مقایسه بسترن B30 با برلیانس H330، نبرد نزدیک دو چینی با یکدیگر!

همواره یکی از جذاب ترین جدال‌ها در دنیای خودروهای امروزی، مقایسه دو خودرو هم رده با یکدیگر است و این جدال تنگاتنگ یکی از مهم ترین عوامل انتخاب مابین دو خودرو هم رده از سوی خردیداران، از دیرباز تاکنون بوده است. در این مطلب قصد داریم دو خودرو تقریبا یکسان با نام‌های برلیانس H330 و بسترن B30 را با توجه به قیمت اعلامی از سوی شرکت‌های سازنده با یکدیگر مقایسه کنیم و با نگاهی کلی به این دو محصول، برتری هر کی را نسبت به دیگری عنوان خواهیم کرد.

1-معرفی کلی

در رابطه با معرفی این دو خودرو می‌توان این‌گونه گفت که برلیانس H330 یک سدان اقتصادی و نسبتا باکیفیت محسوب می‌شود که توسط شرکت پارس خودرو از سال 1394 شمسی وارد بازار خودرویی ایران شده و در حال حاضر در دو نمونه دنده دستی و اتوماتیک تولید و عرضه می‌شود.

در سوی دیگر این میدان، بسترن B30 را می‌توان جدیدترین عضو گروه صنعتی بهمن خودرو عنوان کرد. این خودرو نیز همانند برلیانس یک سدان اقتصادی نسبتا باکیفیت بوده و توسط گروه بهمن در اوایل سال جاری وارد بازار داخلی کشور شده است.

2-طراحی ظاهری و داخلی

پیرامون طراحی ظاهری خودروها، همان‌گونه که در مطالب قبلی نیز گفته شد، طراحی ظاهری هر خودرو طبق سلیقه مشتری می‌تواند زشت یا زیبا باشد و در این بخش، می‌بایست با توجه به نظر مشتریان، هر دو خودرو را به طور مساوی دارای نمای ظاهری تقریبا زیبا عنوان کرد. اما به اعتقاد کارشناسان، برلیانس H330 با توجه به نمای جلویی جذاب تر و بدنه‌ای جمع و جور تر، خودرویی زیبا تر در این بخش به شمار می آید.

اما پیرامون طراحی داخلی و کابین این دو خودرو، می‌بایست گفت که بسترن B30 با توجه به آمار کیفی بهتر در زمینه ساخت و جنس متریال استفاده شده، خودرویی بهتر از برلیانس H330 در این قسمت بوده و در استفاده طولانی مدت، بسترن B30 را می‌بایست پیروز این بخش عنوان کرد. اما برخی از علاقمندان معتقند که طراحی داخلی برلیانس H330 نیز زیبا بوده و اگر بهتر از بسترن نباشد، قطعا بدتر از آن نخواهد بود.

3-مشخصات فنی و عملکرد

حال نوبت به بررسی مشخصات فنی و عملکرد دو خودرو می‌رسد و در ابتدا به سراغ برلیانس H330 می‌رویم. برلیانس H330 از یک پیشرانه چهار سیلندر 16 سوپاپ با حجمی برابر با 1.5 لیتر بهره می‌برد که این موتور قادر به تولید قدرتی برابر با 103 اسب بخار و  گشتاوری برابر با 138 نیوتن متر است که این قدرت تولید توسط موتور به واسطه یک گیربکس 4 سرعته اتوماتیک به چرخ‌های جلو منتقل ‌‌می‌شود.

برلیانس H330 برای رسیدن به سرعت صدکیلومتر در ساعت از صفر مطلق، نیازمند زمانی برابر با 13.7 ثانیه بوده و حداکثر سرعت این خودرو در حدود 180 کیلومتر در ساعت اعلام شده است. همچنین، پیرامون مصرف سوخت این خودرو نیز می‌توان گفت که برلیانس H330  در هر صدکیلومتر مسیر جاده‌ای به صورت ترکیبی مصرفی برابر با 6.7 الی 6.9 لیتر را از خود به جای خواهد گذاشت و استاندارد آلایندگی آن یورو5 است.

اما در سوی دیگر، بسترن B30 دارای یک پیشرانه چهار سیلندر 16 سوپاپ با حجمی برابر با 1.6 لیتر بوده که این موتور قادر به تولید قدرتی برابر با 107 اسب بخار و گشتاوری برابر با 155 نیوتن متر است که این قدرت تولید توسط یک گیربکس 6 سرعته خودکار به چرخ های جلو منتقل می‌شود.

بسترن B30 برای رسیدن به سرعت صدکیلومتر در ساعت از صفر مطلق، نیازمند زمانی برابر با 13.1 ثانیه بوده و حداکثر سرعت این خودرو در حدود 180 کیلومتر در ساعت اعلام شده است. همچنین، پیرامون مصرف سوخت این خودرو نیز می‌توان این‌گونه گفت که بسترن B30 در هر صدکیلومتر مسیر جاده‌ای به صورت ترکیبی مصرفی برابر با 6.7 الی 6.9 لیتر (هماند برلیانس) را از خود به جای خواهد گذاشت و استاندارد آلایندگی آن نیز یورو5 است.

 

حال نوبت به اعلام پیروز در این بخش می‌رسد و همان‌گونه که مشاهده می‌کنید، دو خودرو مورد نظر تقریبا عمکرد یکسانی را دارا بوده و برتری خاصی را نسبت به یکدیگر دارا نیستند.

4-امکانات رفاهی

در رابطه با امکانات رفاهی نیز همانند بخش قبلی، می‌بایست هر دو خودرو را پیروز این بخش اعلام کرد. زیرا دو مدل مذکور که در این مقایسه با یکدیگر رو به رو شده‌اند، دارای امکاناتی همچون کیسه هوا راننده و سرنشین جلو، سانروف برقی، کروز کنترل، مانیتور لمسی، دوربین عقب، سنسور عقب، فرمان برقی، بسته شدن پنجره ها با ریموت، قابلیت تنظیم صندلی راننده در 8 جهت، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک (برلیانس) و دستی (بسترن)، آینه‌های جانبی برقی، چراغ مه شکن جلو، سیستم ورود بدون کلید و دکمه استارت، سیستم کنترل در سربالایی HAC (بسترن) و … هستند

5-هزینه‌های نگهداری و استهلاک

در رابطه با استهلام و هزینه های دوره ای این دور خودرو میتوان اینگونه گفت که برلیانس H330 اتوماتیک در هر 4950 الی 5500 کیلومتر، دارای هزینه بررسی و سرویس‌های دوره‌ای برابر با 85 الی 105 هزار تومان بوده و در رده خود از خودروهای کم استهلاک و باکیفیت محسوب می‌شود. اما در سوی دیگر این میدان، بسترن B30 با توجه به تازه وارد بودن در بازار داخلی کشور، همچنان خودرویی ناشناخته محسوب می‌شود و نمی‌توان در رابطه با استهلاک این خودرو سخن گفت، اما در رابطه با هزینه بررسی و سرویس‌های دوره‌ای این خودرو این‌گونه باید گفت که بسترن B30 نیز تقریبا دارای هزینه‌ای مشابه با برلیانس در مبحث هزینه سرویس‌ها بوده و فرق آنچنانی را دارا نیست.

نتیجه گیری

با توجه به تازه وارد بودن بسترن B30  و کمی ناشناخته بودن این مدل در بازار خودرویی ایران، پیشنهاد ما برای خرید مابین یکی از این دو خودرو، قطعا برلیانس H330 است. زیرا این محصول با توجه به حضور تقریبا 3 ساله خود در بازار ایران و رضایت مشتریان پیرامون کیفیت و خدمات پس از فروش، همچنان خودرویی برتر در این رده محسوب میشود. البته لازم به ذکر است که بسترن B30 نیز با توجه به پشتیبانی قوی گروه صنعتی بهمن و گارانتی سه ساله، خودرویی خوب در این قسمت به شمار می‌آید.

همچنین این نکته را نیز باید خاطر نشان شد که برلیانس H330 اتوماتیک در حال حاضر قیمتی برابر با 58 میلیون و 200 هزار تومان و بسترن B30 قیمتی برابر با 62 میلیون تومان را در بازار داخلی کشور دارا هستند.

