10 کراس اوور بزرگ با موتورهایی کوچک!

امروزه و با فراگیرتر شدن هرچه بیشتر خودروهای کلاس شاسی‌بلند و کراس اوور در سراسر دنیا و اقبال عمومی مردم به آن‌ها، شرکت‌های سازنده در پی کوچک‌تر کردن موتورهای آن‌ها و درنتیجه آن، بهینه‌تر شدن مصرف سوخت، مطابقت با استانداردهای روز جهانی و به‌صرفه بودن برای شرکت و مشتری است.

درواقع، خودروهای شاسی‌بلند کامپکت (Compact) مختلفی هستند که با سامانه‌های مدرن و به‌روز خود، از موتورهای 4 سیلندری استفاده می‌کنند که همراه با سامانه‌های توربوشارژ، سوپرشارژ و یا هردوی آن‌ها، می‌توانند قدرت و گشتاور کافی را برای راننده خود تولید کرده و نیازی به‌قرار دادن یک موتور 6 سیلندر و در بعضی موارد حتی موتورهای 8 سیلندر نیز نباشد.

با چرخان باشید تا با این خودروهای شاسی بلند که باوجود بدنه بزرگ خود از موتورهای کم‌حجم و کوچکی استفاده می‌کنند، بیشتر آشنا شوید.

ولوو XC90

خودروی جذاب و شاسی‌بلند XC90 ولوو از موتورهای 6 یا 8 سیلندر استفاده نکرده و به‌جای آن‌ها از موتور 4 سیلندری استفاده می‌کند که می‌توان قدرت آن‌ها را در محدوده 250 اسب بخار، حجم 2 لیتر و سامانه توربو در نظر گرفت. مدل پایه این خودرو با 4 سیلندر و سامانه توربو بوده و در مدل‌های پیشرفته‌تر نیز یک پک باتری و دو موتور الکتریکی، موتور بنزینی را یاری می‌کند.

مدلی که هم سوپرشارژ و هم توربوشارژ دارد، می‌تواند 316 اسب بخار قدرت و نسخه پلاگین هیبرید این شاسی‌بلند سوئدی نیز 400 اسب بخار قدرت تولید می‌کند.

آئودی Q7

شاسی‌بلند خوش‌چهره آئودی در نسخه استاندارد با قابلیت چهارچرخ محرک (AWD) و سیستم انتقال قدرت 8 سرعته خودکار عرضه می‌شود. با این‌ وجود، انتخاب‌های مشتریان برای قلب تپنده، بین یک موتور 4 سیلندر توربوشارژ و یک موتور 6 سیلندر سوپرشارژ خواهد بود. موتور 4 سیلندر،248 اسب بخار قدرت و 370 نیوتون متر گشتاور تولید می‌کند.

جیپ رنگلر

اگرچه همه منتظر یک موتور جذاب 6 سیلندر از جدیدترین نسل رنگلر به همراه گشتاور تولیدی بسیار بالایی بوده‌اند اما طرفداران این خودرو از خود می‌پرسند که چگونه یک موتور 4 سیلندر توربو جدیدی که به یک موتوربرقی متصل شده است می‌تواند نیازهای راننده جسور خود را برطرف کند.

جواب این سؤال را می‌توان در مصرف سوخت و بهینه‌تر بودن این خودرو یافت که مصرف جدیدترین رنگلر را به 11.8 لیتر در هر 100 کیلومتر رسانده است.

فولکس‌واگن اطلس

رویکرد قابل‌قبول فولکس‌واگن به سمت کراس اوور های با سایز متوسط، همه‌چیز را برای این شرکت ساده و درعین‌حال، شکوهمند کرده است. تنها دو انتخاب برای موتورهای اطلس وجود داشته و این انتخاب‌ها بین موتور 6 سیلندر 276 اسب بخار و 4 سیلندر 235 اسب بخار است. هردوی این موتورها، با سیستم انتقال قدرت 8 سرعته خودکار عرضه می‌شوند که البته نسخه چهارچرخ محرک آن، فقط با موتور 6 سیلندر عرضه می‌شود.

مرسدس بنز GLE350

شاسی‌بلند جذاب شرکت مرسدس، قدرت خود را از یک موتور 2 لیتری 4 سیلندر توربو می‌گیرد که می‌تواند 255 اسب بخار قدرت و 370 نیوتون متر گشتاور تولید کند.GLE450 که نسخه جدید این خودرو خواهد بود، از یک موتور 6 سیلندر تخت باقدرت 362 اسب بخار و گشتاور 500 نیوتون متر عرضه خواهد شد که ژنراتور-استارتر 48 ولتی آن نیز می‌تواند 21 اسب بخار قدرت اضافی، به آن بیفزاید.

تویوتا لندکروز پرادو

اگرچه پرادو لندرکروزر، در کشور آمریکا، با برند لکسوس GX 460 به فروش رفته است اما هیچ نسخه 4 سیلندر دیزلی را نمی‌توان در این کشور برای انتخاب مشتریان یافت. این موتور، یک نسخه بزرگ‌تر از موتور 4 سیلندر خطی تویوتا بوده که می‌تواند 175 اسب بخار قدرت و گشتاور عالی 450 نیوتون متر را تولید کند.

مزدا CX-9

در کراس اوورهایی با 3 ردیف صندلی، موتورهای 6 سیلندر به‌صورت عملی تبدیل به یک اجبار شده بودند تا اینکه این خودروی مزدا ظاهر شد. مزا در این خودروی شاسی‌بلند سه ردیفه خود از یک موتور 4 سیلندر 2.5 لیتر توربو استفاده کرده که 250 اسب بخار قدرت و 420 نیوتون متر گشتاور تولید می‌کند.

میتسوبیشی اوتلندر

اوتلندر یکی از آن خودروهایی است که برند میتسوبیشی ازلحاظ طراحی و فنی، توانسته در سطح جهانی، با نمره قابل‌قبولی ظاهر شود. نسخه پلاگین هیبرید یک نسخه خاص از طراحی فنی و نسخه 6 سیلندر AWD نیز یک مدل عالی به‌حساب می‌آید. این در حالی است که، وقتی سیستم CVT با موتور 4 سیلندر در اوتلندر ترکیب شود، یک خودروی خسته‌کننده و آزاردهنده برای راننده به وجود خواهد آمد.

فولکس‌واگن تیگوان

تیگوان به‌اندازه مدل اطلس بزرگ نبوده اما با معرفی نسل جدید آن در چند سال قبل، اندازه این خودرو نیز کمی بزرگ‌تر شد. درست مانند مزدا CX-9، فولکس‌واگن نیز تمام اطمینان خود را روی یک موتور 4 سیلندر توربو برای تیگوان جدید قرارداد. موتوری که توانایی تولید 184 اسب بخار قدرت و حدود 300 نیوتون متر گشتاور را داشته که البته از مزدا CX-9 کمتر است.

تویوتا هایلندر

مدل پایه این شاسی‌بلند ژاپنی، از یک موتور 4 سیلندر 2.7 لیتری بهره می‌برد که برای این خودرو، چندان پرقدرت و راضی‌کننده نیست. البته تویوتا قرار است تا پایان سال 2019، نسخه هیبرید 4 سیلندر هایلندر را باقدرت بیشتر و مصرف بهینه‌تر عرضه کند.

منبع carbuzz

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.