همه مشکلات مردم و خودروسازان در پیش فروش خودروهای داخلی و تحویل آنها!

به گزارش چرخان، خودروسازان در ماه‌های اخیر اقدام به پیش فروش‌های مختلفی کردند که با توجه به گرانی‌های اخیر در بازار با استقبال بسیار زیادی روبرو شد و آمارها نشان می‌دهد که چیزی در حدود 700 هزار قرارداد فروش بین خودروسازان و مشتریان منعقد شده است که البته بسیاری از آنها با موعد تحویل سال آینده بوده و حتی نگرانی‌ها از انصراف بسیاری از مشتریان نیز به مشکلات صنعت خودروسازی کشور افزوده شده است که کمتر کسی فکر می‌کرد خودروسازان با عدم عرضه بتوانند این موضوع را کنترل کنند!

قیمت خودرو قیمت انواع خودروهای داخلی قیمت روز خودروخودروسازان علیرغم پیش بینی‌هایی که در این موضوع وجود داشت و به نظر می‌رسید با عرضه سنگین محصولاتشان بتوانند کنترل بازار را به دست بگیرند و بین قیمت خریدار و فروشنده تعادل ایجاد کنند که نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه عملا عرضه‌ای را در بازار شاهد نبودیم و حالا بازار با مشاهده این رفتار خودروسازان اقدام به افزایش قیمت خودروهای داخلی کردند که در حال حاضر قیمت پراید را به 44 میلیون تومان رسانده و سمند نیز به حوالی قیمت 72 میلیون تومان رسیده است!

خودروسازان که در ماه‌های اخیر حتی برای بهار 99 نیز پیش فروش‌هایی را داشته‌اند و با کمترین امتیاز اقدام به پیش فروش محصولاتشان کردند نه تنها در زمینه خوش قولی در تحویل خودروها مفتضحانه عمل کردند بلکه با بازی دادن مشتریان، آنها را در یک بلاتکلیفی عجیب قرار دادند.

این رو هم بخون:

قیمت خودرو قیمت خودروهای داخلیپیش فروش خودرو در کشورهای دنیا به این گونه است که معمولا با یا بدون پیش پرداخت اقدام به عرضه خودرو می‌کنند و مشتری با پرداخت اقساط ماهانه خودروی خود را تحویل گرفته و حتی امتیازات گوناگونی نیز به وی داده می‌شود که به طور مثال این موضوع در فروش رنو کولئوس در امارات با بازتاب رسانه‌ای خوبی نیز همراه شد.

خودروسازان که ماه‌هاست برای افزایش نرخ محصولاتشان انواع و اقسام بازی‌ها را در بازار خودرو پیاده کردند و با عدم تحویل بسیاری از محصولات که بعضا به خردادماه سال جاری نیز می‌رسید، توانستند وزارت صنعت را برای آزادسازی قیمت‌ها راضی کنند که البته حتی از سود 30 درصدی تحویل خودروهای پیش فروش شده شهریور تا دی ماه نیز گذشتند که البته با یک دریافتی 4 هزار میلیارد تومانی به عنوان کمک بلاعوض همراه بود و بدهی آنها را به قطعه سازان پرداخت نمود.

قیمت خودرواعلام قیمت جدید محصولات سایپا و ایران‌خودرو در حالی رخ داد که هزاران مشتری این دو شرکت در یک اقدامی هماهنگ مقابل وزارت صنعت دست به اعتراض زدند و قیمت محصولات را به حالت قبل بازگرداندند که همین اتفاق مثبت باعث شد تا حالا سایر مشتریان دارای حواله بهمن و اسفند نیز برای بازگشت قیمت محصولات خریداری شده‌شان به تعرفه قبل متوقع شده و مشکلات بیشتری را برای خودروسازان ایجاد کنند! حالا با وضعیت فعلی شاهد افزایش قیمت خودرو در بازار هستیم که طبیعتا اعلام قیمت جدید محصولات دو خودروساز کشور را بر حسب حاشیه بازار با تاثیر بسزایی همراه نموده و احتمالا شاهد اعتراضات بیشتری باشیم.

27 دیدگاه
 1. وحید می گوید

  تمامی پیش فروش های انجام شده با موعد تحویل دیماه ، بهمن ماه و اسفند ماه باید به قیمت قبل باشن این بی عدالتی هست دیماه رو به قیمت قبل بهمن و اسفند رو با ۳۰% قیمت بالا بخوان بدن

   
 2. سجاد می گوید

  اولا این حاشیه بازار یک کار بسیار نسنجیده و خنده داری هست مثلا من یه پاک کن خریدم دو هزارتومان در بازار بیام بیست هزارتومان به فروش برسانم کارخانه هم باید بیاد بگه چون این بیست تومن میفروشه منم دیگه به دو هزارتومان نمی‌فروشم با اینکه این دو هزارتومان با قیمت تمام شده و سود کارخانه دار به دست آمده الان هم باید خودرو ساز باید قیمت تمام شدش رو حساب کنه یه سودی روش بکشه و به بازار ارایه بده تا قیمت ها بشکنه در مورد تحویل بهمن و اسفند هم که قیمت همچنان در ابهامه چه اتفاق خاصی در بهمن و اسفند افتاده که قیمت این دو ماه آخر سال نسبت به ماه‌های قبل باید افزایش پیدا کنه قیمت دلار و مواد اولیه از شروع سال ۹۷ بیشتر شدن که تقریبا مهرماه بود که قیمت دلار نزدیک ۲۰ هزارتومان شده بود یعنی تمام اتفاق ها خیلی وقت پیش از بهمن و اسفند افتاده چرا ماه‌های قبل قیمت مصوب تیر اما بهمن و اسفند تافته جدا بافته حساب شوند

   
 3. نکیسا می گوید

  باتوجه به وجود شرایط یکسان برای ثبت نام کنندگان موعد تحویل دی، بهمن و اسفند ۹۷ هیچ توجیهی برای اینکه محاسبه قیمت برای تحویل دیماه به نرخ قدیم و بهمن و اسفند با نرخ افزایشی انجام پذیرد ، منطق این استدلال کجاست وقتی عدم توانایی پاسخگویی سایت خودرو ساز به مراجعین درزمان ترافیک اینترنتی حق انتخاب افراد را به ماههای بعدی انتقال داده و این صرر غیر منطقی را متوجه مصرف کننده مینماید، در صورتیکه زیرساخت های سایت ثبت نام خودرو ساز مشکل ساز این تبعیض بوده است

   
 4. نکیسا می گوید

  با توجه به ثبت نام اینترنتی با موعد تحویل دی، بهمن و اسفند ۹۷ و با توجه به اینکه ثبت نام کنندگان همگی در یک روز و یکساعت اقدام به ثبت نام خودروی مورد نظر خود از طریق سایت خودرو ساز نموده اند لاکن با عنایت به اینکه امکانات زیر ساخت سایت با عدم امکان پذیرش و ساماندهی ثبت نام کنندگان در یک واحد زمانی عملا اختیار انتخاب قطعی موعد و زمان تحویل را از متقاضی سلب نموده و با انتقال به ماههای بعدی شرایط انتخاب را فراهم نموده است با چه عدله و منطقی نرخ پرداختی خودرو انتخابی متقاضی را برای دیماه با نرخ قبلی و برای تحویل بهمن و اسفند ۹۷ را با نرخ افزایش در نظر میگیرند، مسئول کیست؟

   
 5. بهناز می گوید

  خودرو سازان ظلم نکنن و قیمت بهمن و اسفندم مثل سابق بکنن…این عدالت نیس…توان تکمیل وجه با قیمت افزایش یافته در این شرایط کنونی واقعا برا همه اقشار شدنی نیس…

   
  1. مصطفی می گوید

   شما نِمِخه نظر بدی

    
 6. ریس می گوید

  ما تحویل بهمنی و اسفند چه گناهی کردی مگه

   
 7. علی می گوید

  کسانی که تحویل بهمن و اسفند هستند در یک روز و یک ساعت ثبت نام کرده اند و باید به قیمت قبل خودرو های خود را دریافت کنن.
  خود خودرو ساز در زمان ثبت نام، خریداران را تشویق به
  انتخاب ماه های جلوتر می کرد و وعده ثبت نام راحتتر برای این ماه ها را می داد. حال می خواهد ماه های پایانی سال را با افزایش قیمت به مشتریان تحویل دهد!!!!!!!!!!
  حتی تعدادی از دوستان در اردیبهشت یا یال ۹۶ ثبت نام کرده اند و زمان تحویل خودرو خود را بهمن یا اسفند ۹۷ زده اند تا بتوانند مبلغ باقی مانده را پس انداز کنند.

   
 8. علی می گوید

  کسانی که تحویل بهمن و اسفند هستند در یک روز و یک ساعت ثبت نام کرده اند و باید به قیمت قبل خودرو های خود را دریافت کنن.
  خود خودرو ساز در زمان ثبت نام، خریداران را تشویق به
  انتخاب ماه های جلوتر می کرد و وعده ثبت نام راحتتر برای این ماه ها را می داد. حال می خواهد ماه های پایانی سال را با افزایش قیمت به مشتریان تحویل دهد!!!!!!!!!!
  حتی تعدادی از دوستان در اردیبهشت یا یال ۹۶ ثبت نام کرده اند و زمان تحویل خودرو خود را بهمن یا اسفند ۹۷ زده اند تا بتوانند مبلغ باقی مانده را پس انداز کنند.

   
 9. farzad می گوید

  با سلام لطفا در برابر مافیای خودرو از ما حمایت کنید افزایش قیمت خودروهای پیش فروش تخلف است

   
 10. amir3203 می گوید

  من قراره اسفند خودرو رو تحویل بگیرم.این کمترین حق منه که به قیمت قبل و به قیمت خودروهای تحویل دی ماشینم رو تحویل بگیرم.وزارت صمت لطفا عدالت رو اجرا کنید

   
 11. محمد می گوید

  قطعا باید تحویل بهمن و اسفند هیچ افزایش قیمتی نخورد…وگرنه انصراف تنها راه حل ما خواهد بود..

   
 12. Setsay می گوید

  از زمانی که سایپا پیش فروش گذاشت و ملت شریف ایران در یک روز کامل وقت گذاشتن که ثبت نام کنند بماند که هر چند دقیقه سیستم را قطع می‌کردند و وو همه این اذیت شدن ها بماند برای خرید یک ماشین در مملکتمان با این مشقت… حالا که زمان دعوت نامه شد برای ملتی که همه در یک روز در یک سال در یک زمان واحد اقدام به ثبت نام کردن میان مسئولین شریف اعلام میکنن تا دی ۹۷ قیمت قدیم بهمن و اسفند تخفیف ،قیمت جدید وووو حرف های ضد و نقیض در این رابطه زیاد است ،ما فقط به عنوان ملت ایران می‌خوایم بدونیم خون دیگر ماه ها آیا رنگین تر از ماست که بین بهمن و اسفند با سایر ماها تبعیض باید قائل بشن ،ما درمان را به چه کسی بگویم در این تورم و گرانی توان خرید نداریم چرا باید تبیض باشد چراااا
  لطفاً صدای ما را به گوش مسولان برسانید مگر گناه ما چیست که در بهمن نام نویسی کردیم یا گناه اسفندی چیست….

   
 13. دی و بهمن می گوید

  اوج ناعدالتی و تبعیض در خودروهای پیشفروش تحویل بهمن و اسفند ۹۷
  «دی و بهمن و اسفند هر سه بشه یه قیمت»

   
 14. سمانه می گوید

  a⋰h⋰m⋰a⋰d:
  https://charkhan.com/79358/

  اعلام قیمت جدید محصولات سایپا و ایران‌خودرو در حالی رخ داد که هزاران مشتری این دو شرکت در یک اقدامی هماهنگ مقابل وزارت صنعت دست به اعتراض زدند و قیمت محصولات را به حالت قبل بازگرداندند که همین اتفاق مثبت باعث شد تا حالا سایر (((مشتریان دارای حواله بهمن و اسفند))) نیز برای بازگشت قیمت محصولات خریداری شده‌شان به تعرفه قبل متوقع شده و مشکلات بیشتری را برای خودروسازان ایجاد کنند! حالا با وضعیت فعلی شاهد افزایش قیمت خودرو در بازار هستیم که طبیعتا اعلام قیمت جدید محصولات دو خودروساز کشور را بر حسب حاشیه بازار با تاثیر بسزایی همراه نموده و احتمالا شاهد اعتراضات بیشتری باشیم.

   
 15. قاسم می گوید

  من همزمان با تحویل دیماه ثبتنام کردم و همون روز وجه واریز کردم.و قراره بهمن (یا اسفند) خودرو رو تحویل بگیرم.این کمترین حق منه که به قیمت قبل و به قیمت خودروهای تحویل دی ماشینم رو تحویل بگیرم.وزارت صمت لطفا عدالت رو اجرا کنید

   
 16. ناشناس می گوید

  کسانی که تحویل بهمن و اسفند هستند در یک روز و یک ساعت ثبت نام کرده اند و باید به قیمت قبل خودرو های خود را دریافت کنن.
  خود خودرو ساز در زمان ثبت نام، خریداران را تشویق به
  انتخاب ماه های جلوتر می کرد و وعده ثبت نام راحتتر برای این ماه ها را می داد. حال می خواهد ماه های پایانی سال را با افزایش قیمت به مشتریان تحویل دهد!!!!!!!!!!
  حتی تعدادی از دوستان در اردیبهشت یا سال ۹۶ ثبت نام کرده اند و زمان تحویل خودرو خود را بهمن یا اسفند ۹۷ زده اند تا بتوانند مبلغ باقی مانده را پس انداز کنند.

   
 17. H v می گوید

  saeed:
  افرادی که با موعد تحویل دی و بهمن و اسفند هستند در یک روز و یک ساعت ثبت نام کردند
  و این بی عدالتیه بزرگیه که عده ای خودرو های خود را با قیمت قبل تحویل بگیرند و عده‌ای هم مثل ما که با همون شرایط ثبت نام کردیم با یک قیمت غیر قابل تصور خودرو خود را تحویل بگیریم که این اصلا عادلانه نیست

   
 18. اذربايجان می گوید

  قیمت بهمن و اسفند باید همچون دی باشه.ما هممون در یک روز و یک ساعت ثبت نام کردیم.بنا به درخواست خود شرکت سایپا بود که ما این ماهو انتخاب کردیم.ما تا اخر پای حقمون هستیم.

   
 19. گروه شاکیان قیمت بهمن و اسفند می گوید

  وزیر بلید جواب بده به ما مالباختگان پیش فروش و نشارکت در تولید :
  چطور ممکنه خودرو ساز بیاد پیش فروش کنه وعده بده که بیاین در تولید مشارکت کنین بعد ما که مصرف کننده واقعی هستیم به گناه اینکه بهمن ثبت نام کردیم اونم دقیقا تو یک زمان با تحویلی های دی ماه قیمتی بسیار بیشتری رو پرداخت کنیم.
  یعنی ما باید اسیر تصمیم های لحظه ای متولیان باشیم که هر لحظه قیمت عجیب و غریبی رو به ما تحمیل کنن؟
  ما خریداران ماه های بهمن و اسفند دقیقا در یک تاریخ با پیش فروش دی ثبت نام کردیم و دولت اگه قصد برقراری عدالت رو داره باید به ما هم قیمت قبل بده مگه ما چه گناهی کردیم بهمن زدیم
  والا خودشون میگفتن بهمن بزنین تا ترافیک ثبت نام کمتر بشه
  یعنی همه این ها نقشه بود که ما رو اسیر کنن؟؟؟؟

   
 20. ناصر می گوید

  من یک مصرف کننده ام. ثبت نام کردم و مفاد رو قبول کردم که به قیمت روز مابقی رو پرداخت کنم. ولی هیچ وقت فکرشم نمیکردم ماشین ۶۰ میلیونی بشه ۹۵ میلیون. مگه میشه؟ مگه داریم؟ من اگه میدونستم قراره این قیمت بشه، هیوندا آزرا میخریدم به ۸۵ تومان.
  تصور من از قیمت روز نهایت ۱ تا ۲ میلیون بود نه ۴۰ میلیون اضافه تر.

  مایی که هدفمون حمایت از تولید ملی بود، نباید اینطوری گرفتار کنن که دیگه از هیچ تولید ملی ای حمایت نکنیم.
  ما به گفته رهبرمون از تولید ملی حمایت کردیم، دولت هم باید از ما حمایت کنه.

  با اینکه ثبت نام ما با دی ماهی ها یکی بود، چرا باید تحویل دی به قیمت قبل باشه و بهمن و اسفند افزایش قیمت بخوره؟
  چرا تو وبسایت فروششون میگفتن تحویلهای بهمن و اسفند رو بزنید که ترافیک کمتر بشه و راحت تر بتونید ثبت کنید؟

  یعنی هدفشون از اول بازی دادن ما بوده که قیمتای نجومی رو به ما تحمیل کنن؟؟؟
  چرا دولت نظارت نمیکنه؟ چرا بیت رهبری ما رو حمایت نمیکنه؟

  هیچ افزایشی تا پایان سال قابل قبول نیست،ما بهمن و اسفندی ها تا اخر پای حقمون هستیم هموطن حمایت

   
 21. کمیل می گوید

  با سلام
  چطور ممکنه خودرو ساز بیاد پیش فروش کنه وعده بده که بیاین در تولید مشارکت کنین بعد ما که مصرف کننده واقعی هستیم به گناه اینکه بهمن ثبت نام کردیم اونم دقیقا تو یک زمان با تحویلی های دی ماه قیمتی بسیار بیشتری رو پرداخت کنیم.
  یعنی ما باید اسیر تصمیم های لحظه ای متولیان باشیم که هر لحظه قیمت عجیب و غریبی رو به ما تحمیل کنن؟
  ما خریداران ماه های بهمن و اسفند دقیقا در یک تاریخ با پیش فروش دی ثبت نام کردیم و دولت اگه قصد برقراری عدالت رو داره باید به ما هم قیمت قبل بده مگه ما چه گناهی کردیم بهمن زدیم
  والا خودشون میگفتن بهمن بزنین تا ترافیک ثبت نام کمتر بشه
  یعنی همه این ها نقشه بود که ما رو اسیر کنن؟؟؟؟

   
 22. محمد می گوید

  سلام
  بنده توی پیش فروش سایپا خودروی تیبا ۱ گرفتم با موعد تحویل یهمن ماه.
  آخه با کدوم دلیل و منطقی میخان ب من با قیمت جدید بدن در حالی که به دی ماهی ها (که با هم در یک روز ثبت نام کردیم) به قیمت قدیم بدن؟!
  پس این وزارت صنعت و سایر دستگاه های مربوطه چه کاری برای مردم انجام میدن؟!
  خدا لعنت کنه دو مافیای بزرگ سایپا و ایران خودرو رو.

   
 23. محمد می گوید

  کسانی که تحویل بهمن و اسفند هستند در یک روز و یک ساعت ثبت نام کرده اند و باید به قیمت قبل خودرو های خود را دریافت کنن.
  خود خودرو ساز در زمان ثبت نام، خریداران را تشویق به
  انتخاب ماه های جلوتر می کرد و وعده ثبت نام راحتتر برای این ماه ها را می داد. حال می خواهد ماه های پایانی سال را با افزایش قیمت به مشتریان تحویل دهد!!!!!!!!!!
  حتی تعدادی از دوستان در اردیبهشت یا یال ۹۶ ثبت نام کرده اند و زمان تحویل خودرو خود را بهمن یا اسفند ۹۷ زده اند تا بتوانند مبلغ باقی مانده را پس انداز کنند

   
 24. سیاوش می گوید

  بنده اگر می دانستم که دی ماه قیمت قبل خودرو می دهند بهمن و اسفند قیمت دل به خواه هیچ وقت قبول نمی کردم، بنده هیچ وقت این شرایط نمی پذیرم و از همین تریبون اعتراض خود را اعلام می دارم، باید رفتار کاملا منطقی برخورد کنند من که مصرف کننده هستم نباید به خاطر یه مشت دلال متضرر شوم.

   
 25. حسن می گوید

  سازمان حمایت از مصرف کننده و وزارت صمت باید در دفاع از حقوق مشتریان بخت برگشته بهمن و اسفند کاری انجام بدهند
  واقعا چرا باید بین ماههای دی و بهمن و اسفند تبعیض قایل بشن ؟؟!!!! مگر آنکه نورچشمی هایی در ماهای گذشته بوده باشند!
  قوه نظارتی کجاست ؟!!!
  اصلا قوه نظارتی داریم ؟!!!
  واقعا برای خودم متاسفم که امیدوار به تصمیم عادلانه از سوی انفرادی هستم که فقط اسم مسئول را یدک می کشند!

   
 26. حسن می گوید

  سلام
  سازمان حمایت از مصرف کننده و وزارت صمت باید در دفاع از حقوق مشتریان بخت برگشته بهمن و اسفند کاری انجام بدهند
  واقعا چرا باید بین ماههای دی و بهمن و اسفند تبعیض قایل بشن ؟؟!!!! مگر آنکه نورچشمی هایی در ماهای گذشته بوده باشند!
  قوه نظارتی کجاست ؟!!!
  اصلا قوه نظارتی داریم ؟!!!
  واقعا برای خودم متاسفم که امیدوار به تصمیم عادلانه از سوی انفرادی هستم که فقط اسم مسئول را یدک می کشند!

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.