مکمل بنزین
خبر

با ۱۰ خودرو خطرناک برای رانندگی در طول تاریخ آشنا شوید!

تولید خودرو چالش‌های مختلفی را با خود به‌همراه دارد،  اگر خودروساز یک محصول نا ایمن را به مشتریان عرضه کند، به‌جز خطرات اقتصادی که ممکن است شرکت مربوطه را به‌نابودی بکشد، خطرات مالی و جانی زیادی را برای خریداران به همراه خواهد داشت. بنابراین همانطور که یک موفقیت در این صنعت در طول تاریخ ماندگار خواهد شد، خودروهای نامطمئن نیز مانند یک لکه ننگ در تاریخ باقی خواهند ماند.

وقتی که تاریخچه شرکت‌ها را مطالعه می‌کنیم، محصولات ناامن در کارنامه کاری برندهای معتبر امروزی مانند شورولت و سوزوکی دیده می‌شوند. حال در این مقاله ۱۰ خودرو که در تاریخ این صنعت به‌عنوان تله‌مرگ شناخته می‌شوند را برای شما آماده‌کرده‌ایم و شما می‌توانید با خطرناک‌ترین خودروهای تاریخ آشنا شوید.

1. فورد مدل T

1924_Ford_Model_T_10_millionth_car___Quadricycle-1024x796

این مدل در طول 19 سال تولید به‌عنوان یک گزینه خوب مطرح بوده است و فورد با فروش بیش از 15 میلیون از این مدل به‌عنوان قطب خودروسازی دنیا شناخته شد، اما این مدل هیچگونه لوازم ایمنی در خود نداشت. زمانی که آن را در سال 1908 معرفی کردند، ویژگی هایی مانند چراغهای جلو، بوق، و شیشه جلو اتومبیل جزء تجهیزات ایمنی محسوب می‌شدند. بنابراین فروش بالای این خودرو و نداشتن تجهیزات ایمنی که در آن زمان اصلا اختراع نشده بودند، سبب شد مدل T به‌عنوان یک تله مرگ شناخته شود.


2. شورولت کورویر

1962-Chevrolet-CorvairMonzaClub1-medium-1024x819

کورویر که در سال در سال 1965 ساخته شد، با هر سرعتی به‌عنوان یک محصول ناامن شناخته می‌شود. این خودرو از پیشرانه‌ 6 سیلندر 2.7 لیتری بهره می‌برده و تولید آن در سال ۱۹۶۹ متوقف شده است. با وجود اینکه این خودرو یک محصول ناایمن در طول زمان شناخته شده اما سایر محصولات آن دوره از تاریخ نیز شرایطی مشابه از لحاظ تجهیزات ایمنی داشته‌اند. در آن دوره از تاریخ امکاناتی مانند کمربند ایمنی سه نقطه و ترمز دو مداره به‌تازگی به خودروها راه یافته بودند و بسیاری از خودروها این تجهیزات را در خود نداشته‌اند. از جمله دلایلی که باعث می‌شد کورویر به‌عنوان یک محصول ناایمن شناخته شود، می‌توان به نوسان سیستم تعلیق و قرار دادن موتور در عقب خودرو اشاره کرد.

3. پورشه 911

Porsche-911-1024x682

پس از گذشت 51 سال افسانه‌ای از تولید این خودرو، پورشه 911 به طور کلی به‌عنوان یکی از بزرگترین ماشین‌های اسپرت در جهان در طول تاریخ مطرح بوده است. نه‌تنها موتور این مدل در عقب آن قرار داده شده بلکه سیستم محور عقب متحرک نیز باعث‌ می‌شد با یک اشتباه کوچک در ترافیک تصادفات مختلفی رخ دهد. مهندسان پورشه با قرار داده بخش‌های آهنی سنگین در ضربه‌گیر جلو، سعی کردند تعادل خودرو را کنترل کنند و از حرکت ناگهانی آن جلوگیری کنند. در اوایل دهه هفتاد میلادی، پورشه تدابیر جدیدی اندیشید تا ۹۱۱ در سرعت‌های بالا بر روی زمین باقی بماند.

4. فورد پینتو

1977-Ford-Pinto-neg-CN13506-008

در سال‌ ۱۹۷۰ خودروسازهای دیترویت چند نگرانی بزرگ داشتند که از جمله آنها می‌توان به رقابت با اتومبیل های وارداتی و نگه داشتن هزینه‌های پایین بخش تولید اشاره کرد. پینتو به‌عنوان بدترین در هر ۲ گزینه در جهان محسوب می‌شد. کاملا مشخص است که فورد برای کاهش قیمت تمام شده این خودرو، حتی حاضر نبوده که ۱ دلار بیشتر هزینه کند تا از پارگی مخزن سوخت خودرو و اتفاقات آن جلوگیری کند. البته بعد‌ها با مشخص شدن نقص خودرو، فورد مجبور به تامین خسارات مردم و همچنین جلوگیری از تولید پینتو شد.

5. دیلورن DMC-12

51070890-1024x623

دیلورن DMC-12 اگرچه جایگاه قابل قبولی را به‌عنوان یک خودرو نمادین که در فیلم سفر زمان استفاده شده بود، به‌دست آورد، اما این خودرو نیز ناامن است. هنگامی که جان دیلورن در دهه ۷۰ میلادی به ساخت یک خودروی ایمن اسپرت در جنرال‌موتورز تمایل پیدا کرد، باعث شکل‌گیری این خودرو شد که از هدف آن کمی دور بود. پانل‌های بدنه از فولاد ضد زنگ بود و بخش عمده‌ای از بدنه را نیز فایبرگلاس تشکیل می‌داد که باعث می‌شد در تست تصادف واقعا خودرو آسیب‌پذیری باشد. از این مدل حدود 9200 دستگاه ساخته شد، که تنها 6500 خودرو سالم ماندند.

6. پونتیاک فیرو

1984-Pontiac-Fiero-Coupe-C5218-0172-1024x731

یک خودرو اسپرت ۲ نفره که اسم جنرال موتورز را بر سر زبان‌ها به‌خصوص جوانان انداخت. این خودرو که در سال ۱۹۸۴ به دست مشتریان رسید، به‌دلیل نقص فنی و آتش کرفتن موتور، یک محصول نا امن شناخته می‌شود. البته این آتش سوزی‌ها هیچگونه مرگ و میری به‌همراه نداشتند اما انتقاد مجلات در سال ۱۹۸۷، باعث شد، تولید این مدل به‌طور کلی متوقف شود.

7. یوگو GV

YugoGV

این خودرو صربستانی در سال ۱۹۸۵ به آمریکا راه پیدا کرد. این مدل قیمت بسیار پایینی داشت اما در کنار این قیمت از لحاظ کیفیت ساخت و ایمنی نیز واقعا سطح ناامید کننده‌ای داشت. وزن بسیار پایین یوگو و سقوط آن به آب باعث غوطه‌وری آن میشد و همین وزن کم ایمنی را کاهش داده بود. علاوه بر ایمنی کم، جنگ‌های آن دوره تاریخی باعث شد این خودرو از آمریکا جمع شود.

8. فورد برونکو II

1983-Ford-Bronco-II-neg-CN37006-507-1024x794

تولید ۷ مدل از برونکو یک موفقیت برای فورد محسوب می‌شود و برونکو در سال‌های 1966-1975 توسط مهندسان فورد راهی بازار جهانی شد. اما ارتفاع بلند، پایه‌های چرخ کوتاه و عرض باریک باعث غیرایمن شدن این خودرو می‌شدند. براساس یک بررسی رسمی در سال 1990، مشخص شد که تقریبا 70 نفر در سال به‌وسیله برونکو کشته شده‌اند.

9. شورولت کوبالت

2008-Chevrolet-Cobalt-X08CH_CB011-1024x665

این خودرو مانند پینتو با هدف تغییر در بازار و جلب توجه خریداران عرضه شد، اما باز هم مانند پینتو به یک رسوایی در طول تاریخ تبدیل شد. یک نقص فنی در این خودرو که بارها از سوی جنرال موتورز رد شد، باعث می‌شد خودرو در سرعت‌های بالا به طور ناگهانی خاموش شود. این خودرو موجب مرگ ۹۰ نفر و آسیب جدی به ۱۶۳ نفر شده است.

10. فراری 458 ایتالیا

142381582-1024x682

یک اتفاق عادی در زمان حال، آتش گرفتن سوپراسپرت‌های ایتالیایی است. در بین سوپراسپرت‌های ایتالیایی فراری ۴۵۸ نیز تمایل بیشتری به آتش گرفتن دارد. وجود یک نوع چسب قابل اشتعال در چسباندن گلگیر این خودروها باعث می‌شد که 1,248 دستگاه خودرو فراری در معرض اشتعال قرار بگیرند. حتی بعد از این آتش سوزی‌ها برای فراری لطیفه‌های ساخته شد که به آتش گرفتن آنها اشاره می‌کردند. البته هیچ مرگ و میری از این آتش سوزی‌ها گزارش نشده اما هنوزهم خودروهای فراری درگیر این مشکل هستند.

علی شیرعلی بیک

مهندس مکانیک گرایش طراحی جامدات از دانشگاه آزاد تهران‌جنوب. علاقه مند به طراحی صنعتی مخصوصا خودرو. مترجم و نویسنده درحوزه خودرو، تکنولوژي و صنایع مرتبط

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

 1. خدا رو شکر پراید جزو لیستتون نیست.
  الان من دیگه مطمئن شدم پراید ماشین ایمنی هست.

 2. سمند .405.405 slx..آریسان.تندر .پراید .پراید131.132.133.134 و….تیبا .ساینا

   1. ایم مطلب برای همه ی کشور های دنیاست.
    مثلا فورد مال آمریکاست و فراری برای ایتالیاست.
    شما اول باید تمامی اون آلت های قتاله رو ذکر میکردی و بعضی از ماشین های چینی رو هم میگفتی بعد این ماشین ها.
    با تشکر

 3. از نظر من همه اینا ایمن تر از ماشین های ایرانی هستند.
  سالانه ۸۰۰ هزار تصادف در ایران روی می‌دهد که از حیث آمار مرگبارترین حوادث جاده‌ای، ایران رتبه اول را در جهان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا