Take a fresh look at your lifestyle.

چند راهکار فنی ساده برای خرید خودروی دست دوم

همیشه شرایط جوری پیش نمی‌رود که بتوان خودروی نو و صفر خرید. با توجه به شرایط فعلی بازار خودرو در کشورمان، خرید ماشین‌های دست دوم و کار کرده، هم اکنون منطقی‌ترین راه ماشین‌دار شدن است!

خودرو-دست-دوم

اما خب، با توجه به راه هایی همچون صفر شویی خودروها، کم کردن کیلومتر و … باید در هنگام خرید ماشین دست دوم، نهایت دقت را به کار برد که خدایی نکرده با انتخاب اشتباهی روبرو نشویم. هنگامی که بحث خرید خودروی کار کرده در جایی مطرح می‌شود، اولین چیزی که به ذهن شما می‌رسد، عدم رنگ شدن خودرو و بیمه آن است. درست است که این دو موضوع، از مهم‌ترین مسائلی است که باید در هنگام خرید خودرو به آن توجه کنیم، اما خب در صورت عدم بررسی مسائل دیگر، قطعا پس از خرید یک خودروی بدون رنگ و با تخفیف بیمه کامل، پشیمان خواهیم شد.

با راهکارهای فنی و ساده‌ای که به شما خواهیم گفت، می‌توانید مطمئن‌تر یک خودروی دست دوم را خریداری کنید!

1- دست خود را درون یکی از سوراخ‌های رینگ چرخ کرده و لبه دیسک ترمز را لمس کنید (دقت کنید ماشین سرد باشد، در غیر این صورت حتما از این کار پشیمان خواهید شد) اگر لبه دیسک زیاد بود متوجه کارکرد بالای ماشین می‌شوید در غیر این صورت ماشین باید کیلومتر کمی کار کرده باشد. (این کارکرد بالا با زبان بی‌زبانی به شما می‌گوید که باید به فکر تعویض دیسک نیز بود)

2- حتما زاپاس خود را چک کنید در صورت ساییدگی ماشین کارکرد بالایی داشته. در بیشتر مواقع کسی به سراغ زاپاس خودرو نمی‌رود. این موضوع برای خودروهایی که با کارکرد کم به فروش می‌رسند، اهمیت بیشتری دارد! قطعا اگر خودرویی با 70 هزار کارکرد می‌خرید، خب ساییدگی زاپاس نیز طبیعی است!

3- درب روغن را برداشته و درون درب را نگاه کنید. اگر فقط بخار روغن بود عالی است در غیر این صورت ماشین روغن سوزی داشته و یا اصطلاحا واشر سر سیلندر ترسانده است.

4- لرزش خودرو بعد از حرکت در دنده یک با دور موتور پایین نشانگر زمان تعویض دیسک و صفحه است. خب این نشان می‌دهد که خودرو شاید بیش از چیزی که به شما گفته شده است کارکرده است!

5- برخی مواقع فروشندگان خودرو، روکشی بر روی فرمان خودرو می‌اندازند و سعی می‌کنند تا ساییدگی آن را پنهان نمایند. ترجیحا ماشینی بدون روکش فرمان بخرید یا حتما با اجازه صاحب خودرو روکش را بردارید تا از صحت کارکرد و زیر آفتاب بودن ماشین مطلع شوید. فرمان خودرو در صورت کارکرد بالا به سرعت ساییده شده و رنگ آن از بین می‌رود. همچنین از روی دکمه ترمز دستی هم می‌توان به کارکرد بالا پی برد.

6- سوختگی چراغ‌های جلو (منظور طلق شیشه هست) در صورت کدری ماشین به مدت زیادی زیر آفتاب بوده و دارای پوسیدگی است.

7- اگر خودرویی می‌خرید که کارکرد آن زیر 70 هزار کیلومتر است، به گیج روغن آن توجه کنید. به جز رنگ طلایی روغن نباید روی آن چیزی باشد. وجود سیاهی روی آن، نشانگر تعدد تعویض روغن است.

8- کارکرد مفید و منطقی هر ماشین سالی 20 الی 25 هزار کیلومتر است. در هنگام خرید حتما این موضوع را دقت کنید. به طور مثال خودرویی که تولید آن سال 92 است و کیلومتر آن نزدیک به 80 هزار کیلومتر راه رفته، قطعا از آن استفاده خانگی نشده است.

9- اگر ماشین با کمی زور یا کم آوردن روشن شد (مثال: به زور چشمک زدن در حالت جفت راهنما) عمر باطری شما به سر آمده است. عمر مفید باتری‌ها در شرایط استفاده متغیر است.

10- انگشت خود را درون لوله اگزوز کرده اگر دود به صورت پودر بود ماشین سالم است در غیر این صورت یا روغن سوزی یا بخار آب به خاطر واشر، رینگ پیستون و … ایجاد شده است.

11- اگر چراغ‌های جلو و حتی عقب خودرو، شبیه به هم نبوده و یکی شفاف و دیگری کدر بود، به احتمال بسیار زیاد، خودرو از یک طرف دچار تصادف شده است.

12- موضوع بیمه و تخفیف بیمه را نیز که حتما می‌دانید!

13- برای صحت واقعیت حرف فروشنده برای تعویض تسمه تایم در حد امکان فقط می‌توان بر روی پیچ‌های طلق تسمه تایم نگاه کرد که در صورت لبه دار بودن حتما آچار بر روی ماشین رفته ولی در غیر این صورت بیشتر فروشندگان تا 60 هزار کیلومتر و یا 80 هزار کیلومتر در تولیدات داخل به تسمه تایم دست نمی‌زنند. پس برای این قطعه اهمیت قائل شوید.

 

buying-used-car

امیدواریم که رعایت این موارد بتواند 60 درصد در خرید خیالتان را برای یک مسافرت راحت کند. البته فراموش نکنید که در هنگام خرید خودروی کار کرده حتما با یک کارشناس و یا مکانیک آشنا سر صحنه خرید خودرو حاضر شوید.

ضمنا تست رنگ خودرو را نیز حتما در دستور کار خود قرار دهید.

10 دیدگاه
 1. behzad می گوید

  مطلب جالبی بود

 2. mohammad می گوید

  دمتون گرم

 3. ابراهیم می گوید

  خیلی مفید بود
  باید مواظب باشید که کیلومتر ماشین دستکاری نکرده باشند با هزینه سی تا پنجاه تومن هر کیلومتری خواستید روی صفحه کیلومتر دیجتال وارد میکنند بهترین راه چک کردن مقدار کارکرد مقدارکیلومتر ثبت شده در داخلی ای سی یو ماشین هست که با مراجه به یک تعمیرگاه که دستگاه دیاگ داشته باشه می توان صحت مقدار کیلومتر فعلی دید
  اختلاف ده تا سی هزار کیلومتر طبیعی است

 4. ناشناس می گوید

  با سپاس از راهنمایی های خوبتان

 5. مرتضی رنگانی می گوید

  با سپاس از راهنمایی های خوبتان

 6. مرتضی رنگانی می گوید

  بسیار سپاس گذارم

 7. حامد می گوید

  ممنون عالی بود

 8. علی می گوید

  خیلی عالی ممنون از شما

 9. فلبق می گوید

  تشکر تشکر

 10. محسن قمی می گوید

  سلام.از مطالب مفیدتون تشکر میکنم
  اگر جزئیات بیشتری هست بفرماییید.
  تا استفاده کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.