معرفی مدلRX لکسوس از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۸؛ بیست سال درخشش لوکس ساز ژاپنی!

تقریباً چیزی حدود ۲۰ سال از قدمت یک خودروی خوش‌چهره ژاپنی که در طول این سال‌ها تغییرات زیادی را هم در طراحی داخلی و هم در طراحی خارجی و سیستم قوای محرکه خود دیده است. یک شاسی‌بلند اصیل که تلفیقی از مهندسی و طراحی خارق‌العاده را در خود جای‌داده است.

اما نکته‌ای که می‌توان در این خودروی لوکس ژاپنی بعد از ۴ نسل از تولید آن، می‌توان دریافت این است که همان خط‌ مشی و درواقع فرمول اولیه طراحی برای این خودرو کماکان حفظ‌شده است. در مدل ۲۰۱۸ این خودرو، با نام RX350L که یک نسخه کشیده‌تر از مدل معمولی پنج‌نفره RX است به مشتریان خود عرضه می‌شود. نسخه‌ای که به لطف کشیدگی بیشتر، با سه ردیف صندلی به دو سرنشین بیشتر نیز اجازه نشستن می‌دهد.

با چرخان همراه باشید تا سیر تحول و به‌روزرسانی این کراس اوور محبوب ژاپنی را برای شما عزیزان بازگو کنیم:

۱۹۹۹ LEXUS RX 300 AWD

اولین نسل لکسوس RX به لطف تلفیق خاصیت یک خودروی سواری و داشتن توانایی یک خودروی محبوب Off-road توانسته برگه طلایی ما را از آن خود کند. قوای محرکه این شاسی‌بلند یک موتور ۳ لیتری V-6 بود که به یک سیستم انتقال قدرت سرعته خودکار متصل بود. انتقال قدرتی که هم می‌توانست برای چرخ‌های جلو باشد و هم برای چهارچرخ این شاسی‌بلند.

این RX اولیه ۲۲۰ اسب بخار قدرت را در کنار ۲۲۲ پوند-فوت گشتاور به راننده هدیه می‌داد. قدرتی که می‌توانست در ۸.۸ ثانیه این شاسی‌بلند را از جای خود کنده و به‌سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برساند. این قدرت موتور و شتاب گیری فوق‌العاده،RX300 را یک رقیب جدی برای مرسدس بنز ML320 که در عرض ۹ ثانیه به‌سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسید می‌کرد.

۲۰۰۴ LEXUS RX 330 AWD

تغییر بزرگی که شرکت لکسوس در نسل بعدی RX به وجود آورد، یک سیستم انتقال قدرت ۵ سرعته خودکار و یک موتور جدید و قدرتمندتر ۳.۳ لیتری V6 بود که این بار با افزایش ۱۰ عددی اسب بخار به قدرت ۲۳۰ اسب بخار و گشتاور تولیدی ۲۴۵ پوند-فوت می‌رسید.

نه‌تنها سیستم انتقال قدرت ۴ چرخ محرک این شاسی‌بلند، می‌توانست در عرض ۷.۸ ثانیه این خودروی بزرگ را به‌سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برساند، بلکه با این موتور حجیم‌تر مصرف سوخت بهینه‌تری را نیز در مقابل نسل قبلی داشت.

۲۰۰۸ LEXUS RX 350 AWD

برای مدل ۲۰۰۷ این خودرو نیز، لکسوس در زیر کاپوت آن‌یک موتور ۳.۵ لیتری V-6 را تعبیه کرد. موتوری که قدرت خودرو را از ۲۳۰ اسب بخار در مدل قبلی به ۲۷۰ اسب بخار و گشتاور را نیز به ۲۵۱ پوند-فوت افزایش داد. وقتی به موتور این مدل جدیدتر و همچنین اثراتی که این موتور قدرتمندتر از خود برجای می‌گذارد مانند شتاب نگاه می‌کنیم، به‌ وضوح متوجه تغییرات عمده آن می‌شویم. شتاب صفرتا صد این مدل نیز به ۶.۷ ثانیه رسید و تنها ۱۵.۲ ثانیه زمان لازم بود تا این خودروی بتواند یک‌چهارم مایل را طی کند. زمانی که نسبت به مدل ۲۰۰۴، ۰.۷ ثانیه سریع‌تر بود.

