مکمل بنزین
گوناگونبرگزیده‌هاخبر

سه محصول کیا سونت، سلتوس و K5 تأییدیه سازمان استاندارد را گرفتند

درحالی‌که واردات خودرو به کشور هنوز در ابهام قرار دارد و مشخص نیست خودروهای وارداتی نهایتاً چه زمانی راهی بازار خواهند شد، سازمان استاندارد تأییدیه استاندارد به سه محصول کیا را صادر کرده است.

این در حالی است که قرار بود هشت محصول مختلف کیا به کشور وارد شوند اما فعلاً فقط سه خودرو موفق به دریافت تأییدیه استاندارد شده‌اند. این هم یکی دیگر از عجایب کشور ما است که خودروهایی مثل وانت پراید و پژو پارس استاندارد محسوب می‌شوند اما محصولات روز کیا در پاس کردن استانداردها ناکام هستند!

کیا سلتوس
کیا سلتوس

 

درهرحال، کیا سلتوس، K5 و سونت سه مدلی هستند که از سوی سازمان استاندارد تأیید شده‌اند. سونت کراس‌اوور کوچکی است که در درجه اول برای بازار هند توسعه پیدا کرده اما در بازارهای نوظهور دیگری مثل نپال، اندونزی، ویتنام، خاورمیانه و چندین کشور آمریکای لاتین هم عرضه می‌شود.

این خودرو بسته به بازار تنها حدود 4 متر طول دارد و با توجه به وب‌سایت کوشا خودرو (واردکننده محصولات کیا به ایران)، قرار است در کشورمان با پیشرانه 1.5 لیتری چهار سیلندر تنفس طبیعی عرضه شود که 114 اسب بخار قدرت و 144 نیوتن متر گشتاور دارد و به گیربکس CVT متصل می‌شود.

کیا سونت
کیا سونت

کیا سلتوس

خودروی بعدی سلتوس است که این هم کراس‌اوور جمع‌وجوری محسوب می‌شود اما کمی از سونت بزرگ‌تر است. سلتوس جزء اولین خودروهای وارداتی بود که به گمرک‌های کشورمان رسید. این کراس‌اوور کره‌ای بسته به بازار در نسخه‌های مختلفی ارائه می‌شود که نمونه‌های وارداتی به ایران ساخت هند هستند. طبق اعلام کوشا خودرو، سلتوس با موتور 1.6 لیتری چهار سیلندر تنفس طبیعی به ایران خواهد آمد که 121 اسب بخار قدرت و 151 نیوتن متر گشتاور دارد. انتقال نیروی این موتور هم از طریق یک گیربکس شش سرعته اتوماتیک صورت می‌گیرد.

کیا K5
کیا K5

کیا K5

در آخر هم به سدان K5 می‌رسیم که درواقع همان اپتیما است. این خودرو در سال 2019 معرفی شد و در بازارهای جهانی به K5 تغییر نام دارد. این سدان کره‌ای را با پیشرانه 1.6 لیتری چهار سیلندر توربو در کشورمان خواهیم دید که 180 اسب بخار قدرت و 265 نیوتن متر گشتاور را از طریق گیربکس هشت سرعته اتوماتیک به چرخ‌های جلو تحویل می‌دهد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا