مکمل بنزین
اخبار روز خودروبرگزیده‌هاتازه‌هاخبر

وانت نیسان زامیاد با فرمان راست در کنیا دیده شد!

روزهای گذشته بود که اولین تصویر رسمی از کابین وانت زامیاد Z24 اکستندد کب نسخه صادراتی به آفریقا (فرمان راست) را منتشر کردیم. اما اکنون، این وانت در کشور کنیا دیده شده است.

اردیبهشت‌ماه امسال بود که طی مطلبی اختصاصی، از برنامه صادرات وانت نیسان زامیاد اکستندد کب به آفریقا خبر دادیم. پس از گذشت زمان و در اواخر تیرماه، همزمان با سفر رییس جمهور کشورمان به قاره آفریقا، به صورت رسمی خبر صادرات نیسان با برند KIFARU اعلام و خوشبختانه مهر تاییدی بر ادعایمان زده شد.

اما همانطور که گفته شد، اولین تصویر از حضور وانت زامیاد یا همان نیسان آبی خودمان در کشور کنیا و قاره آفریقا ثبت شده و به دستمان رسیده است.

وانت نیسان زامیاد Z24 اکستندد کب فرمان راست در کیا قاره آفریقا دیده شد
وانت نیسان زامیاد فرمان راست – KIFARU

 

براساس توافقات صورت گرفته بین ایران و کنیا، قرار است شرکت زامیاد وانت نیسان خود را با برند Kifaru در مومباسا کنیا مونتاژ کند. البته براساس اطلاعات دریافتی، شرکت زامیاد برنامه دارد تا در سال اول، 1000 دستگاه از وانت خود را به صورت CBU (کامل) و در ادامه 600 دستگاه از آن را به صورت SKD (نیمه مونتاژی) به کنیا صادر کند.

خوشبختانه گروه خودروسازی سایپا و شرکت زامیاد نسخه اصلاح شده وانت نیسان را که با نام اکستندد کب شناخته می‌شود، برای صادرات به کنیا و قاره آفریقا در نظر گرفته است. پروژه وانت زامیاد اکستندد کب (EXTENDED CAB) به منظور بالا بردن راحتی راننده و سرنشین در دستور کار زامیاد قرار گرفت. اینطور که گفته می‌شود، علاوه بر افزایش طول کابین، تغییر تریم داخلی نظیر نصب صندلی‌های پادرایی با کنسول هم‌سطح صندلی، کاور سقف و کف و… در نسخه اکستندد کب اعمال شده است.

وانت نیسان زامیاد - ZAMYAD Z24 برنامه صادرات وانت نیسان زامیاد اکستندد کب به آفریقا وانت EXTENDED CAB راست فرمان
کابین وانت نیسان زامیاد فرمان راست – KIFARU

 

قرار است تا نسخه بروزرسانی شده موتور M24 یعنی M24 پلاس و گیربکس 6 سرعته دستی بر روی وانت اکستندد کب نصب شود. البته هنوز مشخص نیست که نسخه صادراتی به کنیا، مجهز به موتور جدید باشد یا خیر!

پروژه موتور M24 PLUS با هدف اخذ تاییدیه‌های آلایندگی و استانداردی یورو 5 و فراهم نمودن امکان تداوم تولید محصولات اصلی شرکت در دستور شرکت زامیاد و مگا موتور قرار گرفته است. این پروژه با تجهیز موتور به دریچه گاز برقی، کاتالیست CCC، بلوک سیلندر اصلاح شده، ریل سوخت RETURN LESS و همچنین کالیبراسیون مجدد و تجهیز EMS با پروتکل CAN، بهبود نسبی در موتور ایجاد کرده است.

براساس استانداردهای الزامی، خودروسازان باید محصولاتشان را به سامانه کنترل پایداری مجهز کنند. شرکت زامیاد هم در این رابطه اطلاعاتی را مطرح کرده و برنامه دارد تا خودروهایش را به این سامانه مجهز کند. پس باید منتظر نصب سامانه کنترل پایداری در وانت اکستندد کب باشیم.

یکی از نکات مهم که مدیران گروه خودروسازی سایپا و زامیاد به آن اشاره کردند، رنگ آستر ED است. متاسفانه تاکنون وانت زامیادها بدلیل عدم انجام این فرآیند، از کیفیت رنگ پایینی بهره برده و دچار زنگ زدگی می‌شوند. باتوجه به اطلاعات دریافتی، بزودی با افتتاح رسمی خط رنگ جدید زامیاد، فرآیند ED هم برروی تمامی محصولات زامیاد انجام خواهد شد.

Gari la Iran

Magari ya Iran nchini Kenya na Afrika

gari la KIFARU

سیدعلی سیدهاشمی

سیدعلی سیدهاشمی - SEYYED ALI SEYYED HASHEMI - خبرنگار و فعال حوزه خودرو - Automotive industry journalist - Репортер автомобильной промышленности- 汽车行业记者

نوشته های مشابه

‫7 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا