مکمل بنزین
تازه‌هاخبر

بیش از ۱۰۰ خودروی آزمایشی جگوار لندرور در راهند!

کمپانی انگلیسی جگوار لندرور در زمینه تحقیقات برای ایمنی بالاتر و البته هوشمندتر هزینه‌های زیادی می‌کند. با توجه به تازه‌ترین خبرهای منتشر شده، آنها برنامه‌ای چهار ساله و نقشه‌ای عظیم برای آینده خودرو و رانندگی در پیش دارند. در این بازه چهار ساله انگلیسی‌ها می‌خواهند بیش از ۱۰۰ خودروی تحقیقاتی و آزمایشی تولید و مورد بررسی قرار دهند.

اولین چیزی که مد نظر محققین بریتانیایی است ارتباط مستقیم بین خودروهاست. اینکه خودروها بتوانند با هم در ارتباط باشند و درباره علائم وچراغ‌های راهنمایی و یا ترافیک پیش رو به هم خبر بدهند واقعا جالب است. فرض کنید خودروی شما می‌داند چند چهار راه جلوتر چه خبر است و به شما پیشنهاد می‌دهد تغییر مسیر بدهید، وقتی هم که بی‌اعتنایی کردید خود دست به فرمان شود و شما را از مسیر خودش ببرد! البته اولین آزمایش‌های محیطی این فاز تحقیقاتی اواخر سال جاری میلادی آغاز خواهند شد. وقتی که خودروهای مجهز به این فناوری اجازه می‌یابند تا در مناطق Coventry و Solihull تردد نمایند، مهندسین جگوار و لندرور نیز حرکات و رفتارهای آنها را تحت بررسی قرار می‌دهند.

land_rover_jaguar_pothole_research-4

گزارشات این کمپانی خوش نام و با سابقه انگلیسی ادامه می‌دهد که توسعه دسته بندی جدید ایمنی خودرو نیز در دست اقدام است. اولین سیستم ایمنی جدید دستیار عملیات جاده‌ای یا Roadwork Assist نام دارد که همانطور که از نامش پیداست مربوط به زمانی می شود که مسیر حرکت خودروها بخاطر عملیات تعمیر جاده‌ای مسدود می‌شود. تصاویر و ویدیوهایی که جگوار لندرور در این زمینه منتشر کرده است به خوبی نشان می دهد که چطور خودروهای مجهز به این فناوری می‌توانند موانع موجود در جاده‌ها به علت عملیات عمرانی را تشخیص داده و به راننده برای تصمیم‌گیری بهتر کمک کنند. البته اگر راننده اعتنایی نکند و یا متوجه نشود خود سیستم دست به فرمان می‌شود و کنترل خودرو را به دست می‌گیرد! جدای از سنسورهای متنوع استفاده شده در این خودروها، دوربین‌های جلویی برای تشخیص موانع و شناسایی علائم نقش اصلی را بازی می‌کنند.

ایمنی در دنیای خودروسازی به غیر از ایران بسیار حایز اهمیت است و باعث شده تا شرکت‌های خودروسازی هر کدام به فکر تحقیق و توسعه سیستم‌های ایمنی منحصربفرد خود باشند. جگوار لندرور هم از این قاعده مستثنی نبوده و نتایج تحقیقات و توسعه سیستم‌های جدید ایمنی ار با ما در میان گذاشته است. اولین آنها سیستمی به نام Pullaway است که در این سیستم ایمنی جدید از دو دوربین به شکل استریو در جلوی خودرو بهره گرفته تا تمام اتفاقات روبرو را تحت نظر داشته باشد. اگر مانعی مانند خودروی جلویی و یا دیوار تشخیص داده شود بلافاصله اقدام به ترمزگیری و توقف خودرو می‌کند. البته به راننده هم هشدار میدهد تا اشتباها شتابگیری نکند و از مانع مطلع شود.

Charkhan-Style-600X400

سیستم بعدی که این محققین زحمتکش روی آن کار می‌کنند جالب‌تر از قبلی‌هاست، چرا که مشکلاتی که ممکن است در آینده پیش بیایند را پیش‌بینی می‌کند و از خطرات احتمالی می‌گوید. این سیستم ایمنی فوق پیشرفته چیزهایی را میبیند که چشم عادی قادر به دیدن نیست و هشدار بعد از افق نام دارد تا در افق محو نشوید! بدین شکل که با ارسال و دریافت امواج رادیویی بین خودروها اطلاعاتی را بدست می‌آورد که شما بعدا خواهید دید. سخنگوی کمپانی اینگونه توضیح می‌دهد:

اگر خودرویی متوقف شده و یا کاهش سرعت ناگهانی داشته باشد، بطوری که ریسک خطر تصادف برای خودروهای پشت سری را بالا ببرد، آنگاه بطور خودکار پیام هشدار خودرو به خودرو را به ماشین‌های اطراف خود می‌رساند. حالا خودروهای مطلع نیز با هشدار صوتی و تصویری راننده خود را آگاه میسازند.

مورد آخر که درباره توسعه آن کمی اطلاعات داده‌اند سیستم هشدار اورژانسی خودرو است. این سیستم باعث می‌شود تا سرنشینان خودرو با خودروهای امدادی از قبیل پلیس، آمبولانس و امدادگران ارتباط برقرار کنند. وقتی تصادف یا سانحه‌ای پیش بیاید خودروهای امدادی با خبر شده و با راننده خودروی آسیب دیده در ارتباط خواهند بود تا زمان و مکان رسیدن آنها کاملا مشخص باشد.

 

علیرضا فروتن

طراح، نویسنده و مترجم از عاشقان فناوری و خودرو، ماشین باز و نیدفوراسپید باز حرفه‌ای

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

    1. البته اگه پای این نسل از خودروها به ایران باز بشه!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا