آیا برنامه تولید 1/6 میلیون دستگاه خودرو تا پایان سال‌جاری محقق می‌شود؟

 

به گزارش سایت اتاق بازرگانی تهران، ایران سیزدهمین بازار خودرو در جهان است و جایگاهش در خاورمیانه هم در رتبه یک و بالاتر از ترکیه قرار دارد. حال با این تفاسیر، به اعتقاد کارشناسان فعال در این حوزه، میزان تولید خودرو در کشور بعد از برجام رشد خوبی داشته است و این موضوع به‌صورتی بوده که مسئولان معتقدند این بخش از اقتصاد بیشترین بهره را از برجام برده است.

چندی پیش نیز معاون طراحی و توسعه محصولات جدید ایران خودرو اعلام کرد که در سال ۲۰۲۵ باید سه میلیون دستگاه خودرو در ایران تولید شود که طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته باید یک سوم آن به بازارهای خارجی صادر شوند. پیرامون همین موضوع، در سال ۲۰۲۵ تقاضای داخلی خودرو در بازار ایران بین ۲ میلیون الی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه خواهد بود که این میزان باید از سوی خودروسازان داخلی تامین شود.

به هر حال رشد تولید خودرو در کشور از نگاه سازمان‌های بین‌المللی هم پنهان نمانده است. طبق گزارش سازمان بین‌المللی تولیدکنندگان وسایل نقلیه موتوری (OICA)، ایران با تولید یک میلیون و ۱۶۴ هزار و ۷۱۰ خودرو در رتبه هجدهم در میان تولیدکنندگان خودرو در سال ۲۰۱۶ قرار گرفت. لازم به یادراوریست که میزان تولید خودرو در ایران در سال گذشته میلادی با ۱۸.۶ درصد رشد همراه بوده است.

ایران در این مدت یک میلیون و ۷۴ هزار خودروی سواری و ۹۰هزار و ۷۱۰ دستگاه خودروی تجاری تولید کرده است. البته ایران هنوز با سال‌های اوج خود در سال‌های ۲۰۱۱ و تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو فاصله دارد، اما پس از اتفاقات خوب و موثری که در این سال‌ها در صنعت خودروسازی کشور رخ داده است، رشد خوبی در این حوزه دیده می‌شود.

در این مورد، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در حال حاضر تولید خودرو در مرز ۹۶۰ هزار دستگاه قرار دارد که تا انتهای ماه به تولید یک میلیون دستگاه خودرو خواهیم رسید. محسن صالحی‌‌نیا افزود: تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاهی که از ابتدای سال پیش‌بینی شده است، تا انتهای سال‌جاری محقق خواهد شد.

این شخص همچنین درباره میزان تولید خودرو تا به امروز افزود: در حال حاضر تولید خودرو در مرز ۹۶۰ هزار دستگاه قرار دارد و تا انتهای ماه به تولید یک میلیون دستگاه خودرو خواهد رسید. معاون وزیر صنعت با اشاره به پیش‌بینی تولید سال آینده خودرو عنوان کرد: هنوز برنامه‌ریزی در این خصوص انجام نداده‌ایم. معمولا اواسط دی‌ماه برنامه جمع‌بندی می‌شود و تفاهم‌ها صورت می‌گیرد، سپس از اواسط بهمن‌ماه برنامه سال آینده اعلام می‌شود، اما قطعا سال آینده رشد تولید بیشتری برنامه‌ریزی خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.