Take a fresh look at your lifestyle.

چرا مقررات خودروهای فرسوده به درستی اجرا نمی‌شود؟

 

یکی از عوامل مهم در ایجاد هوای پاک و شهری سالم، جلوگیری از تردد خودروهای فرسوده و اسقاط آن‌ها است. حال سه ماه پس از ابلاغ قانون هوای پاک، می‌بایست از سوی سازمان محیط زیست، سازمان استاندارد و وزارت صنعت، معدن و تجارت، حداکثر عمر خودروهای فرسوده اعلام شود اما هنوز این قانون اعلام نشده و عملا مقررات و قوانین مربوط به خودروهای فرسوده اجرا نمی‌شود. قائم‌مقام معاینه فنی کلان‌ شهرهای کشور در یک برنامه رادیویی با بیان این مطلب گفت:‌ برای از رده خارج کردن خودروهای فرسوده باید هم مردم و هم مسئولان وارد عمل شوند، در واقع باید کاری کرد که مردم به خودروی فرسوده به عنوان کالای سرمایه‌ای نگاه نکنند و از سوی دیگر مسئولان خودروساز باید کیفیت خودروها را افزایش دهند.

 در حقیقت برای حل معضل آلودگی هوا در کلان‌ شهرها باید هم مردم و هم مسئولان به معضل آلودگی هوا توجه کنند تا بتوانند از شرایط بحرانی فعلی خارج شوند. حسین مقدم افزود: هرچه روند از رده خارج کردن خودروهای فرسوده کندتر باشد، تبعات اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی آن در آلودگی هوا موثرتر بوده و باعث عواقب جبران ناپذیری خواهد شد. وی با بیان اینکه نگاه به خودرو از اساس غلط است، عنوان کرد: در ایران، خودرو را یک کالای سرمایه‌ای می‌دانیم زیرا نتوانستیم آن را به یک کالای مصرفی با کیفیت و ارزان قیمت تبدیل کنیم.

این شخص همچنین گفت که80 درصد از آلودگی کلان‌ شهرها مربوط به منابع متحرک یا خودروها بوده و عنوان داشت: از 80 ‌درصد آلودگی که سهم خودروها است، 40 درصد آن سهم خودروهای فرسوده بوده که عمدتا کاربراتوری هستند.

 در ماده 8 قانون هوای پاک برای خودروهای فرسوده نباید بیمه شخص ثالث صادر شود و معاینه فنی نیز نباید به آن‌ها داده شود و حتی حق معامله کردن این خودروها نیز وجود ندارد. وی ادامه داد: همچنین در قانون پیش‌بینی شده است، سه ماه پس از ابلاغ این قانون باید توسط سازمان محیط‌زیست، سازمان استاندارد و وزارت صنعت، معدن و تجارت، حداکثر عمر خودروهای فرسوده اعلام شود اما هنوز سن خودروهایی که باید فرسوده اعلام شوند، اعلام نشده است؛ بنابراین عملا مقررات و قوانین مربوط به خودروهای فرسوده اجرا نمی‌شود در حالی که با مشخص شدن سن خودروهای فرسوده، از تردد آنها جلوگیری خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.