10 راهکار عملی و ساده برای کاهش مصرف سوخت خودرو

امروزه یکی از مهم‌ترین فاکتورهای خرید خودرو برای صاحبان آن‌ها،مسئله میزان مصرف سوخت یا در اصطلاح به‌صرفه بودن آن خودرو برای مشتری است.البته شما در این مورد حتماً نیازی به سوارشدن داخل یک خودروی برقی یا هیبرید را نداشته و می‌توانید با انجام دادن یک سری کارها، مصرف سوخت خودروی خود را به مقدار قابل‌توجهی پایین بیاورید.

قیمت سوخت به خاطر تنش‌های به وجود آمده در سطح اقتصاد جهانی،هم در کشوری مانند ایالات‌متحده و هم در کشورهای دیگر روبه افزایش است.این مسئله کشور ایران را نیز در بر خواهد گرفت و با توجه به مصرف بالای بنزین در ایران، احتمال بالا رفتن قیمت این سوخت دور از انتظار نیست. به همین خاطر فدراسیون حمایت از مشتری آمریکا، اقداماتی را که باعث کاهش مصرف سوخت در خودروها شده را بررسی کرده و بر اساس قیمت 2.86 دلار در هر گالن (حدود 3.78 لیتر)،میزان صرفه‌جویی سوخت را اعلام کرده است.

بر اساس اعلام این فدراسیون،رانندگان خودروها می‌توانند با رعایت این نکات تا 13 درصد در مصرف سوخت خود صرفه‌جویی نمایند.

10.سرپوش باک بنزین خود را بررسی کنید

میزان صرفه‌جویی: 2 سنت (هر 100 سنت برابر یک دلار است) در هر 3.78 لیتر

طبق تخمین‌ها، 17 درصد از رانندگان، با خودروهایی با درپوش باک شکسته شده یا خراب رانندگی می‌کنند.مسئله‌ای که منجر به کاهش میزان کیلومتر طی شده با یک‌بار سوخت کامل شده و همچنین افزایش آلایندگی را به دنبال خواهد داشت.

9.به متعادل بودن خودرو و فرمان توجه ویژه داشته باشید

میزان صرفه‌جویی: 28 سنت در یک 3.78 لیتر

رانندگی در جاده‌هایی با دست‌اندازهای فراوان مخصوصاً در طول فصل زمستان که به دلیل آب‌گرفتگی شاید از دید راننده دور بمانند، می‌تواند با برهم زدن تراز بودن فرمان خودرو، نه‌تنها باعث فرسودگی زودهنگام تایرهای خودرو شود، بلکه می‌تواند به موتور خودرو فشار آورده و آن را وادار به سخت‌تر کار کردن نماید. مسئله‌ای که موجب افزایش زیاد مصرف سوخت و کاهش کیلومتر طی شده تا مقدار 10 درصد شود.

  1. به تایرهای خودرو توجه ویژه داشته باشید

میزان صرفه‌جویی: 8 سنت در هر 3.78 لیتر

بر اساس منابع آماری، 25 درصد از خودروهای جاده‌ای، با تنظیم باد نادرست و غیراصولی رانندگی شده که این مورد منجر به افزایش مصرف سوخت، تعادل کمتر خودرو و درنهایت کاهش توان موتور می‌شود. تایرهای خودرو باید بر اساس اعداد ارائه‌شده توسط سازنده خودرو و با استفاده از فشارسنج (که خودتان هم می‌توانید آن را تهیه کنید) تنظیم شوند تا بهترین عملکرد را به خودرو منتقل کنند.

  1. روغن‌موتور متناسب با خودروی‌تان را انتخاب کنید

میزان صرفه‌جویی: 5 سنت در هر 3.78 لیتر

چه شما خودتان قصد تعویض روغن‌موتور را داشته و یا آن را به مغازه‌های تعویض‌روغنی می‌برید، باید این نکته را به خاطر داشته باشید که مهم‌ترین مسئله در این مورد، انتخاب بهترین روغن‌موتور بر اساس ویسکوزیته (همان غلظت روغن) است. غلظتی که سازنده خودرو آن را برای موتور خودرو، پیشنهاد داده است. 6.به تعمیرات موتوری توجه کنید

میزان صرفه‌جویی:11 سنت در هر 3.78 لیتر

اگر موتور خودروی شما در اصطلاح نیاز به ویزیت دکتر داشته و یا به‌صورت خاص، این خودرو در تست آلایندگی نیز نتوانسته عملکرد خوبی را از خود نشان دهد، به‌احتمال خیلی زیاد تا 4 درصد از مسافت طی شده آن کم خواهد شد.

