افزایش شماره‌گذاری خودروها در کشور!

 

همه روزه تعداد زیادی از خودروهای سواری و تجاری در کشور شماره گذاری جدید یا تعویض پلاک می‌شوند. حال طبق جدیدترین آمارهای پلیس راهور ناجا در حالی از افزایش 15/7 درصدی شماره‌گذاری خودروهای نو در کشور طی هفت‌ماه امسال حکایت دارد که در مقابل، خبری از تسریع خروج خودروهای فرسوده نیست.

آن طور که رئیس مرکز شماره‌گذاری راهور ناجا اعلام کرده است، در هفت‌ماه امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته، در مجموع حدود 810 هزار دستگاه انواع خودرو (شامل مدل‌های داخلی و وارداتی) راهی جاده‌ها و خیابان‌های کشور شده‌اند. با توجه به گفته‌های علی محمدی، در این بین، خودروهای تولید داخل افزایشی ۱۵ درصدی و خودروهای وارداتی نیز رشدی ۳۲ درصدی را در شماره‌گذاری تجربه کرده‌اند.

 این در حالی است که آمارها از افت ۹۶ درصدی شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های نو در کشور خبر می‌دهند. این افت به‌دلیل ممنوعیت شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های کاربراتوری بوده، به نحوی که در ۷ ماه امسال تنها حدود ۸ هزار دستگاه موتور در کشور شماره‌گذاری شده است.

بنابر آمار اعلامی، تا پایان مهرماه امسال، ۴٧ هزار و ٨٢٠ دستگاه خودروی وارداتی شماره‌گذاری شده و این موضوع نشان می‌دهد با وجود توقف ثبت‌سفارش از تیرماه، واردات خودرو به کشور همچنان ادامه دارد.

 به‌عبارت بهتر، اگرچه واردکنندگان حدود ‌پنج‌ماه‌ است که امکان ثبت‌سفارش ندارند، با این حال در این مدت واردات محصولات ثبت ‌سفارش شده قبلی متوقف نبوده است. اما طبق آمار اعلامی، در هفت ماه امسال برای ٧۶٢ هزار و ٨٠٠ دستگاه خودرو داخلی نیز پلاک نو صادر شده است. اما با وجود شماره‌گذاری حدود ۸۱۰ هزار دستگاه خودرو در هفت ماه امسال، خبرهای خوبی از تسریع خروج فرسوده‌ها به گوش نمی‌رسد.

این خبر در حال منتشر شده است که هم‌اکنون خیابان‌های کشور پر از خودروهای فرسوده‌ای شده که میلیون‌ها لیتر سوخت را مصرف کرده و یکی از منابع اصلی تولید آلایندگی به‌خصوص در کلان‌شهرها به‌شمار می‌روند، با این وجود سرعت ورود خودروهای جدید بسیار بالاتر از سرعت حذف فرسوده‌ها است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.