داستان طنز فروش پژو 2008 و شرکتی که حتی توانایی پیش فروشش را هم ندارد!

شاید آن روزی که خبر عرضه پژو 2008 در ایران اعلام شد، اگر از افراد مختلف درباره قیمت، فروش، عرضه و خلاصه مسایل این‌چنینی که قدم اول در وارد شدن یک خودرو به بازار است، سوال می‌پرسیدیم، حتی بدبین‌ترین‌شان هم نمی‌توانستند چنین شرایطی را برای این خودرویی که به آن لقب اولین محصول پسابرجامی داده‌اند، پیش‌بینی کند.

در واقع ماجرا از آن جایی شروع شد که بسیاری به سراغ سوال درباره قیمت گذاری این خودرو رفتند. در اولین گام، بهای آن ۷۵ میلیون تومان اعلام شد، رقمی که اگرچه لبخند را بر صورت کسی نیاورد، اما حداقل با توجه به شرایط بازار کشور، دل کسی را هم نرنجاند. همین طور داستان ادامه یافت تا بها به نزدیک ۱۰۰ میلیون تومان رسید، دیگر زمان آن بود که کم کم اخم به چهره‌ها بازگردد و زبان به اعتراض گشوده شود. اما پس از اعلام پیش فروش ۶۰ میلیون تومانی، این بار زمزمه‌ها بر حول و حوش ۱۲۰ میلیون تومان به گوش رسید و حتی ساعاتی پیش، معاون سازمان حمایت، چنین عددی را تلویحا تایید کرد تا این بار به جای اخم بر چهره، مشت‌ها را هم گره کنیم که چگونه یک شرکت که برخی آن را عامل بسیاری از مشکلات و معضلات کنونی در بازار انحصاری خودرو می‌دانند، به خودش اجازه می‌دهد تا چنین بی حساب و کتاب رفتار کرده و هر بلایی را که می‌خواهد بر سر مشتری بیاورد و هیچ‌کس از مسئولان هم دم نزند که به کجا چنین شتابان؟!

به‌راستی اگر الان زمانی چون پیش از انتخابات بود، آیا همین مسئولین دولت سکوت پیشه کرده و نظاره‌گر چنین آشفته بازاری می‌شدند؟ شاید هم با پیش‌بینی این اوضاع، زمان پیش فروش این خودرو را در موعدی گذاشته‌اند که دیگر آب‌ها از آسیاب افتاده و دیگر کسی نیست تا شعارهای حماسی در حمایت از صنعت، مقابله با گران‌فروشی و پیشبرد اقتصاد بدهد. گاهی با خودم فکر می‌کنم آن شعار ۴درصدی‌ها که برخی در انتخابات می‌گفتند، شاید چندان هم بیراه نبوده و با آنکه طرفدار آن تفکر نیستم اما شرایط بعضی مواقع به چنان شکلی پیش می‌رود که می‌فهمم صداقت به گفتار نیست، بلکه به کردار است و وقتی که توان مقابله و حتی مدیریت یک داستان به ظاهر ساده در مجموعه‌ای دولتی چون خودروسازی ما وجود ندارد، پس چه امیدی می‌توان به شکوفایی اقتصاد در سایر بخش‌ها بست؟ بگذریم، قرار نیست اصلا ما بحث سیاسی کنیم!

اما داستان به همین جا ختم نمی‌شود. در مقاله قبلی با عنوان «فروش خودرو هم زوج و فرد شد، چه بر سر ما می‌آید؟» تا حدی به مساله گران‌فروشی، تحقیر مشتری توسط ایران خودرو و عدم پاسخگویی این شرکت پرداختیم. اما با تمام این تفاسیر، باز فروش پژو 2008 طبق برنامه آغاز شد و درست نقطه اسفبارتر در همین جاست که همین مدعیان تولید و خودکفایی، حتی توانایی برگزاری یک پیش فروش ساده با آن همه ادعا را ندارند! یعنی فرض کنید که شما به عنوان مشتری تصمیم گرفتید 60 میلیون تومان پول ناقابل خودتان را برای خرید خودرویی که حتی هنوز نمی‌دانید که قیمتش چند است، هزینه کنید اما وقتی که وارد پروسه خرید می‌شوید، قادر به پرداخت آن نیستید.