  1. بار اضافی با خودروی‌تان حمل نکنید

میزان صرفه‌جویی: 6 سنت در هر 3.78 لیتر

همان‌طوری که ممکن است هر مهندس خودرویی به شما بگوید، کمتر کردن وسیله‌های غیرضروری در خودرو و درنتیجه آن کاهش وزن خودرو می‌تواند راحت‌ترین روش برای افزایش بهره‌وری مصرف سوخت باشد. به‌احتمال‌زیاد مهم‌ترین مکان نگهداری این وزن اضافه در خودرو، صندوق‌عقب آن بوده به‌طوری‌که حمل وزن اضافی حدود 45 کیلوگرم می‌تواند 1 تا 2 درصد از انرژی مصرفی در خودرو را افزایش دهد.

  1. موتور خودرو را در حالت بیکاری، خاموش‌کنید

میزان صرفه‌جویی: برای هر 2 دقیقه‌ای که خودرو را از حالت بیکاری درمی‌آورید برابر 2 سنت در هر 3.78 لیتر

یکی از بهترین روش‌های کاهش مصرف سوخت برای رانندگان خاموش کردن موتور خودرو در حالتی است که خودروی شما بیش از 30 ثانیه پشت چراغ‌قرمز یا هر جای دیگر متوقف‌شده است. دلیل آن نیز این است که یک خودروی ایستا، مصرف سوخت لیتر در صفرکیلومتر کارکرده و به همین خاطر است که خودروهای امروزی با سیستم‌های Stop/Start که به‌صورت خودکار این کار را انجام می‌دهند عرضه می‌شوند. همچنین این باور که خودروی شما در هر فصلی از سال نیاز به گرم شدن اولیه دارد اشتباه بوده و تنها باعث هدر رفت انرژی و توان موتور می‌شود.

  1. پای چپتان را در هنگام رانندگی از روی پدال ترمز بردارید

میزان صرفه‌جویی: 99 سنت در هر 3.78 لیتر

شاید اشخاصی باشند که برحسب عادت یا ترس، پای چپ خود را در هنگام رانندگی مقداری روی پدال ترمز فشار دهند. این کار به‌شدت مضر برای خودرو، نه‌تنها می‌تواند در درازمدت پدال خودروی شما و سیستم‌های متعلقه‌اش را خراب کند بلکه می‌تواند میزان مسافت طی شده خودرو با یک باک را تا مقدار بسیار زیاد 35 درصد کاهش دهد. پس سعی کنید پای چپتان را روی کف خودرو جایی که باید باشد قرار دهید.

  1. با سرعت کمتری برانید

میزان صرفه‌جویی: 20 سنت در هر 3.78 لیتر

شکی نیست که هیچ‌کسی تمایلی به رانندگی با سرعت حلزونی در بزرگراه‌ها و خیابان‌هایی که می‌توان با سرعت بیشتری حرکت کرد، ندارد. شما می‌توانید با کاهش 8 کیلومتری سرعت خودرو مثلاً از 112 کیلومتر بر ساعت به 104 کیلومتر بر ساعت تا 7 درصد در مصرف سوخت خودروی‌تان صرفه‌جویی کنید.

  1. یکنواخت‌تر رانندگی کنید

میزان صرفه‌جویی: 54 سنت در هر 3.78 لیتر

جای تعجبی نیست که هرکسی دوست دارد با خودروی خود سرعت 0 تا 100 کیلومتر بر ساعت را در سریع‌ترین زمان ممکن براند تا قدرت خودروی خود را آزمایش کند. اما این کار به دلیل نیاز به گرفتن ترمزهای مکرر و همچنین دوباره فشار دادن پدال گاز می‌تواند توان بسیار زیادی را از موتور خودروی شما بگیرد. پس تا جای ممکن، با خودروی خود دوستانه و با آرامش رفتار کنید.

 

منبع Motor 1

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.