فروش فوری خودروهای داخلی توسط سایپا و ایران‌خودرو باید به چه کسانی برسد؟

سایپا و ایران‌خودرو چند هفته ایست که با مجوز وزارت صنعت اقدام به فروش فوری محصولاتشان می‌کنند و این فروش با قیمت حاشیه بازار انجام می‌شود که نحوه فروش آنها، اعتراضاتی را به همراه داشته و حالا مسئولین نیز به موضوع فروش فوری خودروهای داخلی ورود کرده اند.

به گزارش چرخان، سیده حمیده زرآبادی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگویی پیرامون وضعیت فروش خودروهای داخلی توسط دو شرکت خودروساز گفت: خودروسازان در حالی فروش فوری محصولات خود را راه اندازی کرده‌اند که مردم عادی به دلیل شرایطی که در این فروش‌ها وجود دارد امکان ثبت سفارش ندارند. دلالان به دلیل آشنایی با نحوه ثبت سفارش در این سازوکار عملا همه سفارش‌ها را به خود اختصاص می‌دهند و چند دقیقه بعد از شروع فروش، مهر تکمیل ظرفیت زده می‌شود و بایستی این موضوع مدیریت گردد.

خودروهای داخلی خرید خودرو معاینه فنی خودروهای داخلی پیش فروش خودرو خودروهای شخصی خودروهای داخلی گرانی خودرو تحویل خودروهای پیش فروش شده بی کیفیت‌ترین و با کیفیت‌ترین خودروهای سال 97 خودروهای داخلی خودروسازان خودرو معاینه فنی خودروهای تولید داخل قیمت خودروهای داخلی قیمت رسمی پرایدوی در ادامه افزود: خودروسازان و وزارت صنعت، معدن و تجارت باید نظام جدیدی را برای فروش خودروهای داخلی پایه‌ریزی کنند و سازوکار بهتری را در پیش بگیرند. وزارت و شرکت‌ها باید کاری کنند که خودروها به دست مصرف کننده واقعی برسد و در واقع سازوکار به گونه‌ای باشد که خودرو به دست کسی برسد که مثلا در دو سال گذشته خودرویی را نخریده که طبیعتا مصرف کننده واقعی است.

زرآبادی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: البته باید بگوییم که پر شدن ظرفیت فروش خودروهای داخلی در عرض چند دقیقه چیزی نیست که بخواهیم بگوییم فریب است و این‌طور نیست ولی باید سازوکاری در نظر گرفته شود که این خودروسازان به دست مصرف کنندگان واقعی برسد و از حضور سودجویان و دلالان در این موضوع جلوگیری گردد.

بازار خودرو قیمت خودرو قیمت خودرو در بازار آزاد خرید خودرو شرایط فروش ایران‌خودرو قیمت جدید خودروعضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه با اشاره به یکی از راهکارهای اساسی برای جلوگیری از حضور دلالان گفت: یکی از کارهایی که باید در این سازکار در نظر گرفته شود این است که خودروسازان باید لیست تمام افرادی که در دو سال گذشته اقدام به خرید خودرو به هر طریقی کرده‌اند را اعلام کرده و با پایه ریزی یک سازوکار متفاوت اقدام به فروش خودرو به مصرف کنندگان واقعی نماید.

این عضو مجلس در پایان گفت: یکی از اقدامات خودروسازان برای جلوگیری از حضور سودجویان استفاده از کارت ملی بود که طبیعتا جلوی سودجویان را نگرفت و موفقیت چندانی را برای شرکت‌ها به همراه نداشتو دلالان با توجه به سابقه خود توانایی ثبت سفارش را در همان دقایق اول ثبت سفارش دارند و به همین دلیل فرصت به دیگر افراد برای ثبت سفارش خودرو نمی‌رسد. در صورتی که می‌توانستیم کمیته بررسی مشکلات خودروسازان برگزار کنیم قطعا بسیاری از اتفاقات فعلی رخ نمی‌داد.

1 نظر
 1. مهندس فروردین می گوید

  با سلام،
  اینکه خودروسازان ادعا می کنند ظرف چند دقیقه ظرفیت فروش تکمیل می شود، یک فریب و بازارگرمی بیش نیست.
  با این قیمت ها، فقط افراد انگشت شماری اقدام به خرید می کنند که یا این افراد انگشت شمار، خرید کردن بلد نیستند یا پول مفت و باد آورده بدستشان رسیده و یا تحت تاثیر تبلیغات و پروپاگاندای شرکت های معظم! خودرو سازی ایران خودرو و سایپا، اینگونه بی محابا، پول و سرمایه خود را خرج می کنند.
  سال ها پیش که می خواستم خودروی صفر خود را از نمایندگی تحویل بگیرم، زمانیکه مراجعه کردم، چندین نفر در حال تحویل گرفتن خودرو خود بودند و من مجبور شدم حدود ۱ ساعت منتظر بمانم تا نوبت به من برسد تا خودرو صفر خود را تحویل بگیرم، اگر الان شما یک صبح تا ظهر دم همان نمایندگی بنشینید، شاید ۱ یا دو خودرو را در طول روز تحویل می دهند چون اصلا فروشی ندارند مشتری ندارند، دلالان و نمایشگاه داران از کسادی بازار می نالند و اصلا کاسبی نمی کنند و بسیار ناراضی اند، کدام دلال عاقلی می آید و بالای ۱۰۰ میلیون پول محصول ایران خودرو را می دهد که سر دستش بماند و اصلا به همان قیمتی که خریده هم نخواهد توانست که ماشین را بفروشید.
  هیچ دلال و نمایشگاه داری امروز ماشین نمی خرد.
  گول این حرف ها را نخورید
  این ماشین ها به این قیمت ها نمی ارزد و مشتری هم ندارد، الا یک تعداد انگشت شمار که طبیعی است.
  ایران خودرو و سایپا هم سود سرشاری نکرده اند، مشتری هم ندارند و این تکمیل ظرفیت و تبلیغات ، دروغ است.
  خیابان ها را نگاه کنید
  با اینکه شب عید است و باید ماشین صفر زیاد دست مردم ببینید اما اینطور نیست و بندرتدیک ماشین صفر در خیابان ها دیده می شود چون کسی نخریده که سوار شود و شما ببینید. قبلا اینطور نبود. سال ۸۸ سال ۸۹ و … مردم خیلی بیشتر ماشین می خریدند و این صحبت ها هم نبود که ظرفیت تکمیل شد و چنین و چنان…

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.