماه ۱۴۰۲ به ترتیب خودروهای اطلس، سهند و وانت جدید سایپا که روی این پلتفرم توسعه یافته‌اند، وارد بازار خواهند شد، اما پس از آن دیگر برنامه توسعه‌ای روی این پلتفرم نخواهیم داشت. پلتفرمی که جایگزین پلتفرم X200 می‌شود، P90 خواهد بود که استاندارد سه ستاره اروپا و استانداردهای ۸۵ گانه کشورمان را پاس خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.