مکمل بنزین
آموزشبرگزیده‌ها

عمر مفید قطعاتی از خودرو که زیاد دیده نمیشوند!

هر خودروی تولیدی از چند هزار قطعه تشکیل شده است که طبیعتا برخی از آن‌ها مصرفی بوده و باید در زمان مقرر خود تعویض شوند. البته خوب برخی قطعات نیز هیچ گاه نیاز به تعویض یا تعمیر نداشته و تنها با تصادف یا آسیب‌دیدگی‌های شدید صاحب خودرو مجبور به تعویض آن می‌شود.  اما خب، عمر مفید قطعات شاید بیشتر به درد کسانی بخورد که در فکر خرید یک خودروی دست دوم هستند. در این مواقع خوب قطعا هر کسی بر اساس جیب خود خودرو مورد علاقه‌اش را انتخاب می‌کند؛ اما بیاید تا نگاهی به برخی از قطعات مصرفی خود و عمر مفید آن‌ها داشته باشیم.

برخی از فروشندگان خودرو و یا اعضای صنف دلالان هنگام فروش خودرو، برای محصولی که کارکرد بالایی دارد، به این جمله بسنده می‌کنند که تنها به کیلومتر خودرو نگاه نکنید و بیشتر به سلامت ماشین نگاه کنید. خوب این حرف برای خود دنیایی دارد. ولی خوب است بدانیم که یک خودرو خوابیده در پارکینگ نیز هزینه‌های خاص خود و البته استهلاکی دارد که باید مد نظر قرار داد.

دیسک صفحه ترمز:

 • عمر مفید دیسک صفحه ترمز تقریبا بین 150 تا 200 هزار کیلومتر است. بیشتر خریداران خودروهای دست دوم، پس از خرید خودروی مورد نظر تنها به لنت خودروی خود نگاه کرده و با تعویض آن سعی در بهبود کیفیت ترمز خودروی خود دارند و به دیسک نگاهی نمی اندازند. این امر باعث می‌شود به جای کم شدن روغن ترمز به دلیل تمام شدن لنت، روغن اضافی درون مخزن ترمز ریخته شود تا کسری دیسک ترمز را جبران کند. همین امر باعث روشن شدن کم و زیاد چراغ P یا I بروی کیلومتر شمار شود که دلیلش تمام شدن یا آسیب دیدن دیسک چرخ است. در بعضی مواقع حتی دیده شده است که به دلیل تمام شدن دیسک ترمز و رسیدن به آهن چرخ، صدای ناهنجاری شنیده شده و بوستر ترمز نیز آسیب دیده است. پس بدانید و آگاه باشید که سلامت یک ماشین مدل پایین دلیل بر تمام نشدن این قطعه بسیار مهم نیست.

Brake-Disc-3-RE

مخزن اگزوز خودرو:

 • مخازن اگزوز خودرو در هر شرایطی، 150 هزار کیلومتر عمر مفید بیشتر ندارند. در صورتی که اتومبیل شما حتی کاتالیزور هم داشته باشد، عمر مفید این قطعه 80 هزار کیلومتر در بهترین شرایط است. جالب است بدانید بعضی مواقع گرفتگی توری‌های داخل اگزوز هم باعث پایین آمدن شتاب و مصرف بالای سوخت می‌شود. پس در نظر داشته باشید، در خودروی‌های بالای 10 سال کارکرد، احتمال خرابی مخازن اگزوز بسیار زیاد است  و هر روز امکان افتادن یا سوراخ شدن آن مخصوصا در محصولات قدیمی کمپانی پژو وجود دارد.

110

ایراد در پمپ بنزین:

 • یکی از دلایل پایین آمدن شتاب بیشتر خودروهای مدل پایین که کمتر کسی به آن دقت می‌کند پمپ بنزین نصب شده در داخل باک خودرو است. در بیشتر موارد حتی اگر خودروی خود را پیش بهترین مکانیک شهر هم ببرید، کسی به آن دقت نکرده و برای بهبود شتاب خودروی شما تنها اقدام به تعویض شمع، وایر و فیلتر هوا می‌کنند که متاسفانه آن تاثیر لازم را نخواهد داشت. در واقع در صورت خرابی این قطعه ماشین ریپ زده و با کمترین تجربه متوجه مشکل می‌شویم. در بهترین شرایط پمپ بنزین خودروی شما 120 هزار کیلومتر عمر مفید دارد، مخصوصا در شرایط گرم آب هوایی کشور که چند سالی است گریبان گیر شده و البته بهره گیری از اجناس بی کیفیت، این عمر مفید گاه به 50 هزار کیلومتر هم رسیده است. پس در صورتی که خودرو شما مدل پایین بوده، کارکرد بالایی داشته و از سلامت نسبی برخوردار است ولی شتاب راضی کننده‌ای ندارد، 70 الی 80 درصد این مشکل به خرابی پمپ بنزین بر می‌گردد که قادر به تغذیه درست و به موقع موتور نیست. قیمت این قطعه نسبتا بالا بوده و از 180 تا 220 هزار تومان برای شما هزینه خواهد داشت، اما در بیشتر مواقع با تعویض مغزی می‌توان با 50 هزار تومان مشکل را حل کرد و از شتاب بالای خودرو لذت برد. این موضوع در خودروهای 405 پرشیا و سمند بیشتر دیده می‌شود.

dsc000521142530

کاسه‌های چراغ:

 • کاسه‌های چراغ خودرو در بهترین شرایط و آب و هوای نسبتا گرم 5 سال از روشنایی خوب بهره می‌برند. حتی در بهترین شرایط هم کاسه چراغ‌های خودروهای آلمانی موجود در بازار 10 سال فقط از شفافیت برخوردار هستند، چون به علت برخورد مستقیم با آفتاب شیشه و تلق چراغ‌ها کدر شده و 20 الی 30 درصد از روشنایی نور ماشین کم می‌شود. یکی از نشانه‌های خرابی چراغ، تیره و کدر شدن شیشه چراغ است. در بعضی مواقع بعد از تصادف خودرو به علت اصل نبودن تولیدات و قطعات موجود دیده شده که بعد از گذشت 1 الی 2 سال چراغ‌های عقب خودرو سفید شده که همین امر باعث کم شدن بازدهی نور می‌شود.

2

استپر خودرو:

 • استپر یکی از مهم‌ترین قطعات تنظیم کننده دور موتور در مواقع خلاص بودن، ترمز و روشن کردن کولر است. بیشتر مصرف کنندگان همین که متوجه درست بودن عقربه دور موتور روی 1000 دور می‌شوند، به این نتیجه می‌رسند که این قطعه هیچ مشکلی ندارد؛ اما گاه این مشکل در سبقت‌ها و پس از ترمز ناگهانی و سپس خاموش شدن خودرو مشخص می‌شود. خراب شدن این قطعه به ندرت پیش می‌آید، اما به دلیل بهره گیری از جنس‌های بی کیفیت گاه پیش از رسیدن به 50 هزار کیلومتر نیز استپر دچار آسیب‌دیدگی می‌شود که باید حتما تعویض شود.

استپر-موتور-پراید

رادیاتور

 • در بیشتر مواقع دیده شده ماشین‌های بالای 10 سال با وجود کارکرد کم و سلامتی خوب ظاهر و موتور، در فصل سرما گرمایش خوبی ندارند. این مشکل به رادیاتور پشت داشبورد بر می‌گردد که به علت عمر بالای ماشین رسوب گرفته و آب گرم حرکت خوبی نداشته و به همین دلیل گرمایش اتاق خوب نبوده که می‌توان با تعویض و اطمینان از درست بودن ترموستات مشکل را در زمستان حل کرد.

url-3

دریچه‌های کولر

 • یکی از آلوده‌ترین یا میکروبی‌ترین قسمت‌های یک خودرو دریچه‌های کولر است که در تابستان به علت استفاده زیاد از آن و مرطوب بودن محفظه محل خوبی برای رشد باکتری‌ها است پس در صورتی که خودرو شما قدیمی است حتما با اسپری دریچه‌ها را ضد عفونی کرده یا حتی المقدور آن‌ها را تعویض نمایید.

Car-Air-Condition

ماهک زیر دسته دنده

 • محک زیر دسته دنده یکی از مهم‌ترین قطعات پر استهلاک یک خودرو دنده‌ای است که به علت کارکرد زیاد سریع خراب می‌شود. اگر خودرویی مدل پایین دارید و از شل بودن دسته دنده شکایت دارید، مشکل چندان خاصی به وجود نیامده است. به راحتی و با تعویض یک قطعه ساده این مشکل حل می‌شود.

be8f052bb13241a8adf18ca014a67855

 

 

محمد سعید بهمنی

از سال 88 کار خبری رو شروع کردم و از سال 89 در حوزه IT مشغول بودم! چرخان، فرزند اول من و متولد 1394 هست! من فارغ التحصیل روابط بین الملل؛ عاشق ماشین، سرعت و سفر! هر سوالی بودم؛ با افتخاردر خدمتم Email: Saeid.bahmani@gmail.com

نوشته های مشابه

‫9 دیدگاه ها

 1. یه زمانی همه این قطعات قابل تعمیر بودن اما حالا بخاطر افت شدید کیفیت فقط تعویض میشن و میگن این مقدار کیلومتر یا چه وقت بعد باید تعویض شود این نتیجه افزایش مشاغل مکانیکی و ساخت تولید هست یک چیزی میسازند که زود خراب شود همینه که تو جاده ماشین یهو خراب میشه و باید ماشین رو یدک کشید

 2. سلام خدمت دوستان.علت وجودروغن برروی گلگیر(سمت شاگرد)چی میتونه باشه؟لطفاراهنماییم کنید.

  1. کمک فنرت روغن زده
   ببر نشون صافکار یا جلوبندی بده ( رو گلگیر رو فشار میدن با دست و میزانش رو چک میکنن ) اگر قابل تحمل باشه که بیخیالش
   وگرنه باید عوض بشه
   وقتی هم عوض میکنید باید با طرف راننده همزمان عوض کنید.
   عوض نکنید به مرور زمان خاصیتش رو از دست میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا