10 هزار نفر شاغل در کرمان موتور منتظر حمایت حداقلی وزارت صنعت!

وزارت صمت در ارتباط با موضوع صنعت بسیار منفعلانه عمل می‌کند و بیشتر انرژی خود را بر روی تجارت معطوف کرده است. این صحبتی است که مهندس فیروزی، مدیرعامل کرمان موتور به آن تاکید داشته ومشخص نیست که چرا این وزارت‌خانه در برابر شرکت‌هایی که در حال حاضر از عملکرد مناسبی برخوردار هستند، حمایت لازم را انجام نمی‌دهد!

به گزارش چرخان، مشکلات مربوط به صنعت خودروسازی کشورمان باعث شده تا بسیاری از شرکت‌های بزرگ خودروساز دچار بحران‌های متعدد شوند. از سوی دیگر عملا نیاز به حمایت‌های وزارت صنعت نیز بیش از پیش حس می‌شود ولی گویا حمایت‌های این وزارت‌خانه صرفا شامل حال خودروسازانی می‌گردد که بازدهی خاصی برای کشور نداشته و میراث زیان ‌های چند هزار میلیارد تومانی را به مدیران بعدی خود می‌سپارند!

کرمان موتوردر همین راستا شنیده می‌شود که شرکت‌های بزرگی همچون کرمان موتور که جزو با ثبات‌ترین شرکت‌های خودروساز در یکسال اخیر به شمار می‌رود، با مشکلاتی در زمینه فعالیتشان روبرو شده‌اند و به شدت به حمایت‌های وزارت صنعت نیازمند هستند. در همین راستا مصاحبه با مدیرعامل این شرکت انجام شده که حاوی نکات جالبی است!
مهندس فیروزی در این مصاحبه به یک جمله بسیار مهم تاکید کرد و گفت: وزارت صمت در ارتباط با موضوع صنعت بسیار منفعلانه عمل می‌کند و بیشتر انرژی خود را بر روی تجارت معطوف کرده است. مدیرعامل کرمان موتور با بیان این مطلب گفت: متأسفانه وزرت صمت و شخص وزیر تمام تلاششان را بر روی کنترل تجارت و مدیریت صادرات و واردات کشور گذاشته و تقریباً از صنعت غافل شده است.
سامان فیروزی با اشاره به اینکه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان که با حضور رییس‌کل بانک مرکزی، معاون وزیر اقتصاد و دارایی، استاندار کرمان و سایر اعضای ستاد و همچنین خودروسازان و قطعه سازان استان کرمان برگزار شد، تلاش کردیم مشکلاتی را که بیشتر درباره کمبود نقدینگی ناشی از تحمیل سیاست‌های ارزی سال گذشته و قیمت گذاری‌های دستوری و نرخ ارز بود و رییس‌کل بانگ مرکزی اطلاعات کاملی از آنها نداشت مطرح کنیم، افزود: جناب همتی نیز با روی گشاده به تمام مشکلات گوش کرده و قول دادند همه تلاش خود را برای رفع این معضلات به‌کار ببندند.


مدیرعامل کرمان موتور درباره ریشه مشکلات به وجود آمده برای فعالان صنعت خودرو کرمان نیز گفت: ریشه تمامی مشکلات از سیاست‌های ارزی دولت در سال گذشته و انفعال وزارت صنعت که اساسا می‌بایست از تولیدکنندگان حمایت نماید، نشأت می‌گیرد.
او ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون تمام انرژی ما صرف عمل به تعهدات و دستورالعمل‌های وزات‌خانه که سال گذشته درباره قیمت خودروهای پیش‌فروش شده بود و پرداخت مابه‌التفاوت‌های نرخ ارزی شد که به ما تحمیل گردید.
فیروزی افزود: به همین دلیل اکنون دیگر توان و نقدینگی برای ادامه کار در خودروسازان استان کرمان وجود ندارد و ما به جناب همتی اعلام کرده‌ایم اگر طی یک ماه آتی نقدینگی موردنیاز به صنعت خودرو کرمان تزریق نشود مجبور به تعطیلی و بیکاری بیش از ۱۰ هزار نیروی کار مستقیم هستیم.
مدیرعامل کرمان موتور با اشاره دوباره به اینکه بخش بزرگی از بحران امروز خودروسازان به دلیل تصمیم‌های دولت در سال گذشته است اظهار کرد: با این‌وجود وزارت صمت بعد از معلق کردن تمام آیین‌نامه‌های فروش و پیش‌فروش؛ از ابتدای سال ۹۸ تاکنون حتی یک مجوز برای پیش فروش بر اساس دستورالعمل جدید ابلاغ نکرده است.

هیوندای النترا 2018
او ادامه داد: هم‌اکنون کمیته‌ای در وزارت صمت وجود دارد که اعضای اصلی آن معاونت امور صنایع وزارت صمت، رییس سازمان حمایت و معاونت بازرگانی وزارت صمت هستند، که تمامی مجوزها باید از سوی این کمیته تصویب شود، با این‌ وجود در طی ماه‌های اخیر هیچ مصوبه‌ای از این کمیته خارج نشده است، گویا هدف این کمیته متوقف کردن تولید است.
فیروزی تصریح کرد: این کمیته حتی نظر منفی هم نمی‌دهد و فقط تصمیم‌گیری را از جلسه‌ای به جلسه دیگر به تعویق می‌اندازد.
مدیرعامل کرمان موتور در بخش دیگری نیز با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته بازار بین 30 تا 50 درصد نقدینگی خودروسازان را تأمین می‌کرد گفت: طی یک سال گذشته با توجه به وضعیت بازار و همچنین رشد نرخ ارز نقدینگی موردنیاز تولید تا 25 بربر افزایش داشته است، وضعیت بازار هم که مشخص است، حال سؤال اینجا است بدون تزریق نقدینگی کدام بانک یا موسسه مالی می‌تواند این میزان نقدینگی را تأمین کند؟
سامان فیروزی همچنین گفت: یکی دیگر از مشکلات ما با وزارت صمت پرداخت ما به التفاوت نرخ ارز است. درحالی‌که ما به‌عنوان خودروساز انتظار داریم وقتی دولت به‌صورت دستوری قیمت خودرو را تعیین می‌کند و این قیمت بسیار کمتر از قیمت تمام شده برای خودروساز است، می‌تواند حداقل با هماهنگی بانک مرکزی ما به التفاوت نرخ ارز را برای خودروهای تحویل شده در نیمه اول سال گذشته را از خودروساز دریافت نکند. متأسفانه در طی یک سال گذشته خودروسازان از یک سو خودرو را با زیان فروختند، از سوی دیگر ما به التفاوت نرخ ارز را برای خودرویی که با زیان فروخته‌شده است نیز پرداخت کردند. مشخص است که در چنین شرایطی درگیر توانی برای تولید باقی نخواهد ماند.


او در انتها نیز گفت: ما به رییس‌کل بانک مرکزی اطمینان داده‌ایم در صورت تزریق نقدینگی می‌توانیم طی یک سال مشکلاتمان را برطرف کنیم و رقم پرداختی را به دولت بازگردانیم، ایشان هم قول داده‌اند تمام توان خود را برای کمک به خودروسازان استان کرمان شبیه آنچه سال گذشته برای ایران‌خودرو و سایپا انجام شد را به‌کارگیرند.

حال باید دید که با این وضعیت پیش آمده آیا وزارت صنعت نقدینگی لازم این شرکتها را تامین خواهد کرد و یا بازهم شاهد بدقولی‌هایی خواهیم بود که نه به دلیل از بین رفتن یک تجارت برای یک گروه مالی، بلکه به بهای از بین رفتن شغل هزاران نفر تمام خواهد شد و قطعا شاهد این ماجرا خواهیم بود که وزارت صنعت اقداماتی را انجام خواهد داد که صرفا مصداق واقعی ضرب المثل نوش دارو پس از مرگ سهراب است!

کرمان موتورهمچنین از سوی دیگر اینکه مشخص نیست دولت با وجود وضعیت فعلی در بحث ارزی و همچنین نزدیک شدن قیمت ارز نیمایی به ارز بازار، اقدام به آزادسازی محدود واردات و تامین موارد لازم خودروسازان نمی‌کند تا این شرکت‌ها بتوانند با توجه به نوع عملکرد و فعالیتشان اقدام به واردات کرده و بخشی از نیاز بازار را به صورت اصولی تامین کنند! این در حالی است که دلالان و سودجویان بازار به راحتی اقدام به فعالیت می‌کنند و از این محدودیت و قوانین موجود به بهترین وجه ممکن، سو استفاده کرده و بهم ریختگی فعلی بازار را شاهد هستیم!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.