مکمل بنزین
تحلیلیخبر

۴ عامل که به جای تقویت، توان خودرو را کاهش می‌دهد!

امروزه اکثر جوانانی که به مساله خودرو علاقه‌مند هستند، درصدد تیونینگ و زیبا کردن ظاهر خودرویشان هستند و برخلاف سال‌های گذشته تقویت عملکرد و ظاهر خودروها به امری عادی تبدیل شده است. با اینکه ایجاد تغییرات در ظاهر خودرو در بیشتر موارد باعث زیباترشدن آن می‌شود اما اگر این عمل به صورت علمی انجام نشود باعث به وجود آمدن مشکلاتی در عملکرد می‌شود. در ادامه به عواملی که باعث کاهش عملکرد خودرو می‌شود، پرداخته‌ایم.

کیت بدنه نامناسب

کمپانی‌ها در هنگام طراحی خودروها، تست‌های آیرودینامیک بسیاری را طی می‌کنند تا موفق به اخذ مجوز تولید شوند و کوچک‌ترین تغییری در این ساختار می‌تواند دیزاین آیرودینامیکی مناسبی که برای خودرو تعیین شده است را نقض کرده و به افزایش مصرف سوخت و کاهش عملکرد منجر شود. از طرفی بسیاری از افراد که زیبایی خودرو برایشان اهمیت دارد از کیت‌های بدنه نامناسبی که در کارگاه‌های غیر تخصصی ساخته شده است استفاده می‌کنند. این کیت‌ها فقط ظاهر خودرو را اسپرت کرده و باطنی ضعیف شده را برای آن در پی دارند و مانند بره‌ای در لباس گرگ عمل می‌کنند.

sport 521

 مکنده هوای سرد

بسیاری از افراد که آشنایی کمی با مقوله تیونینگ دارند، تصور می‌کنند به کارگیری مکنده هوای سرد می‌تواند توان پیشرانه را تا حدودی افزایش دهد. اما در واقع این چنین نیست و اکثر کیت‌های افزایش توان از برندهای معتبر در بهترین حالت  ۱۵ اسب بخار به قدرت پیشرانه اضافه می‌کنند. همچنین بد نیست بدانید این مکنده‌ها فشار مضاعفی را به پیشرانه تحمیل می‌کنند که با اصل عملکرد این وسایل در تضاد است.

cold-air-intake

لوله اگزوز بزرگتر

لوله اگزوز بزرگ باعث زیبا شدن نمای عقبی خودرو می‌شود و اگر به صورت علمی انجام شود، می‌تواند درصد کمی به قدرت پیشرانه اضافه کند اما اگر سایز لوله اگزوز با منبع اگزوز یا منیفولد دود متناسب نباشد نه تنها قدرت پیشرانه را اضافه نمی‌کند بلکه باید منتظر کاهش توان خودرو باشیم. بنابراین اگر قصد تعویض لوله اگزوز را دارید، یا این کار را به مراکز فنی بسپارید یا باید تمام قطعات مربوط به خروجی دود را تعویض کنید تا تاثیر خود را به خوبی نشان دهد. در غیر این صورت تعویض لوله اگزوز به جز کاهش توان اثر دیگری به همراه نخواهد داشت.

HUGE_exhaust

چرخ‌های بزرگتر

امروزه حتی شاهد استفاده از رینگ‌های تا سایز 20 اینچ بر روی خودروهای نه چندان قدرتمند هستیم. اما در واقع باید بدانید با صرف هزینه بیشتر تنها شتاب‌‌گیری کندتر، خط ترمز طولانی‌تر، لاستیک‌های گران‌تر، خرابی سیستم تعلیق بیشتر و شکستن رینگ در صورت افتادن در چاله‌های خیابان نصیب‌تان می‌شود. هرچند که رینگ بزرگ‌تر تا حدودی هندلینگ را بهبود می‌بخشد. اگر عوامل فوق شما را به استفاده نکردن از رینگ‌های بزرگ‌تر بر روی خودروهای نه چندان قدرتمند داخلی مجاب نکرد، حداقل به دنبال سبک‌ترین رینگ موجود از یک برند مورد اعتماد باشید.

22-inch-low-profile-vogue-tires

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا