ابرخودروهایی که حتی قبل از معرفی ،پیش فروش شدند!

شرکت‌های خودروسازی مختلف، ابرخودروهای خوش‌چهره و جذاب خود را با تعداد محدود و برای مشتریان خاص در سراسر دنیا تولید می‌کنند. خودروهایی که غیرازآن مشتریان خاص، افراد دیگر حتی نمی‌توانند فکر خریدن آن، پس از رونمایی را داشته باشند. به دلیل اینکه این ابرخودروها، قبل از اینکه حتی رونمایی شوند، به‌صورت کامل به فروش رفته و اثری از آن‌ها باقی نمی‌ماند.

شکی نیست که شرکت‌های به‌اصطلاح های تک خودروسازی، این ابرخودروها را برای بالا بردن وجهه برند خود و هدیه دادن یک محصول بسیار عالی و قدرتمند به مشتریان وفادارشان تولید می‌کنند.

ما در این نوشتار قصد نداریم تمامی ابرخودروهای تولید محدود شرکت‌ها را معرفی کنیم بلکه هدف ما معرفی آن هایی است که قبل از رونمایی، به‌صورت کامل به فروش رفتند.

ابتدا با استون مارتین والکری و مرسدس بنز Project One، به‌عنوان نمونه‌های برتر این فهرست اشاره می‌کنیم. از این مرسدس بنز جذاب،250 عدد و از استون مارتین والکری نیز تنها 150 عدد تولید خواهد شد. ابرخودروهایی که به دلیل استفاده از فن‌آوری‌های مدرن، طراحی استثنائی و شاخصه‌های منحصربه‌فرد دیگر خود، چندین میلیون دلار قیمت‌گذاری شده‌اند.

باوجوداینکه این دو خودرو هنوز به‌صورت رسمی رونمایی نشده‌اند، تمامی 400 دستگاه از این دو خودرو، به‌صورت کامل پیش‌فروش شده‌اند. حتی تعدادی از مشتریان، خودروهای پیش‌فروش خود را برای فروش گذاشته‌اند. برای مثال، مرسدس Project One که 2.63 میلیون دلار از طرف مرسدس قیمت‌گذاری شده، 5.23 میلیون دلار برای فروش گذاشته‌شده است. با حتی آگهی فروش والکری باقیمت بسیار زیاد 13 میلیون دلار که در توئیتر قرار داده‌شده است.

البته تعدادی از خودروسازان، مشتریان خود را با امضای قراردادی مجبور می‌کنند که خودروی خریداری‌شده خود را تا مدت‌زمان مشخصی، به فروش نرسانند. برای مثال، شرکت فورد برای ابرخودروی جی تی خود و مرسدس بنز نیز برای Project One، چنین قراردادی را تنظیم کرده‌اند. البته باوجود آگهی‌های فروش این خودروها، می‌توان شاهد شکست این قراردادها نیز بود.

نتیجه تولید ابرخودروهایی با تعداد محدود از طرف شرکت‌ها، سر به فلک کشیدن قیمت آن‌هاست. برای مثال قیمت 1.1 میلیون دلاری فورد جی تی نسخه محدود، عدد قابل‌ملاحظه و بسیار بالایی است. درواقع با تولید خودروها در تعداد کم، خودروسازان یک تقاضای کاذب به وجود آورده و می‌توانند قیمت خودروهایشان را بسیار بالاتر از خودروهای تولید انبوه، بالا ببرند.

در کل، خودروهایی که با تعداد بسیار محدود (زیر 100 عدد) تولید می‌شوند، معمولاً قیمت‌های بسیار بالاتری را در خارج از کارخانه و دست افراد ثروتمند پیدا می‌کنند. برای مثال خودروی آلمانی پورشه 911 R که برای اولین بار تولید شد، برچسب قیمتی حدود 200,000 دلاری را از طرف پورشه به دست آورده بود، درحالی‌که در خارج از کارخانه با بیش از 5 برابر قیمت واقعی خود و با برچسب 1 میلیون دلاری آگهی شده بود.

به همین خاطر، پورشه نیز خودروی GT3 تورینگ را که شباهت‌های زیادی به 911R داشت، با تعداد انبوه به تولید رساند تا افرادی که درآمد کافی برای خرید خودروهایی باقیمت گزاف ندارند را نیز راضی نگه دارد.

ابرخودروی بعدی این فهرست، مک لارن 720S بریتانیایی است که به خاطر همین تولید محدود خود، باقیمت بالا، پیش‌فروش شد. مک لارن سنا نیز همین وضعیت را داشته و مک لارن، این خودرو را نیز با تعداد محدود در نظر گرفته است.

پس جدای از خاص بودن ابرخودروهایی که با تعداد محدود تولید می‌شوند، بحث سودآوری و بالا بردن کلاس کاری یک برند نیز در تولید انبوه نشدن این خودروها، بحث بسیار مهمی به شمار می‌روند.

 

منبع Carbuzz
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.