تویوتا ۴۵۰۰GT، کانسپتی که فراموش شد!

کانسپت تویوتا ۴۵۰۰GT که در نمایشگاه اتومبیل فرانکفورت سال ۱۹۸۹ رونمایی شده بود، از وجود موتور ۴.۵ لیتری ۸ سیلندری با توان ۳۰۰ اسب بخار، سیستم چرخ عقب متحرک و گیربکس دستی شش سرعته و ماکزیمم سرعت ۱۸۶ مایل در ساعت بهره می‌برد. اما چرا این کانسپت از یادها فراموش شد؟

جدا از شکل غیر طبیعی بدنه تویوتا ۴۵۰۰GT، این خودرو دارای ضریب درگ بسیار پایینی بود و درحالی‌که به لحاظ ظاهری، بسیار زیبا به نظر می‌رسید و چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌نمود، گویا در نمایشگاه فرانکفورت سه دهه پیش نتوانست چندان، حاضرین نمایشگاه را تحت تاثیر قرار دهد. در واقع این نسخه آزمایشی که نشان دهنده ایده تولید خودروی گرند تورر پرفورمنس  ۲+۲ بود، تنها به دلیل نشان دادن سیستم انتقال قدرتش به نمایش گذاشته شده بود. تویوتا ۴۵۰۰GT یکی از ده خودروی جدید ۴ لیتری هشت سیلندر زمان خود بود، اما در این کانسپت، ظرفیت موتور تا ۵۰۰ سی سی افزایش یافته بود.

کانسپت تویوتا ۴۵۰۰GT توان ۳۰۰ اسب بخار را در ۶۶۰۰ دور در دقیقه تولید می‌نمود و دارای گشتاوری معادل ۲۸۸ پوند-پا در ۴۸۰۰ دور در دقیقه بود. در این کانسپت، تویوتا از یک گیربکس دستی شش سرعته و یک سیستم چرخ عقب متحرک برای خلق خودروی اسپرتی با بالاترین سطح عملکرد بهره برده بود. در واقع با وزن نسبتا کم ۱۴۵۰ کیلوگرم و ضریب درگ ۰.۲۹ و سرعت ماکزیمم ۱۸۶ مایل در ساعت، کانسپت گرند تورر، علی رقم شکل عجیب و غریبش، خودروی جالبی به نظر می‌آمد. هرچند تا آنجا که ما می‌دانیم سرعت ادعا شده برای این مدل چیزی بیش از یک ادعا نبود زیرا  این کانسپت هرگز به چنین سرعتی دست نیافت.

همچنین یک دیفرانسیل محدود کننده لغزش و یک محرک الکتریکی تعدیل کننده صداهای موتور به همراه یک سیستم اگزوز دوگانه  به منظور تولید توانی تهاجمیتر در این خودرو به کار گرفته شده بود. بر اساس گزارشاتی که در مطبوعات آن زمان منتشر شده بود تویوتا ۴۵۰۰GT بدون هیچگونه اجزای آئرودینامیکی اضافی تولید و رونمایی شده بود. همچنین گزارشات حاکی از عملکرد قدرت بسیار بالا و نهایت مانورپذیری و ثبات در این مدل کانسپت بودند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.