10 ترفند برای اینکه مثل حرفه‌ای‌ها خودروی خود را تمیز کنید و بفروشید!

تمیز کردن خودرو علی‌الخصوص در مواقعی که خودرو را برای فروش آماده می‌کنید، یکی از اساسی‌ترین مسائلی است که روی قیمت فروشتان موثر خواهد بود و یا حداقل اینکه مشتریان دست به نقدتری را برایتان به همراه خواهد داشت. البته باید بدانید که اگر بخوانید همانند حرفه‌ای‌ها خودرویتان را تمیز کنید، کار سختی در پیش دارید ولی به هر حال ترفندهایی در این میان وجود دارد که بد نیست آنها را بدانید.

نکته اساسی که همین اول ماجرا باید بدانید این است که تمیز کردن خودرو با ترفندهایی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم، بدین معنی نیست که با این روش‌ها سر خریدار ماشینتان را کلاه بگذارید!!! بلکه صرفا به قول معروف خودرویتان را به چشم بیاورید و در معرض دید مشتریان قرار دهید. بدیهی است که بسیاری از مشتریان از کارشناسان حرفه‌ای برای خرید خودرو استفاده می‌کنند و مشکلات اساسی خودرو با این ترفندها پوشانده نمی‌شوند و حتی بعضا برخی از مشکلات با تمیز شدن خودرو بیش از پیش نمایش داده می‌شوند.

تمیز کردن خودروپس باید اولا باید بدانید که روش‌هایی که در ادامه گفته می‌شود، برای تمیزی بهتر خودرو بوده و بعضا در مواقعی که قصد فروش خودرو را دارید، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

1- قبل از شست و شو، یکبار آبکشی کنید

یکی از اشتباهات صاحبان خودرو این است که تصور می‌کنند برای شست و شوی بهتر خودرو از همان ابتدا باید مواد شوینده و آب را روی خودرو بریزند و با دستمالشان روی بدنه خودرو بکشند! این کار صرفا کثیفی‌های ظاهری خودرو را از بین می‌برد و گرد و خاک خودرو را می‌گیرد ولی عملا خبری از تمیز شدن حسابی نخواهد بود.

برای اینکه بتوانید خودرو را به نحو بهتری تمیز کنید، ابتدا یک بار آبکشی کنید و به قول معروف کثیفی‌ها را کمی نرم کنید تا هنگامی که مواد شوینده را روی بدنه خودرو ریختید و دستمال به دست شدید، عملکرد بهتری را از این شست و شو مشاهده کنید. افراد حرفه‌ای معمولا گل و لای خودرو را با آب می‌شورند و به نوعی همان کاری که شما با کف و آب انجام می‌دهید، آنها با آبکشی اولیه انجام می‌دهند.

2- از مایع ظرفشویی استفاده نکنید

از دیگر اشتباهات افراد عادی در شست و شوی خودرو این است که از مایع ظرفشویی برای این کار استفاده می‌کنند ولی این مایع شوینده به دلیل دارا بودن بعضی از مواد، عمر رنگ خودروی شما را می‌کاهند و عملکرد خوبی ندارند. برای بهتر شدن عملکرد و استفاده از یک مایع شوینده، ترجیحا از صابون رنده شده استفاده کنید که کارایی به مراتب بهتر و ایمن‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهد.

استفاده از صابون باعث می‌شود تا تمیزی بهتری را شاهد باشید و از سوی دیگر به رنگ خودرو آسیبی وارد نشود. مواد موجود در صابون به مراتب ایمن‌تر بوده و سازگاری بهتری با رنگ بدنه خودرو دارند.

تمیز کردن خودرو3- از اسفنج استفاده نکنید

از دیگر اشکالاتی که در شست و شوی افراد عادی می‌توان مشاهده کرد مساله استفاده از اسفنج است که اتفاقا طرفداران زیادی نیز دارد. استفاده از دستکش میکروفیبری بهترین گزینه ایست که شست و شوی شما را همانند شست و شوی حرفه‌ای‌ها خواهد کرد و موفقیتتان را در تمیز شدن خودرو افزایش می‌دهد.

مشکل اسفنج‌ها این است وقتی خودرو را با آن می‌شویید خاک و گل به آن می‌چسبد و این آغاز مشکل است. شما به راحتی خاک و گل‌های ظاهری را جدا می‌کنید ولی خاک‌ریزه‌ها درون اسفنج باقی می‌ماند و اتفاقا شما نیز قادر به مشاهده آنها نیستید. حالا اتفاقی که رخ می‌دهد این است: شما در حال شست و شوی خودرو با یک سمباده هستید! باور می‌کنید؟

درون اسفنج پر از خاک‌ریزه شده و اندک اندک به بدنه خودروی شما آسیب می‌زند که طبیعتا زیان زیادی برای شما به همراه خواهد داشت. حرفه‌ای‌های بازار معمولا از دستکش میکروفیبری برای این کار استفاده می‌کنند که هیچ‌گونه مواد اضافی به خود نمی‌گیرد و سلامتی بدنه خودرو نیز تامین می‌شود.

4- چرا از دو سطل استفاده نمی‌کنید؟

یکی دیگر از پیشنهادات حرفه‌ای‌ها این است که برای شست و شوی مناسب خودرو از دو سطل استفاده کنید. اولین سطل برای آب و کف و صابون تمیز و سطل دیگری برای آب شست و شو شده و کثیف! پس از هر بار کشیدن دستکش روی بدنه خودرو، آن را در آب شست و شو، تمیز کنید و سنگ‌ریزه‌ها را جدا کنید تا به بدنه خودرو آسیبی وارد نشود. البته نگران نباشید یک‌بار آب کشیدن دستکش کافی است و همان‌طور که گفته شد، این دستکش خاک‌ریزه‌ها را به خودش نمی‌گیرد. به بیان دیگر اینکه آب و صابون تمیز را تمیز نگه دارید چرا که این تمیزی برای بهتر تمیز کردن خودرو به کارتان خواهد آمد.

تمیز کردن خودرو5- لنگ گزینه خوبی برای خشک کردن نیست

از دیگر اشتباهات مردم برای خشک کردن خودرو این است که تنها گزینه ای که به ذهنشان می رسد، استفاده از لنگ است! ولی لنگ عملکرد خوبی در حفظ سلامت بدنه خودرو نداشته و به دلیل کشیدن سنگریزه و خاکریزه ها روی بدنه، عملا باعث ایجاد آسیب می شود. برای خشک کردن خودرو نیز بهتر است که از دستکش میکروفیبری بهره ببرید.

6- کیت‌های ضد خراش همان فوت کوزه گری است!

یکی دیگر از معیارهایی که باعث می‌شود تا فروشنده حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای از هم متمایز شوند، نحوه از بین بردن خراش‌های روی بدنه خودرو است. بسیاری از مردم برای از بین بردن خراش خودرو ابتدا خودرو را می‌شورند و سپس برای پولیش کاری اقدام می‌کنند یا این دو مرحله به صورت معکوس صورت می‌گیرد. اما فروشندگان حرفه‌ای بازار ابتدا خراش‌ها را با استفاده از کیت‌های ضد خراش تا حدود زیادی از بین می‌برند و سپس اقدامات بعدی را انجام می‌دهند. این کار باعث می‌شود تا عملا درخشندگی خودرو افزایش پیدا کرده و عملکرد شما را در شست و شو و تمیز کردن خودرو بهتر شود.

تمیز کردن خودرو7- از پولیش دومنظوره غافل نشوید

از دیگر ترفندهای فروشندگان حرفه‌ای این است که از پولیش دو منظوره برای کارشان استفاده می‌کنند. پولیش‌های ساده موجود در بازار یا به طور کلی عملکرد مناسبی را ندارند و یا حتی آسیب‌های جدی به بدنه خودرو وارد می‌کنند. پولیش دو منظوره علاوه بر اقدامات معمول، باعث یکنواخت شدن بهتر رنگ در محل آسیب با سایر بخش‌های خودرو نیز می‌شود.

8- جارو زدن از بالا!

از دیگر ترفندهای حرفه‌ای برای تمیز کردن خودرو این است که هنگام جارو کشیدن خودرو از سقف شروع می‌کند و کم کم به سمت پایین خودرو و کف خودرو می‌رسند. این کار باعث می‌شود تا کثیفی‌های احتمالی در سقف خودرو نیز از بین برد و در صورت ریزش نیز در مرحله پایانی کار از بین برود. از دیگر ترفندهای این بخش استفاده از برس مخصوص شست و شوی خودرو است که بایستی با جدیت تمام از آن استفاده کنید. برس را به تمام گوشه کنارهای داخل خودرو بکشید و نگذارید که ذره‌ای کثیفی داخل آن بماند.

9- موکت کف خودرو را حرفه‌ای جارو بزنید

یکی دیگر از اشتباهات مالکین خودرو این است که طرفا به کشیدن جاروبرقی روی موکت بسنده می‌کنند ولی عملا با آن چیزی که حرفه‌ای‌ها انجام می‌دهند متفاوت است. با برس خودرو اقدام به کشیدن روی موکت کنید و به خوبی هر چیزی که داخل آن گیر کرده را خارج کنید و سپس اقدام به جارو کشیدن کنید. این کار باعث می‌شود تا عملکرد بهتری را در تمیز کردن خودرو داشته باشید و خریدار هنگام نشستن داخل خودرو احساس بهتری داشته باشد.

تمیز کردن خودرو10- شیشه‌ها را فراموش نکنید

اگر قبل از اقدامات قبلی شیشه‌ها را تمیز کرده باشید و به درستی نیز انجام داده باشید، احتمالا الان با یک سری شیشه‌های کثیف روبرو هستید که احتمالا کسی باور نکند که شما آن‌ها را تمیز کرده باشید! چرا که حالا گرد و خاک زیادی روی آنها نشسته و عملا کثیف شده‌اند. به همین دلیل است که کارگران کارواش نیز این بخش را به آخرین مرحله موکول می‌کنند و از تمیز کردن شیشه در مراحل اول خودداری می‌کنند.

در صورتی که حالا اقدام به تمیز کردن شیشه خودرو کنید، با یک شیشه بسیار تمیز و با دید به مراتب بهتر روبرو می‌شوید که باعث می‌شود تا رخ خودرو نمایش بهتری پیدا کرده و همانند یک فروشنده حرفه‌ای اقدام به نمایش گذاشتن خودرویتان بپردازید.

نکات بالا به شما کمک می‌کند تا عملکرد بهتری در شست و شوی خودرو داشته باشید و پس از تمیز کردن خودرو، با یک خودروی به مراتب تمیزتر و درخشنده‌تر روبرو بشوید. بدیهی است که اقدامات دیگری نیز برای این اتفاق، قابل انجام است ولی رعایت کردن همین موارد نیز به شما کمک می‌کند تا خودروی تمیزتری داشته باشید.

البته گفتنی است که هنگام مراجعه به کارواش نیز امکان گوشزد کردن این موارد وجود دارد. با دانستن این موارد می‌توانید به کارگر کارواش بگویید که فرد بی اطلاعی نیستید و از ترفندهای حرفه‌ای شست و شوی خودرو باخبرید. به بیان دیگر وقتی که قصد پرداخت انعام دارید، حداقل عملکرد مناسبی را از سوی او شاهد باشید و خودروی تمیزتری را تحویل بگیرید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.