فروش رنو فرانسه به ایران کماکان در مدار کاهش!

پس از خروج آمریکا از برجام، بسیاری از شرکت‌های خارجی نیز یک به یک از ایران خارج شدند و بسیاری از صنایع کشور دچار مشکل شد که از جمله صنایع تاثیر پذیر از این اتفاق، صنعت خودروسازی کشورمان بود که با خروج پژوسیتروئن و هیوندای عملا ضربه سنگینی خورد و همه امید این صنعت به ادامه حضور رنو فرانسه بود که آن هم نقش بر آب شد و حالا فروش این برند در ایران به نصف رسیده است!

به گزارش چرخان، گروه خودروسازی رنو فرانسه برخلاف قولی که دوماه پیش داده بود از صنعت خودروسازی ایران خارج شد و عملا تنها باقیمانده معتبر بین‌المللی در ایران نیز بازار خودروی ایران را برای چینی‌ها آزاد گذاشت ولی این در حالی است که این خروج برای رنو پرخرج بوده و ضرر سنگینی را به این شرکت تحمیل کرده است.

رنو فرانسهاین شرکت خودروساز فرانسوی در آخرین گزارش خود اعلام کرده است که در ششمین ماه میلادی سال جاری تنها توانسته 5581 دستگاه خودرو را روانه بازار ایران کند و این در حالیست که در ماه قبل چیزی در حدود دو برابر این تعداد، صادرات رنو به ایران بوده است.

واردات ایران از محصولات فرانسه در ماه ژوئن چیزی در حدود 12048 دستگاه خودرو بوده است که بیشتر از دو برابر واردات در ماه بعدی آن است که نشان دهنده همان اتفاقی است که پژو و هیوندای دو ماه قبل آن را تجربه کرده و حالا رنو فرانسه نیز اندک اندک به سمت صفر شدن صادراتش پیش می‌رود و توقف تولید تندر 90 نیز از جمله نشانه‌هایی است که به نظر می‌رسد قول مدیرعامل رنو برای ادامه حضور در ایران صرفا حرفی بدون پشتوانه است که امکان عملی شدن ندارد.

رنو اسپیس

البته مدیران این شرکت فرانسوی اعلام کرده‌اند که به هر ترتیبی که شده اندک حضوری را در بازار ایران خواهند داشت تا بتوانند در سال‌های آتی و با احتمال توقف تحریم‌ها علیه ایران به بازار ایران بازگردند و فعالیشان را از سر بگیرند ولی آیا ایران تجربه قبلی خود را تکرار خواهد کرد؟

طبق آمار منتشر شده از مجموع صادرات رنو فرانسه به ایران، صادرات بیش از 61 هزار دستگاه خودرو در 6 ماهه سال 2018 نشان دهنده کاهش 10 درصدی این موضوع است که قطعا مجموع این رقم نسبت به مجموع واردات سال 2017 افت فاحشی را خواهد داشت چرا که در سال گذشته و در مدت مشابه چیزی در حدود 69 هزار دستگاه از محصولات رنو فرانسه به ایران وارد شده است.

کاهش فروش رنو در سال جدید در حالی رخ می‌دهد که در سال 2017 چیزی در حدود 160 هزار دستگاه از محصولات این شرکت وارد کشورمان شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.