دلار ۵۰۰۰ تومانی چه تاثیراتی روی قیمت خودرو خواهد داشت؟

به گزارش چرخان، بازار ارز این روزها شاهد افزایش قیمت دلار و دیگر ارزهای بین‌المللی است که این افزایش قیمتها برای اهالی بازار خودرو بسیار مهم است چرا که یکی از فاکتورهای تعیین قیمت خودروهای خارجی، نرخ ارز بوده که علی‌الخصوص قیمت دلار در این بین از اهمیت مضاعفی برخوردار است. کارشناسان از تاثیرات بد دلار ۵۰۰۰ تومانی می‌گویند و نسبت به این اتفاق هشدار می‌دهند.

حدود یکماه قبل پس از افزایش تعرفه واردات خودروهای خارجی، قیمت بسیاری از خودروهای وارداتی افزایش یافت که شرکتهای واردکننده دلیل این افزایش که در چندین مرحله صورت گرفت، به افزایش تعرفه واردات و افزایش نرخ ارز مرتبط دانستند.

اما نکته‌ای که باید توجه شود این است که نرخ دلار در یکماه اخیر بیش از ۵۰۰ تومان افزایش یافته است و به طور جدی در هزینه‌های وارداتی خودروهای خارجی موثر است. به نظر می‌رسد در صورت عدم ورود دولت به ساماندهی ارزهای بین‌المللی مانند دلار، بازار خودروهای خارجی دوباره شاهد افزایش قیمت‌ها خواهد بود و مردم در این بین ضرر اصلی را خواهند دید.

کارشناسان می‌گویند افزایش نرخ دلار تا حدود ۵۰۰۰ تومان و تثبیت آن در همین قیمت می‌تواند قیمت خودروهای خارجی را تا ۱۰ درصد افزایش دهد که طبیعتا برای خودروهایی که در حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان قیمت می‌خورند عدد قابل توجهی خواهد بود.

و نکته پایانی در مورد تاثیرات نرخ دلار ۵۰۰۰ تومانی در صنعت خودرو، تاثیراتی است که در بخش خدمات پس از فروش و تامین قطعات خودروهای خارجی خواهد گذاشت که منجر به گران‌شدن هزینه‌های جانبی این خودروها شده و تامین قطعات را سخت نماید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.