6 آپشن خودروهای لوکس که به نظر خاص می‌آیند اما اینطور نیست!

امروزه با پیشرفت‌های صورت گرفته در صنعت، تکنولوژی‌های جدیدی نیز به خودروها اضافه شده است که این تکنولوژی‌ها روز به روز در حال پیشرفت بوده و شرکت‌های خودروساز برای کسب سهم بیشتری از بازار در تلاش هستند تا بتوانند با ارائه امکانات بیشتر و آپشن های مختلف در خودروها رضایت بیشتری از سمت مشتریانشان کسب کنند.

آپشن‌های مختلف در خودروها به سه بخش آپشن‌های رفاهی، آپشن‌های ایمنی و آپشن‌های تقویتی تقسیم می‌شوند که هر کدام طبق شرح وظیفه‌ای که برای آنها تعریف شده، در خودرو در اختیار راننده هستند. وجود آپشن‌های مختلف در خودرو علاوه بر امکاناتی که در اختیار راننده و صاحب آن قرار می‌دهد باعث می‌شود هزینه پرداختی مشتری برای خرید آن خودرو نیز افزایش پیدا کند و طبیعتا در خودروهای نسبتا گران‌قیمت و لوکس چیزی که ارزش خودرو را تغییر می‌دهد، امکانات و آپشن‌هایی است که در خودرو استفاده شده است.

اما یکی از سوالاتی که معمولا برای مردم پیش می‌آید این است که آیا آپشن‌هایی که شرکتهای مختلف نسبت به تبلیغات آن مصرانه پافشاری می‌کنند، مورد استفاده مداوم و بلند مدت راننده و صاحب خودرو خواهد بود و یا نسبت به هزینه‌ای که مشتری پرداخت می‌کند، کارایی کمتری دارند؟

این قضیه به حدی حاد و جدی است که بعضا دیده می‌شود بعضی از افراد، ماهها پس از خرید خودرو متوجه بعضی از امکانات خودرو می‌شوند که حتی بابت آن امکانات، هزینه زیادی پرداخته‌اند و اگر نیاز به آنها نداشتند، می‌توانستند با هزینه کمتری خودرو خریداری کنند.

در ادامه به 6 آپشن که معمولا بسیاری از افراد یا آشنایی کافی با آن ندارند و یا اینکه قبل از خرید تصور اشتباهی از آنها دارند، معرفی می‌کنیم که می‌تواند در تصمیم‌گیری شما برای خرید خودرو موثر باشد.

 

شیفتر پشت فرمان

یکی از آپشن‌های تقویتی موجود در خودروها پدال شیفتر پشت فرمان است که در گذشته صرفا برای خودروهای مسابقه‌ای استفاده میشد و نقش سرعت‌دهنده در تعویض ضریب دنده را برعهده داشت اما در حال حاضر این آپشن در بسیاری از خودروهای شهری معمولی که روزانه با آنها سفر می‌کنیم و معمولا در بسیاری از خوردوهای خارجی موجود در خیابان‌ها، وجود دارد.

اهالی حرفه‌ای خودرو در مورد این آپشن می‌گویند که برای 99 درصد افراد که قصدی برای تبدیل خودرو به خودروی مسابقه‌ای ندارند، این آپشن لزومی نداشته و هزینه اضافی برای آن نباید پرداخت شود.

راداری که خطوط جاده را تشخیص میدهد!

یکی از آپشن‌هایی که در بعضی از خودروهای لوکس وجود دارد، آپشن رادار تشخیص خطوط است که به راننده امکان می‌دهد در هنگام رانندگی به صورت ایمن و با توجه به خطوط جاده رانندگی کند. اما این آپشن برای افرادی که مراحل سخت اخذ گواهینامه را طی کرده‌اند، لزومی نداشته و صرفا یک هزینه اضافی است که باعث می‌شود قیمت خودرو نیز افزایش پیدا کند

آپشنی که خودروی شما را به شبکه اجتماعی متصل می‌کند!