Cover-2008

پیش از آنکه این مقاله را بنویسم، در شبکه‌های اجتماعی بسیار دیدم که به مشکلات خیلی زیاد این پیش فروش و عدم موفقیت افراد، اشارات گسترده‌ای شده و حتی برخی این شرکت را متهم کرده‌اند که با علم به این موضوع و شاید حمایت از ثبت نام نمایندگی‌ها و نورچشمی‌ها چنین کاری را انجام داده، امری که به شخصه بدان اعتقاد ندارم زیرا وقتی یک مشتری با قراردادی ترکمنچای گونه و بهایی فراتر از حد تصور پرداخت، قصد دارد تا پول فراوانی را به جیب این شرکت واریز کند، چرا باید جلوی آن را بگیرد؟ آیا کلمه‌ای به‌جز بی‌کفایتی و در حالت خوش‌بینانه سهل‌انگاری پاسخگوی این عملکرد است؟

البته برای آنکه یک طرفه به قاضی نرفته باشم، خودم دست به کار شده و اقدام به ثبت نام کردم. مراحل کار با آنکه اینترنت من تند بود اما کمی کند پیش می‌رفت، هرطور بود تا مرحله واریز وجه پیش رفتم. جالب اینکه من در ساعت 15 یعنی 5 ساعت بعد از اعلام شروع اقدام به این کار کردم و اولین زمانی که قادر به گرفتن خودروی پیش فرض می‌شدم، آذر ماه بود. یعنی از 12 ماه اعلامی، تنها 3 ماه آن پر شده بود (البته بنا به اعلام سایت ایران خودرو) و 9 ماه دیگر باقی بود. با توجه به اینکه مشتاقان خرید به طور معمول در همان ساعات و حتی دقایق اولیه اقدام به ثبت نام می‌کنند، با یک حساب سرانگشتی می‌توانستیم بفهمیم که تا اتمام ظرفیت (آن هم برای کسانی که شماره ملی زوج دارند!) حداقل تا 15 ساعت دیگر فرصت وجود دارد و چه بسا که این ظرفیت اصلا تکمیل نشده و بسیاری از نقشه‌های این شرکت گران فروش و تحقیر کننده شخصیت خریدار، نقش بر آب شود. پس طرج زوج و فرد اصلا برای چه انجام شد؟

در این حین نگاهی هم به تعهداتی که بایستی برای این خرید می‌دادم، انداختم. در هنگام انتخاب رنگ، به درشتی نوشته شده بود که کلیه رنگ‌های نمایش داده شده (حتی سفید و سیاه!) ممکن است با رنگ اصلی بدنه خودرو متفاوت باشد، امری که شاید از عجایب روزگار باشد که مگر سیاه هم می‌تواند متفاوت باشد! البته این موضوع چندان اهمیتی نداشت، چون به لحاظ طبیعی هم امکان اختلاف دید افراد و حتی تفکیک رنگ در نمایشگر وجود دارد و بهتر و حرفه‌ای‌تر آن است که همچون بسیاری از سازندگان مطرح دنیا، تصویر اصلی خودرو با رنگ مربوطه در سایت قرار بگیرد تا هیچ ابهامی ایجاد نگردد.

ikco2

در بخش قرارداد، با موضوعات جالب توجه دیگری روبه‌رو شدم. اول اینکه شرکت نوشته اگر آپشنی بر روی خودرو نصب کنیم، باید پولش را اضافه بر سازمان بدهید! اگر هم خواستیم چیزی را برداریم، ازتون کم می‌کنیم (لطف می‌کنید!) و در واقع حق انتخابی با مشتری نیست. حال از این موضوعات زیاد دیده‌ام و باز اهمیتی نمی‌دهم اما بند بعدی که شاید امکان درج آن در قرارداد ترکمنچای هم وجود داشت، اشاره به جریمه تاخیر بود. این شرکت اعلام کرده که اگر ماشین را دیر بدهیم، سود 12 درصدی پرداخت خواهد شد، یعنی عددی حتی کم‌تر از سود مشارکت و با توجه به آنکه ایران خودرو ید طولایی در تحویل دیر هنگام محصولاتش دارد (همین اچ30 کراس نمونه زنده این داستان)، پس اگر ماشین شما را دیرتر واگذار کند، نه تنها سود کم‌تری به شما داده است، بلکه رقمی چون سود انصراف را به مشتری می‌دهد و استفاده از واژه جریمه در اینجا، یکی از خنده‌دارترین کلمات قرارداد است! البته این امر تنها در صورتی منطقی خواهد بود که علاوه بر سود مشارکت پرداخت شود اما حداقل در این بند به درستی و وضوح بدان اشاره نشده و همین قضیه می‌تواند دست خودروساز را برای تعریف مورد نظر خودش باز بگذارد.

ikco3

اما بخش جالب کار اینجاست که پس از تایید قرارداد ترکمنچای (ایکاپچای!)، وقتی به مرحله پایانی و واریز وجه می‌رسیدم، امکان پرداخت وجود نداشت. در انتهای صفحه 8 درگاه مختلف تعبیه شده بود اما پس از فشردن هر کدام، صفحه مرورگر برای لحظاتی طولانی به فکر فرو رفته و سپس اعلام می‌کرد با توجه به ترافیک بالای بانک، مجددا تلاش کنید. جالب است که یکی دیگر از دوستانم در چند ساعت پیش از این موضوع، دقیقا همین مشکل را داشت و تلاش‌های چندباره وی هم هیچ مثمر ثمر واقع نشده بود.

ikco4

برای آنکه بفهمم مشکل از درگاه بانک است یا جای دیگری، بر روی آیکون بانک سامان کلیک کردم که طبق پیش‌بینی‌ام، باز همان پیغام ظاهر شد؛ پس از آن به سایت بانک سامان سری زدم که با سرعتی مثال زدنی باز شد. برای بررسی داستان، اقدام به پرداخت یک قبض از طریق درگاه این بانک کردم که طبق پیش‌بینی، خیلی راحت پرداخت شد. پس حداقل درگاه بانک در این بخش که مشکلی نداشت! شاید نتوان این موضوع را کاملا به یکدیگر تعمیم داد اما به طور یقین می‌‌شود فهمید که بانک از نظر زیرساخت،‌ این توانایی را داشته تا حجم مشتری بیشتری را پشتیبانی کند؛ یا حداقل این انتظار منطقی می‌رفت که ایران خودرو با توجه به تجارب بسیار گسترده قبلی، تعداد درگاه‌های بانک را بیشتر نماید.

حال اگر به شاکله داستان معرفی این خودرو تا همین مرحله پیش فروش که جزیی از مراحل ابتدایی کار هم می‌شود، نگاهی بیندازیم، متوجه آشفته بازاری خواهیم شد که شاید نمونه آن را فقط بایستی در همین شرکت و اوضاع دراماتیک خودروسازی خودمان جستجو کنیم. داستانی که این روزها با نحوه برخورد و همچنین عملکرد بزرگ‌ترین خودروساز (شاید هم مونتاژکار!) در حال تبدیل به یک تراژدی تلخ در زندگی ایرانیان و نسلی شده است که با توجه به سرعت روز افزون ارتباطات، قادر به مشاهده پیشرفت در صنعت خودروسازی است اما قادر به لمس کردن آن نیست و به همین خاطر انگشت اتهام را به‌درستی به سمتی گرفته که حتی توانایی انجام یک پیش فروش اینترنتی را ندارد!

در اینجا باید از خودمان بپرسیم که این همه سال از صنعت خودروسازی حمایت کردیم به چه بهایی؟ تولید خودروهای قدیمی و بی‌کیفیت؟ گرانی و مالیات سنگین‌تر؟ نارضایتی توده اکثریت؟ آیا زمان آن نرسیده که با وضعیت موجود و علم بر این داستان که چنین مسیری راه به ناکجا آباد می‌رود، جلوی این کجی را گرفته و آن را یا به راه راست برگردانیم و یا اجازه بدهیم آنان که راه راست را بلدند، در جاده حرکت کنند؟ به‌راستی تا کی بایستی تاوان بدهیم؟

66 دیدگاه
 1. یه ایرانی می گوید

  از ۱۰ صبح ملت مشغولن که جیب ایران خودرو رو پر کنن و بعد بگن ما ایرانیا بدبختیم….
  وای به حال ما
  از ماست که بر ماست اقا

   
  1. اشکان می گوید

   اره بخدا، هرچی به سرمون بیارن از فهم و شعور خودمونه! ماشالله ملت همیشه در صحنه بدبختمون کردن

    
 2. امیرخان می گوید

  اون کسایی که ثبت نام کردند ، همدست دزدو شریک جرمند !

   
  1. بابک می گوید

   من یکی برا مصرف خودم قرمز تحویل اسفند ثبت نام کردم ولی امثال من گناهی نداترن ! باید جلو کسانی رو گرفت که مسبب این وضعیت آشفته هستن اگه می رفتم یه ماشین چینی بی کیفیت و بی اصل و نسب چینی می خریدم قهرمان ملی بودم ؟

    
   1. امیرخان می گوید

    هموطن عزیز ماشینی که نه قیمتش معلوم هست و نه اپشنهاش و نه زمان تحویل قطعیش و کلی چیزهاش دیگه … و شما حاضرید با این شرایط بابتش پول بدید!گناه شما اینه که عقل ندارید (با عرض احترام)

     
   2. ناشناس می گوید

    خودروی چینی بی کیفیته
    بعد اون وقت ۲۰۰۸ با کیفیته ؟کیفیت از نظر شما چیه ؟
    تنها چیزی که از پژو ۲۰۰۸ قابل دفاعه ظاهرشه
    ماشینی که قدرت موتورش ۸۲ اسب بخاره چه فرقی با موتور داره اونم برای ماشینی که اسمش کراس اوور
    با ۱۰۰۰ میلیون تا ۱۲۰ میلیون تومن پول شما میتونین آلفا رومئو جولیتا
    که یکی از بی نظیرترین ماشین های دنیاس
    ایمن ترین ماشین کلاس بی جهان هست و تو بازار ایران هم هست با قدرت موتور ۱۷۸ اسب بخار چند کیسه هوا چند سیستم ترمز مختلف و خنک کننده ترمز ساخت ایتالیا با شتاب ۸ و مصرف سوخت ترکیبی ۵.۷ و… بخرین
    شما به این ماشین میگین با کیفیت ؟؟؟
    خود شرکت ایکاپ این ماشین رو توی رنج متوسط به پایین قرار داده
    بعد شما میگین با کیفیت
    تو رو خدا کیفیت رو تعریف نکنین

     
    1. علی می گوید

     قربونه دهنت بشم . من که ندارم پول , ولی چرامردم نمیخرن خدا میدوه . تو همین سایت فکر کنم تو نطرات گفته بودن فیات ۵۰۰ ماشین بدیه و بیریخته

      
   3. ممد می گوید

    شما و امثال شما مصیبت هستید و کشور رو در زمینه صنعت عقب مونده کردین باید خجول باشید

     
 3. سید می گوید

  داستان همینه دیگه
  ما خودمون عامل این وضعیم تا دولت دوباره یه وام ۲۵ ملیونی بده و ملت غیور با چشمانی پر از اشک بریزن تو ایران خودرو و سایپا برای ثبت نام.

   
 4. حسین می گوید

  حالا منتظر اون ۲۰۸.و ۳۰۵ هم باشید …..
  با پول ما هم پژو از ورشکستی نجات پیدا میکنه
  هم.مدیران ایران خودرو ماشینای گرونتری سوار میشن
  هم قشر بیشتری سوار ماشینای دوزاری میشن

   
 5. امین می گوید

  عالی بود مرسی

   
 6. Reza می گوید

  فوق العاده بود احسنت مخصوصا واژه ایکاپچای

   
 7. حسابدار می گوید

  ماهی ۲۴۰۰ تا قراره تحویل داده بشه نصفش برای زوجها بگیریم میشه ۱۲۰۰ تا. شهریور ماه سه رنگ بود یعنی ۶۰۰ تا . تا الان سه ماه پرشده (شایدم الکی پرش کردن بگن استقبال شده) یعنی از ۱۰ صبح تا ۵ بعد ظهر ۳۰۰۰ تا فروخته شده

   
 8. محمد جواد می گوید

  من مرحله ی اتصال به بانک رو هم شاید ده بار رد کردم. شاید باورتون نشه. به صفحه ای میرسید که ۳ تا انتخاب دارین. یا خرید خودرو که میره صفحه اول سایت!!!! یا پرداخت آنلاین قرارداد ها که وقتی داخلش میرید میگه ردیف قرارداد و وارد کن و شما ردیف قرارداد ندارید چون اصن هنوز قرارداد نبستید!!!!!!!!!!!!!و گزینه آخر که تنها گزینه ایه که کار میکنه و اسمش خروج هست! میاید بیرون. خیلی شیک و مجلسی. به خدا درست نبود با زبون روزه اینجوری ۴ ساعت مسخرمون کنن و به ریشمون بخندن. خدا ریششونو بزنه به حق همین ماه عزیز

   
 9. ناشناس می گوید

  من با مرارت زیاد ساعت ۱۲ تونستم واسه آذر ثبت نام کنم خیلی عجیبه که هنوز آذر بسته نشده فکر کنم که الکی باز نگه داشتن .

   
  1. سعید می گوید

   خسته نباشی دلاور از این مقاله ها زیاد بخون برا سوهان دادن افکارت بدرد میخوره

    
  2. کارشناس خودرو می گوید

   فکز کنم تو اخرین گوش مخملی در بین زوجها بودی .خخخخ

    
  3. مرتضی می گوید

   متاسفم 🙁

    
 10. علی می گوید

  با سلام
  امروز صبح از ساعت ۱۰ صبح تا ساعت ۱۴ با اینترنت سرعت بالا سعی کردم ثبت نام کنم که متاسفانه موفق نشدم که به این نتیجه رسیدم که باید به حال خودم و مردم بیچاره که اینطور سراسیمه و در به در دنبال ماشین سال ۲۰۰۸ فرانسه هستند گریست ، همانطور یکه شما اشاره کرده اید عهد نامه ترکمنچای شرف داره به قرارداد ایران خودرو و مطمنا” ایران خودرو بخاطر اینکه ماشینهای امثال سوزکی ویتارا روی دستش نماند قیمت ۲۰۰۸ را تا بالای ۱۲۰ میلیون خواهد برد و مشتری بیچاره میماند که اگر انصراف بدهد باید جریمه ۱۲ درصد دریافت کند و اگر ندهذ ماشینی را خریده که ارزش واقعی آن همان ۷۵ میلیون اولیه میباشد

   
  1. ممد می گوید

   شما بحال خودت و شعورت گریه کن خودت و لو میدی و باز میایی مظلوم نمایی میکنی و فریاد استضعاف سر میدی؟!!!!!!
   بنظرم این رفتار شما و امثال شما نشونه اوج فاجعه فرهنگیه و نشون میده چقدر انسان میتونه نون بنرخ روز خور سو استفاده چی و رنگ به رنگ و بوقلمونی باشه رفتارت فاجعه هست نه خودرو و فروشش رفتار امثال تو کشور و صد ها سال عقب میبره

