مقایسه پژو 206 تیپ 5 با برلیانس H220؛ هاچ بک‌های پر ادعا!

با توجه به جوان بودن جمعیت کشور، نیاز به خودروهای مورد پسند این قشر روز به روز بیشتر احساس می‌شود. هاچ بک‌ها از مدل‌های مورد پسند قشر جوان و بانوان هستند که در آشفته بازار خودرو ایران توانسته‌اند در تمامی سطوح قیمتی برای خود جایگاهی دست و پا کنند. در بازه قیمتی 30 تا 40 میلیونی، تا چندی پیش خودرو پژو 206 تیپ 5 توانسته بود نیازهای طرفداران این دسته از خودروها را بر طرف کند و به اصطلاح تاج پادشاهی هاچ بک‌های زیر 40 میلون تومان را بر سر نگه دارد. اما با ورود رقیب تازه وارد چینی به نام برلیانس H220، عرصه بر یکه تازی پسر سال خورده ایران‌خودرو کمی تنگ‌تر آمده‌است. در ادامه به مقایسه اجمالی بین این دو رقیب، یکی کهنه‌کار و مغرور و دیگری جوان و پر ادعا خواهیم پرداخت.

H220-3

طراحی ظاهری:

ابتدا از کهنه کار این رقابت شروع می کنیم. خودرو 206 از سال 1380 بر روی خط تولید ایران خودرو قرار گرفت و از آن سال تا به الان در تیپ‌های مختلف عرضه شده‌است. این هاچ بک پرطرف‌دار از ابتدای فروش تاکنون بدلیل چهره عامه‌پسند و بازار انحصاری داخلی! توانسته‌است فروش بسیار خوبی را تجربه کند. با اینکه نسبت به نمونه اولیه جراحی سبکی در بخش چراغ‌ها جلو و عقب این خودرو انجام پذیرفته اما هنوز همان چهره گربه‌سان خودرو را حفظ کرده‌است. درباره ظاهر شیر این رقابت، نیازی به تفسیر حس نمی‌شود زیرا با تولید 15‌ساله این خودرو در کشور، در ترافیک کلان شهرها پا به پای جمعیت، این کهن‌سال را مشاهده می‌کنیم. به نظر نگارنده با توجه به ورود پژو 208 به بازار ایران در آینده نزدیک، سالخوردگی این خودرو بیش از پیش نمایان می‌شود.

Peugeot-206-2003-1024-06

حال به طراحی ظاهری رقیب، برلیانس H220 می پردازیم. برلیانس با بهره‌گیری از همکاری متخصصین پنین فارینا و جیوجیارا، توانسته‌است محصولی قابل توجه و تقریبا چشم نواز تولید کند. نمای جلوی خودرو با طراحی جدید هواکش برلیانس و چراغ ها کشیده شده نمایی جدی و مردانه به خودرو بخشیده‌است که از ابتدای امر مصمم بودن خود را جهت مبارزه با رقبا نمایان می‌کند.

H220-1

نمای بغل خودرو با طراحی منطقی به نظر نگارنده بسیار جذاب است. یک خط از بالای گلگیر جلو خودرو در امتداد دستگیره‌ها تا چراغ عقب خودرو ادامه یافته‌است و  هم‌چنین یک خط از زیر در جلو خودرو تا گلگیر عقب خودرو ادامه پیدا کرده‌است؛ که مجموعا طرحی دلنواز برای این هاچ بک ایجاد نموده‌اند. زبان طراحی این خودرو براساس زبان طراحی آسیا شرقی یا همان اینسکتی (حشره‌ای) شکل گرفته‌است. آینه‌های بزرگ کناری خودرو برای شهرها شلوغ ایران یک مزیت به حساب می‌آیند! تنها تعجب نگارنده از طراحی نمای جانبی این خودرو، نحوه قرارگیری چراغ راهنما در زیر و بر روی ستون آینه‌ها و گرافیک آن‌ها می‌باشد.

H2320-6

در نمای پشت پسر چینی سایپا، طراحی انجام شده، هاچ بک دوس داشتنی بی ام دبلیو سری 1 را تداعی می‌کند. البته طراحی چراغ های عقب جا برای اصلاح دارد ولی در کل می‌توان به نمای عقب این خودرو نیز نمره خوب داد. در مجموع ظاهر این هاچ‌بک تازه وارد چینی را می‌توان در بازار انحصاری ایران، قابل قبول و حتی رقابتی در کلاس قیمتی خود دانست.

