Take a fresh look at your lifestyle.

مقایسه خودروسازی ایران و آلمان: از خیانت تا عدالت!

ادعا، کلمه‌ای هست که به خوبی در خودروسازی ایران دیده می‌شود. متاسفانه مدیران خودروسازی ایران بیشتر به جای تمرکز بر روی پیشرفت و بررسی شرایط برای خروج از بحران و رسیدن به خودکفایی، فقط صحبت می‌کنند. به یاد دارم در دوره ای پراید را یکی از بهترین محصولات جهان برای قشر ضعیف نامیدند. سمند را یک خودرو در حد و اندازه جهانی تلقی کردند و خودروسازی ایران را در جهان در بین بهترین‌ها قرار دادند. این حرفا جز ادعا چیز دیگری نیست.

اکثر خودروسازهای جهان سعی کرده‌اند به اندازه پولی که دریافت می‌کنند خدمات ارائه کنند ولی در ایران شرایط متفاوت است. در ایران به اندازه پولی که دریافت می کنند، منت بر سر خریداران می‌گذارند و خدمات نصفه و نیمه خود را با هزاران حرف و حدیث به ملت عرضه می‌کنند.

چیزی که بعد از تحریم‌ها داغ دل را تازه می‌کند این موضوع است که فقط چند خودروی جدید بر روی خط تولید قرار گرفت که قیمت بسیار بالایی نیز دارند، در حالی که بهانه قیمت بالای محصولات در گذشته فقط تحریم عنوان شده بود ولی حالا گران‌فروشی علنی شده و خودروهای قدیمی نیز رشد قیمت داشته‌اند، ولی آیا این محصولات تغییری داشته‌اند که دچار افزایش قیمت شوند؟ آیا تورمی که همیشه آمار اعلام شده کاهش آن را نشان می‌دهند، باعث افزایش قیمت شده‌اند؟ متاسفانه در خودروسازی کشورمان هیچگونه عدالتی دیده نمی‌شود و فقط به‌دنبال آن هستند که جیب مردم را بیشتر خالی کنند.

برای آنکه فرق بین عدالت و خیانت را متوجه شوید فقط کافیست نگاهی به خودروهای تولیدی کمپانی‌های آلمانی بعنوان غول‌های معروف دنیا بیاندازید. صنعت خودروسازی آلمان نیز در طول سال‌های شکل‌گیری فراز و نشیب‌های زیادی داشته است. خودروسازی این کشور قدمتی طولانی دارد و یکی از دلایل پیشرفت آنها نیز همین است، حدود ۱۳۱ سال پیش کارل بنز نخستین قدم را برای تولید خودرو در آلمان برداشت اما نباید فراموش کنیم که خودروسازی ایران نیز یکی از قدیمی‌ترین‌ها در آسیا محسوب می‌شود و زمانی که کشورهای همسایه آرزوی سواری با خودرو را داشتند در ایران اتومبیل‌ تولید می‌شد.

خودروسازی آلمان در پیشرفت این کشور نقش اساسی داشته و می‌توان با قدرت گفت که یکی از دلایل اصلی قطب صنعتی شدن این کشور، وجود خودروسازی قدرتمند است. در حال حاضر وسعت این صنعت در آلمان به‌حدی زیاد است که از هر پنج شغل‌ یک شغل یا یک نفر به فعالیتی مرتبط با خودروسازی مشغول است. ازلحاظ علمی نیز آلمان جدیدترین تکنولوژی‌های مرتبط با خودرو را به جهان معرفی می‌کند و این نشان می‌دهد که آنها تا چه میزان به این صنعت وابسته هستند.

یکی از دلایل دیگر موفقیت این کشور را می‌توان بررسی دقیق شرایط و عرضه محصولات با قیمت واقعی دانست. آنها پول تکنولوژی و محصول با کیفیت خود را دریافت می‌کنند و هرگز بیش از ارزش خودرو پول نمی‌گیرند چیزی که اصلا در ایران صدق نمی‌کند. خودروسازان آلمانی توانسته‌اند رضایت و اعتماد مشتری را جلب کنند و دولت نیز از طریق روش‌های اصولی و صحیح، رقابت را بین خودروسازان ایجاد کرده است.

زمانی که شما پشت فرمان خودروهایی مانند بنز، بی‌ام‌و، آئودی، پورشه و … می‌نشینید، مطمئن هستید که چیزی بیش از آنچه که پول داده‌اید دریافت کرده‌اید. این خودروها از طریق تکنولوژی و ایمنی بالا رضایت شما را ایجاد می‌کنند تا انتخاب بعدی شما نیز مجدد یکی از همین برندها باشد.