یکی از آپشن‌های جالب در خودروها امکان اتصال خودرو به شبکه‌های اجتماعی است که باعث می‌شود خودرو به صورت آنلاین بعضی از فعالیت خودکار را انجام دهد ولی با وجود گوشی‌های هوشمند، چه لزومی برای تبدیل خودروها به یک گچت ارتباطی است؟ آیا خودروسازها می‌توانند خدماتی که شرکتهای تولیدکننده تلفن همراه ارائه میدهند، ارائه کرده و یا صرفا از این امکان برای گران کردن محصولاتشان استفاده می‌کنند؟ به هر ترتیب مگر راننده چقدر می‌تواند از اتصال به شبکه‌های اجتماعی در خودرو استفاده کند که متحمل هزینه‌های گرانی خودرو شود؟

 

دستیار صوتی در خودرو

یکی دیگر از آپشن‌هایی که به تازگی به صورت یک ترند در شرکتهای خودروسازی مطرح شده و بسیاری از آنها از این قابلیت در محصولاتشان استفاده می‌کنند، آپشن دستیار صوتی است که اوامر صوتی راننده را انجام می‌دهد ولیی این کار با وجود تلفن‌های همراه هوشمند و قابلیت‌های بی‌نظیرشان یک امکان غیر ضروری است چرا که کارایی آنها بارها و بارها ثابت شده که کافی نیست و نمی‌توانند در پاسخ به درخواست همه رانندگان اقدامات لازم را انجام دهند.

دید در شب!

یکی از استفاده‌های آپشن دید در شب برای خودروهایی است که به منظور شکار یا آفرود در مکان‌های غیر مسطح استفاده می‌شود و طبیعتا هیچ کس با یک خودروی سدان به شکار یا آفرود یا جنگل نمی‌رود که نیاز به دوربین دید در شب در خودرو داشته باشد! پس هزینه‌کرد برای آپشن دید در شب در خودروهای سدان بسیار هزینه بیهوده ایست که صرفا قیمت خودرو را افزایش می‌دهد

تعرفه واردات خودروهای خارجی

سنسوری که باران را تشخیص می‌دهد

شاید وقتی این آپشن را خریداری می‌کنید تصور می‌کنید که چه اتفاق عجیب و غریبی در خودرو خواهد افتاد ولی جالب است بدانید این سنسور به نسبت گران‌قیمت، صرفا کار تشخیص بارش باران را انجام می‌دهد! یعنی اگر روی شیشه خودرو قطره باران بچکد، این سنسور فعال شده و شیشه پاک‌کن را فعال می‌نماید! اگر در مورد سنسور باران در مشخصات خودروهای گران‌قیمت سوال یا ابهامی داشتید، باید بدانید که چیزی جز همین موردی که گفتیم نیست.

طبیعتا فردی که قصد رانندگی دارد و گواهینامه نیز اخذ کرده، از حداقل سطح بینایی برخوردار بوده که بتواند بارش باران را تشخیص دداه و شیشه پاک‌کن را خودش فعال کند و هزینه اضافی برای این کار بیهوده است.

4 دیدگاه
 1. Kasra می گوید

  در مورد پدل شیفتر با شما مخالفم چون به کیفیت رانندگی خیلی کمک میکنه اگر این آپشن رو داشته باشید بهش اعتیاد پیدا میکنید مثلا تو شهری مثل تهران سریع میتونید معکوس بدید یا در اتوبان در حالت کروز از سبکترین دنده استفاده کنید مخصوصا وقتی از گیربکس ۶ دنده استفاده میکنید

   
  1. ذاکری می گوید

   سلام کسرا جان
   بله نوشتیم که برای بعضی از افراد مورد استفاده قرار میگیره ولی قبول داری که برای ۹۰ درصد افراد استفاده ای نداره و فقط یک هزینه الکیه؟

    
 2. نیما می گوید

  سنسور باران فقط کارش روشن کردن سیستم برف پاک کن نیست، بلکه سرعت بارش رو تشخیص داده و بر اساس اون برف پاک کن رو به حرکت درمیاره لذا اگر یکبار از این اپشن استفاده کرده بودین قطعا متوجه کارایی اون میشدید

   
  1. ذاکری می گوید

   سلام نیما جان
   به هر حال قبول دارید که آپشن خیلی ضروری و لازمی نیست که براش بخواد هزینه بشه درسته؟

    

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.