به سوپر گروه بسترن B30 ملحق شوید

19 دیدگاه
 1. علی می گوید

  سلام خودروی برلیانس اکنون با موتور ۱۶۰۰ سی سی تولید میشود

   
  1. امین ایرجی می گوید

   اره داداش من منظورم نسل قبلش بود فقط

    
 2. رضا می گوید

  کاملا از بررسی شما میتوان متوجه شد که میخواهید برلیانس را در سطح بسترن بی ۳۰ قرار دهید
  ولی بسترن پیروز مطلق این بررسی خوتون هم کاملا واقف هستید
  ولی در کل دو ماشین در ذهن مردم چینی هستند و شرف دارند به تولیدات داخلی

   
  1. امین ایرجی می گوید

   داداش من به عنوان نویسنده خودم بسترن رو ترجیح میدم و قبول دارم از تولیدات داخلی خیلی بهتره

    
  2. حامد می گوید

   فروش بسترن به اندازه برلیانس نمیشه، اصلا ظرفیت خط تولید سواری بهمن موتور اجازه نمیده، بخاطر همین احتمالا مشکل تامین قطعه و بازار دست دوم داشته باشه، حتی ممکنه مثل بی ۵۰ توقف تولید بشه
   از نظر فنی هم برلیانس با موتور جدیدش شتابش بیشتره حتی کشش هم تو سربالایی شاید بیشتر باشه ( بسترن ۶ سرعته و برلیانس ۴ سرعته هست برای همین رو کشش نمیشه نظر قطعی داد)، عملکرد گیربکس جفتشون خوبه
   جفتشون فرمان برقی دارن، تعادل خوبی دارن ولی بسترن سیستم پایداری فعال داره که مخصوصا تو زمین خیس عملکردش بهتر از برلیانس میشه
   مهمترین خوبیه بسترن ایمنی بالاس، ۵ستاره ایمنی از چین داره که با سرعت ۶۴ تست شده
   بنظر من در کل برلیانس بهتره، حتی میگم ممکنه پارسخودرو بخاطر رقابت با بسترن و دناتوربو، موتور جدید رو برلیانس گذاشته
   برلیانس با بازه قیمتی ۴۰ تا ۶۳ میلیون رو بازار فروش داخلیها هم خیلی تاثیر گذاشته و تو دو سال اخیر باعث شکست ماشینهایی مثل mvm550 ، جک j5 ، جیلی gc6 شده

    
 3. محمد می گوید

  سلام جناب آقای امین
  شما میدونید گیربکس بسترن چند سرعته و ساخت کجدوم کمپانیه. ؟
  میدونید گشتاور ۱۳۸ نیوتن با ۱۵۵ نیوتن چقدر اختلاف داره. ؟
  آیا رویه h۳۳۰ اپشنی به نام کروز نصبه. یا باید خودمون نصبش کنیم.
  ضایعات داخلی و صندوق بسترن قابل مقایسه با برلیانسه؟
  میتونید فرق گیربکس شش سرعته آی سن ژاپن با گیر بکس چهار سرعته برلیانس چقدره. ؟
  به وضوح مشخصه داری واسه برلیانس و پارس خودرو تبلیغ می‌کنی یا اگر غیر از اینه از ماشین سر در نمیاری. اوجاش بامزست که گفتی نمای جلوی برلیانس قشنگتره نگفتی بعضی‌ها نمای بسترن رو دوست دارن .اما نوبت نمای داخلی که شده چون برلیانس بازنده بوده گفتی بعضی‌ها از نمای داخلی برلیانس خوششون میاد. قضاوت با مردم. ولی شرمنده من با خواندن این مطلب گول حرفهاتو نمیخورم

   
  1. امین ایرجی می گوید

   داداش سلام.والا من نه بسترن دارم نه برلیانس. تندر نود دارم بعدش اکثر مردم ما عقلشون تو چشمشونه از صد نفری که باهام حرف زدن باور کن ۹۰ نفر گفتن برلیانس قشنگ تره البته تو بخش فنی که همه میدونن بسترن سره نمای داخلی هم ی چی تو مایع های نمای ظاهریه که تو چشم خریداراس

    
 4. mahdi 8770 می گوید

  دمت گرم حداقل نظرها را میخونی و جواب میدی

   
  1. امین ایرجی می گوید

   مرسی داداش وظیفس

    
 5. مهرداد می گوید

  واقعا منصفانه بود ولی کاشکی در مورد ساندرو استپ و اچ ۳۰۰ یک مقایسه ای هم انجام میدادی

   
  1. امین ایرجی می گوید

   انشالله در مطالب بعدی

    
 6. حسام می گوید

  باسلام و تشکر… از حق نگذریم نمای پشت برلیانس بهتر از بسترن هست و حتی برای کسانی که علاقه به طراحی بیام و دارن جلوش هم قشنگتر میشه از نظرشون. من بین انتخاب برلیانس کراس مشکی و بسترن خیلی دو دلم…ممنون میشم نظرتون رو در کل بفرمایید.حتما منو در انتخاب کمک میکنه