آدام اوپل در گفته‌های خود به این نکته اشاره کرده بود که کمپانی‌های بزرگ تولید اتومبیل در آلمان ، مانند بنز ، بی ام و ، آئودی و فولکس بیش از آنکه به فکر رقابت با یکدیگر باشند به دنبال این هستند که کیفیت صنعت خودروسازی آلمان را در مقایسه با کشور های دیگر بالا ببرند و موفق نیز شدند و داشتن یک اتومبیل آلمانی آرزوی بسیاری از مردم است.

در حال حاضر در کشور ما مدل‌های قدیمی خودروهای مزدا ۳ و سوزوکی گرند ویتارا گران‌ترین خودروها مونتاژی محسوب می‌شوند. مدل فول ویتارا نزدیک به ۱۴۵ میلیون تومان قیمت دارد و مزدا ۳ نزدیک به ۱۲۱ میلیون تومان عرضه می‌شود. بد نیست نگاهی بندازیم به خودروهایی که با این مبلغ می‌توانید از خودروسازان آلمانی بخرید.

این قیمت‌ها مربوط به بازار ایالات متحده و چند بازار هم سطح دیگر است

مرسدس بنز کلاس GLA

مدل ۲۰۱۷ این خودرو در حدود ۳۴۰۰۰ دلار قیمت دارد، یعنی چیزی در حدود ۱۳۶ میلیون تومان. GLA را می‌توان یک کراس‌اوور واقعی با سیستم چهارچرخ متحرک ویژه بنز با بدنه‌ای زیبا و سبک دانست. پیشرانه ۲.۰ لیتری توربو این خودرو ۲۰۸ اسب‌بخار قدرت تولید می‌کند که از طریق گیربکس هفت سرعته اتوماتیک در اختیار خودرو قرار می‌گیرد.

بی‌ام‌و X1

مدل ۲۰۱۶ با سیستم xDrive28i در حدود ۳۴۷۰۰ دلار قیمت دارد یعنی چیزی در حدود ۱۳۸ میلیون تومان. این خودرو بعنوان یکی از ۱۰ خودروی برتر سال ۲۰۱۷ معرفی شده است که با موتور ۲.۰ لیتری توربو، توانایی تولید ۲۲۸ اسب‌بخار قدرت را دارد. البته بی‌ام‌و محصولات سدان زیادی در این رنج قیمت دارد ولی ما در این مقاله از هر شرکت یک خودرو را معرفی کرده‌ایم.

آئودی A3 مدل ۲۰۱۷

این سدان خانوادگی و اسپرت در حدود ۳۳۰۰۰ دلار قیمت‌گذاری شده است که به وجه رایج مملکتی ما چیزی در حدود ۱۲۸ میلیون تومان می‌شود. A3 را می‌توان مجموعه‌ای از آیتم‌های زیبا و باکیفیت دانست. این خودرو فرمان‌پذیری عالی دارد و پیشرانه ۱.۸ لیتری توربو توانایی تولید ۱۸۶ اسب‌بخار را دارد که در قلب این خودرو جای داده شده است.

خودروهای معرفی شده با پیشرانه قوی‌تر نیز عرضه شده‌اند که قیمت بالاتری نیز دارند.

اما یکی از خودروسازان معتبر در جهان که مجموعه‌ای از شرکت‌ها را در زیرمجموعه خود قرار داده، فولکس‌واگن نام دارد. این کمپانی محصولات باکیفیت خود را در تمام رنج‌های قیمتی عرضه کرده است. بطور مثال شما اگر بخواهید در ایران کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان هزینه کنید، گزینه‌های چینی فقط پیش روی شما قرار دارند که همه با کیفیت این خودروها آشنا هستید. حتی باکیفیت‌ترین خودروی چینی هم توان رقابت با فولکس‌واگن را ندارد. پای این شرکت بزودی به ایران باز خواهد شد ولی بد نیست نگاهی به قیمت محصولات آن در سایت caranddriver بیاندازیم.

فولکس‌واگن تیگوآن

یکی از جدیدترین شاسی‌بلند‌های فولکس‌واگن در حدود ۲۶۰۰۰ دلار قیمت دارد یعنی چیزی در حدود ۱۰۰ میلیون تومان. این شاسی‌بلند فولکس با موتور ۲.۰ لیتری توربو توانایی تولید ۱۸۴ اسب‌بخار قدرت را دارد.

فولکس‌واگن جتا

سدان آلمانی اقتصادی با قیمت پایه ۱۸۰۰۰ دلار برای قشر کم درآمد یک گزینه عالی محسوب می‌شود. این خودرو به پول ایران ۷۰ میلیون تومان قیمت دارد که از موتور ۱.۴ لیتری توربو با ۱۵۰ اسب‌بخار قدرت بهره می‌برد.

از دیگر خودروهای این برند که کمتر از ۱۰۰ میلیون قیمت دارند می‌توان به مدل‌های گلف، پاسات و بیتل اشاره کرد.

بطور کلی خودروسازی و فروش خودرو در ایران چند تفاوت اساسی با کشورهای دیگر به ویژه آلمان دارد. مشتری‌مداری یکی از اصول اساسی در کشورهای دیگر است که در ایران چندان رعایت نمی‌شود. درآمدزایی شرکت آلمانی از روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد و آنها فقط به فکر پول گرفتن از مردم نیستند و سعی می‌کنند از طریق مختلف برای خود کسب درآمد کنند ولی در ایران فقط از طریق فروش خودرو شرکت‌ها درآمد زایی می‌کنند. انحصاری بودن بازار خودرو نیز در ایران یکی دیگر از مشکلات خودروسازی محسوب می‌شود و کمپانی‌ها بدون دغدغه هر محصولی که دل‌شان می‌خواهد را عرضه می‌کنند و خیالشان راحت است که حریف قدرتمندی در جایی که آنها حضور دارند وارد میدان نخواهد شد.

معمولا خودروهای آلمانی به‌دلیل کیفیت و کارکرد بالای قطعات خودرو تا چند سال دچار مشکل نمی‌شوند و این هم به نفع مشتری است و هم به نفع مردم. اما در کشور ما کیفیت محصولات به حدی پایین است که شرکت باید مداوم به فکر تامین قطعات باشد و مشتری نیز هزینه زیادی را باید برای نگهداری خودرو متحمل شود. ایران یک بازار پر رونق در آسیا محسوب می‌شود اما مدیریت غلط شرایط را به ضرر مشتری و خریداران کرده است و در جایی که می‌توان با تولید خودروی رقابتی به پله‌های بالایی دست یافت، شرکت‌ها فقط به‌فکر بقاء از طریق خالی کردن جیب مردم هستند.

تفاوت میان خودروسازی ایران و آلمان از زمین تا آسمان است. شما می‌توانید دیدگاه خود را در همین ارتباط از طریق نظرات اعلام کنید.

 

 

12 دیدگاه
 1. علی می گوید

  به قدری از خوندن این مقایسه ناراحت شدم
  به حد اندازه ای که نمیدونم چطور بیان کنم
  جز
  لعنت به….

 2. ابراهیم می گوید

  سلام شرکت ایران دارد به مسلمانان که مثلا ما هستیم ظلم میکند چرا کافران ظلم کنند به خدا که اونا مسلمان واقعی هستند

 3. امیر می گوید

  وقتی علنا دولت گرامی ما سفت حامی خودروساز هست و برا خودش هم سود سرشاری داره و حاضر میشه وام ۲۵ میلیونی بده اونم با هر بودجه لازم ک انبار های داخلی رو خالی کنه و از طرفی بازار بستس و اکثر مردم نمیتونن خرید دیگه ای داشته باشند انتظار بهبودی و کیفیت بسیار مسخره ب نظر میاد چون با خیال راحت هرکار دوس دارن میکنن

 4. ///mahdispd می گوید

  دمتون گرم همینکه میگید و مردم میفهمن ک چ کلاهی داره سرشون میره خودش خیلیه

 5. فرخ می گوید

  سلام و درود فراوان بر شما. مقاله ای بسیار علمی و در عین حال ناراحت کننده بود. حرف دل مردم را زدید. زمانی ایرانی ها بهترین خودروهای روز دنیا را حتی زودتر از مردم کشور سازنده با قیمتی مناسبت و به صورت قسطی بدون بهره خریداری می کرد ولی اکنون به دلیل وجود مافیای خودرو خودروهای از رده ی سایرکشورها را باید با منت و پیش خرید چند ماهه و با قیمتی چند برابر خریداری کرد. اکنون حتی خرید خودروهای چینی برای بعضی از مردم آرزو شده چه برسد به خدروهای معتبر جهان. با سپاس از شما. خداقوت.