H220-2

طراحی داخلی:

در داخل کابین 206 از بدو تولید تاکنون تغییرات بسیار جزئی انجام شده‌است. هم‌چنین کابین آن برای تمام اقشار جامعه آشنا است. دسترسی به تمامی ادوات به غیر از دکمه فلاشر! به راحتی امکان‌پذیر است. روکش صندلی‌ها و رو دری‌ها متوسط ارزیابی می‌شود. موردی که هم‌چون جنس پلاستیک مورد استفاده در داخل اتاق در مرور زمان دچار پس‌رفت در سطح کیفی شده‌است. طراحی کنسول 206 پس از گذشت 15 سال رنگ و لعاب روزهای ابتدایی خود را از دست داده‌ و تداعی کننده همان سال‌ها نخستین قرن 21 است.

206-2

اما با ورود به کابین پسر چینی این رقابت، طرح دو رنگ داش‌بورد توانسته مقداری از طراحی ساده این بخش را جبران کند و روح اسپورت بودن را به آن بدمد. طراحی فرمان نیز با قسمت پلاستیک نقره‌ای در پایین آن تا حدودی چشم را نوازش می‌کند. ال‌سی‌دی تک رنگ به کار رفته در میان داش‌بورد تا حدودی به ال‌سی‌دی های 206 از لحاظ کارایی شبیه است. طراحی رودری‌ها و نوع قرار گیری دستگیره‌ها و کلیدها به خودروهای به‌روزتر شبیه است و در این بخش شیر این رقابت ساکت و خموش خواهد بود. دسترسی به کلید‌ها و ارگونومی کابین خوب ارزیابی می‌شود. طراحی صفحه کیلومتر شمار نیز به نسبت 206، جوان پسندتر و به‌روزتر است. تا اینجا رقابت، در بخش طراحی خارجی و داخلی 206 کهن سال از رقیب چینی عقب مانده‌است.

INTERIOR-Brilliance-H220 (1)

این رو هم بخون:

موتور:

خودرو پژو 206 تیپ 5 از موتور معروف تی یو فایو 1600 سی سی، 16 سوپاپ با حداکثر قدرت 110 اسب بخار و حداکثر گشتاور 142 نیوتون بر متر و گیربکس 5 سرعته دستی بهره می‌برد. این پیشرانه از لحاظ آلایندگی استاندارد یورو 4 را پاس می‌کند و در سیکل ترکیبی طبق ادعا سازنده 6/6 لیتر بر صد کیلومتر مصرف دارد.

206-3

در مقابل برلیانس H220 با موتوری با کد BM15L برگرفته شده از موتورهای میتسوبیشی با ظرفیت 1500 سی سی، حداکثر قدرت 102 اسب بخار و حداکثر گشتاور 138 نیوتون بر متر و گیربکس 5 سرعته دستی عرضه می‌شود. این پیشرانه از لحاظ آلایندگی استاندارد یورو 4 را پاس می‌کند و در سیکل ترکیبی طبق ادعای سازنده 4/6 لیتر بر صد کیلومتر مصرف دارد، که با توجه به وزن 1194 کیلوگرمی برلیانس در مقابل وزن کمتر 206 تیپ 5، قدرت پیشرانه شیر پیر بر جوان چینی پرادعا به ظاهر بیشتر می‌چربد.

brilliance-h230-lanzamiento-2014-15

در خودرو 206 تیپ 5 در هر چهار چرخ از سیستم ترمز دیسکی استفاده شده‌است. ترمزگیری تیپ 5 این خودرو از بدو ورود، زبان زد خودرو دوستان بوده است. (مساله‌ای که در طول زمان بدلیل تغییرات فنی در این خودرو متاسفانه ضعیف‌تر شده‌است) در برلیانس H220 در چرخ‌ها جلو از ترمز دیسکی و در چرخ‌ها عقب از ترمزها کاسه‌ای بهره می‌برد. در بخش ترمزگیری بر روی کاغذ خودرو کهن‌سال پیروز ماجرا است.

امکانات:

خودرو 206 تیپ 5 دارای امکانات سیستم ترمز ضد قفل (ABS و EBD ‌و EBA)، ترمز جلو دیسکی با سیستم خنک کاری، ترمز عقب دیسکی، کیسه هوای ایمنی راننده و سرنشین جلو، فرمان هیدرولیک، سیستم تهویه اتوماتیک، تیوتر جلو، پخش CD با کنترل پشت فرمان، بلندگوی درهای جلو و عقب، چراغ مه‌شکن جلو و عقب، قابلیت تنظیم ارتفاع نور چراغ جلو از داخل خودرو، چراغ همراهی تا درب منزل در محیط تاریک، آینههای جانبی برقی، دارای حسگر دماسنج و قاب رنگی، شیشه بالابر برقی درب جلو و عقب، ایموبیلایزر, قفل مرکزی با ریموت رادیویی, کمربندهای ایمنی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع، سیستم کنترل بخار بنزین، صندلی راننده با قابلیت تنظیم ارتفاع، پشت سری جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع , صندلی عقب 2 تکه با قابلیت تاشوندگی، پشت سری صندلی عقب با قابلیت تنظیم ارتفاع و دماسنج روی داشبورد است.

