مکمل بنزین
آموزشبرگزیده‌ها

بروز این چهار نشانه را در خودروی خود جدی بگیرید!

در حال حرکت در یک جاده باز هستید، تفاوتی هم ندارد که عازم یک سفر کوتاه مدت شده یا حتی برای یک سفر طولانی زمینی برنامه داشته باشید. ناگهان خودروی شما صداهای عجیبی تولید می‌کند، صداهایی که هیچ وقت از این خودرو به گوش شما نرسیده است. متاسفانه، همه هم توانایی تشخیص مشکل خودروی خود را در لحظه ندارند و حتی بدتر از آن بسیاری از افراد تمایلی هم به  تعمیر خودرو و سرویس‌های دوره‌ای آن ندارند. تعویض روغن یک کار پایه‌ و رایج است که تقریبا همه آن را انجام می‌دهند. اما خودرو به جز روغن اجزای دیگری هم دارد! انجام سرویس‌های پایه دیگر هم می‌‌‌تواند در کارکرد خودرو تفاوت ایجاد کند.

auto-academy-banner

اکثر افراد برای تا وقتی که مشکلی خودش را بروز نداده باشد، خودروی خود را سرویس نمی‌کنند. تعداد زیادی از رانندگان هم مشکل خودروی خود را نادیده می‌گیرند یا اساسا وجود مشکل را انکار می‌کنند، آن‌ها اصرار دارند که این مشکلات با پرکردن باک بنزین یا تعویض روغن برطرف می‌شود و نیازی به تعمیر خودرو نیست.

البته شما سعی کنید یکی از این افراد نباشید! احتمال اینکه خودروی شما به‌خاطر نادیده گرفتن انجام یک سرویس دوره‌ای ساده، دچار مشکلی جدی شود، بسیار زیاد است. در اینجا به چهار نشانه هشداردهنده که وجود آن‌ها را باید جدی بگیرید اشاره می‌‌کنیم. اگر که یکی از این موارد به صورت ناگهانی برای خودروی شما پیش آمد، حتما آن را به یک مکانیک نشان دهید.

۱. ارتعاش و لرزش موتور

2016-ford-focus-se

اگر موتور خودروی شما در هنگام خلاص کار کردن بد و با سروصدا کار می‌کند، یا وقتی که کم گاز می‌دهید، فشار زیادی به موتور وارد می‌شود، احتمالا وقت سرویس آن سررسیده است. ممکن است فیلتر سوخت آن کثیف شده یا مشکل از شمع و وایر یا کوئل احتراق خودرو باشد. کثیفی فیلتر هوا نیز می‌تواند این مشکل را ایجاد کند. تمامی این موارد تقریبا به‌سادگی برای اکثر خودروها قابل حل است.

۲. پایین آمدن سریع نشانگر سوخت

gumout-fuel-cleaners

اگر یک روز زمستانی از خواب بیدار شدید، رفتید خودروی خود را روشن کردید و دیدید در کمال تعجب نشانگر سوخت خودرو سریع‌تر از همیشه پایین می‌آید، باید فیلتر هوا، شمع‌‌ها، وایر\کوئل، عمر روغن، سنسور اکسیژن و فیلتر سوخت خودرو را بررسی کنید. اگر این مشکل طی یک دوره چند ماهه برای خودرو پیش آمد و هر روز مصرف سوخت خودرو بیش‌تر شد، باید سیستم سوخت‌رسانی را تمیز کنید، چرا که احتمالا ته‌نشین شدن ناخالصی‌ها به‌تدریج موجب بروز مشکل شده‌اند.

۳. روشن شدن چراغ چک موتور

20160808_124325

روشن شدن چراغ چک موتور قطعا دلیلی دارد. خودروهای مدرن به شما می‌گویند که برای تعمیر خودرو باید چکار کنید. اما در خودروهای قدیمی‌تر یک چراغ روشن می‌شود که نشان‌دهنده مشکلی در عملکرد موتور است. حتی اگر خودروی شما بدون مشکل حرکت می‌کند، در صورت روشن بودن هوا حتما خودرو را برای دیاگ ببرید، چرا که معلوم نیست اگر با این شرایط به مدت طولانی با خودرو رانندگی کنید، چه مشکلی برای آن پیش بیاید.

۴. کاهش شتاب خودرو

lexus-rx450h

شتاب زیاد تجربه‌ای باشکوه است که تعدادی از رانندگان از آن لذت می‌برند. اما عدم توانایی در افزایش سرعت خودرو احساسی تحقیرآمیز به همراه دارد. مسدودشدن انژکتورهای سوخت، فیلترهای هوای با عمر زیاد، پر از لجن بودن محفظه روغن یا وجود مشکل در دلکو (در خودروهای قدیمی‌تر) می‌تواند عامل بروز این مشکل در خودرو باشد و برروی کارایی آن تاثیر بگذارد. بهترین کار برای تعمیر خودرو در این مورد شروع کردن به تعویض از ارزان‌ترین قطعه است.

فربد داودی

فربد داودی نویسنده و مترجم مطالب و اخبار حوزه خودرو در چرخان.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. واقعا مقاله خیلی جالبی بود ممنون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا