تنظیم سند خودرو در محضرخانه الزامی است/نیست؟

به گزارش چرخان، بازار داغ خرید و فروش خودروهای داخلی این روزها فعال بوده و یکی از سوالات مردم از کارشناسان بازار خودرو این است که آیا تنظیم سند خودرو در محضرخانه الزامی است و یا همان برگ سبز نیروی انتظامی حکم سند برای خودرو است؟

بازار خودروی عراق تنظیم سند خودروهمان‌طور که می‌دانید اصلی‌ترین مدرک و سند برای احقاق حقوق مالکیت در دعاوی مختلف در دادگاه‌ها، ارائه سند رسمی است که برای آپارتمان، ملک و …. صادر می‌شود و در مورد خودرو نیز همین روال برقرار بوده و بایستی برای احاق حق در دعاوی مذکور، اقدام به تنظیم سند رسمی کرد چرا که در غیر اینصورت استناد به یک برگه معتبر و فصل الخطاب امکان پذیر نبوده و پروسه بررسی و رسیدگی به دعاوی مربوط به برگ سبز نیروی انتظامی بسیار طولانی‌تر خواهد شد.

در ادامه به مهم‌ترین موارد مربوط به تنظیم سند خودرو در محضرخانه اشاره می کنیم و جزئیات آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم. مواردی که در ادامه مطرح می‌شود مربوط به دعاوی در حوزه خودرو بوده و از جمله دلایلی است که الزام به تنظیم سند خودرو را بیش از پیش نشان می‌دهد.

خودروتنظیم دادخواست

شما ابتدا باید در تنظیم دادخواست به درستی عمل کنید که این دادخواست بایستی طبق اصولی باشد که به راحتی از طریق سایت‌ها و منابع مختلف قابل دسترس بوده و رعایت نکات گفته شده در این طرح برای تحقق یافتن دادخواست الزامی خواهد بود. البته گفتنی است برای تنظیم دقیق و بدون اشکال دادخواست حتما به یک وکیل یا مشاور حقوقی مراجعه کنید تا بتوانید به خوبی و با دقت به حقوق خود برسید.

صاحب سند خودرو

باید توجه کنید که تنظیم دادخواست بایستی توسط صاحب سند انجام شده و ایادی مربوط به خریداران و فروشندگان قبلی نقش خاصی در این موارد ندارند و باید صاحب فعلی خودرو که خود را محق خودرو می‌داند اقدام به تنظیم سند بکند.

هزینه دادرسی مربوط به این دعاوی چقدر است؟

اولا باید بدانید که دعاوی مربوط به پرونده‌های مالی زیر 20 میلیون تومان در صلاحیت شورای حل اختلاف بوده و نمی‌توانید به دادگاه مراجعه نمایید! البته نگران این موضوع نباشید چرا که شورای حل اختلاف معمولا در این زمینه بهتر و سریعتر به این موارد رسیدگی می‌کند.

البته بدیهی است که با توجه به گرانی‌های اخیر در بازار خودروهای داخلی تقریبا تمام دعاوی خودرویی در صلاحیت دادگاه بوده و اگر خودرویی مدل بالا در هر رده‌ای دارید مستقیما به دادگاه مراجعه نمایید. به نظر می‌رسد که به زودی این رقم به حدود 50 میلیون تومان افزایش پیدا کند.

هزینه دادرسی نیز طبق قانون چیزی در حدود 3.5 درصد از مبلغ خودرو خواهد بود و فارغ از اینکه مبلغ خودرو بالا یا پایین‌تر از 30 میلیون تومان است، بایستی هزینه 3.5 درصدی را به حساب مراجع قضایی واریز نمایید. البته با توجه به نوع دعوا به نظر می‌رسد که این مبلغ، رقم بالایی نیست.

آیا می‌توان فروشنده مجهول‌المکان را پیدا کرد؟

یکی از انواع شکایات که سهم بیشتری نیز در دعاوی دارد، دعاوی مربوط به معاملاتی است که چند دست چرخیده و عملا فروشنده اصلی در میان نیست. شما می‌توانید با خطاب قرار دادن فروشنده اصلی او را مجهول المکان عنوان کنید که مراجع قضایی از طرق مختلف اقدام به یافتن او خواهند کرد و شکایت به او خواهد رسید و در غیر این‌صورت اقدامات لازم انجام می‌شود.

 

به طور کلی به نظر می‌رسد که تنظیم سند خودرو در محضرخانه مهم‌ترین اصلی است که باید در هر معامله به آن توجه کنید و هیچ معامله‌ای را با نهایی کردن آن در محضرخانه تمام شده ندانید چرا که اگر در دام سودجویان بیفتید عملا بدترین روزهای زندگیتان را سپری خواهید کرد.

منبع: دادگران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.