در مقابل خودرو برلیانس H220 در مدل گیربکس دستی دارای امکانات ایربگ راننده وسرنشین، کامپیوتر اطلاعات سفر، صندلی راننده و سرنشین جلو قابل تنظیم در 4 جهت، صندلی عقب تاشونده، مجهز به سیستم پیشرفته ترمز EBDوABS‌، هشدار دهنده بسته نبودن کمربند ایمنی، قفل شدن اتوماتیک دربها در سرعت، چراغهای جلو هالوژن با قابلیت تنظیم ارتفاع، سیستم ضد سرقت، قفل مرکزی، شیشه بالابر برقی جلو و عقب، مجهز به سیستم تهویه مطبوع دستی، آینه‌ها جانبی برقی، نگهدارنده فنجان جلو و عقب، سیستم صوتی و تصویری مجهز به 4 بلندگو، رادیو، پورت USB، چراغ مطالعه و هم‌چنین فرمان برقی است. در زمینه امکانات تقریبا دو خودرو پا به پا یکدیگر پیش می‌آیند اما فرمان برقی برلیانس برای استفاده در شهر شلوغ می‌تواند امتیاز چشم‌گیری در مقابل 206 باشد.

Brilliance-H230-1.5L-5MT-2014-Test-Drive-Rutamotor-66

نتیجه‌گیری:

قیمت فعلی 206 تیپ 5 طبق اعلام سازنده 36.8 میلیون تومان و قیمت روز برلیانس H220 در مدل گیربکس دستی 38 میلیون تومان اعلام شده‌است. با توجه به تشنگی بازار خودرو کشور و اکثریت جوان جامعه، ورود خودرو آن هم از کلاس هاچ‌بک می‌تواند بسیار جذاب باشد. با شرایط یاد شده، برلیانس H220 می‌تواند همراه با عرضه با تیراژ مناسب و تامین قطعات و خدمات پس از فروش مکفی، سهمی قابل توجه از بازار خودرو زیر 40 میلیون تومان برای خود کنار بگذارد.

نظر شما در باب این موضوع چیست؟!

به سوپر گروه تلگرامی خودروی محبوب 206 بپیوندید!

به سوپر گروه برلیانس H220 و H230 ملحق شوید

109 دیدگاه
 1. ناشناس می گوید

  منطقی که نگاه کنیم ۲۰۶ جلوی برلیانس از نظر زیبایی کم میاره,,هم داخل اتاق هم نمای بیرون,,من خودم یکماه h220 گرفتم,,,ولی از نظر موتوری ۲۰۶ قویتره,,ادم باید خداییشو بگه که اینجا بتونن دوستان از نظرات ما استفاده کنن,,از نظر افت قیمت هم صد در صد برلیانس افت بیشتری داره گرچه من خودم معتقدم این ماشین گرون میشه با استقبالی که میشه ازش,,از نظر سواری و جادار بودن هم شک نکنین که برلیانس خیلی بهتره,,,در کل سلیقه ایه,,,امیدوارم بهترین انتخابو بکنین و چرخش براتون بچرخه چه پژو بخرین چه هاچبک چینی پر ادعا

   
 2. مسعود,,تهران می گوید

  سلام دوستان,خلاصه میگم شاید بتونه نظرم کمکی باشه,,,از لحاظ جاداری و طراحی اتاق,,چه بیرونی چه داخل اتاق برلیانس سلطانه,,,ولی از نظر موتوری و افت کمتر قیمت ۲۰۶ گزینه بهتریه,,من خودم برلیانس خریدم,,,کلا سلیقه ای,,امیدوارم هر کدومشو خریدین حالشو ببرین,,