    
 11. علی می گوید

  سلام به نظر من تمام مشکل از ایران خودرو نیست مشکل از تعرفه واردات است قیمت این خودرو با موتور و گیربکس ضعیف تر از این ولی با اپشن های بیشتر بین ۲۶ تا ۳۲ هزار دلار است قیمت تویوتا سی ایکس ار در تهران ۱۷۵میلیون هست در حالی که در اروپا این مدل تویوتا دقیقا هم قیمت پژو ۲۰۰۸ است ( حدود ۱۰۰میلیون)، و این موارد هست که به شرکتی مانند ایران خودرو اجازه بستن قرارداد ترکمن چای را میده

   
  1. iman می گوید

   دلیل اصلی تعرفه همین شرکتای داخلی هستن که ای کاش با خاک یکی میشدن

    
   1. محمد می گوید

    یعنی شما میگید که هیچ شرکتی هیچیزی واردات نکنه که بلکه روزی ایران خودرو یا هر شرکت مسخره ی دیگه ای چهار تا فرغون مونتاژ کنن ؟!
    این منتاژیم که کردن همون پوله وارداتش شد که !!!
    بنظرم بهترین ماشین تو این رنج قیمت سانگ یانگ تیوولیه

     
 12. علی می گوید

  این هم لینک قیمت جهت مقایسه
  https://www.carsguide.com.au/peugeot/2008/price/2017

   
 13. علی می گوید

  با دلار استرالیا که نزدیک ۳۰۰۰ تومان هست مشخص کردم

   
 14. علی می گوید

  مهم نیست برین بخرین ما ایرانیا پولداریم اولین سری بیاد بیرون مطمئن باشید کلی دلال در ایرانخودرو ایستادن که با سود خوب ازتون بخرن …..شروع کنید خریدن از هیچی هم نترسین من پشتتونم ایشالله همتون سود میکنین و از خریدتون راضی میشین ، گ و ر ……. ملت و صنعت کشور دولت که فکر نیست ملت چرا فکر باشه …….پراید هم بخرین یه موقع سایپا ناراحت نشه دلش بشکنه خدانکرده دیگه پراید نفروشه

   
 15. سعید می گوید

  اونا قیمتو افتضاح زدن اونی ک میخره عقل نداره؟؟درک نداره؟؟ کسی ک خوابه میشه بیدارش کرد کسی ک خودشو ب خواب زده رو نمیشه ..

   
  1. علی می گوید

   دوست عزیز توهین نکن

    
 16. محمد می گوید

  یعنی رفتاری که اینا با مردم میکنن به خدا داعش نمیکنه.خیانت اینا به این ملت علنیه.اخه ۶۰ میلیون پول بدی اونم یک سال!!!!!!!!!!بعد موعد تحویل باشه اونم با دوبرابر قیمت جهانی.

   
 17. سامان می گوید

  با روحانی تا ۱۴۰۰
  علی برکت الله
  هرچی سرمون بیاد حقمونه، ۴ سال آینده روباید دید

   
  1. رضا می گوید

   احمدی نژادم پراید شش تومنی رو کرد بیست تومن

   خودروسازی دزدن همه چه روحانی چه احمدی چه عمه من

    
  2. iman می گوید

   سوء استفاده سیاسی نکن
   قبل روحانی همچین بهترم نبود که بگیم روحانی مقصره ، قبل روحانی که ماشین چینی رو دو برابر میفروختند

    
   1. محمد می گوید

    اخه قبل و بعد روحانی چه فرقی داشت ی سری … دوباره بهش رای دادان مملکت ۳ سال خوابوند هی گفت بدون مذاکره ابم نمیتونیم بخوریم نتیجش داریم میبینیم
    ی ذره بدون تعصب نگاه کنید به قضایا

     
    1. علی می گوید

     واقعا برای ادمی مثل تو که عقل نداره متأسفم به رییسی رای میدادیم که الان ملکت رو کرده بود مسجد همه باید با پوشیه راه میرفتن روحانی گفته تا سال ۱۴۰۰ ماشین ها با تکنولوژی جهانی پیش میرین برای همین داره ۴۰۵ و پراید از خط تولید میره برای کسایی مثل تو که لقبتون …. هست متأسفم شما لیاقت پراید رو دارین

      
 18. کسری می گوید

  خوشحالم یکی حرف راست و میزنه اونم بین این همه سایت مزدور خودفروخته واقعا عالی بود مرسی

   
 19. امین می گوید

  مدیران دزد تو مملکت زیادن.اینا که بعد از پنجاه سال نتونستن کاربراتور پیکان رو خودشون بطور کامل بسازن بیان خودرو یه کشور دیگه رو مونتاژ و با قیمت سرسام آور پیش فروش قلابی کنن تعجب نداره.از چهل سال پیش تا حالا میتونستن کارخونه تویوتا رو از ژاپن بخرن تا حالا هم پولش صفر شده بود.اما کجا؟ چه فایده ؟همشون کلاه بردارن.

   
 20. بابک می گوید

  این ماشین با قیمت ۹۹ میلیون فروخته خواهد شد و نه ۱۲۰ علت اینه که اگه قیمتش ۱۲۰ بخوره در بازار آزاد حتما زیر ۱۴۰ نخواهد بود و اون موقع درسته که سری اولش رو فروختن ولی سری های دیگه فروش نخواهد رفت چون با ۱۴۰ قطعا انتخاب های بهتر و دست نخورده ! و با گارانتی بیشتر وبهتری تو بازار هست ، من با یه بدبختی ای یه قرمزشو تحویل اسفند ثبت نام کردم ولی فکر کنم تا قبل ساعت ۵ و ۶ کلا سایت رو دوستان مشککل دار کرده بودند ! البته ماشین رو برا خودم می خوام و نه دلالی تو این رنج قیمت حتی اگه قیمتش ۱۱۰ ، ۱۲۰ بخوره هیچ گزینه بهتر غیر چینی وجود نداره اما اگه قیمت نهاییش بالاتر باشه راحت بگم دیگخ ارزش خرید نداره .

   
  1. ناشناس می گوید

   موضوع اینه که ایران خودرو ایندفه پیش خودش گفته چرا دلالا ۲۰ تومن رو این ماشین بخورن صلح رو برمیدارم خودم ۲۰ تومنو میخورم

    
 21. ناشناس می گوید

  خداروشکر که خودمون زودتر از خرید وثبت نامش منصرف شدیم و اسکوله دست این دزدایه کثیف نشدیم… اینقدر که از قبل عید از دستشون حرص خوردیم واسه دیر عرضه کردن …..حالا هم که گل کاشتن از قیمت کذاری و نقشه دزدی از این ملت بیچاره….. به قول پسرکم که به خاطره دل اون دنبال تعویض ماشینم بودم و الانم فروختم و هاج و واج این ایران خودرو موندم!:خدا لعنتشووووووون کنه! به خدا که خیلی ناراحتم ازین پستایه پول پرست!!!

   
 22. ناشناس می گوید

  البته میشه نیسان جوک ضعیف تر و زشست تر را با بیست تومن بیشتر خرید، اونوقت میشیم عاقل و دانا و روشنفکر

   
 23. امین قاف می گوید

  دلواپسای همیشه در صحنه با طنین زیبای مرگ بر امریکا از هر چیزی برای جوسازی و دروغ پردازی استفاده میکنن هرچی هست اتفاقا از شما میکشیم با تز اقتصاد مقاومیتون و اسطوره فراموش نشدنیتون احمدی نژاد که اقتصاد ایرانو برد به سالهای دفاع مقدس…
  واقعا بعضی ها یا خیلی پرو تشریف دارن یا الزایمر حاد گرفتن
  دیگه اینجا چیزی نمیخوام راجع به مافیای خودروسازی بگم خلایق هرچه لایق ما راه خودمونو ادامه میدیم کمپین نخریدن خودرو صفر همچنان پابرجاست
  این خودرو با این قیمت و این شرایط فروش یعنی توهین اشکار به شعور مشتری یعنی ارباب و رایتی یعنی ظلم اشکار هرکیم که به ظلم تن بده با ظالم همکاری کرده و شریک جرم پس یسریا خودشونو گول نزنن
  تمام حرف امام حسین هم همین بود حالا باز اصل رو حاشیه کنین و حاشیه رو متن ماجرا…
  تویی که فکر نمیکنی دین هم نداری اینو مطمئن باش

   
 24. بهرامی می گوید

  یکبار دیگر خرید خودرو صفر را تحریم کنیم تا دست از بی حرمتی بردارند .

   
 25. papal می گوید

  ساندرو با ۲۰ ثبت نام میشه …قیمتش موقع تحویل ۳۰ تومن دیگه هم باید بدین …..
  حالا این قار قارک رو ۶۰تومن موقع ثبت نام میگیرن …قیمت بازارش بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ میشه ….
  نمیارزه …. داداچ

   
 26. احمد می گوید

  چرا ما ایرانی ها ارزش خودمون رو نمی دونیم

   
 27. ناشناس می گوید

  من خودم هشت ساله تو یکی از کارخانه های ایران خودرو کار میکنم به خدا خود رو نیستن که داشقا هستن به جای ایران خودرو باید بگیم ایران داشقا

   
 28. sadegh می گوید

  اینایی که الان بدو بدو دنبال پیش خریدن مثه همون هایین که فریب یک نقشه شوم و مکارانه خوردن و بیش از ۱۰۰ هزار لگن و آهن قراضه رفت توی پاچششون.شاید شاید اگه اون کمپین تحریم خودروی داخلی شکست نمیخورد الان شاهد این وضع نبودیم!
  افسوس از حماقت بعضیا…

   
 29. Pouya می گوید

  خدا به دادمون برسه بااین وضعی که پیدا کردیم فک کنم الاغ بریم سوارشیم بهتره والا الاغ اپشناش بیشتر از اینه تازه میتونی باش دردودلم بکنی قیمتشم مناسبه اینو ١٢٠میلیون میدی حرف که نمیزنه هیچی تازه ضررم میزنه به ادم من که دارم میرم یه الاغ صفر کیلومتر بخرم به شمام پیشنهاد میکنم

   
  1. ناشناس می گوید

   دوستان .دقت کنید قیمت ماشینها با برندشون تعیین میشه.فعلا اکثر قطعات تمامی خودروها رو چین میزنه .به تبلیغات دروغی بعصیها گوش نکنید خودروهای جدید چینی بر حسب قیمتشان خیلی هم خوبه.جری-جک _تیگو۵-چانگان-هایما خداییش خوبن .من جک اس۵ گرفتم۱۰۰۰۰ کیلومتر روندم هیچ مشکلی نداره

    
  2. بابک می گوید

   خوب شما آپشنالتو سوار شو چه کار به ۲۰۰۸ داری ؟
   توی این رنج قیمت و سگمت های مشابه : جوک اسکای پک آپشن ، موتور و گیربکس همه ضعیف تر از این هستش ، کپچر آپشن در همین حده و ولی موتور و گیربکس ضعیف و فانتزی و فقط در داشتن سانروف سر تر از اینه ! داستر که فاجعست ! حتی ماشین های بزرگتر و خیلی گرون تری مثل ASX هم باز در آپشن ضعیفتر هستن ! الان تو رنج قیمت ۱۰۰ تا ۱۲۰ به نظر من ۲۰۰۸ بهترین گزینه برای کسایی هست که می خوان یه کراس اوور جمع و جور داشته باشن .

    
 30. ناشناس می گوید

  حیف وقت و زمان نیست که آدم صرف کنه برا پول ریختن تو جیب ۱ مشت از خدا بیخبر!امیدوارم ۱روز اونقدر اراده ایرانی قوی بشه که بابای همچین زورگوهایی رو با نخریدن در بیاره

   
 31. علی می گوید

  وای برما وای برما

   
 32. کامران می گوید

  از این مطلبتون خیلی خوشم اومد مثل بقیه سایت های خودفروخته چاپلوسی نکردید

   
 33. عاشق ماشین ایرانی می گوید

  صدشرف به قرارداد ترکمنچای
  اون قرارداد یبار بسته شد تمام شد و رفت این قراردادها و ثبت نام ها و سرکیسه کردن مردم همیشه درصحنه بی بخار را هر ساله و سالی ۱۲ ماه هست.
  بعدشم اون ماشین چینی عرضه و شرف داره که هک قیمتش معلومه و آپشنش و هم ادعاش در حد ماشینه چینی هست و هم قیمتش

   
 34. فرید می گوید

  من تو خوزستان زندگی میکنم.
  اینجا ماشینها گمرک ندارن ولی بین ۸تا ۱۲ میلیون بابت شماره اروندی به قیمت شون اضافه میشه.
  مثلا توسان صفرکیلومتر فول اپشن با ۸۵ میلیون میشه خرید.
  اصلا تو همه استان شاید ده تا پژو اروندی نبینی چون تو خودروهای جهانی اسمی نداره.
  من خودم ریو اروندی خریدم ۴۰ میلیون تومان که واقعا الان بعد از سالها دارم از خودروی با کیفیت حال میبرم.
  واقعا گناه خودروسازان ایرانی از گروه داعش بیشتره.
  چون تنها جیزی که مهم نیست جون مردمه

   
 35. ابوالفضل می گوید

  ماشین اروپایی فرانسوی نمیخوایم اروپایی دوست داریم ولی فرانسوی نمیخوایم من باشم با صد میلیون ماشین ژاپنی میخرم اگه ژاپنی نتونستم کره ای میخرم هرچی باشه از پژو بهتره و وارداتی هم هست و دست کسی ایران خودرو و بقیه هم بهشون نخورده

   
 36. علی می گوید

  ممنون از سایت خوبتون،خیلی جالبه وقتی واکنش‌های مردم در مورد پیش فروش این خودرو را دیدند بتازگی اعلام کرده‌اند کسانی که شصت میلیون پول پیش داده‌اند ،میتوانند اضافه آن را پس بگیرند چون قطعا قیمتش کمتر از صد میلیون خواهد بود و ملت میتونن اون ده میلیون اضافه را از ایران خودرو پس بگیرند ،یعنی واقعا طنزش کامل شد ! این جور خرید و فروش یا پیش فروش ها فقط تو ایران دیده شده و میشود

   
 37. ناشناس می گوید

  اگه .در پیش فروش موفق بشی بهت زمان تحویل روهم اعلام کنن ولی روز بعد میفهمی پول به حسابت برگشت خورده و دیپورت شدی ۰ حالا میفهم صنعت خودرو ما چقدر. الوده به رانتخواری است هیچکس هم نمیگه بابا شما از خون ملت رو به شیشه کردن خسته نشدید تا زمانی که صنعت خودرو با دولت دستشون به دست هم باشه وضعیت همینه ،،،،هرچی بسرمون میاد حقمونه مقصر ما مردم هستیم هر خطی این از خدا بیخبرها میکشن اطاعت میکنیم

   
 38. مسعود می گوید

  عزیزان ایران خودر سعی کرده بود که به هر طریقی چوب لای چرخ بگذاره که کسی بجز خودشان نتوانه خرید بکنه ۱/سقف برداشت پول پانصد میلیون بود الا کارت بانک ملت ۲/براخرید تمام خودروها ی اشغال ایران خودرو داشتن پست الکترونیکی الزامی نیست الا ۲۰۰۸ ۳/اکثر شعب ابران خودرو زده بود ظرفیت تکمیل خلاصه چه بگم همه سر کار بودیم خدابه اخرش رحم بکنه /نمایندگی بود که ظرف دوروز فقط یکی ثبت نام کرده بود وای به حال ما/شهریور مهر ابان مخصوص عزیزان بود /بعدا می گه شرایط براهمه یکسان بود /تازه گفته فول ابشن تاببینیم !

   
 39. ناشناس می گوید

  من که میگم اینا همه مردم را هالو گیر اوردن

   
  1. شایان می گوید

   مگه هالو نیستن؟؟؟
   از هالو هم هالوترن….. که اگه نبودن وضعمون این نبود

    
 40. علیرضا می گوید

  سلام
  واقعا مردم ما (ببخشید) […] هستند مدیران عامل و مدیران ارشد یه کمپانی خودرو ساز ماشینهای خودشونو سوار میشن به نظرتون چرا ؟؟؟؟ ولی چرا توی ایران این اتفاق نمیافته ؟؟؟؟ ۱ کیفیت ماشینهای تولیدی صفر است ۲ امنیت و امکانات ماشینهای وارداتی از جمله بی ام دبلیو و بنز و آئودی و نیسان وفراری و پورشه کامله و غرق امکانات میشی !!!! ۳فقط مردم هستند که باید از تولید حمایت کنند !!! ۴ فقط توی ایرانه که حقوقهای نجومی داریم !!! ۵ فقط توی ایرانه که مردم توی ماشین کشته میشن توی دیگر کشورها تلفات جانی سرنشین و راننده نیست !!! ۶ فقط توی ایرانه که تفاوت حقوق کارگر تولید کننده شرکت بامدیر همون شرکت ۱۰۰ برابره !!!!دیگه چندتا دلیل بیارم برای این اوضاع

   
  1. ممد می گوید

   تنها یک دلیل داره بقیش فرافکنی و شانتاژه و برچسب دلیل یگانه این معضل سطح فکر و شعور جامعه مصرف کننده خودرو در ایران هست خیلیا رو سراغ دارم حسرت خودروی پیکان دارند و یا نگران قطع تولید پراید هستند چون سرمایشون همون پرایده و قیمتش کم میشه لوازم یدکش کم میشن کشوری که ملتش خودروهای سیصد هزار کیلومتر و بقیمت روز معامله میکنن و با اسپرت کردن و رنگ و بتونه میندازن به یه بدبخت مثل خودشون ملتی که حقوق ماهیانش میانگین دو ملیون نیست و اغلبشون خودروی چهل ملیونی سوارن با تورم بیست درصد یعنی ماهیانه فقط یک ملیون تومان دارن هزینه میکنن برای داشتن یک خودروی داغون منسوخ افتضاح نصف میانگین حقوقشون این طرز فکر ملت من تنها عامل این وضعیت اسفناکه نه ربط به صنعت داره نه دولت عقب ماندگی ذهنی عاملش هست امار سرانه خودروی ما نفر به خودرو در جهان از کشورهای پیشرفته صنعتی بالاتره اغلب خیابانها جای پارک نیست امار تصادفات بالاست همه اینها همون یک عامله

    
 41. یاس حاجی زاده می گوید

  این مقاله عین واقعیته ، تعجب میکنم من همین موارد رو تجربه کردم.

   
 42. ناشناس می گوید

  بابک به نظر من خیلیم ماشین های چینی لسار خوب هستن

   
 43. Hussein می گوید

  عزیزان در این شرایط آشفته بازار و کیفیت ساخت فاجعه بار و قدیمی بودن مدل ها بهترین کار این هست که به شعور خودمون توهین نکنیم و آشغال های ساخت داخل نخریم درسته ماشین وسیله ضروری زندگی الان هست اما به چه قیمت!؟
  تولیدات داخلی نخریم

   
 44. قدمعلی می گوید

  آهااااااای مردم نِق زن و بی بُنیه که همیشه زود می بُرید و خسته می شوید،پیاده طی کردن و راه رفتن باشرفترین کاریه که میشه انجام داد بدنی سالمترید و ورزیده تر و دچار جمع مکانیک دزد باطری فروش متقلب و دزد لاستیک فروش متقلب و دزد نمی شوید فکرکردید تواین مملکت ماشین سوارید؟نه باباجان این ماشینهاست که سوارتون شده و سهامدارانش دارند از شما سواری می کشند پس سوار بر پاههای خودتان باشید یه کم طاغت بیارید تا به کسی سواری ندهید فقط طاقت و استقامت میخواد ببینید تو وجودتون همچین چیزی اصلاً پیدا میشه

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.