   
  1. نواب می گوید

   دقیقا من هم بین این دو خودرو دودلم. نمیدونم چه کنم ولی فقط یچیزی نظرمو به سمت بسترن میبره اونم اینکه داخل برلیانس نشستم با اینکه صندلی راننده رو تا آخر دادم عقب و کسی دیگه جا نمیشد پشتم بازم زانوهام گیر میکرد به کنسول وسط و درست جام نمیشد. فکر نکن خیلی بی قواره و درشتم قدم ۱۷۹ و وزنم ۱۰۳ کیلو هست و هچنین صندوق که واسه مسافرت خیلی دارای اهمیته که بازم بسترن داره و کراس خیلی کوچکتره. وگرنه دعوای بیخوده همه جا از لحاظ فنی فرقی ندارن زیاد باهم و از لحاظ ایمنیم با توجه به پلتفرم بسترن که فولکس هست و موارد دیگه، به نظرم بسترن مناسب تر ارزیابی میشه. از لحاظ آپشن های کاربردی نه آپشن های دکوری بازم بسترن مناسب تر هست کروز و دوربین عقب و ناوبری داره که برلیانس نداره. ولی بازار برلیانس قطعا بهتره چون پارس خودرو و سایپا پشتشه.

    
   1. سمير می گوید

    داداش یه ۳۰ کیلیویی اضافه وزن داری خیلی هم به قواره نیستی جسارتاً

     
 7. علی می گوید

  نویسنده محترم خسته نباشی ولی کسی که نویسندس باید اطلاعاتش بروز باشه .اسفند ۹۶ شما نمیدونستی برلیانس موتورش ۱۶۵۰cc شده . بررسی بی محتوا بود اطلاعات فنی نویسنده عزیز کم بود . کپی از کاتالوگ خودرو ها بود .

   
  1. امین ایرجی می گوید

   عزیزم من خودم خبر دارم موتورش بروز شده ولی نمونع ۱.۵هم هستش هنوز و این مطلب مطابق موتور پیشین این ماشین نوشته شده بوده.

    
 8. reza می گوید

  درود. دوستان بنده برلیانس h330 با موتور جدید دارم از لحاظ شتاب و کشش در سربالایی که واقعا حرف نداره. روش یه دیلایت و کروز و اینه تاشو و دوربین عقب نصب کردم که همش رو هم شد ۱۵۰۰.اگه esp داشت خیلی خوب میشد. عملکرد گیربکسش عالی هستش.ولی به نظر بنده موقع خرید ماشین باید به تیراژ تولید ماشین باید دقت بشه که خانواده برلیانس تو سال قبل ۵۰ هزار دستگاه ازش تولید شده پس ماشینی که اینقدر ازش تولید بشه صدر صد از لحاظ قطعه و بازار دست ودوم دیگه مشکلی نداره.حالا اگه esp نداشته باشه هم خیلی مهم نیست در ضمن برلیانس هم ۵ ستاره ایمنی رو داره.

   
 9. علی می گوید

  برلیانس خیلی بالاتر از بسترن هست. برلیانس شریک تجاری شرکتBMW آلمان هست و حتی موتور BMW را میسازه. مهندسین آلمانی آنجا کار میکنن. بسترن در برابر برلیانس عددی نیست. شما میتوانید بسترن را با لیفان و جک هم رده قرار بدین ولی برلیانس یک ماشین کامل چینی نیست ، بیشتر آلمانیست تا چینی. اگه بسترن خوب بود آلمان میاد با اون قرارداد میبست . شما برید در نت راجب برلیانس تحقیق کنید شوک زده میشید. کلیپ های کارخانه اش که داره بی ام و میسازه را ببینید.

   
  1. R می گوید

   خیلی خوبه قبل از هر اظهار نظری حداقل در حد چند دقیقه تحقیق کنیم بسترن حداقل معلومه که گیربکسش ۶ دنده آیسین ژاپنه که رو خیلی از ماشینای غیر چینی هم نصبه موتورش هم فولکس واگنه که تو چین تولید میشه در ضمن شما یه نگاهی به شرکای تجاری فاو چین بنداز فولکس واگن، تویوتا، مزدا و جنرال موتورز

    

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.