   
 3. مرتضی می گوید

  من یه تیپ ۵ مدل ۹۰ دارم
  یه ماشین وحشی قوی
  ۱۸۰ تا با کولر میرم با سر گاز
  تا حالا صد بار کورس گذاشتم و هیییییییییییییییییچ ماشینی اعم از ال ۹۰ و سمند و ۴۰۵ و پرشیا نتونستن به گرد من برسن
  منتهی دیگه خسته شدم از خشک بودن و کم جایی و ظاهر قدیمی
  چشمم خسته شده
  یکم تنوع هم بد نیست ولی میترسم ۲۲۰ بخرم و مجبور بشم با ۶-۷ تومن ضرر دوباره با یه ۲۰۶ مدل پایینتر عوض کنم

   
 4. نوید می گوید

  با عرض سلام -من یه ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۸۳ دارم – سال ۹۰ خریدمش- ۶ ساله که دارمش-تا حالا چندین بار به دلیل فقط تنوع میخواستم بفروشمش ولی باز پشیمان شدم-چونکه :۱ شتاب وقدرت موتور بسیار بالایی داره ۲-قطعاتش به وفور در بازار موجوده ۳ -قیمت قطعاتش مناسبه ۴-ظاهر داخلیش وبیرونیش شیکه وهنوز قدیمی نشده .که خودتون تو خیابانهای شهر رو نگاه کنید میبینید که از جوانها گرفته تا پیرمردها و راننده زن ومرد هنوز شیفته ی ۲۰۶ هستن و همچنین خیلیها در حال حاضر صفرش رو میخرند چون هنوز ماشین شیک وبا کلاسی هست (البته کیفیت مدلهای زیر ۸۵ بهتریناشه ولی ۸۵ تا ۹۰ هم نسبتا خوبه -از ۹۰ به بعد کیفیتش افت کرده -)من خیلی جاها دیدم طرف ماشین ۲۰۰ میلیونی داره ولی درکنارش یه ۲۰۶ هم تو حیاط خونش پارکه- ۵-چون هاچ بک هست پارک کردنش راحته ۶- مصرفش پایینه۷- صندوق عقبش برای ما که یه خانواده ۴ نفری هستیم کفایت میکنه۷-توجاده خیلی عالی جواب میده با کولر روشن اصلا رو موتور فشارنمیاره۸-کولر وبخاری بسیار پرقدرتی داره- بخاریش تو زمستان وهوای خیلی سرد خیلی زود گرم میشه- کولرش هم تو دمای بسیار بالا خوب جواب میده۹- از همه مهمتر قیمتشه که شما پول زیادی پرداخت نمیکنید ولی این مواردی رو که گفتم رو دارا میباشد-۱۰- من سراغ ماشینهایی مثل هیوندا i20 , i30, i10 که ماشینهای باکیفیتی میباشند رفتم نمیگم ۲۰۶ باکیفیت تره ولی به این اختلاف قیمت نمی ارزن- i10 80 میلیونه – ای ۲۰ ۹۶ میلیونه-ای ۳۰ تمیزش رو پیدا بکنید ۷۰تا ۸۵ میلیونه-صنعت ماشین سازی چین رو هم که شخصا قبول ندارم -البته این نظر شخصی من بود -موفق باشید

   
 5. نوید می گوید

  من ۶ساله که ۲۰۶ تیپ۵ مدل ۸۳ دارم از همه چیش راضیم .اصلا انگار مرگ نداره این ماشین .به جز قطعات مصرفیش که هر ماشینی عوض میکنه .مثل لاستیک و باتری و لنت و … . هیچ خرجی دیگه نداشته .ولی دیگه برام تکراری شده .دوست دارم یه ماشین به روزتر و زیباتر و جادارتر بخرم البته غیر چینی . ولی نمیدونم چی بخرم .دوستان لطفا راهنمایی بفرمایید .متشکرم .موفق و پیروز باشید ✋

   
 6. سیامک می گوید

  دوستان بین ۲۰۶ تیپ ۵ یا برلیانس اچ ۲۲۰ کدوم بهتره ؟

   
 7. سیامک می گوید

  تروخدا حقیقتشو بگین برام خیلی مهمه گیج شدم امروز میخوام بگیرم

   
 8. دایی ناصر می گوید

  فقط ۲۰۶ ،احیانا بفکر فروشش هم باش.

