آمار کیفی خودروهای داخلی مربوط به آذرماه سال جاری منتشر شد!

بر اساس سیاست‌های خودرویی کشور، هر ماه گزارش ارزشیابی خودروهای تولید شده در مراکز خودروسازی داخلی  توسط اداره کل خودرو و نیرو محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر می‌شود، حال پس از گذشت 10 ماه از سال 96 نوبت به انتشار آمار کیفی محصولات تولید شده در آذرماه سال جاری رسیده است.

در آذرماه سال جاری در بخش خودروهای سبک و سواری، 9 مدل و در بخش خودروهای سنگین و تجاری، 5 مدل موفق به کسب چهار ستاره کیفی شدند. حال در این مطلب به بررسی جزئیات این گزارش می‌پردازیم و خودروهایی که موفق به کسب بالاترین نمره کیفی شده‌اند را معرفی خواهیم برد.

1-گروه وانت‌ها

در این گروه همانند ماه‌های اخیر، تندر پیکاپ که یکی از محصولات گروه صنعتی ایران خودرو محسوب می‌شود، با دریافت 3 ستاره کیفی، بالاترین کیفیت وانت‌های تولید شده در داخل کشور را در رده قیمتی کم‌تر از50  میلیون تومان به خود اختصاص داد و در جایگاه‌های بعدی، وانت‌ مزدا کارا 2000 تک کابین بهمن موتور و وانت سایپا 151 شرکت سایپا هر کدام با دو ستاره کیفی قرار گرفتند. همچنین، در این رده قیمتی، محصولاتی همانند‌ مزدا کارا 2000 دو کابین بهمن موتور، آریسان ایران خودرو و وانت‌های نیسان دوگانه سوز و تک سوز زامیاد هر تنها موفق به دریافت یک ستاره کیفی شدند.

2- گروه سواری‌ها

در این گروه نیز همانند ماه‌های اخیر، در رده قیمتی بیش از 100 میلیون تومان دو محصول مزدا 3 نیو و سوزوکی گرند ویتارا که به‌ترتیب ساخت گروه خودروسازی بهمن و ایران خودرو هستند، موفق به کسب 4 ستاره کیفی شدند.

 همچنین، در رده قیمتی 75 الی 100 میلیون تومان نیز به ترتیب دو محصول هیوندای i20 کرمان خودرو و سراتو سایپا موفق به کسب 4 ستاره کیفی شده‌اند. اما خودروهایی همچون تیگو 5 مدیران خودرو، هایما S7 اتوماتیک ایران خودرو و JAC-S5 کرمان موتور در این رده قیمتی تنها موفق به کسب سه ستاره کیفی شدند که در جایگاه های بعدی این لیست قرار گرفته‌اند. لازم به ذکر است، در آبان ماه امسال نیز تمامی این خودروها در جایگاه فعلی خود قرار داشتند.

در بخش دیگری از این آمار، در رده قیمتی 50 الی75 میلیون تومان، هیوندای 10i که یکی دیگر از محصولات شرکت کرمان موتور محسوب می‌شود،  در این بخش موفق به کسب چهار ستاره کیفی شد و خودروهایی همچون چانگان CS35 شرکت سایپا ، آریزو 5 مدیران خودرو، JAC-J5 کرمان موتور و آریواتوماتیک سایپا با کسب سه ستاره کیفی در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. همچنین در این رده قیمتی، لیفان X60 کرمان موتور با کسب تنها یک ستاره کیفی در جایگاه آخر این بخش قرار گرفت.

در رده قیمتی 25 الی 50 میلیون تومان، خودروهایی همچون رنو ساندرو و پارس تندر از شرکت پارس خودرو و پژو 207 اتوماتیک و تندر 90 پلاس اتوماتیک از شرکت ایران خودرو توانستند در 4 ستاره کیفی را دریافت نمایند که در محصولات داخلی، بالاترین کیفیت ساخت را دارا هستند. همچنین، مدل‌هایی همچون تندر 90، رانا، دنا پلاس، پژو 206، پژو 206 صندوق دار که ساخت گروه صنعتی ایران خودرو هستند به‌همراه تندر 90 پارس خودرو و آریو دنده‌ای سایپا با دریافت 3 ستاره کیفی در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. اما در این بخش، خودروهایی همانند ام‌وی‌ام315 مدیران خودرو و سورن، سمند و پژو پارس ( کارخانجات فارس و مازندران ) گروه صنعتی ایران خودرو تنها موفق به کسب دو ستاره در این رده قیمتی شدند.

در رده قیمتی 25 الی 50 میلیون تومان، خودروهایی همچون پژوپارس، دنا و دانگ فنگ H30  که از محصولات گروه صنعتی ایران خودرو هستند و ساینا و تیبا 2 شرکت که از محصولات گروه صنعتی سایپا محسوب می‌شوند، در آذرماه سال جاری در این رده قیمتی موفق به کسب دو ستاره کیفی شدند. اما، پژو 405 تیبا که به ترتیب ساخته شده توسط ایران خودرو سایپا هستند، در این رده قیمتی تنها موفق به کسب یک ستاره کیفی شدند.

سرانجام در رده قیمتی کمتر از 25 میلیون تومان، پراید X131 و پراید X132 ساخت شرکت سایپا و پراید X131 ساخت شرکت پارس خودرو هر کدام تنها موفق به کسب یک ستاره شدند. لازم به ذکر است، این محصولات در گزارش ارزشیابی آبان‌ماه سال جاری نیز تنها یک ستاره کیفی کسب کردند.

3-خودروهای سنگین

حال به‌سراغ خودروهای سنگین و تجاری می‌رویم، در این بخش دو خودروی کشنده ولوو FH500 و ولوو FH460 شرکت سایپا دیزل به‌همراه کشنده اسکانیا G410  شرکت ماموت موفق به کسب چهار ستاره کیفی شدند. همچنین در بخش کامیونت‌ها، کامیونت ایسوزو NPR75K شرکت بهمن دیزل تنها خودرویی بود که موفق به دریافت چهار ستاره کیفی از این سازمان شد و کامیونت الوند شرکت سایپا دیزل در این رده تنها توانست یک ستاره کیفی را به خود اختصاص دهد. سرانجام در بخش کامیون‌ها، کامیون ایسوزو FVR شرکت بهمن دیزل موفق به کسب چهار ستاره کیفی شد و کامیون ایسوز NPR75M که از دیگر محصولات شرکت بهمن دیزل محسو ب می‌شود، تنها سه ستاره کیفی را کسب کرد.

2 دیدگاه
 1. عباس کامرانی می گوید

  ۲۰۷ دنده ای دارای چند ستاره است

   
  1. امین ایرجی می گوید

   سلام داداش فک کنم سه تا هستش

    

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.