 6. ابراهیم می گوید

  عرض ادب و احترام
  نزدیک به ۲ساله دارم سایت شما رو دنبال میکنم و از چنین مقالاتی واقعا لذت میبرم چونکه موجب میشه مردم آگاه بشن و بفهمن چه مدیران نالایقی دارن بهشون حکومت میکنن
  البته نحوه محاسبه دلار بابت خریدن خودرو توی ایران اینجوری نیست ، شما بابت خریدن خودرو وارداتی باید دلار رو ۱۰۰۰۰هزارتومان محاسبه کنی
  امیدوارم که بیشتر از این مقالات توی سایت و تمامی صفحات اجتمایی استفاده بشه تا مردم یخ زده ما بدونن چه کلاهی داره سرشون میره

 7. متولدانقلاب، جنگ، تحریم، برجام می گوید

  باتشکر از مقاله ومقایسه خوب تان

  یکی از آرسن لوپن های روزگار ما
  ( صنعت خودروسازی ایران هست)
  واقعاافسوس که مادرچه دورانی به دنیا آمدیم
  بامافیای خود نمی گذارند خودروی خوب سوار شیم، والله الان پولش هم دارم موندم چه خودرویی بخرم ، فقط باتوجه به مقدار پولم تصمیم گرفته ام خودروی شاسی جک چینی بگیرم واقعاجای تاسف دارد،ماخودروی چینی را به خودروهای ایرانی ترجیح می دهیم

 8. حسین !!! می گوید

  خیلی واضحه که چون شرکت های بزرگ خودرو ساز در همه جای دنیا خودرو یا تولید میکنن یا بازار فروش دارند هرگز تن به تولید خودرو با کیفیت بد نمی دهند چون این به ضرر خودشونه بازر جهانی دارند و در همه دنیا خریدار ! اما متاسفم برای خودرو سازی ما چون فقط بازار داخلی دارند خودرو ضعیف تولید میکنند تا زود به زود خراب شه و مردم مجبور باشن خودرو های خود را زود عوض کنند تا راهی برای تولید بیشتر خودرو باز بشه
  دوم هم شرکت های خودرو ساز جهان برای جون انسان ارزش قایل میشن و شرکت های خودرویی ایران فقط برای جیب انسان ارزش قایل میشن

 9. ناشناس می گوید

  واقعا من برای این کشور متاسفم

 10. شهرام می گوید

  افسوس خوردن به چه درد میخوره نمیخواد برای این داستان افسوس بخورید شما نخرید بزارید ببینم اونوقتدهمین اشغالار و با التماس و از دم قسط و قیمت واقعی( نه اینکه پژو ۴۰ ملیونی قیمت واقعی یعنی این پژو با ابن کیفیت ۴ ملیون بیشتر نمی ارزه)اونوقت به جای حسرت خوردن الان شماهم سوار بی ام و و بنز بودی ولی مردم ما یعنی ذات مردم ما سودجوییه چه از اون بالا بالایی و چه من و تو همه به فکر پول هستند نه ارزش و اعتبار و انسانیت برای مردم‌ما با این طرز فکر و عقل همین خوبه از قدیم گفتن خلائق هرچه لائق و لیاقت ما همینه که تا دسته فرو کنن(پوزش نمیشد محترمانه کرد خط اخر و )

 11. ۶۷ می گوید

  نمیخواد که لعنت کنید یا افسوس بخورید ،باید پول یه ماشین به روز و ایمن و با کیفیت و با دوام و کم مصرف و بدی به یه آشغال گرون قیمت بعد هم باعث و بانی کسی که تولید کرده رو لعنت کنید،اگه قراره کسی فحش بسنده خودمون هستیم که هزینه به خرید بی منطق و گرون کردیم خوب میخواستی کاری قسم می خورم فقط کافیه یه سال کسی پول به آشغال ایرانی و چینی نده،اونوقت به اندازه ی پولت میتونی سوار شی و کسی هم فحش نشنوه

 12. امیر معصومی می گوید

  خیلی عالی بود لطفا مسولان نالایق بخوانند مگر پند گیرند الان باید با این آمار مقاله از هر ۵ شاغل یک نفر وابسته به صنعت خودرو می بود و در صورت مدیریت صحیح هم کشته های جاده ها در حد صفر بود هم آمار بی کاری اما افسوس …..

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.