آیا پروژه ادغام دو خودروساز بزرگ کشور آغاز شده است؟

دوازدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قطعات، لوازم و مجموعه‌های خودرو تهران در حالی دیروز شرایطی افتتاح شد که چندین حواشی و موضوع گوناگون را در روز اول به خود اختصاص داده است.

از این رو مدیرعامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) از طرح جدید در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ادغام قطعه‌سازان داخلی خبر داده است و با توجه به گفته‌های برخی از اعضای انجمن قطعه‌سازان ایران، وزارت صنعت همزمان به‌دنبال ادغام همزمان خودروسازان بزرگ کشور (ایران‌خودرو و گروه خودروسازی سایپا) در کنار برنامه خود برای قطعه‌سازان است.

پیرامون همین موضوع، قرار است کمیسیونی مشترک از خودروسازان و قطعه‌سازان و وزارت صنعت، بررسی‌ها و برنامه ریزی های لازم برای ادغام شرکت‌های بزرگ خودروسازی و قطعه‌سازی را انجام دهد. حال با توجه به این برنامه ریزی ضورت گرفته اگر مذاکرات و بررسی های کمسیسون مربوطه بر طبق روال مثبت پیش رود، طرح ادغام ایران‌خودرو و گروه خودروسازی سایپا و همچنین تجمیع قطعه‌سازان، در قالب مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت تصویب و وارد فاز اجرایی خواهد شد.

اما ادغام این دو شرکت بزرگ خودروساز کاری بسیار دشوار خواهد بود زیرا سیاست‌های تولید و برنامه ریزی‌های این دو گروه صعنتی در اغلب اوقات با یکدیگر تفاوت داشته و طبق صحبت‌های برخی ارشناسان فعال در این حوزه، ادغام شرکت‌هایی همچون سایپا و ایران خودرو با یکدیگر موجب به وجود آمدن انحصارگرایی بیشتر در کنار سو مدیریت در برخی موارد خواهد شد و در صورت عدم برنامه ریزی هدفمند و دقیق، شکست این طرح دور از ذهن نخواهد بود.

1 نظر
  1. ///mahdispd می گوید

    از قدیم گفتن دو عمر(اون ادم بده) نمیتونن کنار هم باشن!!

     

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.