Take a fresh look at your lifestyle.

کدام را بخریم؟ خودروی ایرانی یا چینی؟

6e664d71-77b9-462f-ad2e-a65374731a92 (1)

اگر این چند وقته قصد خرید خودرو کرده باشید، حتما این حس سردرگمی برای شما هم پیش آمده که کدام را انتخاب کنم، با این تنوع زیاد بازار و البته قیمت سرسام آور و در بیشتر موارد غیر منطقی، قطعا انتخاب‌هایی که پیش رویمان داریم هم زیادند و هم بسته به کلاسی که مورد نظرمان است، کم! اگر بخواهیم بودجه کم و متوسط را هدف قرار دهیم، به تعداد زیادی خودروی چینی و البته ساخت وطن بر می‌خوریم.

اگر به انجمن‌های پرسش و پاسخ روی نت سر زده باشید، حتما دیده‌اید که افراد زیادی بر سر اینکه کدام بهتر است با هم بحث و جدل دارند. عده‌ای قاطعانه و گه‌گاهی هم از سر تعصب خودروهای وطنی را گزینه بهتری می‌دانند و عده دیگری هم به دلیل تنوع بیشتر و البته ظاهر زیباتر چینی‌ها، آن‌ها را سرتر می‌دانند و باور دارند جنس خارجی باشد، فرق نمی‌کند مال کجا! هر چند تماما بومی بودن محصولات وطنی‌مان هم جای بحث دارد!

حالا اگر سردرگم شده‌اید و نمی‌دانید چه خودرویی بخرید، ما اینجاییم که شاید بتوانیم کمی از این حالت بوجود آمده در شما بکاهیم. برای اینکه بتوانید در خرید بعدی‌اتان راحت‌تر تصمیم بگیریم، با مطلب زیر همراه باشید.

ظاهر برام مهمه و تنوع حرف اول رو می‌زنه

2013-JAC-Eagle-S5-Side-Rear-View-Car-Design-Picture-1024x768

خب اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که ظاهر برایشان مهم است، همین اول بگوییم که بروید سراغ خودروهای چینی. البته نیازی هم به گفتن نیست و اگر نگاهی بی‌اندازید، خواهید دید که از نظر ظاهری محصولات چینی به هیچ عنوان قابل قیاس با محصولات وطنی نیستند. حالا اسمش را تقلید می‌گذارید یا گول زنک، باید اعتراف کرد که خودروهای ساخت وطن از نظر ظاهر حرفی برای گفتن در برابر چینی‌ها ندارند. یک مقایسه ساده می‌کنیم، 206 را در نظر بگیرید. یک خودروی محبوب در میان جوان‌ها که 15 سالی است که همین شکلی در خیابان‌ها ظاهر می‌شود، اما در همین کلاس هاچ بک‌های چینی زیادی مثل ام وی ام 315، حک توجوی هاچبک و لیفان X50 که کمی هم گران‌تر است، خواهید دید که قطعا ظاهر زیباتری دارند.

این برتری ظاهری فقط مرتبط به فضای بیروی و بدنه نمی‌شود، از حق که نگذریم اتاق و صندلی محصولات چینی هم زیباتر هستند. ظاهرا چینی‌ها کارشان را خوب بلدند. ولی همه چیز که ظاهر نمی‌شود!

دوست دارم وقتی 20 تا 30 میلیونی پول می‌دم، چهارتا امکانات هم در اختیارم بذاره

بله خب، این حق شماست، بالاخره قرار است حداقل 20 تا 30 میلیونی برای داشتن یک خودروی رده پایین هزینه کنیم و این حداقل حق ماست که از داشتن امکاناتی چون شیشه بالابر برقی، کیسه هوا، ترمز ABS، کولر و تهویه قوی بهره‌مند شویم.

بی تعصب که نگاه کنیم در میان محصولات ایرانی با این بودجه نهایتا بتوانیم تیبا 1 یا 2، انواع و اقسام پراید، سمند SE و پژو 405 را بخریم. در میان محصولات چینی هم سه انتخاب ام وی ام 110 (سه و چهار سیلندره و دنده اتوماتیک) را داریم.

پس در واقع برای مقایسه باید تنها به مدلهای هاچ بک بسنده کنیم. مدل‌هایی چون تیبا 2، سایپا 111 و ام وی ام 110 چهار سیلندر .

خوشبختانه از نظر امکانات سه خودروی ذکر شده تقریبا مشابهند. هر چند تیبا 2 و ام وی ام 110 در مواردی چون شیشه‌های برقی، تهویه اتوماتیک و از این قبیل موارد در سطح بالاتری قرار می‌گیرند. در این میان می‌توان محصول وطنی  تیبا 2 را بهترین انتخاب دانست، هر چند از نظر قیمتی هم تفاوت 6 تا 7 میلیونی با دو محصول دیگر دارد و بالای 25 میلیون تومان برایتان تمام می‌شود.

البته اگر بودجه‌ای که اختصاص می‌دهید بالای 30 میلیون تومان باشد، کارتان کمی سخت می‌شود و تنوع محصولات وطنی و البته چینی هم افزایش می‌یابد. بالاخره هر چقدر پول بدهیم همان‌قدر هم آش می‌خوریم .

قدرت برام از هر چیزی مهمتره و ظاهر اصلا مهم نیست

خب خدارو شکر که قدرت برایتان مهم است، اما برای داشتن قدرت باید قید خیلی چیزها چون زیبایی ظاهری و امکانات فرعی را بزنید، مخصوصا اگر بخواهید انتخاب وطنی داشته باشید. دیگر اوج ظاهر و زیبایی محصولات وطنی را می‌توان در 206ها و نهایتا سورن یافت. قدرت برایتان مهم است، خب چقدر عالی، اما نمی‌شود هم خدا را خواست و هم خرما. مگر اینکه دست به جیب شوید و 40 تا 60 میلیونی خرج کنید.

وقتی بودجه تا 60 میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود انتخاب‌ها افزایش می‌یابد، انتخاب‌هایی چون شاسی بلندها. بله. شاسی بلند دوست‌ها که تعدادشان کم هم نیست می‌توانند در این محدوده قیمتی از انواع چینی چون تیگو X33 و لیفان X60، تهیه کنند. محصولاتی که مشابه وطنی ندارند و از این رو یکه تاز می‌شوند. ولی نباید این نکته را فراموش کرد که شاسی بلندهای چینی فقط در ظاهر شاسی بلندند و به هیچ عنوان کیفیتی که از یک ماشین در این کلاس انتظار می‌رود، ندارند.

وقتی بودجه تا این حد افزایش می‌یابد، وطنی‌های صندوق‌دار و محبوبی چون تندرها، آریو، پارس و سورن نمایان می‌شوند که همه را می‌توان بین 30 تا 50 میلیون تهیه کرد. صندوق‌دارهایی که تقریبا اکثریت باور به برتری آنها نسبت به مدلهای هم رده صندوق‌دار چینی دارند، ولی خب اگر بخواهیم منصفانه نگاه کنیم، خودروهایی مثل لیفان 620 هستند که می‌توانند به‌راحتی مقابل تندرها یا پارس ایستاده و با آنها رقابت کنند. هر چند در مقایسه‌های کیفی داخلی، در تمام موارد چینی‌ها در رده پایین‌تری قرار می‌گیرند و همین امر این پرسش را در ذهن ایجاد می‌کند که اگر بد هستند چرا اصلا هستند و آن‌هم با این قیمت؟!

پس در واقع این شمایید که باز هم در این رده و در بین محصولات موجود باید انتخاب کنید. چون اگر بحث قدرت است، می‌توان بر اساس تجریه صاحبان این خودروها گفت که محصولات چینی هم رده محصولات وطنی چیز زیادی نه تنها کم ندارند، بلکه در بسیاری از موارد برتری هم نشان می‌دهند.

ترجیح می‌دم ماشینم ظاهر نداشته باشه ولی مجبور نشم کل شهر دنبال قطعاتش باشم

46140

این جمله را حتما زیاد شنیده‌اید. البته واقعا مساله مهمی است و شاید بتوان آن را یکی از مهمترین دلایلی دانست که هموطنان عزیزمان را وا می‌دارد از بین محصولات ایرانی انتخاب داشته  باشند.

متاسفانه با وجود فراوانی خودروهای چینی در بازار و البته خیابان‌ها، هنوز به قدری که باید پشتیبانی لازم از آن‌ها وجود ندارد. بسیاری از اینکه نمایندگی‌های مربوطه هزینه‌های بسیاری بالایی را برای انجام کارهای ساده‌ای چون تعویض فیلتر هوا یا تنظیم باد لاستیک‌ها دریافت می‌کنند، شاکی هستند. قطعات این خودروها در مقایسه با محصولات مشابه به ویژه در رده‌های پایین بسیار گران‌تر بوده و کمتر یافت می‌شوند. به‌علاوه تعداد تعمیرگاه‌هایی که خودروهای چینی را برای تعمیر بپذیرند، هنوز به اندازه کافی زیاد نیست و در بیشتر موارد صاحبان خودرو مجبورند که به نمایندگی‌ها مراجعه کرده و هزینه‌های بیشتری بپردازند. پس در این حوزه، انتخاب یک خودرو از برندهای ایرانی قطعا به نفعتان تمام خواهد شد.

من عاشق عوض کردن ماشینم، ماشینی می‌خوام که سر 6 ماه زیاد نخوره تو سر قیمتش

متاسفانه به دلیل سیاست‌هایی که بر بازار خودرو از سوی تولید کنندگان و وارد کنندگان حاکم است، قیمت خودروی‌های چینی پس از خرید و به اصطلاح دست دوم شدن بسیار بیشتر از آنچه باید پایین می‌آید و همین امر خریداران را متضرر می‌کند. با اینکه نباید از خرید و فروش خودرو (منظور خرید و فروش خودروی شخصی) انتظار سود آوری داشت، اما قطعا هیچکس دلش نمی‌خواهد که ضرر زیادی هم کند، پس اگر می‌خواهید تا خودرویی که می‌خرید پس از دست دوم شدن هنوز هم مشتری‌های زیادی داشته باشد و در فروشش به مشکل بر نخورید، انتخابی غیر از وطنی‌ها نخواهید داشت. به‌علاوه در بین خودروهای وطنی دست دوم انواعی که مصرف کمتری دارند، بیشتر رونق دارد.

به طور کل، بهتر است در انتخاب خودرو بدون تعصب نگاه کرده و تلاش کنیم که موارد مختلفی را مد نظر قرار دهیم.

ولی در آخر باز هم می‌گوییم، این شمایید که باید تصمیم بگیرید. اگر دوست دارید خودرویی که می‌خرید حداقل از نظر امکانات جانبی یا ظاهر در سطح خودروهای جهانی باشد، محصولات چینی در این زمینه واقعا بهتر عمل کرده‌اند، اما اگر پشتیبانی و قیمت پایین قطعات برایتان مهمتر بوده و به قول معروف ماشینی را می‌خواهید که در جاده آخ هم نگوید، در محدوده قیمت‌های بالاتر و نزدیک به 40 تا 50 میلیون تومان گزینه‌های ایرانی خوبی در اختیارتان خواهد بود.

93 دیدگاه
 1. orojali می گوید

  khar bekharid na mashin irani na mashini chini.khar age bekharid motmaen hasti tanha kharjesh kah va yonje hamrah ba ab

 2. سجاد می گوید

  ماشین ایرانی اگه شانست خوب باشه سالمش گیرت بیاد . خوبه ولی ماشین چینی زود دلتو م یزنه

 3. امین می گوید

  مقاله نوشته شده کاملا از سر غرض ورزی بوده و به هیچ عنوان قابل قبول نیست.گ.یی کسی که از خودرو های چینی چیزی نمی داند و حتی یک بار هم سوار بر آنها نشده در این رابطه نظر داده است. جک جی ۵ و آسا و برلیانس خودرو هایی هستند که جواب خود را به رانندگان ایرانی و خودرو سازان داخلی داده اند. این مقاله تلاش بی فرجامی است از سوی مقاله نویس برای خرید خودرو داخلی.

  1. yas می گوید

   دقیقا

  2. لیزر می گوید

   خب عزیزم شما حتما چینی داری دیگه مطمئنم چینی داری حالا حتما دو سال سه سال دیگه شایدم لحظه ای نشستی پشتش ولی بدون ماشینت بعد ۴ سال دیگه نابوده من خودم ایرانی دارم تاحالا ۷ سال کار کرده فقط ۵ بار رفته تعمیرگاه دو بارش تعویض لنت بوده هنوزم که هنوزه ماشینه منو میبرن ولی اگه چینی داشته باشی صاحب اول آخرش خودتی

 4. yas می گوید

  لطفا ماشین های چینی رو با ماشینهای داخلی مقایسه نکنید چینی ها هم کیفیت دارن هم زیبایی دیرتر هم خراب میشه حتی اگه لوازمش گرون هم باشه باز می ارزه

 5. bijan می گوید

  آره منم موافقم ماشینهای چینی بهترند

 6. bijan می گوید

  نمونه اش پراید که از حلبی ساخته شده

  1. نوید می گوید

   از پراید بد تر نیست

  2. ناشناس می گوید

   از پراید بد تر نیست

 7. ashkan می گوید

  sherkate chini ba mashine chini va ghataate chini

  sherkate irani ba mashine iran va ghataate chini

  fekr konam daghigh va mokhtasar tozih dadam 😀

  1. ایمان می گوید

   خوشم اومد تا کالای خودشون هست به کالاهای چینی حرف بد میزنن

 8. مهدی می گوید

  کراس h30 بخرید ماشینه خوبیه

  1. ناشناس می گوید

   خخخخخخخخخخخ

 9. ناشناس می گوید

  ماشین ایرانی آشغالترین در دنیا هستند و تولید آنها خیانت به ملت است

 10. ددا می گوید

  لعنت خدا بر ایران خودرو و سایپا جنایتکارای عصر جدید

 11. خسته از تولیدات بی کیفیت وطنی! می گوید

  با سلام
  دوستان من سالها تجربه خودروهای وطنی رو تا همین چند ماه پیش داشتم، اعم از ۴۰۵ و پرشیا و سمند LX و سمند سورن و ۲۰۶ صندوقدار V8 و….
  بالاخره هر خودرویی فراخور نوع ساختارش حتما دارای مزایا و معایب ذاتی است و حتی خودروهای گرانقیمت نیز از این قاعده مستثنی نیستند…
  از کنار امکانات بینظیر لیفان ۶۲۰ تلنت (در این بازه قیمتی) اعم از سانروف دو حالته و سیستم صوتی عالی بهمراه نویگیشنهای کارآمد و پوشش تمام چرم مقبول و اتو لایت و سواری نرم و فرمانپذیری خوب خودرو و همچنین شتاب و قدرت عالی موتور و ….. نمیشه به سادگی عبور کرد و بزرگنمایی چند ایراد که به نحوی از انحا تمامی خودروها از مشکل مستثنی نیستند ، معقول نیست!
  بنده قریب به ۱۲ سال تجربه ماشینهای فوق الذکر رو داشتم و تنها مورد قابل قبولش ۲۰۶ صندوقدار V8 آریان مدل ۸۶ بود (اونم چون اصل فرانسه بود ، نه مثل تولیدات بعد از سال ۹۰ عزیزان ایرانخودرو!!)، یقینا بقیه مشکلاتشون کمتر از لیفان ۶۲۰ تلنت نبود……
  آخریش هم سمند سورن ELX مدل ۹۲ بود که بعد از یکسال (با تحمل مشکلاتش)، دو ماه طول کشید تا بفروشم!!
  تو این چند ماه که لیفان ۶۲۰ تلنت رو گرفتم اصلا حاضر نیستم دوباره خودروهای عزیزان وطنی بالاخص تولیدات واقعا بی کیفیت و آشغال بعد از سال ۹۰ به بهانه تحریمات رو دوباره تجربه کنم……
  عزیزان دقت داشته باشید که شرکت لیفان فقط کمتر از ۱۵ ساله که رو به خودروسازی آورده و الان لیفان ۸۲۰ در حد اوپتیما تولید میکنه و ایرانخودرو بعد از ۶۰ سال تو کف عوض کردن چراغ و سپرها (و البته اخیرا داشبورد!!) مونده……
  بنده وکیل مدافع آشغالهای چینی هم نیستم ، چراکه تو وطن عزیزمون خودرو زیر صد میلیون تومن یه گاری بیش نیست، ولی متاسفم که من و امثال بنده با انحصار و تحمیل و خسته از محصولات آشغال وطنی، دلزده شده و مجبوریم محصولات رقیب جدید ولی مصمم!! رو که تقریبا در شرایط مساوی ، بهتر هست رو ترجیح بدیم…..

 12. ناشناس می گوید

  خودروی ایرانی یعنی گاری همین…

 13. ناشناس می گوید

  چند وقت پییش رفتم سایپا پراید بخرم رنگ یکی از دراش شره کرده بود لاستیکاش سفارشی مواد کهنه کویر تایر بود ( از جنس دمپایی پاره بیار جوجه ببر) گلگیر با در فاصله زیادی داشت بطوری که انگشت داخلش میرفت ولی گلگیر اونور خوب بود فقط از در ۱سانت بیرون بود تنها چیزی که خوب بود منشی نمایندگی بود ولی اگه تو سایپا آشنا داشته باشی میتونی یه پراید سفارش فلسطین بگیری خوب

 14. آرش می گوید

  بهتره با خرید خودروی چینی از تولید کنندگان این خودروها در ایران(متل کرمان خودرو)حمایت کنیم تا بتونن خدمات پس از فروش و رقابت بهتری توی بازار ایران داشته باشن . همچنین ایران خودرو و سایپا هم خطر از دست دادن بازار رو حس کنند و مجبور بشن کمی بیشتر به مشتری مداری رو بیارن و آشغالاشونو با این قیمت به ایرانیها نفروشن.من با همین انگیزه لیفان ۶۲۰ خریدم اگه همه اینطوری فکر کنن میشه وضع بازار ایران رو بهتر کرد.
  یه سری به نمایندگی های کرمان خودرو بزنید تا تفاوتشو با نمایندگی های ایران خودرو و سایپا ببینید.ممکنه کمبود قطعات داشته باشن ولی واقعا معلومه دارن نهایت تلاششونو میکنن که مشتری راضی با شه.باید حمایت بشن…
  شاید یادتون باشه وقتی ایران خودرو و سایپا حدود ۱۵ سال پیش از محصولات جدیدشون رو نمایی میکردند.هنوز خیلیها میگفتن هیچی پیکان نمیشه….کسایی که بدون هیچ دلیلی الانم دارن همین نظرو راجع به محصولات وطنی در مقابل واردات چینی میدن.

 15. amir می گوید

  حرفت سیار درست هست ولی به نظر من باید موتور سمند رو از جاش بکنن بزارن روی پژو پارس اونوقت تنها ماشین رقابتی ایران مقابل چین همین پرشیا بود مگه نه ؟

 16. محمد می گوید

  تورو خدا کمکم کنید
  بین ۲۰۶ صندوقدار v8 و لیفان. X50 موندم که کدومو بخرم؟
  کمکم کنید بگید کدوم بهتر و کم خرج تر هستش؟

  1. ناشناس می گوید

   اگه قیافت ریزه میزست x50بگیر.من حدود ۹۰کیلو هستم .سوار این ماشین شده احساس خفگی کردم .فرمان رو شکمم بود.سرم میخورد به سقف

  2. پیراسته می گوید

   من ۲۰۶ تبپ ۲ خریدم از لحاظ موتوری راضی نیستم کیفیت فطعات موتوری اصلا مناسب نیست دایم دستم ینده وهرروز مشتری تعمیرگاه مجازشون هستم خودشون هم میگن ماشینای ۲۰۶ بعد از سال نود بیشتر قطعاتش چینی است آن هم چینی بدون کیفیت ..یک با موتور کامل عوض شده باز هم ایراد داره…حالا میگن از یاتاقانش هست باید تعمیر بشه حالا یعنی ماشین صفر خریدم مثلاً…

  3. ناشناس می گوید

   پولاتو جمع کن یه x60 بخر

  4. فدایی می گوید

   سلام دوست عزیزبنده لیفان داشتم شما یه سربزن به نمایندگیه پس از فروشه لیفان خودت متوجه میشید

 17. میمونم سراسبم می گوید

  همه تعصبی صحبت میکنند
  من نتیجه نگرفتم موندم چکار کنم
  ظاهرا اسبمو نگهدارم بهتره

  1. محمد می گوید

   لیفانx59لیفان x50

 18. daryooosh می گوید

  هیچ کس جز خودت نمیتونه کمکت کنه- برای خرید خودروهای چینی و ایرانی چند موضوع را باید در نظر بگیری- ۱- شانس- چون دیده شده مونتاژ ها بی دقت هستند و قطعات معیوب دو باره روی خودروهای صفر میبندن-پس شانس لازمه یک خودروی ایرانی یا چینی معیوب گیرت نیاد- البته ایرانیها بد جور میندازن-حتی رنگ شده پیدا میشه توشون ۲- خواسته های خودت اینکه می خوای جا دار باشه امکانات داشته باشه- قیافش چی باشه- مثلا من کلا با تندر حال نمی کنم حتی اگر کیفیت عالی باشه-خسته کننده هست برام- ۳- اهل فشار اوردن به ماشینی یا هواشو داری- اگر اینجوریه چینی نخر چون خدا نکرده حادثه ای واست پیش بیاد خیلی الاف میشی- کمبود قطعات و تعمیر کار هم هست- اگر خیلی خانوادگی از خودرو استفاده میکنی چینی ها خوبن امکاناتش بدرد بخوره- ۴- اگر افت قیمت خودرو خیلی اذیتت میکنه باز هم چینی نخر مگر چینی دست دوم تر و تمیز که به صرفه هست- ولی دست دوم ایرانیها معمولا داغونن- جیگر ماشین رو در میارن میفروشنش- ۵-اگر دهن بین هستی باز هم چینی نخر تعویض روغن بری از ماشینت ایراد میگیرن- میگن اینم شد ماشین روغنشو باید عوض کنی ۶ – اگر سالی یکی دوبار تعمیرگاه رفتن واست درد سر نداره چینی بخر – ولی واست درستش میکنن ۷- اگر دوست نداری ماشینت ایرادی داشته باشه که هیچ کس نتونه درستش کنه و نفهمه چه ایرادی هست ایرانی نخر . چینی ها ایراداتش درست سرمونه و قابل حل ۸- اگر چینی بخری دیگه خودروی ایرانی نمی تونی سوار بشی- فکر اینده هم بکن ممکنه بودجت زیاد نباشه

 19. ترنم می گوید

  من میخام خودروی چینی بخرم کدوم ازهمش بهتره ممنون میشم اگه کمکم کنید

 20. سعید می گوید

  سلام خدمت همه عزیزان.پیامهاتونو خوندم فقط یه پیامهایی جالب توجه است اونم اینه که طرف پیام نوشته همه ماشینهای ایرانی رو امتحان کردم.داداش مگه تو چندسالته که همه ماشینهارو امتحان کردی؟گیرم۶۰سالته ولی بازم نمیتونی همشو تجربه مگر اینکه بنگاهی باشی فقط ماشین مردم رو یه دور روندی اومدی نظر میدی

  1. ناشناس می گوید

   یه جوری میگی همه ماشین های ایرانی و امتحان کردی انگار همه شون با هم فرق دارن.همه شون یا موتور پژو هستن یا موتور پراید همین دو مدل

  2. محمد علی می گوید

   ربطی به سن نداره داداش خیلیا به هر حال ماشین پدرشون هست یا خودشون یا اینکه به دلیل داشته بودجه کافی ماشینشون زود به زود عوض میکنن من خودم بیست و دو سالمه خیلی از ماشینای ایرانی داشتم ماشینای چینی و ژاپنی هم داشتم و سوار شدم بنابراین ربطی به سن نداره

 21. رضا می گوید

  سلام . من حدود ۲ ساله ال۹۰ دارم و یک سالی ۲۰۶ داشتم . از ال۹۰ بگذریم که واقعا سواریه خوبی داره گیربکس و فرمون و زیر پای نرمی داره اما عین واقعیت خیلی خسته کننده هست هیچ امکاناتی نداره و ظاهر جذابی هم نداره به قول معروف تاکسیه . من چندین بار قصد فروش ال۹۰ و خرید یک ماشین چینی مثل لیفان ۶۲۰ تلنت یا ام وی ام۵۳۰ یا ۵۵۰ رو دارم پشت فرمون هر دوی اینها هم نشستم باید اعتراف کنم با این رنج قیمت واقعا چینی ها عالی هستند زیر پای خیلی نرم و راحت و شتاب عالی تازه صفرشو راحت میتونی با هر شرایطی بخری . خودروهای چینی هر سال از سال قبل بهتر میشن و نقاط ضعفشونو میگیرن ولی در خودرو های ایرانی برعکسه قدیمیها عالی بودند و جدیدها افتضاح . به نظر بنده خودرو های چینی از هر نظر بهتر هستند .مخصوصا اگر دسته دوم تمیزشو بخری که افت قیمتشو کرده باشه عالیه .

 22. ناشناس می گوید

  کاش مردم ایران حقوق کارکنان این دو شرکت وطنی …. را پدهند تا….

  1. دانیال می گوید

   هفته ای ۳۰۰ کشته تو تصادفات داریم کارشناس آورده بودند تلویزیون میگفت اگر ایران خودرو و سایپارو ببندند و بار مالی این خسارتو حذف کنند میشه از پولش حقوق همه کارکنانشونو داد و ماشین با قیمت ارزون و کیفیت بالا جایگزین کرد.

 23. محمد می گوید

  واقعا منطقیه که هشتاد ملیون ایرانی به خاطر کارگر دوتا کارخونه اینهمه کشته بشن؟؟
  وجدانن؟؟ شمایی که دم از شرف و انسانیت و وطن پرستی میزنی این انصافه؟

  یعنی من دوست دارم هموطنم بی کار بشه؟ واقعا هیشکی نمیخواد نون کسیو ببره اونم هم وطنشو
  ولی دوست ندارم خودم و خانوادم به خاطر ماشین بی کیفیت از بین برن..این حقم نیست؟
  به خدا همه میدونیم خودروی چینی دردسر داره ولی باور کنید هر ماشینی دردسر خودشو داره نمیشه بگی اون ماشین هیچیش نمیشه..از قدیم گفتن اب و اتیشه

  پس چکار کنم؟ حداقل ماشین چینی یکم بهتر از محصولات داخله

  من نمیگم کارخونه ها رو ببندن من میگم چنتا رشته دانشگاهی مطرح بشه چنتا متخصص بیاد از شرکت های معتبر همین کارگرا کار کنن نیروهای متخصصمون اموزش ببینن ماشین ایرانی با کیفیت جهانی عرضه کنیم نه اینکه فقط قیمتش جهانی باشه

  منم میگم انصاف نیست کارگرا بیکار شن ولی خدا میدونه انصاف نیست منو خانوادم جونمون و وقتمون و عمرمونم پای ماشین تلف بشه
  آخه نمیشه نداشت ماشین نیازه هر خانواده ایه هرکیم نداره خدا بهش بده
  امیدوارم با تدبیر افراد صاحب قدرت مشکل حل بشه تا همه خوشحال بشن

 24. Milad می گوید

  سلام.
  ماشین ایرانی و چین چه فرقی با هم دارن؟!
  ماشین چینی قطعاتش چینیه. ماشین ایرانی هم قطعاتشون چینیه.
  بنظرم بیایید فرار کنیم از این کشور:((

  1. پیراسته می گوید

   متاسفانه لا یمکن الفرار …

 25. پیراسته می گوید

  فقط افزایش قیمت ، فقط افزایش قیمت …کیفیت صفر …چند ماه قبل همزمان با فروش قسطی خودروی پژو ۲۰۶ یکدستگاه از این خودروی آشغال را خریداری نمودم قبل از کیلومتر سه هزار کارکرد با سر وصدای موتور به تعمیرگاه مجازشان مراجعه وکارشناسان مربوطه رای به ایراد کلی موتور وتعویض کامل موتور صادر کردند بعذ از هفده روز ماشین تعمیر شده را تحویل گرفتم هنوز یک هفته نگذشته سروصدای موتور تازه تعویض شده درآمداینبار رای به تعویض سرسیلندر ویاتاقانها داده شد با شکایتی که به امور بازرسی ایران خودرو داشتم منتظر تصمیم هیئت بازرسی هستم …از شما ایرانی غیور تقاضا دارم در صورت تصمیم بر خرید خودرو ی ایرانی مراتب فوق را در نظر گرفته تا مانند من بیچاره متضرر نشوید..

 26. مهدی می گوید

  بخدا موندم از دست این ظلم چکار کنم بس که پیش خدا التماس کردم فک کنم کافر شدم خدا هم نمیتونه این ظلم رو نابود کنه

 27. حميد می گوید

  الان خودروهاى وارداتى از جک لیفان ام جى گرفته تا ریو و سراتو و فلوئنس و هیوندا بازه قیمتى ٨٠ تا ١۴٠ میلیون دارند براى قیمت ١٠٠ میلیون چه خودرویی پیشنهاد میدهید که ١٠ سال بدون دردسر کار کند نظرتان روى لیفان ٨٢٠ چیست

 28. سام می گوید

  یه چیز میگم شاید باورتون نشه ۲۰۶تیپ ۵تازه چندروز دیگه ۱سال و نیم میشه موتور اوردم پایین الان تو‌میکانیکیم ۳۰۰۰تا هم راه رفتم .بعد میگن خودرو ایرانی و از این مزخرفا

 29. رضا می گوید

  هردوتاش که چینیه!فقط او ن پژو ساخت فرانسه را ایران با قطعات کامل چینی مونتاژ میکنه خیلیم راحت گول میخوریم

 30. اشکان می گوید

  من معتقدم از شرکتهایی مانند کرمان موتور که خودروهای چینی اما بروز رو تولید میکنند حمایت کنیم همه حمایت از تولید کننده داخلی هست و هم ماشین باکیفیت میسازند و ظاهر خودرو و اپشنهاش بروز هست .نه مثل ایران خودرو و سایپا که ۲۰ سال همون خودروها با همون ظاهر رو دارند تولید میکنند اگر قصد تولید خودروی جدید داشته باشند ابروی صنعت خودرو سازی رو میبرند خیلی دوست دارم قیافه طراحان داخلی رو ببینم اخه این همه بی سلیقگی؟؟؟!!!! خودروی داخلی نه کیفیت داره نه ظاهر. برای چی تولید میشه؟؟؟

 31. شایان می گوید

  ماشین فقط دوو ریسر عالیه

 32. ناشناس می گوید

  سلام دوستان من میخام ایکس ٢٢بخرم

 33. ناشناس می گوید

  سلام به همه من یه ام وی ام ۵۳۰ گرفتم الان ۵ ماه قبلشم لیفان ۶۲۰ داشتم. کاری به ماشینای داخلی ندارم ولی تعجب میکنم از دوستانی که راجع به ماشینای چینی اینجوری نظر میدن که احتمالا اصلا تا حالا این ماشینهارو نداشتن حتی سوارم نشدن.اخه برادرای من این اشغالا شدن ماشین ۵۳۰ از روز اول کمکش صدا میداد الان ۵ ماهه نمایندگی میگه کمکش نیست خودت تهیه کن یا شمعش اشغاله میگن النترایی بگیر. اقا به خدا پول تو جوب ریختن یا لیفانه ۱ ماه نبود صفر گرفنتم صفه کلاجش تموم کرد.شاید تو تهران خدمات داشته باشه ولی کل ایران چی.

  1. دشمن سوء استفاده از انحصار خودرو می گوید

   تو که راست میگه ولی لعنت به ادم دروغگو و عوام فریب حالا خدا میدونه یا جهل و تعصب بی مورده یا منفعت شخصی اگه از چینی راضی نبودی پس باید پخمه تشریف داشته باشین که دوباره این حماقت رو تکرار کردین

 34. نشناس می گوید

  خب وقتی ماشین قبلیت اینجوری بود لیفان رو میگم چرا باز رفتی ی ماشین چینی دیگه گرفتی

 35. moein می گوید

  با این وضعیت در حال حاضر خرید خودروی ایرانی گزینه برتره

 36. پوریا می گوید

  خودرو فقط خودروی چینی برای هر سلیقه ای بخایی خودرو موجود هست نه ماشینای ایرانی که فقط یک مدلو تا بیست سال میفروشن

 37. ناشناس می گوید

  سلام من یک خودرو چینی خریدم واقعا راضی هستم ولکس قبلا ۴۰۵ داشتم ۲۰۶ داشتم اشغال هستن همشو خشک خریدم فقط ماشین چینی

 38. محسن می گوید

  با بودجه ۲۰ تا ۸۰ فقط یک گزینه تاکییدا یکی ۲۰۶ و بس البته فقط هاچ بک

 39. ناشناس می گوید

  به نظر من چینی بهتره چون تیپ جوان پسنداه تری نسبت به وطنی داره

 40. اینطوریه شکسپیر می گوید

  به نظر من ایرانی بهتر است عموی من ماشین چینی داره بعد دو سال داره دنبال خریدار واسش میگرده ولی ما ماشین ایرانی داریم بعد ۷سال هنوز حاضر نیستیم بفروشیمش برامونم عین ۷سالو عالی کار کرده

 41. محمود می گوید

  خدا لعنت کنه مسئولین رو که به بهانه حمایت از تولید داخل، ماشین های بی کیفیت داخلی رو با قیمت ظالمانه به مردم تحمیل می کنند.
  لعنت بر ایران خودرو و سایپا

 42. aghilltohidi98@gmail.com می گوید

  با سلام به تمامی دوستان.یه خودرو ام وی ام ۳۱۵ دارم حدود یک سال میشه.ن طرفدار چینیم ن طرفدار خودرو ایرانی.ولی یه چیز حدود دو روز پیش تصادف کردم با سرعت ۱۳۰ تا خوردم به بتن یک سکوی کارواشی.ماشین داغون شد.ولی خدارو شکر با اون تصادف و سرعت شدید یک خراش هم بهم وارد نشد حالا خودتون قضاوت کنید.چرا کسایی این ماشین های چینیو دارن راضین ولی میای میری اینترنت واز کسای دیگه میپرسی میگن ماشین چینی اشغاله.فقط موندم دلیلش چیه.بعد هم هی میگن قدرت موتور نداره موتورش ضعیفه.ولی اشتباه میگن هم شتابشون خوبه هم سرعتشون از تمام ماشینهای ایرانی بیشتره.حالا قضاوت با خودتون.به نظر من هر چقد هم قطعاتش پیدا نشه و افت قیمت کنه باز هم می ارزه چون جان ادم رو با پول نمیشه درست کرد.

 43. ناشناس می گوید

  سلام .آفرین به اونی که از تولیدات کرمان موتور حمایت می‌کنه و ماشین چینی میخره حداقل با اینکار در ایران خودرو و سایپا تخته میشه که اینقدر ماشینه بی کیفیت نفرستند تو بازار که قاتل جون مردم بشه آخه این پراید و پژو۴۰۵وپارس وتیبا و..چیه تولید میکنید تا کی میخواین اینا رو تولید کنید صد مدل پراید تولید شده فقط چراغها و سپرها شو تعغیر میدن

  1. ناشناس می گوید

   قشنگ معلومه کارمند کرمان موتوری

   1. مم می گوید

    واقعا معلومه تو کرمان موتور کار میکنه. موفق باشی برادر

 44. محمودی می گوید

  دوستان…اگه مشکل قطعات نبود هیچکس سراغ خودروهای داخلی نمیرفت. من پارس دارم ومیخوام یه خودرو بخرم که برای تامین قطعاتش نخوام تمام شهر روبگردم و دست خالی برگردم چون بدترین ضدحال گشتن دنبال قطعات است…بنابراین بااینکه ماشینهای چینی از نظرامکانات و زیبایی خیلی از خودروهای داخلی سرترند ولی مجبورم به خودروهای داخلی قانع بام

 45. علی می گوید

  اشغالهای سایپا روانداختن تو جونمون

 46. متفکر می گوید

  اشغال های سایپا رواندختن تو جونمون

 47. ناشناس می گوید

  سلام من پژو اس ال ایکس ۴۰۵ TU5 دارم همه چیزش خوبه ولی ازرخ قدیمی وطرح بسیارقدیمیش خسته شدم کارخونه های داخلی ته هنرشون عوض کردن چراغه اینامیتونن طرح جدیدبیارن ولی بیشتربه فکرجیب خودشونن وهیچوقت به فکرملت نبودن ونخواهندبود

 48. ایرانی می گوید

  من با تمام وجود از دولت چین و شرکتهاشون متنفرم که با حقوق بسیار اندک (درحد یک دلار در روز) از مردم بدبختشون کار میکشن و همین باعث میشه که قیمت محصولاتشون پایین بیاد. اما ایران خودرو و سایپا از چینی ها هم نامردترند و یه آشغال به تمام معنا رو به مشتریهاشون میدن. من الآن یه پرشیا دارم. موتورش صدای تراکتور میده. خیلی استفاده نمیکنم وگرنه باید زندگیمو میذاشتم روش. فعلا پول تو دست و بالم نیست، ولی اگه بفروشمش مجبورم علیرغم تنفرم از چین، ماشین چینی بخرم که فقط تو دهن ایران خودرو و سایپا زده باشم

 49. اکبر می گوید

  سلام، چه فرقى میکنه، نود درصد قطعات ماشین هاى تولید داخل چینى هستند، چینى ها اول ضعیف ظاهر شدند ولى الان بهتر هستند، مخصوصا تولیدات کرمان خودرو ، با این وضعیت اگر شرکت هاى داخلى فعال نبا شند ،مانند بسیارى از کشورهاى ضعیف بازار چینى اول خواهد بود. بیشتر تبلیغ وبدگویى از ماشین چینى ،سیاستى است براى حفظ تولیدات داخلى

 50. ناشناس می گوید

  ماشین ایرانی بهتره
  ۱ تولید ملی کارگر ایرانی میخوره بهتر ازاینکه کارگر چینی بخوره
  ۲عمو ی من داشت بد نبود
  ۳ مزایاش اینه ۱زیبا بودن. ۲ موتور پرقدرت ولی لیفان۱۸۰۰بهتره
  ۴معایبش اینه ۲بدنش پس از مدتی لش میشه. ۲ پر مصرفه

  همین

  پایان

 51. J5 می گوید

  چینی دارم خیلی عالیه از سال نود چینی دارم تازه ماشین خر من هست نه من خر ماشین خدایی قابل مقایسه با محصول ایرانی نیست فقط تبلیغات منفی زیاد می کنند کسانی که زیر نفع خودروهای ایرانی هستند

 52. طاهری می گوید

  سلام کسی از ماشین پروتون جن اطلاعاتی داره ماشین خوبی هست؟

 53. منتقد می گوید

  مقاله نویس یه سوپاپ اطمینان واسه شرکتهای خودرو سازی ایرانی که سعی دارن کیفیت خودروهای بی مصرف و از رده خارج و بی کیفیت ایرانی خوب جلوه بده

 54. ایمان اعتمادی زاده می گوید

  فقط پارس

 55. ناشناس می گوید

  تراکتور هم زورش زیاد است

 56. متین می گوید

  واقعا که خجالت بکشید آخه چینی ها دیگه فاصله شون خیلی با کره ای ها کم شده ولی ماهنوز پراید تولید میکنیم و میگیم سایپا مطمئن من خودم ماشین چینی ندارم و دفاع هم نمیکنم حقو میگم این بررسی فقط از غریضه شخصی بود کاملا مشخصه درضمن این خوبه که کالای ایرانی بخریم ولی ایرانی خوب نه پراید آشغال….که کالای داخلی خوب هم الحمدالله نداریم پس چینی بخر حداقل لذت سواریشو ببری

 57. farhad می گوید

  با سلام
  بنده میخواستم یه ماشین بگیرم خواستم بپرسم ال ۹۰ سال ۹۵ بخرم بهتر است یا پارس تندر ۹۵ یا ۲۰۷ سال ۹۰ به قبل
  با در نظر داشتن اینکه برای من استهلاک مهمتر از قیافه است
  و فرق بین ال ۹۰ و پارس تندر بغیر از ظاهر چیست?
  با تشکر

  1. نيما می گوید

   هیچی نخر ایرانی نخر جم کن حک بخر یا لیفان یا ایکس سی شه انتخاب من جک پشیمون نمیشی

 58. محمد می گوید

  سلام من میخواهم ماشین بخرم سمند ال ایکس بهتر یا دانگ فنگ
  لطفا سریع بگید

 59. نيما می گوید

  من حک اس ۵داشتم قبلا پرشیا پراید دویست و هفت دویست و شک داشتم خام بر سر اون مسائی مه درع میگن و حتی وقتی ١بارم سوار نشدن الکی نظر میدن گل من حک من زمانیا رو خورد لا اون شتاب و توربو آش بدبختا من الان ١سال و نیم حک دارم ٢بار فقط تعمیرش کردم یکی برا اینکه به احمق إیرانی خرابش کرده بود برده بودمش برا اینکه هشدار سرعت قطع کنه زر ضم الان ٣سال هم هست مع لیفان ۶٢٠یکی داره عالی هشت نسبت به اشغال. خودرو ١٠٠میلیون پول یده هالش رو ببر

 60. نيما می گوید

  در زم من بی وای دی هم داشتن یکی آشنا سوزان خیلی مشیم عالی هست مسائی مه میخوان ماشین بخرن چینییییییییییی باور کنید قول میدم پشیمان نمیشید

 61. نيما می گوید

  من تا الان پرشیا پراید دویست شوش داشتم الان حک اس ۵دارم ۴سال دارم هنوز نو هست خیلی راضی هستم فقط دو بار بردمش تعمیر یکی برا سرویس سکی هم یکی خرابش کرده بود در ظم لیفان ۶٢٠و بی وأی دی هم خیای سوار میشم لیفان الان ۴سال یکی آشنا داره عالی.هست لیفان ۶٠ملیون اگه گمرک أینا نگیرن میشه ٣٠.٢٠میلیون حالا ببین پراید حلب بهتره یا لیفان تصادف أین ماشین ها هم ببینید بی وأی دی هم مه گفتم سوار شدم و دیدم عالییییییییییییی دوستان قدرت موتور لیفان مثل پارس هست هرچی پول بدّی همون قد میخوری الان جک گشتاور ۲۵۶نیوتون بی وأی زی هم اولش خوب نیست ولی بعد خیلی حوب میشه دوستان چینی عالی به حلب خودرو گوش نکنید إز اسمش هشت .اراق خودرو .حلب خودرو

 62. روزبه می گوید

  از وقتی خودروی چینی خریدم فهمیدم خیلی بهتر از خودروهای وطنیه
  قبل از این ۴ بار خودروی صفر وطنی خریده بودم
  البته انصافا تنها خودروی ساخت ایران که ارزش خرید داره همون دنا ( همه مدل هاش) هستش ، آخرین خودروی داخلی که خریدم و هنوز دلم نیومده بفروشمش همین دناست
  اما بطور کلی خودروهای چینی از هر نظر سرتر از خودروهای تولید ایران هستن

  1. saeed moghaddam می گوید

   منم دنا دارم. میخوام بفروشم جک اس ۵ بخرم. ولی خداییش دلم نمیاد دنا و بفروشم. دوساله دارم. عااااالیه. اصلا اذیتم نکرد. تو رنج قیمتی و توی این داخلیا هیچ کدوم به گردش هم نمی سن. ولی چه کنم که دلم میخواد یه اتو سوار شم. از دنده خسته شدم. و الا به هیچ وجه نمیفروختمش

 63. سینا می گوید

  به نظر من چینی ها خیلی بهتر از خودرو های داخلی هستند.

 64. حمید می گوید

  من تا به حال پراید ۱۴۱ ،پژو ۴۰۵ و پژو ۲۰۶ داشتم ، پراید هزینه نگهداریش پائینه ولی بدرد مسافرت و جاده نمیخوره ، پژو ۴۰۵ رو که صفر خریدم البته مدل ۹۱ بود ،صدای تراکتور میداد و صبح ها که میخواستم برم سر کار همسایه ها رو بیدار می‌کرد بعدشم دچار روغن ریزی شد بعد دیسک و صفحه مشکل پیدا کرد بعد از اون مدتها بوی بنزین میپیچید تو اتاق چند بار بردمش ایران‌خودرو باک و پمپ و حباب گیره و … رو بررسی و تعویض کردن و مشکل هیچگاه حل نشد بعد از اون ۲۰۶ تیپ ۵ صفر گرفتم زیر ۱۰ هزار تا تسمه تایم رد کرد و موتور داغون شد ، بعد از اون مشکلی که دارشت وقتی ترمز سفت می‌گرفتم برف پاکن عقب شروع به کار میکرد و با زدن دکمه ی فلاشر قطع میشد و کلا مشکل کولر و رادیاتورش رو دیگه حوصله نداشتم پیگیری کنم ، حالا چند روزیه میخوام یه جک اس ۵ صفر بخرم .( عجب گیری افتادیم به خدا ) همیشه به این موضوع که چی بخرم که همه چیزش خوب باشه و به بودجه ی من بخوره فکر میکنم و به جایی نمیرسم ،

 65. حسین می گوید

  سلام دوستان من الان چهار ساله ام وی ام ۵۳۰ دارم خدایش راضی هستم درست نیس از ماشین چینی حمایت کنم اما واقع بین باشی الان ماشینهای داخلی بجای بالا بردن کیفیت برعکس عمل میکنن وقعطات همشون چینی هست با اون پولی که میخواین ماشین داخلی برخین چینی بهتره البته چون دارمش میگم

 66. محمدطاهاحیدری می گوید

  ماشین ایرانی خوبه اگر ایراد نداشته باشه اگه ایراد داشته باشه بیشتر ماشین چینی خوبه

 67. محمدطاهاحیدری می گوید

  ماشین چینی خوبه اگه ایراد نداشته باشه

 68. ناشناس می گوید

  چینی ها خدمات ندارنص

 69. مهران می گوید

  واقعا راست میگن ماشین باکیفیت فقط مدل زیر ۹۰ برای سالم پیدا شرف داره به صفر ۴۰۵ مدل ۹۷ دارم ۲ سال پیش خریدم همش تعمیرگاه پارس مدل ۸۸ داشتم عروسک عالی خیلی خیلی اشتباه کردم فروختم پشیمون شدید

 70. ناشناس می گوید

  من جک شاسی داشتم صفر کیلومتر یکم پرگاز میرفتی تو جاده واقعا متورش کپ میکرد و ماشین خاموش میشد و زیبایش هم تا چهارسال هس بعد ۴ سال واقعا تبدیل به پلاستک کهنه و حلبی میشه ایرانیش هم که همه میدونن اشغال با قیمت گزاف ولی ایرانی رو با کیفیت قدیم تولید کنن و یکم خیانت و دزدی رو کم کنن و دستی به سر صورتش بکشن از چینی های خوش ظاهر بدباطن بهتره البته ایرانیاش هم بدظاهر و بد باطنه

 71. مازیار می گوید

  به نظرم پژو پارس ماشین خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی
  بده چون ما خودمون پژو پارس داریم ماهی ۴ میلیون خرج می دیم!ولی پسر خاله ام لیفان دارن اصلاً خرج ندادن اصلا اصلا اصلا اصلا اصلا و اینکه پژو پارس نخرید
  از من به شما نصیحت و وصیت از ما گفتن بود.

 72. p.d می گوید

  داداش من لیفان ایکس ۶۰ دارم و الان ۹ ساله داره کار میکنه تعمیر به خودش ندیده

 73. میگ‌میگ می گوید

  صد در صد چینی بهتره شک نکنید ایران هیچ پوخی نیس چ برسه به خودروهاش درضمن الان همین سایپا و ایران خودرو و همچنین موتورسیکلت هوندا هارو داره چین قطعاتشو میزنه اینام فقط سرهم میکنن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.