   
 9. ناشناس می گوید

  سلام دوستان به نظر من ۲۰۶ تیپ ۵ هم از نظر قدرت شتاب و کم مصرفیش از خودروهای چینی بهتره هم مدل داخلیش و بیرونیش خوشگلتره.اونایی که میگن ۲۰۶ ماشین بدی هست برن بشینن پشت فرمونش بعد بفهمن ماشین سواری ینی چی

   
 10. امید می گوید

  ۲۰۶ بهترین ماشین هم قدرت هم زیبایی هم امنیت فوقوالعادس فقط ۲۰۶ سواراش میدونن ۲۰۶ ینی چی

   
 11. ناشناس می گوید

  من شش ماهی میشه ۲۲۰ دستی دارم ازش راضیم فعلا ولی متاسفانه جک و اچارو قلاب بکسل ندادن بهم دوستان اگه شرایط منو دارن راهنمایی کنن ممنون

   
 12. امید می گوید

  با سلام ۲۰۶ تیپ ۵ واقعا ماشین خیلی خوبیه هم از نظر زیبایی و شتاب و قدرت و کم مصرفیش و ارزون بودن قطعاتش

   
 13. امید می گوید

  به نظر من تو ایران بهترین خودرو هم از نظر شتاب قدرت زیبایی کم خرجی کم مصرفی خوشگلی ۲۰۶ هستش خودرو های چینی هم از نظر خرید و فروش عقبه هم از نظر قطعات

   
 14. فریبا می گوید

  سلام دوستان من قبلا ۲۰۶ تیپ ۲ داشتم صفر
  بیشتر تو نمایندگی بودم و تقش در میاد زود راضی نبودم نخرید برلیانس ۲۲۰ دستی خریدم
  لامصب تو حاده احساس نمیکنی پشت فرمانی استاندارد صندلی ها و راحتی این ماشین منو جذب کرده عالیه من که خدایش راضی م چه دخلی به ماشینی ایران خوردو داره

   
 15. مکانیک می گوید

  من مکانیکم با هر ماشین چینی و ایرانی و … که بگید سر و کار دارم .از نظر زیبایی قدرت کم مصرف بودن و کم هزینه بودن ۲۰۶ تیپ ۵ رقیب نداره.واقعا حیف نیست ۲۰۶ خوشگل رو با این سوسک چینی مقایسه میکنید.۲۰۶ هیچی کم نداره.تنها مشکلش اینه خیلی خوشگله نمیتونی ازش دل بکنی

   
 16. صادق می گوید

  سلام
  من یکساله ۲۳۰ اتومات دارم
  سواری و امنیت و جذابیت و جاداری و … از ۲۰۶ سره
  شتاب اولیه‌ش کمی پایینه اما شتاب ثانویه و هندلینگش عالیه
  اصلا کم نمی‌آره
  افت قیمتش مثل ایرانی‌هاس

  بدون شک برلی بهتره

   
 17. صدرا می گوید

  همه نظرات را خواندم … حالا حرف من اینه روزی برسه که ارزوی سوار شدن الاغ بزورکی بشیم تا اینها هستن همینه و بس خدا بداد فریاد مون برسه

   
 18. علی ط می گوید

  دوستان عزیز هر کسی نظرش محترمه اما در وحله اول باید ببینید که از ماشین چی میخواید و اندازه توانش ازش انتظار داشته باشید ممکنه یه ماشین شتاب خوبی داشته باشه یکی ایمنی یکیم هندلینگ اما برای مقایسه دو یا چند ماشین باید کلیه مواردو با یکدیگر مقایسه کرد بعد دید کفه ترازو به کدوم طرف سنگین تره در کنار همه اینها سلیقه ها هم متفاوته .تو چند هفته گذشته من خیلی تحقیق کردم از نفرات مختلفم پرسجو کردم ۲۰۶ تیپ۵ ماشین خوبیه اما معایبی هم داره بلریانس هم همچنین اما بنظر بسیاری از دوستانی که هردو ماشینو داشتند میگند بلریانس در رانندگی احساس بهتری به سرنشین میده.با تشکر از همگی.

   
 19. ناشناس می گوید

  اقا چجوریه من بین ۲۰۶ و برلیانس موندم هر چی سایته میگه ۲۰۶ خوبه ولی از هر کی که برلیانس داشته پرسیدم میگه خیلی از ۲۰۶ سرتره فقط برلیانس بگیر

   
 20. مانى می گوید

  به نظر بنده مهم اینه که فردا موقع فروش به مشکل نخورى ویا حتى تو تهیه قطعات امنیت شتاب ظاهر مال جهان اولى هاس نه جهان اخرتى ها

   
 21. محمود می گوید

  سلام من برلیانس تازه خریدم ماشین خوبی هس فقط موقع دنده عوض کردن گاز میخوره دور موتور زود نمیاد پایین.چندتا برلیانس دیگم سوارشدم همیجوره.اما مصرف اصلا نداره صدا موتور هم نداره

   
 22. مجید می گوید

  وای قیمتو نگاه پشمام ریخت

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.