 ۲۰۱۰ LEXUS RX 350 AWD

سطوح تیزتر بدنه و زاویه‌بندی اسپرت تر طراحی خارجی این نسخه در کنار ظرفیت بیشتر سرنشینان و همچنین وجود فن‌آوری‌های جدید از بارزترین تفاوت‌های RX نسل سوم با نسل‌های قبلی بود. اما علیرغم تغییرات چهره‌ای و داخلی، در زیر کاپوت این مدل شاهد تغییرات زیادی نیستیم. جعبه‌دنده ۵ سرعته خودکار قدیمی جای خود را به یک جعبه‌دنده ۶ سرعته خودکار داده است و قدرت آن نیز ۵ اسب بخار و گشتاور خروجی آن نیز ۶ پوند فوت افزایش داشته است.

طبق آزمایش‌های انجام‌گرفته، این مدل به ۰.۱ زمان بیشتر برای رسیدن به‌سرعت ۱۰۰ کیلومتر نسبت به مدل ۲۰۰۸ نیاز دارد. اما بااین‌وجود مصرف سوخت نسبت به نسل قبلی بهینه‌تر شده و در داخل شهر حدود ۱۳ لیتر و در خارج شهر نیز ۹.۸ لیتر در هر صد کیلومتر، میزان مصرف این RX جدید بود.

۲۰۱۳ LEXUS RX 350 F SPORT

مدل ۲۰۱۳ این خودروی ژاپنی با یک نام جدید به بازار معرفی شد.RX 350 F SPORT تنها با یک جعبه‌دنده خودکار ۸ سرعته (مدل‌های غیر F-SPORT کماکان یک جعبه‌دنده ۶ سرعته داشتند) و همچنین باقابلیت چهارچرخ محرک (AWD) بهره می‌برد. موتور همه‌جا حاضر ۳.۵ لیتری V-6 مسئول قدرت دهی به زیر پای راننده بود. اما این موتور کمی از مدل ۲۰۱۰ خود در شتاب گیری صفرتا صد کندتر عمل می‌کرد.

اما لکسوس هندلینگ این مدل جدید را به همراه سیستم تعلیق آن دچار تغییراتی برای رانندگی بهتر و آرامش بیشتر سرنشینان کرد.

۲۰۱۶ LEXUS RX 350 F SPORT

بدون شک تلاش‌های شرکت سازنده برای ساخت یک جلوپنجره جذاب‌تر، لوکس‌تر و البته همه‌پسند تر توانست نسل چهارم RX را متمایزتر از نیاکان خود گرداند. همچنین لکسوس علاوه بر این تغییرات ظاهری، تغییراتی را نیز در قسمت موتور و درواقع زیر کاپوت آن انجام داده بود. موتور سنتی ۳.۵ لیتری V-6 کماکان در جای خود باقی‌مانده بود اما این بار با به‌روزرسانی‌هایی که روی موتور صورت گرفته بود، این قوای محرکه می‌توانست ۲۹۵ اسب بخار قدرت را در کنار ۲۶۷ پوند-فوت گشتاور تولید نماید.

سیستم انتقال قدرت ۸ سرعته نیز مانند مدل ۲۰۱۳ در جای خود قرار داشت. اما بااینکه عملکرد این خودرو در شتاب گیری صفرتا صد همچنان همان ۶.۸ ثانیه بود، مصرف سوخت این نسل نسبت به مدل قبلی در شهر،۰.۷ لیتر کاهش را تجربه کرد و به عدد ۱۲.۳۷ لیتر در هر صد کیلومتر در مسافت‌های داخل شهری رسید.

۲۰۱۸ LEXUS RX 350 L

حال به آخرین‌مدل کراس اوور محبوب لکسوس سری بزنیم. خودرویی که شتاب گیری صفرتا صد آن ۷.۵ ثانیه بوده و به خاطر سیستم خروجی بازبینی‌شده نسبت به نسل قبل، این مدل ۲۹۰ اسب بخار قدرت را در کنار ۲۶۳ پوند-فوت گشتاور به زیر پای راننده هدایت می‌کند.

قدرتی که نسبت به نسل قبلی کمی کمتر شده است و سیر طراحی بدنه آن نیز همان فرمول طراحی مدل ۲۰۱۶ RX است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.